ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" лютого 2023 р. Справа № 911/2511/22
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В. розглянув матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Органік стандарт»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрінпроект»
про стягнення 27802,80 грн
без виклику учасників справи
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Київської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Органік стандарт» (далі - позивач) із позовною заявою № 30629 від 09.11.2022 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрінпроект» (далі - відповідач) про стягнення 27802,80 грн заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем грошових зобов`язань за Контрактом з проведення сертифікаційних робіт № 1412/19 від 29.10.2019.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.12.2022 відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи); сторонам встановлено строки для вчинення процесуальних дій у справі.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі, судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Так, з метою повідомлення ТОВ «Укрінпроект» про розгляд справи та про право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду від 07.12.2022 про відкриття провадження у справі № 911/2511/22 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 07354, Київська обл., Вишгородський р-н, с. Нові Петрівці, вул. 1 Травня, буд. 50.
Проте поштовий конверт із копією зазначеної ухвали, направленої відповідачеві 20.01.2023 було повернуто підприємством поштового зв`язку на адресу суду без вручення з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
З даного приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
За приписами статті 89 Цивільного кодексу України, юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі Закон), в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Єдиний державний реєстр) містяться, зокрема відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону, Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Одночасно, частинами першою, четвертою статті 10 Закону визначено, що у разі якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає
Таким чином, суд дійшов висновку, що ухвала суду про відкриття провадження у справі на адресу, яка внесена до Єдиного державного реєстру, як його місцезнаходження, за відсутності іншої повідомленої відповідачем адреси, на яку додатково могло б здійснюватися листування, може вважатись належним доказом відправлення ТОВ «Укрінпроект» копії ухвали суду.
У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Про хід розгляду даної справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України https://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
У відповідності до ч.1 ст.118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки судом було вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи та відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається виключно за наявними матеріалами, відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, та об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
29.10.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Органік Стандарт» (далі - оператор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрінпроект» (далі - замовник) було укладено Контракт з проведення сертифікаційних робіт №1412/19 (далі - Контракт).
Відповідно до п. 1.1. цього Контракту, виконавець, у відповідності до вимог та умов нормативних документів, вказаних у цій статті Контракту проводить сертифікацію оператора - для потужностей оператора, діяльності оператора, всіх вироблених оператором продуктів, а також для всіх продуктів, обіг яких здійснюється оператором і перевіряє такі продукти на їх відповідність наступним умовам та вимогам: Стандарту Міжнародних Акредитованих Органів Сертифікації з Органічного Виробництва і Переробки, що еквівалентний Стандарту Європейського Союзу (Регламенти Ради (ЄС) 834/2007, 889/2008).
Пунктом 2.1. цього Контракту передбачено, що сертифікація складається з таких основних етапів: інспекційні роботи (надалі за текстом - інспекційні роботи або інспекція оператора); оцінювання інспекцій.
Відповідно до п.10.1. Контракту, останній вступає в силу з дня його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх обов`язків за Контрактом. Контракт може бути розірваний кожною зі сторін за умови надання письмової заяви, направленої рекомендованим листом, принаймні за 3 місяці до дати розірвання Контракту.
Відповідно до п. 5.1. Контракту, замовник здійснює замовлення і оплачує послуги сертифікації оператора. Замовник зобов`язується прийняти результати сертифікації, здійсненої виконавцем, і оплатити її на умовах, вказаних у цьому Контракті.
Згідно п. 7.1., 7.2. Контракту, вартість Контракту відповідає вартості таких робіт, що необхідні виконавцю для проведення Сертифікації оператора згідно вимог та умов нормативних документів, зазначених у статті 1 цього Контракту і узгоджується сторонами шляхом укладення Додаткової угоди до цього Контракту, а також вартості Додаткових витрат (у разі їх наявності).
Вартість послуг сертифікації, в тому числі проведення додаткових інспекцій, а також витрати пов`язані з відбором зразків, їх транспортування та проведення їх лабораторних випробувань тощо покладаються на замовника. Вартість послуг сертифікації визначається Додатковою угодою.
Пунктом 8.1. Контракту передбачено, що порядок розрахунків та вартість робіт за даним Контрактом визначається шляхом укладання Додаткової Угоди, яка є невід`ємною частиною Контракту.
17.03.2021 року між сторонами було укладено Додаткову угоду №3 до Контракту з проведення сертифікаційних робіт №1412/19 від 29.10.2019 року,
Згідно п.5 Додаткової угоди надаються послуги з сертифікат наступних видів діяльності, що відносяться до оператора (В/Р - виробництво та реалізація органічної продукції; Т - торгівля на внутрішньому ринку; Е - експорт органічної продукції): продукти рослинництва, що не піддавались переробці (торгівля, експорт); харчові продукти сільськогосподарського походження (підготовка, переробка, зберігання, експорт).
Згідно п.3 Додаткової угоди №3 вартість послуг інспекції (перевірки) експортного відвантаження партії, видачі сертифікатів інспекції, додаткової інспекції з метою додавання нових видів діяльності, а також інших (додаткових) послуг та/або витрат сплачуються замовником додатково на умовах 100% оплати рахунку від виконавця у строк, що не перевищує 5 (п`яти) робочих днів, в моменту його отримання.
У березні 2021 року ТОВ «Органік Стандарт» було надано послуги на суму 26 602,80 грн. Відповідно до умов Контракту, позивач поніс витрати на проведення аналізів продукції, що підтверджується наступними документами:
1)Заявка на проведення відбору зразків продукції для лабораторних випробувань від 15.03.2021
2)Інспекційний звіт з експорту партії від 22.03.2021
3)Бланк замовлення аналізу зразків продукції від 22.03.2021
4)Протокол лабораторних досліджень від 12.04.2021
5)Рахунок F21-1249 від 20.04.2021
6)Акт приймання-передачі послуг F21-1249 від 20.04.2021
7)Платіжне доручення в іноземній валюті №81 від 17.06.2021 про сплату коштів ТОВ «Органік Стандарт».
Відповідно до п. 8.6., 8.7. Контракту за результатами надання послуг сторони підписують акти здачі-приймання робіт (надання послуг), що містить перелік та вартість наданих послуг. Замовник зобов`язаний підписати відповідний акт здачі-приймання робіт (надання послуг) протягом 5 календарних днів з моменту його отримання від виконавця, або надати письмову вмотивовану відмову від підписання в той же строк.
Якщо у строк, визначений п. 8.6. Контракту, замовник не підпише та не надасть виконавцю підписаний примірник акту здачі приймання робіт (надання послуг) або вмотивовану відмову від підписання, то послуга вважається наданою належним чином без заперечень.
В грудні 2021 замовнику також були надані послуги контролю експорту органічної продукції з видачею сертифікату інспекції Col (Certificate of Inspection for import of products from Organic production into the European Union) на суму 1 200,00 грн, про що позивачем оформлено та надано акт здачі-приймання № 2019 від 01.12.2021 та рахунок на оплату № 2243 від 01.12.2021.
Вартість вказаної послуги урегульовано п. 6.13. Додаткової угоди №3 від 17.03.2021 року та є сталою сумою в розмірі 1200,00 грн.
09.12.2021 позивач направив на адресу відповідача вимогу № 28146, відповідно до якої позивач просив добровільно та негайно сплатити заборгованість у розмірі 27802,80 грн до 20.12.2021 включно. До поданої претензії було долучено наступні додатки: рахунок № 1081 від 03.04.2021, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 575 від 12.04.2021 (2 екземпляри); рахунок № 2243 від 01.12.2021; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 2019 від 01.12.2021 (2 екземпляри).
Факт надсилання відповідачу зазначеної вимоги підтверджується наявними в матеріалах справи описом вкладення в цінний лист за № 0101910522826 повідомленням від 09.12.2021 та фіскальним чеком, однак відповідач не повернув підписані зі своєї сторони акти та не надав вмотивовану відмову від їх підписання. Тому, станом на момент подання позовної заяви послуги (роботи), зазначені у акти здачі-приймання робіт (надання послуг), вважаються наданими належним чином без заперечень.
Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача перед позивачем станом становить 27802,80 грн (26602,80+1200,00).
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 530 цього ж кодексу визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 610 цього ж кодексу порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У встановлений договором строк і станом на час розгляду справи відповідач свій обов`язок щодо оплати наданих послуг в термін встановлений Контрактом, а також у визначені в претензії строки не виконав.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Станом на день розгляду справи, відповідач послуги не оплатив, документів спростовуючих позовні вимоги не надав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини справи та вимоги правових норм викладених вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення із відповідача заборгованості в розмірі 27802,80 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст.129 ГПК України витрати по сплаті судового збору, за подання позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрінпроект» (07354, Київська обл., Вишгородський р-н, с. Нові Петрівці, вул. 1 Травня, 50; код ЄДРПОУ 30920195) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Органік Стандарт» (03115, м. Київ, вул. Краснова Миколи, буд. 27; код ЄДРПОУ 34806675): 27802 (двадцять сім тисяч вісімсот дві) грн 80 коп. боргу та 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн 00 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2023 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 108709808 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні