01.02.2023 227/1287/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
01 лютого 2023 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі
Головуючого судді Левченка А. М.,
за участі
секретаря судового засідання Черкасової О.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні заправилами загальногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , про встановлення факту непроживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
ВСТАНОВИВ
Представник позивача ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 , про встановлення факту не проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_4 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається із земельних ділянок площею 4,6115 га кадастровий номер 1422083300:01:000:0963 та площею 4,0540 га кадастровий номер 1422083300:01:000:0947 розташованих на території Шахівської ОТГ Покровського району Донецької області.
При зверненні до нотаріуса із заявою, щодо прийняття спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на все майно, позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки разом із матір`ю з 1995 року зареєстрований ОСОБА_3 , який є сином спадкодавця та рідним братом позивачки та є таким, що можливо прийняв спадщину за законом відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України.
Як зазначає представник позивача, реєстрація відповідача у будинку разом із спадкодавцем є формальною, оскільки останній не проживає за вищезазначеною адресою з 2004 року та фактично мешкає на тимчасово окупованій території у м. Донецьк. В телефонній розмові відповідач повідомляв, що не претендує на спадщину та не бажає її оформлювати. Факт не проживання позивача із спадкодавцем підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов проживання, що також можуть підтвердити свідки.
Крім того, спадкодавець останні 2 роки перед смертю хворіла та постійно мешкала разом із донькою за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою Краматорської міської ради. Також, 11 березня 2020 року ОСОБА_4 уклала декларацію про вибір лікаря у КНП «Центр первинної медико-соціальної допомоги № 1» Краматорської міської ради, де проходила стаціонарне та амбулаторне лікування. Померла мати позивачки у лікарні м. Костянтинівка Донецької області.
Оскільки відповідач не проживав за місцем своєї реєстрації з 2004 року, з 2014 року взагалі не приїжджав до матері, тобто не мешкав разом зі спадкодавцем більше 15 років просить встановити факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не проживав постійно із спадкодавцем ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 з 2004 року та на час відкриття спадщини.
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 10 жовтня 2022 року відкрито провадження у цивільній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено проведення підготовчого судового засідання. Задоволено клопотання представника позивача про витребування від Приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Молодняк О.В. копії спадкової справи № 89/2021, відкритої до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою суду від 17 листопада 2022 року закрито підготовче провадження по справі, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом надсилання рекомендованим листом судових повісток за адресою реєстрації, які повернулися до суду без вручення з та розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті Добропільського міськрайонного суду Донецької області http://dpm.dn.court.gov.ua. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Згідно п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку з викладеним, враховуючи заяву сторони позивача, яка не заперечувала проти такого вирішення справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і ухвалити заочне рішення.
Згідно ст. 223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с. Веселе Добропільського району Донецької області є ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Золотоколодязькою сільською радою Добропільського району Донецької області 05 лютого 1975 року та копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00022412113 від 21 березня 2019 року, №№ 00025921837, 00025921773 від 11 березня 2020 року.
Мати позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 77 років, про що свідчить долучена до матеріалів справи копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого Добропільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), актовий запис № 53 від 02 квітня 2021 року.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого виконкомом Золотоколодязької сільської ради Добропільського району Донецької області, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 72 роки, про що 12 вересня 2018 року складено відповідний актовий запис № 19.
До матеріалів справи долучено копію свідоцтва про право на спадщину за законом серії НОК 241166 від 10 лютого 2020 року виданого державним нотаріусом Другої добропільської державної нотаріальної контори Донецької області зі змісту якого вбачається, що спадкоємцем зазначеного у свідоцтві майна ОСОБА_5 , 1946 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , є його дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у тому числі з урахуванням 1/3 частини на користь якої відмовилась донька - ОСОБА_2 , у тому числі з урахуванням 1/3 частки, на користь якої відмовився син - ОСОБА_6 .
Спадщина, на яку видано свідоцтво складається із земельної ділянки, площею 4.6115 га, кадастровий номер 1422083300:01:000:0963, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Золотоколодязької сільської ради Добропільського району Донецької області, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯИ № 405240 виданого 07 червня 2010 року Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області.
Також, долучено копію державного акту на право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1422083300:01:000:0947, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Золотоколодязької сільської ради Добропільського району Донецької області, за межами населеного пункту серії ЯЛ № 946385 виданого ОСОБА_4 12 квітня 2011 року на підставі розпорядження голови Добропільської районної державної адміністрації від 21 січня 2011 року № 17.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч. 1ст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Нормами статті 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).
Відповідно до ст.1221 ЦК України - місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Згідно ст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняттям спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Частиною 1статті 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Частиною 3 ст.1268ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч.1ст.1269 ЦК Україниспадкоємець, який на час відкриття спадщини не проживав разом із спадкодавцем, для прийняття спадщини має подати в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч.1ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
04 серпня 2021 року приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Молодняк О.В., на підставі заяви ОСОБА_2 про прийняття спадщини, відкрито спадкову справу № 89/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , що підтверджується копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 65866495 від 04.08.2021 року.
На виконання ухвали Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 10 жовтня 2022 року копію спадкової справи № 89/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 долучено до матеріалів справи.
21 лютого 2022 року приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Молодняк О.В. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 13/02-31, якою відмовлено ОСОБА_2 в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом в повному обсязі на її ім`я, на все спадкове майно, після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки крім неї, іншим спадкоємцем, який також можливо прийняв спадщину за законом є син спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, як такий, що зареєстрований із спадкодавцем з 24.10.1995 року до її смерті, там же зареєстрований до цього часу, що підтверджує факт їх спільного постійного проживання із спадкодавцем станом на день відкриття спадщини.
Крім того, спадкоємець ОСОБА_3 не подавав нотаріусу заяви про відмову від спадщини. Позивач попереджена нотаріусом про зміст ст. 1268 Цивільного кодексу України щодо того, що син спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований разом із спадкодавцем до її смерті, буде вважатися таким, що прийняв спадщину, якщо до 30 вересня 2021 року не заявить про відмову від спадщини.
Згідно довідки виконкому Шахівської сільської ради № 262 від 07.10.2022 року, місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Веселе Добропільського району Донецької області, громадянина України зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з матеріалів спадкової справи, за відомостями наданими Шахівською сільською радою Добропільського району Донецької області на запит приватного нотаріуса О.В. Молодняк (вих.№ 02-33/2140 від 06.08.2021 року) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно з 30 листопада 1979 року та по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
На день її смерті в будинку були зареєстровані члени родини: син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрований з 24 жовтня 1995 року по теперішній час).
Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 , затвердженого головою Шахівської сільської ради від 13 грудня 2021 року, в ході обстеження було встановлено, що ОСОБА_3 дійсно зареєстрований в даному господарстві, але з 2004 року, зі слів сусіда ОСОБА_7 в ньому не проживає. Зі слів ОСОБА_2 з 2014 року і по теперішній час жодного разу не приїжджав, оскільки проживає на тимчасово окупованій території в м. Донецьк.
Як вбачається з довідки виданої комітетом мікрорайону № 6 Краматорської міської ради № 01-14/1497 від 30.12.2021 року, громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 , останні два роки мешкала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 разом із своєю матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджують свідки-сусіди: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .
Допитані в судовому засідання у якості свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 показали суду, що ОСОБА_3 , який є сином померлої ОСОБА_4 , дійсно не проживав разом з матір`ю на час відкриття спадщини, оскільки ОСОБА_3 виїхав на проживання в іншу місцевість за довго до смерті матері, та до батьківського дому з того часу не повертався.
Відповідно достатті 2Закону України«Про свободупересування тавільний вибірмісця проживанняв Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Частинами другою та шостоюстатті 29 ЦК Українипередбачено, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
З наведеного вбачається, що положення ст. 29 ЦК України не ставлять місце фактичного проживання особи в залежність від місця її реєстрації.
Верховний Суд зауважує, що, якщо особа (спадкоємець) не проживала постійно із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджено належними доказами, то сама по собі реєстрація місця проживання особи разом із спадкодавцем не може свідчити, відповідно до частини третьоїстатті 1268 ЦК України, про своєчасність прийняття спадщини, оскільки не є беззаперечним доказом постійного проживання особи на момент смерті із спадкодавцем за адресою реєстрації (аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 19 травня 2021 року у справі № 937/10434/19-ц (провадження № 61-3620св210), від 10 квітня 2020 року у справі № 355/832/17-ц (провадження № 61-27212св19) та від 27 лютого 2019 року у справі № 471/601/17-ц (провадження № 61-38452св18).
Частина третя статті 1168ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.
Державна реєстрація відповідача у будинку сама по собі не є беззаперечним доказом його постійного проживання на момент смерті спадкодавця за адресою реєстрації.
Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК України).
З огляду на наявні в матеріалах справи письмові докази, беручи до уваги показання свідків, якими підтверджується факт постійного непроживання ОСОБА_3 разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , станом на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані.
Згідно ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 27, 80, 141, 206, 211, 258-259, 263, 265, 268, 273, 280-282, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , про встановлення факту непроживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт непроживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Веселе Добропільського району Донецької області, громадянина України, разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення до Добропільського міськрайонного суду Донецької області.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку позивачем, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_5 ;
- відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складений 01.02.2023 року.
Головуючий суддя А.М. Левченко
01.02.2023
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2023 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 108711719 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Левченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні