Ухвала
від 31.01.2023 по справі 140/2728/19
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

31 січня 2023 року

м. Київ

справа № 140/2728/19

адміністративне провадження № К/990/35813/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Хохуляка В.В.,

суддів: Дашутіна І.В., Ханової Р.Ф.,

перевіривши касаційну скаргу Волинської митниці на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.12.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі №140/2728/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірута» до Волинської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гірута» звернулося до суду з позовною заявою до Волинської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів №UA205110/2019/000524/2 від 10.06.2019, №UA205110/2019/000556/2 від 24.06.2019, №UA205110/2019/000580/2 від 03.07.2019, №UA205110/2019/000983/2 від 01.08.2019, №UA205110/2019/001162/2 від 14.08.2019, №UA205110/2019/001126/2 від 19.08.2019.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.12.2021, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022, адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Волинська митниця 19.12.2022, звернулась з касаційною скаргою через систему «Електронний суд» до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 04.01.2023 касаційну скаргу було залишено без руху з мотивів її невідповідності вимогам статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оскільки наведені відповідачем у заяві про поновлення строку на касаційне оскарження причини пропуску такого строку визнані судом неповажними; статті 330 КАС України оскільки до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору та встановлено заявнику строк на усунення недоліків, терміном у десять днів з моменту отримання копії даної ухвали, протягом якого особа має право надати суду обґрунтовану заяву про поновлення строку касаційного оскарження, вказавши підстави та надавши відповідні докази, що унеможливили своєчасне вчинення процесуальної дії зі звернення до суду касаційної інстанції зі скаргою у строк визначений законом.

Залишаючи касаційну скаргу без руху Верховний Суд зазначав про необхідність обґрунтування поважності пропуску строку, оскільки документ створений в системі «Електронний суд» 19.05.2022, при цьому надійшов на адресу суду лише 19.12.2022.

Вказану ухвала Верховного Суду надійшла в особистий кабінет Волинської митниці через підсистему «Електронний суд» 04.01.2023.

На виконання вимог ухвали Верховного Суду про залишення касаційної скарги без руху відповідачем, в межах відведеного судом строку, направлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.

В обґрунтування клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження митний орган зазначає, що пропуск процесуального строку стався з незалежних від відповідача причин. Так, поважність підстав пропуску строку відповідач пов`язує з відсутністю методичних рекомендацій щодо технічних можливостей підсистеми «Електронний суд», а саме, що стосуються необхідності підписання електронним цифровим підписом процесуального документа, яким створено в електронному кабінеті учасника справи. Таким чином, здійснюючи моніторинг судових справ, які розглядались в 2022 році за участю Волинської митниці було встановлено відсутність факту доставки касаційної скарги до Верховного Суду.

Інших обґрунтованих доводів, та доказів які б підтверджували поважність підстав пропуску строку касаційного оскарження відповідачем не наведено.

Суд касаційної інстанції вважає неповажними наведені Волинською митницею підстави пропуску процесуального строку, оскільки незрозумілим є для суду, що перешкоджало митному органу здійснити перевірку стану розгляду даної справи раніше, а не аж 19.12.2022.

Крім того, суд вважає неповажними доводи митного органу про відсутність методичних рекомендацій щодо необхідності підписання електронним цифровим підписом процесуального документа, оскільки відповідач не був позбавлений можливості звернутися з касаційною скаргою в інший спосіб, а не лише через підсистему «Електронний суд».

Митний орган є суб`єктом владних повноважень, що здійснює свою діяльність на професійній основі, а тому труднощі в організації своєчасного виконання обов`язків працівників контролюючого органу є проблемою внутрішньої організації роботи митного органу.

Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно з частиною першою статті 45 КАС України (в редакції від 03 жовтня 2017 року) учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до пункту 6 частини п`ятої статті 44 КАС України (в редакції від 03 жовтня 2017 року) учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі «Перетяка та Шереметьєв проти України» від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі «Мельник проти України» від 28.03.2006, заява №23436/03).

Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Підстави пропуску строку касаційного оскарження можуть бути визнані поважними, а строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання касаційної скарги.

Тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судових рішень у касаційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку касаційного оскарження з поважних причин.

Отже, особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити судові рішення у встановлений Кодексом строк. КАС України передбачає можливість поновлення пропущеного строку лише у разі його пропуску з поважних причин.

Обґрунтовуючи висновки про обов`язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, у рішенні від 07.07.1989 у справі «Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain» Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов`язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Враховуючи зазначене, суд не вбачає підстав для визнання, викладених відповідачем у заяві про поновлення строку касаційного оскарження, причин пропуску такого строку поважними.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, визнані судом неповажними.

Враховуючи викладене, у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити.

Керуючись статтею 333 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними наведені Волинською митницею підстави пропуску строку на касаційне оскарження рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.12.2021 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі №140/2728/19.

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Волинської митниці на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.12.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі №140/2728/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірута» до Волинської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень.

Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.

СуддіВ.В. Хохуляк І.В. Дашутін Р.Ф. Ханова

Дата ухвалення рішення31.01.2023
Оприлюднено02.02.2023
Номер документу108724368
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування рішень