Рішення
від 30.01.2023 по справі 569/17040/22
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/17040/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2023 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О. В.,

за участі секретаря судового засідання Янка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Макарова № 6"

до ОСОБА_1

про стягнення боргу

В засіданні приймали участь:

представник позивача: Шендера О. М., ОСОБА_2 ;

відповідач: ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Макарова № 6" звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача, як власника квартири за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість в сумі 1 400, 00 грн, що складається із суми внеску на капітальний ремонт ліфта у під`їзді №3.

В обґрунтування позову вказало, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 . Рішенням зборів співвласників під`їзду №3 ОСББ "Макарова №6", оформленого протоколом №1/12 від 06.07.2022, затверджені внески на капітальний ремонт ліфта в під`їзді №3 та організаційні питання по проведенню капітального ремонту ліфта. Вказаним рішенням ухвалено проводити ремонт за кошти цільових внесків мешканців, виходячи з суми вартості ремонту ліфта в під`їзді №3. Сума внеску становить 1 400, 00 грн з квартири без врахування квартири першого поверху.

10.10.2022 відповідачу надіслано претензію з вимогою оплатити борг, однак вказана претензія була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Ухвалою суду від 29.11.2022 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, перше судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 21.12.2022.

19.12.2022 відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого ОСОБА_1 заперечує щодо задоволення позовних вимог з огляду на те, що рішення загальних зборів співвласників ОСББ "Макарова №6" щодо проведення капітального ремонту ліфтів та визначення розміру та порядку сплати внесків співвласниками, в силу Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" має бути підтверджене протоколом загальних зборів співвласників і оформлене особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Вказує, що наданий позивачем протокол зборів співвласників під`їзду №3 не належить до рішень жодного з органів управління ОСББ "Макарова №6" і не є рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, та відповідно не є обов`язковим.

19.12.2022 розгляд справи було відкладено на 30.01.2023.

Представники позивача у судовому засіданні 30.01.2023 підтримали позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач у судовому засіданні 30.01.2023 заперечив щодо задоволення позову.

Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи і наявні у них докази, судом встановлено таке.

Відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 . Утримання будинку, в якому знаходиться квартира відповідача здійснюється ОСББ "Макарова №6".

Рішенням зборів співвласників під`їзду №3 ОСББ "Макарова №6", оформленого протоколом №1/12 від 06.07.2022, затверджені внески на капітальний ремонт ліфта в під`їзді №3 та організаційні питання по проведенню капітального ремонту ліфта. Вказаним рішенням ухвалено проводити ремонт за кошти цільових внесків мешканців, виходячи з суми вартості ремонту ліфта в під`їзді №3. Сума внеску становить 1 400, 00 грн з квартири без врахування квартири першого поверху.

Відповідно до ч.1 ст.15, ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.2 ст.382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Частиною першою ст.385 ЦК України, передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку, регулюють Закони України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення);спільне майнобагатоквартирного будинку - приміщення загального користування (утому числідопоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Право спільної сумісної власності не передбачає визначення часток співвласників у праві спільної власності, на відміну від права спільної часткової власності, учасник якої наділений правом вимагати виділення йому в натурі частини майна у володіння та користування (ч.ч.2-4 ст.358 ЦК України), а також самостійно розпоряджатися своєю часткою (ст.361 ЦК України).

Проте співвласники майна, що знаходиться у спільній сумісній власності, не тільки володіють та користуються, але й розпоряджаються таким майном за спільною згодою.

Принцип та порядок визначення часток внесків і платежів співвласників на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна встановлений ст.20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", згідно з якою частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Відповідно до ст.18 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання зобов`язане забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов та порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна, а також припиняти дії третіх осіб, що утруднюють або перешкоджають реалізації прав володіння, користування і розпорядження спільним майном співвласників.

Відповідно до ч.1 ст.369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

За приписами ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.

Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом). Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії.

Крім того, відповідно до вимог ст.10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", до виключної компетенції загальних зборів співвласників, серед іншого, відноситься: питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд.

Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

Водночас, положенням ч. 12 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що за рішенням зборів співвласників повноваження щодо прийняття рішень стосовно спільного майна, яким користується лише певна група співвласників (співвласники квартир та нежитлових приміщень, розташованих в одномупід`їзді або секції багатоквартирного будинку, тощо), за умови що при цьому не порушуються права інших співвласників, можуть бути передані цій групі співвласників. Такі рішення стосовно спільного майна приймаються зборами зазначеної групи співвласників у порядку, передбаченому частинами четвертою - шостою, восьмою - одинадцятою цієї статті.

Рішення вважається прийнятим,якщо занього проголосуваливласники квартирта нежитловихприміщень,площа якихразом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартирта нежитловихприміщень відповідноїгрупи (під`їзд,секція багатоквартирногобудинку тощо).Якщо однаособа євласником квартири(квартир)та/абонежитлових приміщень,загальна площаяких становить50відсотків абобільше загальноїплощі всіхквартир танежитлових приміщеньвідповідної групи(під`їзд,секція багатоквартирногобудинку тощо),рішення вважаєтьсяприйнятим,якщо занього проголосувало більшяк 75відсотків загальноїкількості співвласників усіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під`їзд, секція багатоквартирного будинку тощо).

Як стверджується протоколом зборів співвласників під`їзду №3 ОСББ "Макарова №6" №1/12 від 06.07.2022, до порядку денного було включено два питання, а саме: 1) проведення капітального ремонту ліфта в під`їзді №3; 2) організаційні питання по проведенню капітального ремонту ліфта. За результатами голосування ухвалено рішення ремонт провести за кошти цільових внесків мешканців, виходячи з суми вартості ремонту ліфта в під`їзді №3. Сума внеску становить 1 400, 00 грн з квартири без врахування квартири першого поверху.

Суд зазначає, що позивачем всупереч положенням ч. 12 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" не надано суду доказів проведення зборів співвласників ОСББ "Макарова №6", за результатами проведення яких ними були передані повноваження групі співвласників під`їзду №3 приймати рішення щодо спільного майна, яким користуються лише співвласники такого під`їзду, в тому числі вирішувати питання стосовно проведення капітального ремонту ліфта.

Таким чином, зазначені збори співвласників під`їзду №3 ОСББ "Макарова №6" є неповноважними та були проведені з порушенням вимог статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

При цьому, доказів проведення загальних зборів співвласників ОСББ "Макарова №6" відповідно до вимог Закону та статуту, на яких вирішувалося питання щодо проведення капітального ремонту ліфта в підїзді №3 суду позивачем не надано.

Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частини перша та друга статті 77 ЦПК України).

Згідно зістаттею 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Частиною першоюстатті 89 ЦПК України, визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на викладене вище, на основі повно та всебічно з`ясованих обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень підтверджених доказами, перевірених в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Відповідно дост. 141 ЦПК України, витрати по сплаті судового збору необхідно залишити за позивачем.

Керуючись ст. 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Макарова № 6"до ОСОБА_1 про стягнення боргу відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "Макарова№6" (вул. Кулика і Гудачека, 6, м. Рівне, 33010, код ЄДРПОУ 40824854);

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ).

Повне судове рішення складене та підписане 02.02.2023.

Суддя Левчук О. В.

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення30.01.2023
Оприлюднено06.02.2023
Номер документу108742340
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —569/17040/22

Рішення від 30.01.2023

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Левчук О. В.

Рішення від 30.01.2023

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Левчук О. В.

Ухвала від 29.11.2022

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Левчук О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні