Рішення
від 12.01.2023 по справі 596/1069/22
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" січня 2023 р. Справа № 596/1069/22

Провадження № 2/596/61/2023 Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі:

головуючого судді Цвинтарної Т.М.

при секретарі судового засідання Рудніцькій О.П.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в селищі Гусятин цивільну справу за позовом адвоката Гуцалюка Андрія Романовича в інтересах ОСОБА_1 до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Гуцалюк А.Р. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та просить встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті батька ОСОБА_2 та визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , площею 43,5 кв.м, як на спадкове майно за законом.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Раштівці, в той час Скалатського району, Тернопільської області. Батьками ОСОБА_1 були ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . На день смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка для обслуговування житлового будинку площею 0,012 га, за адресою: АДРЕСА_1 , а також сам будинок. За життя батько позивача правовстановлюючих документів на будинок не виготовив, у встановленому законом порядку будинок не зареєстрував. Позивач ОСОБА_1 фактично прийняв спадок після смерті батька, що підтверджує наявність у нього ощадної книги батька. Зокрема, 13.12.2001 року він зняв кошти з даної ощадної книжки в сумі 150 грн., для оплати витрат на поховання батька, тобто у строк, визначений ч.1 ст.549 ЦК УРСР.

Проте, позивачу ОСОБА_1 нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірне нерухоме майно, оскільки відсутній документ, що посвідчує право власності спадкодавця ОСОБА_2 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, однак, представник позивача надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та у відсутності позивача, згідно якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, попередньо надіславши до суду письмову заяву про слухання справи у відсутності представника відповідача. Позовні вимоги визнають.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 08 травня 1964 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Раштівецькою сільською радою Гусятинського району 18 жовтня 2000 року.

Як вбачається із відповіді на адвокатський запит, наданої Раштовецькою сільською радою за №88 від 18 червня 2020 року, померлий ОСОБА_2 мав у користуванні земельну ділянку для обслуговування житлового будинку 0,012 га, за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно Експлікації приміщень будинку садибного типу, загальна площа житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , становить 43,5 м2, житлова площа становить 34,9 м2.

За загальним правилом дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ч.1 ст. 58 Конституції України) ЦК України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто з 1 січня 2004 року. Пленум Верховного Суду України у п.1 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7 роз`яснив, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинний на той час закон, зокрема, відповідні правила ЦК Української РСР 1963 року, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим кодексом.

Після смерті ОСОБА_2 згідно ст.525 ЦК УРСР (1963 року) відкрилася спадщина на спадкове майно, до якої входить житловий будинок за надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Частиною 1 статті 524 ЦК УРСР (1963 року) визначено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 553 ЦК УРСР (1963 року), спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. При цьому він може заявити, що відмовляється від спадщини на користь кого-небудь з інших спадкоємців, закликаних до спадкоємства за законом або за заповітом, а також на користь держави або окремих державних, кооперативних або інших громадських організацій. Наступне скасування спадкоємцем такої заяви не допускається. Вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини.

Частиною 1 ст. 554 ЦК УРСР (1963 року) передбачено, що в разі неприйняття спадщини спадкоємцем за законом або за заповітом або позбавлення спадкоємця права спадкування його частка переходить до спадкоємців за законом і розподіляється між ними в рівних частках.

Згідно із ч.1 ст. 529 ЦК УРСР (1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Спадкоємцями за законом першої черги відповідно до ст. 529 ЦК УРСР (1963 року) після смерті ОСОБА_2 являється його син ОСОБА_1 (позивач по справі).

Інших спадкоємців, які заявили права на спадкове майно, немає.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.549 ЦК УРСР (1963 року) - визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджена наказом Міністерства юстиції України №18/5 від 14.06.1994 р., яка діяла на час відкриття спадщини, передбачала, що доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що, набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанцій про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього.

В судовому засіданні встановлено факт прийняття спадщини ОСОБА_1 прийняв спадщину, за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджує наявність у нього ощадної книжки батька. Зокрема, 13.12.2001 року позивач у справі зняв кошти з даної ощадної книжки в сумі 150 грн..

Письмовою відповіддю в.о. державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори Дідик І.О. №602/02-14 від 28.07.2021 року, ОСОБА_1 було роз`яснено про неможливість видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно із п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 328 ЦК України - право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Враховуючи, що позивач набув право власності на нерухоме майно на підставі, що не заборонена законом, та те, що іншим (крім судового) шляхом захистити права позивача неможливо, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог про визнання права власності на спадкове майно та право позивача на спадщину таким, що підлягає захисту в зв`язку з чим задовольняє позов.

Судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 206, 223, 258, 263-265, 268, 273, 355 ЦПК України, ст.ст. 120, 548, 549 ЦК УРСР від 1963 року, ст.ст. 1216, 1233, 1258, 1268, 1272 ЦК України,-

У Х В А Л И В:

Позов адвоката Гуцалюка Андрія Романовича (адреса: м. Тернопіль, бульвар Шевченка, 23) в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , жителя АДРЕСА_2 ) до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (місцезнаходження якої смт. Гримайлів, вул. Мазепи, 8, Чортківського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396408) про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Встановити факт про те, що ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , жителем АДРЕСА_2 ) право власності на майно в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 батька - ОСОБА_2 , а саме, на житловий будинок садибного типу, загальною площею 43,5 м2, житловою площею 34,9 м2, з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинський районний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 23 січня 2023 року.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Т.М. Цвинтарна

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення12.01.2023
Оприлюднено07.02.2023
Номер документу108745300
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —596/1069/22

Рішення від 12.01.2023

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Цвинтарна Т. М.

Рішення від 12.01.2023

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Цвинтарна Т. М.

Ухвала від 09.11.2022

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Цвинтарна Т. М.

Ухвала від 24.10.2022

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Цвинтарна Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні