Справа № 346/3831/22
Провадження № 2/346/236/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2023 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі головуючого-судді Яремин М.П.
з участю: секретаря Тимошишин І.Л.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: виконавчий комітет Гвіздецької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області, як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітніх дітей,-
В С Т А Н О В И В:
в обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що з 13.07.2018 року перебувала з відповідачем в шлюбі, у якому в них народилося двоє дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 04.12.2020 року шлюб між сторонами розірвано. Зазначає, що з 2020 року сторони припинили спільне проживання та з того часу відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не бажає брати участі у вихованні дітей, не спілкується з ними, не надає будь-якої матеріальної допомоги на їх утримання, не провідує їх вдома чи в закладі дошкільної освіти, не цікавився їх життям та здоров`ям, будь-якого контакту із закладом дошкільної освіти він не підтримує, з вихователями не спілкується, батьківські збори та свята не відвідує. Будь-яких перешкод чи заборони щодо побачень з дітьми відповідачу ніхто не чинить.
Відповідач в добровільному порядку матеріальної допомоги на утримання дітей не надає. Він має нерегулярний мінливий дохід, оскільки працює на сезонних роботах, стан його здоров`я та матеріальне становище дають йому можливість сплачувати аліменти на утримання їхніх дітей.
Тому позивач просить позбавити відповідача батьківських прав щодо вказаних малолітніх дітей та стягувати з відповідача аліменти на утримання дітей в розмірі 1/2 частки всіх видів його заробітку щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення останніми повноліття. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача на її користь судові витрати, які складаються із 992,40 грн. сплаченого судового збору.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала із вказаних підстав та зазначила, що відповідач як батько дітей після припинення спільного проживання втратив будь-який інтерес до останніх, не відвідує, не спілкується, матеріально не допомагає. Тому вона просить позовні вимоги задовольнити та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, а саме за зареєстрованим місцем проживання. Причин своїх неявок відповідач суду не повідомив, не звернувся із заявою про розгляд справи в її відсутності та не подав відзив на позов.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явилась. 17.01.2023 року її представник, ОСОБА_5 подала до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити у її відсутності, прийняти рішення згідно з висновком орану опіки та піклування та позбавити ОСОБА_2 батьківських прав ( а.с. 84 ).
Відповідно до ч. 4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Тому відповідно до положень ч. 4 ст. 223 та ч.1 ст.280 ЦПК України суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, заслухавши позивача, перевіривши матеріали справи, та, оцінивши досліджені докази в сукупності, дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень частин 1-3 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Згідно з п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини.
Відповідно до положень п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення та позбавлення і поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 , що стверджується даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 18.08.2020 року, про що складено відповідний актовий запис № 110, його батьками вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_6 ( а.с. 10 ).
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_4 , що стверджується даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 28.11.2020 року, про що складено відповідний актовий запис № 39, її батьками вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_6 ( а.с. 11 ).
Рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 04.12.2020 року, яке набрало законної сили 04.01.2021 року, шлюб між сторонами розірвано, малолітнього ОСОБА_3 залишено проживати з позивачем ( а.с. 12 ).
Судом також встановлено, що 14.06.2022 року ОСОБА_6 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 , у зв`язку з чим змінила прізвище на « ОСОБА_8 », що стверджується даними копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , актовий запис № 458 від 14.06.2022 року (а.с. 13).
Відповідно до довідки №200, виданої 16.08.2022 року Марківським старостинським округом Вапнярської селищної ради Тульчинського району Вінницької області, ОСОБА_1 та її діти, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_9 , 13.04.2022 року зареєстровані, але не проживають за адресою: АДРЕСА_1 ( а.с. 14 ).
Як вбачається з даних довідки № 16, виданої 02.09.2022 року Антопільським закладом дошкільної освіти (ясла-cадок) "Чебурашка " Вапнярської селищної ради, батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - ОСОБА_2 під час відвідування сином вказаного закладу контакту з останнім не підтримував, з вихователем не спілкувався, батьківські збори не відвідував. Дитину приводила та забирала мати або бабуся ( а.с. 17 ).
Відповідно до характеристики № 339/02.2-20, виданої 23.08.2022 року Гвіздецькою селищною радою, ОСОБА_1 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , здійснює догляд за новонародженою дитиною, характеризується позитивно ( а.с. 16 ).
В матеріалах даної справи міститься висновок служби у справах дітей Гвіздецької селищної ради (комісії з питань захисту дитини Гвіздецької селищної ради), в якому вказано про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно його малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки ОСОБА_2 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не бере участі у вихованні дітей, не цікавиться ними, не піклується про їхній фізичний та духовний розвиток, не допомагає матеріально, не забезпечує необхідного харчування та медичного догляду (а.с. 64-65).
Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за місцем проживання позивача в Чехова, по АДРЕСА_2 , складеного комісією у складі секретаря селищної ради ОСОБА_19, керуючого справами (секретаря виконкому) ОСОБА_20, до складу сім`ї позивача входять: ОСОБА_10 , 1963 року народження (свекор); ОСОБА_11 , 1967 року народження (свекруха); ОСОБА_12 , 1988 року народження (брат чоловіка); ОСОБА_7 , 1997 року народження (чоловік); ОСОБА_13 , 1987 року народження (сестра чоловіка); ОСОБА_14 , 2006 року народження (племінник); ОСОБА_15 , 2007 року народження (племінник); ОСОБА_3 , 2019 року народження (син), який проживає без реєстрації; ОСОБА_4 , 2020 року народження (дочка), яка проживає без реєстрації; ОСОБА_9 , 2022 року народження (дочка), яка проживає без реєстрації. Під час обстеження встановлено, що сім`я проживає в задовільних матеріально-побутових умовах (а.с. 15).
Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю Організації Об`єднаних Націй 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці.
У справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року Європейським судом з прав людини наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58).
У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09) від 16 липня 2015 року Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.
Отже, під час судового розгляду встановлено факт невиконання батьківських обов`язків відповідача відносно вказаних дітей, відсутності з його боку участі у вихованні дітей, ненадання матеріальної допомоги.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів суд приходить до висновку, що відповідач з 2020 року ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню своїх малолітніх дітей ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , не цікавиться їхнім духовним та фізичним розвитком, ні усно, ні письмово не спілкується з ними, не проявляє до останніх щонайменшої батьківської турботи.
Отже, наявна правова підстава для позбавлення відповідача батьківських прав, передбачена п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України.
Позбавлення відповідача батьківських прав, на переконання суду, спрямоване на забезпечення життя малолітніх дітей сторін у безпечному, спокійному та стійкому середовищі.
При цьому слід зауважити, що відповідач вправі звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав відповідно до ст. 169 СК України.
Відповідно до ч.2 ст.27 Конвенції ООН «Про права дитини» батьки, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей, умов життя, необхідних для розвитку дитини. Батьки зобов`язані утримувати своїх дітей незалежно від того, перебувають вони в шлюбі чи шлюб між ними розірвано.
Відповідно до ч.2 ст.51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.
Згідно зі ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до положень частин 2, 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення дітьми повноліття.
Ч.3 ст.181 СК України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Тобто спосіб стягнення аліментів (у частці від доходу чи у твердій грошовій сумі) здійснюється за рішення суду але за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно з положеннями ч.1 ст.182 вказаного Кодексу при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.183 цього Кодексу частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно до частин 1, 5, 6 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підставі наведеного, враховуючи вік дітей сторін та пов`язані з цим витрати на їхнє харчування, забезпечення найбільш необхідними речами, відсутність відомостей про місце роботи та заробітну плату відповідача, а також те, що кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків дитини, разом з яким проживає дитина, суд вважає за можливе визначити аліменти у розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, що відповідатиме вимогам розумності і справедливості, та установленій судовій практиці. Інших доказів матеріального становища дітей та платника аліментів суду не надано.
Аліменти саме у такому розмірі будуть достатніми для забезпечення мінімальних потреб дітей, враховуючи, що відповідно до ст. 180 СК України позивач також зобов`язана приймати участь в їхньому утриманні.
Крім того, відповідно до статті 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом також встановлено, що позивачем за звернення до суду з даною позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 992,40 грн., що стверджується квитанцією від 16.09.2022 року (а.с. 7 ). Дані судові витрати підлягають присудженню з відповідача на користь позивача в зв`язку із задоволенням позовних вимог.
Згідно з положеннями ч.6 ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути в дохід держави судовий збір, від сплати якого звільнена позивач як за позовну вимогу про стягнення аліментів.
На підставі наведеного, та ст.ст. 19, 150, 164, 166, 180-183, 191 СК України, постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», керуючись ст.ст. 5-13, 76-81, 89, 141, 263-265, 268, 273, 354, 430 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
позов задовольнити частково.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 , батьківських прав щодо його малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (актовий запис № 110 від 22.03.2019 року), уродженця м. Коломия Івано-Франківської області, та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (актовий запис № 39 від 28.11.2020 року), уродженки с. Антопіль Томашпільського району Вінницької області, яких народила ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 , уродженка с. П`ядики Коломийського району Івано-Франківської області, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , жителька АДРЕСА_2 .
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 , жительки АДРЕСА_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на утримання їхніх малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 (однієї третьої) частки з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Стягнення аліментів розпочати з 20 вересня 2022 року і проводити до досягнення вказаними дітьми повноліття.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 , судовий збір в сумі 992 гривні 40 копійок на користь держави на рахунок: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 , жительки АДРЕСА_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте Коломийським міськрайонним судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених законом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 , жителька АДРЕСА_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , житель та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 .
Третя особа: Виконавчий комітет Гвіздецької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області як орган опіки та піклування, смт. Гвіздець, вул. Українська, 3, Коломийського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 44522064.
Повний текст рішення складено 02 лютого 2023 року.
Суддя Яремин М. П.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2023 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 108752664 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Яремин М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні