Справа № 508/382/22
Провадження № 2/507/45/2023
Номер рядка звіту 36
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" лютого 2023 р. смт. Любашівка
Любашівський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Вужиловського О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Войковської І.П.,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених пенсійних виплат,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених пенсійних виплат, посилаючись на те, що на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області перебувала ОСОБА_1 та з 11.01.2000 року отримувала пенсію по втраті годувальника відповідно доЗакону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач своєчасно не повідомив позивача про відрахування з навчального закладу, що призвело до надміру виплачених коштів за період з 01.01.2012 по 31.08.2012 року в сумі 6246 грн. Листом позивача відповідача було повідомлено про наявність переплати пенсії та про необхідність повернути на розрахунковий рахунок позивача надміру виплачену суму пенсії, однак відповідачем грошові кошти в добровільному порядку повернуто не було.
Посилаючись на те, що надмірна виплата мала місце внаслідок недобросовісності з боку набувача коштів, позивач просив стягнути на його користь заявлену суму позову та понесені судові витрати.
У судове засідання сторони не з`явилися.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність, у якій позов підтримав .
Відповідач ОСОБА_1 , у судове засідання не з`явилась, про дату та час судового засідання повідомлялась шляхом направлення судових повісток за місцем її реєстрації та розміщення оголошення на сайті суду.
Згідно з ч. 1ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
При вирішенні спору по суті суд враховує вимоги ст.ст.12,81 ЦПК України, відповідно до яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з частиною першою та частиною другоюстатті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.
Непрацездатними членами сім`ї вважаються: діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Судом встановлено, що з 01.02.2012 року по 31.08.2012 року ОСОБА_1 отримувала пенсію по втраті годувальника на підставі заяви про призначення пенсії по втраті годувальника ( а.с.8) так, як згідно довідки від 20 вересня 2019 року № 315 від 08.12.2011 року навчалась ДНЗ «Ісаєвський професійний аграрний ліцей» термін навчання по 30.06.2013 року на денній формі навчання.
04.09.2014 року за вих. 1931/04 до ДНЗ «Ісаєвський професійний аграрний ліцей» направлено запит про надання довідки про навчання з метою попередження переплати пенсії.
Згідно довідки ДНЗ «Ісаєвський професійний аграрний ліцей» №109 від 25.09.2014 року ОСОБА_1 була відрахована 26 січня 2012 року згідно до наказу №2 «В- УДЗ».(а.с.13).
У пам`ятці при призначенні пенсії ОСОБА_1 , власноруч засвідчила своїм підписом, що їй повідомлено про те, що про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім`ї, зміни місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на пенсійне забезпечення, він зобов`язаний своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію (а.с. 14).
Підставою виплати пенсії було навчання відповідача. Підставою припинення виплати пенсії закінчення такого навчання. Про наведену обставину (відрахування з вузу, тобто припинення навчання), що є підставою припинення пенсійних виплат, відповідач управління ПФУ не повідомив, тобто діяв недобросовісно.
Згідно наданого позивачем розрахунку, розмір надміру виплаченої пенсії відповідачу за період з 01.02.2012 по 31.08.2012 складає 6246 грн (а.с. 10).
14 жовтня 2014 року прийнято рішення №8 про утримання надміру виплачених сум пенсії та 14 жовтня 2014 року відповідачу направлено листавимогу про повернення надмірно отриманих коштів на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідно дост.102 Закону України "Про пенсійне забезпечення"пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Відповідно дост. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно із ч. 1ст. 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставне набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. При цьому, відповідно дост. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, закон встановлює два виключення із правила неповернення безпідставно набутого майна: якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату, і у разі недобросовісності з боку набувача.
Суд визнає, що бездіяльність відповідача, яка не зважаючи на свою обізнаність не повідомила орган, що призначив та виплачував пенсію, про настання обставини, за якою пенсійні виплати припиняються, за прийнятого зобов`язання такого повідомлення, є недобросовісністю з боку набувача платежів.
Позовні вимоги знайшли своє підтвердження та суд ухвалює про їх задоволення.
Відповідно до ч. 1ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по оплаті суми судового збору у розмірі 2481.00 грн., який було сплачено при зверненні до суду.
Керуючись ст. ст.4,13,81,141,263-265,268 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених пенсійних виплат - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області надміру виплачену пенсію за період з 01.02.2012 року по 31.08.2012 року у сумі 6246 грн. (шість тисяч двісті сорок шість гривень 00 копійок), а також 2481 грн. 00 коп., судових витрат, а всього 8727 грн. 00 коп. (вісім тисяч сімсот двадцять сім гривень 00 коп.).
Заочне рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його ухвалення, якщо протягом цього строку не буде подана заява про його перегляд відповідачем або апеляційна скарга позивачем.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя: Вужиловський О.В.
Суд | Любашівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2023 |
Оприлюднено | 06.02.2023 |
Номер документу | 108755676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Любашівський районний суд Одеської області
Вужиловський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні