Рішення
від 27.01.2023 по справі 484/4676/22
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/4676/22

Провадження № 2/484/223/23

Рішення

іменем України

27.01.2023 року м. Первомайськ

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської областів складі:

головуючого - судді Максютенко О.А.

при секретарі- Завірюха В.Ю.

розглянувши в м. Первомайську у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом

встановив

Позивачка звернулась до суду з вищевказаним позовом. Свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Софіївка Первомайського району Миколаївської області помер її батько ОСОБА_4 , про що Виконавчим комітетом Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області було видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 та зроблений відповідний актовий запис №02.

Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, що складалося з: житлового будинку, земельної ділянки площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), земельної ділянки, площею 0,23 га, для ведення особистого селянського господарства, що знаходяться по АДРЕСА_1 та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,2782 га, кадастровий номер 4825486700:08:000:0470, що знаходиться в межах території Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

20 вересня 2016 року спадкодавець склав заповіт, що був посвідчений ОСОБА_5 , секретарем Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області за реєстровим №62 за умовами якого належний йому жилий будинок з усіма надвірними спорудами та земельною ділянкою 0,48 га для обслуговування будинку та ведення підсобного господарства, державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серія ІІІ-МК №012425, які знаходяться по АДРЕСА_1 він заповів доньці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняли позивачка та її рідні брат і сестра, а саме: ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , та отримали свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,2782 га, кадастровий номер 4825486700:08:000:0470, що знаходяться в межах території Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, по 1/3 частки вказаної земельної ділянки відповідно.

Інше спадкове майно у вигляді житлового будинку, земельної ділянки площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та земельної ділянки, площею 0,23 га, для ведення особистого селянського господарства, що знаходяться по АДРЕСА_1 , за заповітом має право позивачка. Оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 успадкували спадщину за законом та не заперечують проти того, щоб решту спадщини отримала позивачка..

Отже, позивачка, являється єдиною спадкоємицею на вказане вище нерухоме майно за заповітом.

Проте, коли вона звернулася за видачею їй свідоцтва про на спадщину за заповітом на житловий будинок з земельною ділянкою для обслуговування житлового будинку та земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства, що знаходяться по АДРЕСА_1 , то її було відмовлено, у зв`язку з тим, що у неї відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, про що нотаріусом 14 грудня 2022 року була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості та документи, необхідні для її вчинення. Згідно з п. 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, що підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після надання правовстановлюючого документу щодо належності цього майна спадкодавцеві.

У зв`язку з зазначеними обставинами, нотаріус роз`яснила, що у разі смерті власника нерухомого майна та відсутності правовстановлюючого документу, питання визначення належності йому (спадкодавцю) цього майна та наступному його власнику (спадкоємцю) повинно вирішуватися у судовому порядку.

Житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 дійсно належав ОСОБА_4 , на підставі договору купівлі-продажу від 09.03.1992 року, посвідченого Софіївською сільською радою Первомайського району Миколаївської області, реєстр №68, про що свідчить довідка КП Первомайського міжміського бюро технічної інвентаризації.

Земельні ділянки, загальною площею 0,48 га (0,25 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), 0,23 га, для ведення підсобного господарства, про що свідчать кадастрові плани на земельні ділянки), що знаходяться по АДРЕСА_1 , дійсно належали ОСОБА_4 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-МК №012425 від 18 квітня 1996 року, реєстр №221, що підтверджується копією державного акту та довідкою Відділу Держгеокадастру у Первомайському районі Миколаївської області.

Із набранням чинності ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень», органи,які здійснюютьповноваження усфері державноїреєстрації прав, видають дублікати правовстановлюючих документів лише власникам або уповноваженим ними особам за довіреністю. Тому, отримати дублікат на померлу людину неможливо, а отже і врегулювати спір в досудовому порядку неможливо.

Згідно з ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З підстав, зазначених вище, позивачка не маєможливості отримати свідоцтва про право на спадщину за заповітом, на зазначене вище спадкове майно, тому єдиним правовим способом захисту її законних прав та інтересів, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, є звернення до суду з позовом про визнання права власності на нього в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Софіївка , Первомайського району Миколаївської області.

Представник позивача ОСОБА_6 надав до суду заяву з проханням про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивачки, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в підготовче судове засідання не з`явились, до суду надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги визнають та не заперечують проти їх задоволення.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 206 ЦПК Українивідповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Частиною 3 статті 200 ЦПК Українивизначено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

Обставини викладені у позові підтверджуються доданими до нього документами.

Спадкодавцю ОСОБА_4 дійсно належало спадкове майно, житловий будинок, земельна ділянки площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), земельної ділянки, площею 0,23 га, для ведення особистого селянського господарства, що знаходяться по АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,2782 га, кадастровий номер 4825486700:08:000:0470, що знаходиться в межах території Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

Відповідно до заповіту від 20.09.2016 року, посвідченого Бабич А.Б. секретарем Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області ., реєстровий № 62 він заповів належний йому жилий будинок з усіма надвірними спорудами та земельною ділянкою 0,48 га для обслуговування будинку та ведення підсобного господарства, державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серія ІІІ-МК №012425, які знаходяться по АДРЕСА_1 своїй доньці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Інших спадкоємців за заповітом після смерті ОСОБА_4 немає, що підтверджується копією спадкової справи, наданої на запит суду.

Нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтв про право на спадщину тому, що вона не надала оригінали документів на спадкове майно.

Згідно ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Таке зазначено у ст.ст. 1217, 1223 ЦК України.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, враховуючи, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_4 , в даному випадку не має іншої можливості, а ніж у судовому порядку, встановити своє право на спадщину, яке у неї виникло у зв`язку із смертю спадкодавця, з врахуванням визнання позову відповідачами, позов є законним і обґрунтованим, а відтак підлягає задоволенню.

Керуючись, ст.ст.141, 200, 258,259,263-265 ЦПК України, суд

ухвалив

позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Софіївка, Первомайського району Миколаївської області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Софіївка, Первомайського району Миколаївської області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку площею 0,23 га, для ведення особистого селянського господарства що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Софіївка, Первомайського району Миколаївської області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає АДРЕСА_1 .

Відповідачі: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , проживає АДРЕСА_1 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , проживає АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 03.02.2023 року.

Суддя:

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення27.01.2023
Оприлюднено06.02.2023
Номер документу108762232
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —484/4676/22

Рішення від 27.01.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Максютенко О. А.

Рішення від 27.01.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Максютенко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні