ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/466/23 Провадження № 2-о/636/57/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2023 року Чугуївський міський суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Гуменного З.І.,
секретаря судового засідання Шикової К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Великобурлуцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті особи, -
в с т а н о в и в:
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Зінченко С.А. звернулась до суду з заявою про встановлення факту смерті чоловіка заявника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Великий Бурлук, Куп`янського району, Харківської області.
В обґрунтування поданої заяви представник зазначила, що ОСОБА_2 помер у стаціонарному відділенні стаціонарної допомоги дорослим та дітям КНП «Великобурлуцька центральна лікарня» Великобурлуцької селищної ради. На той час смт. Великий Бурлук, Куп`янського району, Харківської області, було окуповано військами російської федерації. Свідоцтво про смерть не видавалось, оскільки органи державної влади України тимчасово не здійснювали свої повноваження, і тому заявник вимушений звернутися до суду, т.я. відповідно до чинного законодавства рішення суду про встановлення факту смерті особи на території, непідконтрольній українській владі, є підставою для реєстрації смерті такої особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на такій території.
Заявник та його представник в судове засідання не з`явились, представник заявника надала заяву про розгляд справи за її відсутності та відсутності заявника.
Представник заінтересованоїособи в судове засідання не з`явився, про дату судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно наданої копії Лікарського свідоцтва про смерть № 14 від 24.03.2022, виданого КНП «Великобурлуцька центральна лікарня» Великобурлуцької селищної ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у відділенні стаціонарного допомоги дорослим та дітям КНП «Великобурлуцька центральна лікарня» Великобурлуцької селищної ради - вул. Осіянська, 23, смт. Великий Бурлук, Куп`янського району, Харківської області, причина смерті негоспітальна двубічна пневмонія
Оскільки Великобурлуцька селищна територіальна громада Куп`янського району Харківської області, до складу якої входить смт. Великий Бурлук, віднесена до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), тому отримати документи встановленої форми про смерть для державної реєстрації смерті чоловіка заявника не представилось можливим.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому, строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався, востаннє - Указом Президента України №757/2022 від 07 листопада 2022 року, було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно із п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до роз`яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Згідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010, державній реєстрації, зокрема, підлягає смерть.
Як вказано в Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані), затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (та у наступних редакціях) територію Великобурлуцької селищної територіальної громади в Куп`янському районі Харківської області, до якої входить смт. Великий Бурлук, віднесено до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 1ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно до ст.ст.3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті. Оскільки смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, а саме, встановлення факту смерті батька має для заявника юридичне значення, оскільки це необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу, а саме: свідоцтва про смерть згідно з вимогами чинного законодавства України.
Наявні у справі письмові докази, на переконання суду, містять достатньо даних про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у відділенні стаціонарного допомоги дорослим та дітям КНП «Великобурлуцька центральна лікарня» Великобурлуцької селищної ради - вул. Осіянська, 23, смт. Великий Бурлук, Куп`янського району, Харківської області. Актовий запис про смерть не складався.
Родинні відносини між заявником та померлим ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про шлюб № НОМЕР_1 від 22.04.1986 року.
Встановлення факту смерті для заявника має юридичне значення, оскільки свідоцтво про смерть чоловіка не видавалось, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, і відділом державної реєстрації актів цивільного стану не може бути прийнято лікарське свідоцтво про смерть, у зв`язку з пред`явленням документа, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснювали свої повноваження.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги заявника є обґрунтованими, оскільки надані докази достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин, тому вимоги підлягають повному задоволенню.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Пунктом 21 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" визначено, що від сплати судового збору звільнені заявники - у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв`язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 259, 263, 265, 268, 272, 273, 293, 294, 315-317, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У х в а л и в:
ОСОБА_1 , заінтересована особа: Великобурлуцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті особи задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Великий Бурлук, Куп`янського району, Харківської області, ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Петранка, Рожнятівського району Івано-Франківської області, внаслідок негоспітальної двубічної пневмонії.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене в загальному апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручене удень йогопроголошення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2023 |
Оприлюднено | 06.02.2023 |
Номер документу | 108775910 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гуменний З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні