707/2778/22
2/707/143/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2023 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Тептюк Є.П., розглянувши матеріали за позовом ТОВ «ТРЕК-ВВ» до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, -
в с т а н о в и в:
З Черкаського апеляційного суду до Черкаського районного суду Черкаської області надійшла копія позовної заяви ТОВ «ТРЕК-ВВ» до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Ухвалою Черкаськогорайонного судуЧеркаської областівід 28.11.2022р.вказана позовназаява булазалишена безруху,оскільки невідповідає вимогамст. 175ЦПК України.
28.11.2022 року та 21.12.2022 року копію ухвали суду направлено позивачу для виконання, за адресою вказаною ним у позовній заяві, проте згідно поштових повідомлень, адресат відсутній за вказаною адресою.
Вжиття заходів для ефективного розгляду та вирішення судового спору є обов`язком не тільки для держави, але й для осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
На зацікавлену сторону покладається обов`язок проявляти належну увагу в захисті своїх інтересів та вживати необхідних заходів, щоб ознайомитися з подіями процесу (рішення ЄСПЛ у справі "Богонос проти Росії" від 05.02.2004).
Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов`язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України»).
За змістомстатті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень»кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвала Черкаського районного суду Черкаської області від 28.11.2022 року була оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 272 ЦПК України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Згідно ч. 9 ст. 272 ЦПК України, копії судових рішень можуть бути видані повторно за заявою особи у порядку, встановленому законодавством.
Позивачем вказано своє зареєстроване місце знаходження м. Черкаси, вул. Хоменка, 17, і саме на цю адресу судом двічі надсилалась ухвала про залишення позову без руху, однак не була отримана ТОВ «ТРЕК-ВВ» через відсутність адресата. Враховуючи, що позивач іншої адреси свого місця знаходження не вказав, суд вжив усі заходи для належного повідомлення останнього про необхідність усунення недоліків у позовній заяві. Зважаючи на те, що позовна заява надійшла до суду 05.04.2021 року, позивач мав змогу самостійно поцікавитись щодо стану справи, однак таких дій не вжив, що свідчить про його незацікавленість у розгляді справи.
У п. 6.22 Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду 19 грудня 2022 року по справі №910/1730/22, зазначено «…ГПК Українине передбачено обов`язок суду повторно направляти на адреси учасників справи процесуальні документи, які раніше вже повернулися до суду з відміткою про неможливість вручення з огляду на відсутність адресата за його місцезнаходженням. Позивач не позбавлений права та можливості ознайомитися з матеріалами справи і зробити з них необхідні йому витяги (копії), або звернутися із відповідним запитом до суду».
Даний висновок касаційного суду можливо застосувати і в ракурсі норм ЦПК, яким також не передбачено, що суд зобовязаний повторно направляти на адресу учасників справи процесуальні документи, які раніше вже повернулися до суду з відміткою про відсутність адресата за його місцезнаходженням. Однак, не зважаючи на це, суд надав можливість позивачу усунути недоліки позовної заяви, двічі направивши ухвалу для виконання, у звязку з чим забезпечив процесуальні права останнього.
Повідомивши суду як засіб зв`язку, виключно поштову адресу свого офіційного місця знаходження, ТОВ «ТРЕК-ВВ» позбавило суд можливості надіслати йому ухвалу про залишення позовної заяви без руху за допомогою інших засобів зв`язку або направити на іншу адресу (для листування), відповідно мало вживати заходів, щоб дізнатися про стан провадження за його позовною заявою, стан надходження поштових відправлень.
Також позивач не був позбавлений об`єктивної можливості дізнатися про рух поданої ним позовної заяви відкритим безоплатним цілодобовим доступом до Єдиного державного реєстру судових рішень та скористатись наданими йому процесуальними правами, проте такими можливостями не скористався, недоліків позовної заяви не усунув.
Відповідно до ч.3 ст.185 ЦПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
У звязку з тим, що недоліки, вказані в ухвалі суду, позивачем не усунуті, вважаю заяву неподаною і такою, що необхідно повернути позивачу.
Згідно ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Керуючись ст.185 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Позовну заяву ТОВ «ТРЕК-ВВ» до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди повернути позивачу.
Апеляційні скарги на ухвалу можуть бути подані протягом 15 днів з дня її складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Є. П. Тептюк
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2023 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 108786848 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Тептюк Є. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні