ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.01.2023м. СумиСправа № 920/993/22
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/993/22
за позовом Акціонерного товариства Оператор газорозподільних систем Сумигаз (вул. Лебединська, буд. 13, м. Суми, Сумська область, 40021)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельного підприємства Крош (вул. Юрія Ветрова, буд. 15, м. Суми, Сумська область, 40022)
про стягнення 22833 грн 05 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 22833 грн 05 коп., в тому числі 17853 грн 43 коп. заборгованості за надані послуги за період з лютого по жовтень 2022 року, 3950 грн 17 коп. пені, 860 грн 93 коп. інфляційних втрат, 168 грн 52 коп. 3% річних відповідно до договору про розподіл природного газу від 01.01.2016 № 09420NHM0WAP016, укладеного між сторонами.
Ухвалою від 01.12.2022 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/993/22, визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Згідно зі ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
За приписами ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвала від 01.12.2022 про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу за адресою місцезнаходження 02.12.2022 та отримання останнім 07.12.2022, про підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
27.12.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 6207/22 від 27.12.2022, поштове відправлення від 20.12.2022), в якому просить суд відмовити у задоволенні позову повністю. Відповідач зазначає, що у квітні 2022 року ТОВ «ВТП «Крош» звернулося до позивача з вимогою призупинити постачання газу за адресою: АДРЕСА_1 з посиланням на тимчасове припинення виробництва з початку бойових дій (а саме з 24.02.2022). За домовленістю з АТ «ОГС «Сумигаз» 07.04.2022 було припинено газопостачання (розподіл природного газу) шляхом встановлення заслонки перед вузлом обліку газу, що є механічним від`єднанням газопостачання, про що працівниками АТ «ОГС «Сумигаз» складений акт від 07.04.2022. Отже, з 07.04.2022 постачання газу відповідачу було припинено за згодою сторін. Рахунки та акти виконаних послуг відповідач від позивача не отримував, за адресою місцезнаходження товариства працівників не було (підприємство припинило свою діяльність), у зв`язку з бойовими діями. Нарахування заборгованості з 24.02.2022 є протиправним через відсутність фактичного споживання газу та повідомлення про це позивача у максимально швидкий період, зважаючи на активні бойові дії, які велися на території міста Суми з 24.02.2022. Відповідач також зазначає, що відповідно до умов договору сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин). Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Статуту ТПП України, у листі від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 засвідчила форс мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію рф проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
28.12.2022 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 6233/22 від 28.12.2022), в якій просить суд позов задовольнити у повному обсязі. Позивач зазначає, що послуга з розподілу не складається лише з фактичного переміщення природного газу розподільчою системою трубопроводів. До послуги з розподілу також входить цілодобове надання фактичного доступу замовленої потужності об`єктів споживача до газорозподільної системи, що буквально означає - наявність технічної можливості у будь-який час необхідний споживачу скористатись можливістю розпочати газоспоживання. Тобто, Оператор ГРМ, знаючи, що об`єкт відповідача підключено до газорозподільної системи підтримує належний тиск у системі з урахуванням замовленої потужності приєднаних об`єктів споживача. 08.04.2022 за наслідком припинення (обмеження) газопостачання та її опломбування на об`єкті, відповідач не втратив статус споживача "підключеного в установленому законом порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ", оскільки в даному випадку не відбулось механічного (зварного) від`єднання газопроводу від газових мереж Оператора ГРМ, і зазначені обставини не звільняють останнього від виконання взятих на себе зобов`язань за чинним договором. Відповідно до пункту 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору. Договір розподілу природного газу не розірваний між сторонами, а відтак чинний і є обов`язковим для виконання. При цьому обставин проведення механічного від`єднання об`єкта відповідача від газових мереж не встановлено, так само як і не встановлено факту подання відповідачем заяви про остаточне припинення користування природним газом. Позивач вважає, що відповідачем не наведено жодних аргументів про те, що військова агресія рф проти України та введення воєнного стану безпосередньо унеможливлюють виконання грошового обов`язку з оплати за розподіл природного газу. Посилаючись на форс-мажор, як на підставу для звільнення від відповідальності, зацікавленій стороні обов`язково потрібно довести, як саме проявився форс-мажор у конкретному зобов`язанні. Відповідач не надав доказів того, що підприємство зупинило роботу у зв`язку з воєнним станом та відбулось механічне від`єднання від газорозподільної системи; на отримання послуги з розподілу природного газу не може вплинути навіть той факт, що всі працівники (чи їх частина), керівник підприємства, інші посадові особи тимчасово не виконують професійні обов`язки у зв`язку з воєнними діями, все, або частина складу рухомого майна підприємства задіяні під час тих чи інших заходів, що б перешкоджало суб`єкту господарювання здійснювати підприємницьку діяльність під час введеного воєнного стану.
16.01.2023 відповідач подав додаткові пояснення (вх. № 281/23 від 16.01.2023), в яких не погоджується з позицією позивача, викладеною у відповіді на відзив. Відповідач зазначає, що ТОВ «ВТП «Крош» протягом усього 2022 року не користувалося природним газом, при цьому з 08.04.2022 було механічно від`єднано газопостачання шляхом встановлення заслонки перед вузлом обліку газу. Відповідач наголошує, що вузол обліку газу опломбовано, а покази вузла обліку є незмінними протягом всього спірного періоду, а тому товариство не може отримувати послуги з розподілу газу (як стверджує позивач) щонайменш до відновлення газопостачання та зняття пломби АТ «ОГС «Сумигаз». До відзиву на позовну заяву надавався наказ ТОВ «ВТП «Крош» від 25.02.2022 «Про призупинення діяльності підприємства», в якому відзначено про призупинення фінансово-господарської діяльності ТОВ «ВТП «Крош» з 24.02.2022. Наразі фінансово-господарська діяльність підприємства не відновлена, що підтверджено довідкою з АТ «Ощадбанк» про відсутність руху коштів по рахунку за період лютий-грудень 2022 року. Також відповідач зазначає, що дія форс-мажорних обставин є легітимною підставою не понести відповідальність за прострочення оплати послуг з розподілу природного газу, якими суб`єкт господарювання не користувався.
19.01.2023 позивач подав додаткові письмові пояснення (вх. № 390/23 від 19.01.2023), в яких просить суд позов задовольнити повністю. Позивач зазначає, що за умови припинення (обмеження) газопостачання шляхом встановлення інвентарної заглушки та її опломбування об`єкт споживача не втрачає статус підключеного до ГРМ, оскільки у такому випадку не відбувається фізичного роз`єднання обладнання споживача з газорозподільною системою, і споживач має можливість у будь-який момент поновити отримання газу. На об`єкт не розраховується замовлена потужність пропускної спроможності газових мереж лише у випадку механічного від`єднання від мереж. Відповідачем не надано доказів на підтвердження остаточного припинення користування ним природним газом таких як звернення до позивача із відповідною зайвою про припинення (розірвання) договору розподілу природного газу, звернення до оператора ГРМ із заявою про механічне відключення від постачання природного газу об`єктів споживання газу. Припинення (обмеження) розподілу природного газу не звільняє відповідача від обов`язку виконувати умови договору до моменту розірвання договірних відносин та механічного (зварного) від`єднання газопроводу від газових мереж Оператора ГРМ. Позивач зазначає, що зобов`язання зі сплати інфляційних втрат та трьох процентів річних є акцесорним, додатковим до основного, залежить від основного зобов`язання і поділяє його долю. Відповідач не надав належних та допустимих доказів існування форс-мажорних обставин у взаємовідносинах із позивачем, не обґрунтував причинно-наслідкових зв`язків між введенням 24.02.2022 в Україні воєнного стану та неможливістю виконання зобов`язань за договором. У Законі України «Про торгово-промислові палати в Україні» та Регламенті зазначено, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються виключно сертифікатом, а не листом на сайті ТПП України. Лист ТПП України від 28.02.2022 не містить ідентифікуючих ознак конкретного договору, контракту, угоди тощо, виконання яких стало неможливим через наявність відповідних обставин. Лист ТПП України від 28.02.2022 видано без дослідження наявності причинно-наслідкового зв`язку між військовою агресією російської федерації проти України та неможливістю виконання конкретного зобов`язання за договором.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
01 січня 2016 року між сторонами укладений договір розподілу природного газу шляхом підписання споживачем заяви-приєднання № 09420NHM0WAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2498.
Цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. договору).
Договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 договору).
Пунктом 1.4. договору встановлено, що послуга з розподілу природного газу це - послуга Оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.
Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1. договору).
Відповідно до пункту 2.2 договору обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
Відомості про об`єкт споживача зазначені у додатку № 4 до договору.
Згідно з п. 6.1. договору, оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом п. 6.3. договору передбачено, що величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність об`єкта споживача на 2022 рік визначена виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу ТОВ «ВКП «Крош» за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, зокрема, за період 01.10.2020 по 30.09.2021 та становить 14803,95 м3; 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача становить 1233,66 м3.
Розрахунковим періодом за договором є календарний місяць (п. 6.4. договору).
Згідно з п. 6.6. договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Відповідно до п. 6.8. договору, надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно з п. 10 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494, надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг. Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ. Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Відповідно до актів наданих послуг № СУМ82002916 від 28.02.2022, № СУМ82005275 від 31.03.2022, № СУМ82007675 від 30.04.2022, № СУМ82009668 від 31.05.2022, № СУМ82011734 від 30.06.2022, № СУМ82014558 від 31.07.2022, № СУМ82016473 від 31.08.2022, № СУМ82018284 від 30.09.2022, № СУМ82020776 від 31.10.2022 позивач надав відповідачу послуги з розподілу природного газу у період з лютого до жовтня 2022 року загальною вартістю 17853 грн 52 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не виконав договірних зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати наданих послуг з розподілу природного газу за період з лютого до жовтня 2022 року у встановлений договором строк, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем в сумі 17853 грн 43 коп.
Згідно зі ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 530 цього ж Кодексу, якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з розрахунком позивача, за прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати послуг відповідачу нараховані 3 % річних в загальній сумі 168 грн 52 коп. за період з 13.06.2022 до 24.11.2022 та інфляційне збільшення суми боргу в розмірі 860 грн 93 коп. за період з липня до жовтня 2022 року, виходячи з суми заборгованості за надані послуги за кожен місяць з урахуванням строків розрахунків, визначених договором.
Відповідно до частини 1 статті 546 ЦК України виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.
За змістом статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За умовами п. 8.2. договору, у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Згідно з розрахунком позивача, за порушення строків оплати послуг відповідачу нарахована пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ в загальній сумі 3950 грн. 17 коп.
Суд встановив, що акти наданих послуг за лютий-жовтень 2022 року надіслані позивачем відповідачу разом з виставленими рахунками за адресою відповідача, що підтверджується листами від 06.06.2022 № 400-Сл-4225-0627, від 01.07.2022 № 400-Сл-5522-0722, від 08.08.2022 № 400-Сл-7141-0822, від 19.09.2022 № 400-Сл-8453-0922, від 06.10.2022 № 400-Сл-9227-1022, від 01.11.2022 № 400-Сл-10358-1122, фіскальними чеками, поштовими накладними та описами вкладення.
Відповідач акти не підписав, оплату послуг у встановлений договором строк не здійснив, зазначає про припинення з 07.04.2022 постачання газу за згодою сторін шляхом механічного від`єднання газопостачання та не отримання від позивача актів наданих послуг.
Відповідно до матеріалів справи 06.04.2022 відповідач звернувся до позивача із заявою, в якій повідомив про тимчасове припинення виробництва з початку бойових дій, у зв`язку з чим просив тимчасово призупинити постачання газу ТОВ ВТП «КРОШ».
За змістом пунктів 5,6 глави 7 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
Згідно з актом від 08.04.2022, що складений представниками позивача, відповідачу припинено газопостачання (розподіл природного газу) за його заявою відповідно до підпункту 4 пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем шляхом встановлення інвентарної заглушки та її опломбування (пломба С68535165).
Припинення газопостачання у такий спосіб не можна трактувати як механічне від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Механічне від`єднання об`єкта Споживача від систем газопостачання повинне відбуватись на межі балансового розмежування шляхом здійснення механічного від`єднання відводу газопроводу від діючого газопроводу, зокрема відрізка та зварювання газопроводу.
Суд зазначає, що взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VI Кодексу.
Послуга з розподілу не складається лише з фактичного переміщення природного газу розподільчою системою трубопроводів. До послуги з розподілу також входить цілодобове надання фактичного доступу замовленої потужності об`єктів споживача до газорозподільної системи, що означає - наявність технічної можливості у будь-який час, необхідний споживачу, скористатись можливістю розпочати газоспоживання.
Згідно з пунктом 1 розділу II Кодексу газорозподільних систем газорозподільна система є технологічним комплексом, що складається з організаційно і технологічно пов`язаних між собою об`єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам.
За приписами пункту 2 глави 3 розділу I Кодексу газорозподільних систем на підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ:
- присвоює споживачу (у тому числі побутовому споживачу) персональний EIC-код як суб`єкту ринку природного газу та в установленому законодавством порядку передає його Оператору ГТС для можливості ідентифікації споживача в інформаційній платформі Оператора ГТС, у тому числі для цілей закріплення споживача в Реєстрі споживачів відповідного постачальника та здійснення оперативних заходів при запровадженні процедури зміни постачальника;
- надає послугу споживачу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу;
- забезпечує формування та передачу прогнозів відборів/споживання природного газу та обсягів фактичного споживання природного газу споживачем Оператору ГТС у порядку, визначеному Кодексом ГТС та цим Кодексом.
Послуга з розподілу природного газу не обмежується обов`язками оператора ГРМ (AT «Сумигаз») щодо фізичної доставки обсягів природного газу до об`єктів споживача та формування кількісних показників обсягів спожитого (розподіленого) природного газу, а включає в себе в цілому процес забезпечення цілодобового доступу до ГРМ в межах приєднаної потужності об`єкта споживача для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу безпосередньо споживачу, і в розумінні цілого комплексу дій (заходів) оператора ГРМ, пов`язаних із забезпеченням безаварійності та належного стану ГРМ.
Підпунктом 3 пункту 9.1. договору передбачено, що Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем у тому числі у разі: подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання.
Відповідно до пункту 9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.
У разі розірвання договору розподілу природного газу або вилучення об`єкта споживача із заяви-приєднання оплата вартості послуги за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем з урахуванням повного календарного місяця, у якому сталося розірвання договору або вилучено об`єкт із заяви-приєднання. У цих випадках Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII Кодексу.
У зв`язку з припиненням газопостачання шляхом встановлення заглушки та її опломбування об`єкт споживача не втратив статус споживача, підключеного в установленому законом порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ, відповідно, таке припинення не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу.
Водночас, матеріали справи не містять доказів розірвання між позивачем та відповідачем договору розподілу природного газу від 01.01.2016, доказів звернення відповідача до позивача з заявою про остаточне від`єднання об`єкта відповідача від газорозподільної системи, припинення газопостачання шляхом механічного (зварного) від`єднання газопроводу від газових мереж Оператора ГРМ.
Відповідно до заяви відповідача від 06.04.2022, останній просив призупинити постачання газу ТОВ ВТП «КРОШ» тимчасово. Відповідач продовжує користуватися приєднаною потужністю, та в будь-який час має право та можливість відновити відбір природного газу із газорозподільної системи у порядку, передбаченому Кодексом ГРМ.
Щодо посилань відповідача на неотримання актів наданих послуг та рахунків, суд зазначає, що відповідні документи були направлені позивачем відповідачу поштою за адресою місцезнаходження, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Водночас докази того, що відповідач повідомляв позивача про зміну свого місцезнаходження чи про адресу для листування матеріали справи не містять, відповідачем такі докази не подані.
Щодо посилань відповідача на форс-мажорні обставини суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За приписами ст. 617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Згідно з положеннями ст. 218 Господарського кодексу України, у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідно до п. 10.1.-10.4. договору, сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього Договору.
Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин.
Сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства.
Засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до листа від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні, Статуту ТПП України засвідчує форсмажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію рф проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні. Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Разом з цим, суд зазначає, що лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 не є автоматичною підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання, оскільки стороною договору має бути доведено не лише настання цих обставин, але і їх безпосередній, прямий вплив на можливість належного виконання зобов`язання з урахуванням часу та місця його виконання у конкретних правовідносинах.
Форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.
В будь-якому разі сторона зобов`язання, яка його не виконує, повинна довести, що в кожному окремому випадку саме ці конкретні обставини мали непереборний характер саме для цієї конкретної особи. І кожен такий випадок має оцінюватись судом незалежно від наявності засвідчених компетентним органом обставин непереборної сили.
Суд встановив, що у заяві про тимчасове призупинення постачання газу від 06.04.2022 відповідач не повідомляв позивача про неможливість виконання зобов`язань за договором через форс-мажорні обставини, а зазначив про тимчасове припинення виробництва з початку бойових дій.
Інші докази на підтвердження повідомлення позивача про форс-мажорні обставини, неможливості виконання зобов`язань за договором щодо оплати послуг з розподілу природного газу, відповідачем не подані.
Відповідачем не доведено причинно-наслідкових зв`язків між введенням 24.02.2022 в Україні воєнного стану та неможливістю виконання зобов`язань щодо оплати послуг з розподілу природного газу у встановлені договором строки. Обставини призупинення фінансово-господарської діяльності з 24.02.2022, відсутність руху коштів по поточному рахунку відповідача в АТ «Ощадбанк» не свідчить про фінансове становище відповідача, неможливість внаслідок воєнного стану здійснювати господарську діяльність та виконувати взяті на себе грошові зобов`язання.
За цих обставин, суд вважає відсутніми підстави для відкладення строку виконання зобов`язань за договором та звільнення відповідача від відповідальності за невиконання договірних зобов`язань щодо оплати послуг з розподілу природного газу.
Враховуючи, що у період з лютого до жовтня 2022 року об`єкт відповідача фактично є приєднаним до газорозподільчої системи позивача, укладений між сторонами договір розподілу природного від 01.01.2016 не розірваний, відповідач мотивованої відмови від підписання актів наданих послуг не висловив, надані послуги у строки, встановлені договором не оплатив, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 17853 грн 43 коп. заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу.
Щодо заявлених до стягнення інфляційних втрат в сумі 860 грн 93 коп. та 3% річних в сумі 168 грн 52 коп. суд зазначає, що встановлені ст. 625 ЦК України є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення виконання ним грошового зобов`язання, яка має компенсаційний, а не штрафний характер. Компенсація полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов`язань щодо своєчасної оплати послуг з розподілу природного газу, перевіривши обставини, пов`язані з правильністю здійснення розрахунку, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 860 грн 93 коп. інфляційних втрат, 168 грн 52 коп. 3% річних.
За порушення строків оплати послуг відповідачу нарахована пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ в загальній сумі 3950 грн. 17 коп., в тому числі за період з 13.06.2022 до 10.07.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 7934 грн. 90 коп. (заборгованість за послуги надані у період з лютого до травня 2022 року) 1439 грн 03 коп.; за період з 11.07.2022 до 10.08.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 9918 грн. 55 коп. (заборгованість за послуги надані у період з лютого до червня 2022 року) 421 грн 24 коп.; за період з 11.08.2022 до 11.09.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 11902 грн. 27 коп. (заборгованість за послуги надані у період з лютого до липня 2022 року) 521 грн 80 коп.; за період з 12.09.2022 до 10.10.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 13885 грн. 99 коп. (заборгованість за послуги надані у період з лютого до серпня 2022 року) 551 грн 69 коп.; за період з 11.10.2022 до 10.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 15869 грн. 71 коп. (заборгованість за послуги надані у період з лютого до вересня 2022 року) 673 грн 99 коп.; за період з 11.11.2022 до 24.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 17853 грн. 43 коп. (заборгованість за послуги надані у період з лютого до жовтня 2022 року) 342 грн 43 коп.
За змістом положень частин четвертої і шостої статті 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. Розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Таким чином законодавець передбачив право сторін визначати у договорі розмір санкцій і строки їх нарахування за прострочення виконання зобов`язання. У разі відсутності таких умов у договорі нарахування штрафних санкцій припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі № 925/1386/19, приписами частини 6 статті 232 Господарського кодексу України передбачено період часу, за який нараховується пеня, і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане. Водночас, хоча законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього строку, але такий строк, з урахуванням положень статей 251, 252 Цивільного кодексу України має бути визначений. При цьому перебіг вказаного строку починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок перебігу такого строку не може бути змінений за згодою сторін.
Згідно зі ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Статтею 252 ЦК України передбачено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
У постанові від 20.08.2021 у справі №910/13575/20 Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду, уточнюючи правову позицію Верховного Суду щодо застосування ч. 6 ст. 232 ГК України, зазначив, що у кожному конкретному випадку господарські суди повинні належним чином проаналізувати умови укладених між сторонами договорів щодо нарахування штрафних санкцій, та встановити, чи містить відповідний пункт договору або певний термін, шляхом вказівки на подію (день сплати заборгованості, день фактичної оплати), або інший строк, відмінний від визначеного ч. 6 ст. 232 ГК України, який є меншим або більшим шести місяців. Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду відхилив доводи заявника касаційної скарги про необхідність врахування правової позиції Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеної у постанові від 10.09.2020 у справі № 916/1777/19, оскільки дійшов висновку про відсутність підстав для відступлення від висновків, викладених у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.11.2019 у справі № 904/1148/19 та від 12.12.2019 у справі № 911/634/19 та уточнив правову позицію Верховного Суду щодо застосування ч. 6 ст. 232 ГК України.
Відповідно до п. 8.2. договору, у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу
З урахуванням положень ст. ст. 251, 252 ЦК України, суд встановив, що пункт 8.2. договору не містить ні іншого строку, відмінного від встановленого ч. 6 ст. 232 ГК України, який є меншим або більшим шести місяців, ні вказівки на подію, що має неминуче настати, ні зазначення "до дати фактичного виконання", тощо.
Умову, передбачену у п. 8.2 договору, неможливо визнати такою, що встановлює інший строк нарахування штрафних санкцій, ніж передбачений ч. 6 ст. 232 ГК України.
За цих обставин, враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов`язань щодо своєчасної оплати послуг з розподілу природного газу, в межах періоду згідно з розрахунком позивача, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені в загальній сумі 2459 грн 28 коп., нарахованої в межах строку, визначеного ч. 6 ст. 232 ГК України (шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано), в тому числі: за період з 13.06.2022 до 11.09.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 74 коп. за послуги надані у лютому 2022 року 247 грн 29 коп.; за період з 13.06.2022 до 11.10.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 72 коп. за послуги надані у березні 2022 року 328 грн 81 коп.; за період з 13.06.2022 до 11.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 72 коп. за послуги надані у квітні 2022 року 413 грн 05 коп.; за період з 13.06.2022 до 24.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 72 коп. за послуги надані у травні 2022 року 448 грн 38 коп.; за період з 11.07.2022 до 24.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 74 коп. за послуги надані у червні 2022 року 372 грн 29 коп.; за період з 11.08.2022 до 24.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 72 коп. за послуги надані у липні 2022 року 288 грн 05 коп.; за період з 12.09.2022 до 24.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 72 коп. за послуги надані у серпні 2022 року 201 грн 09 коп.; за період з 11.10.2022 до 24.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 72 коп. за послуги надані у вересні 2022 року 122 грн 28 коп.; за період з 11.11.2022 до 24.11.2022, виходячи з суми заборгованості в розмірі 1983 грн. 72 коп. за послуги надані у жовтні 2022 року 38 грн 04 коп.
Розрахунок перевірений судом за допомогою калькулятору підрахунку заборгованості та штрафних санкцій на сайті https://ips.ligazakon.net/calculator/ff; результати долучені до матеріалів справи.
У задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача пені в сумі 1490 грн 89 коп. суд відмовляє за їх необґрунтованістю, оскільки пеня в цій частині нарахована поза межами строку, визначеного ч. 6 ст. 232 ГК України.
Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України, оскільки спір виник внаслідок порушення відповідачем умов договору, витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельного підприємства Крош (вул. Юрія Ветрова, буд. 15, м. Суми, Сумська область, 40022, код ЄДРПОУ 23634032) на користь Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Сумигаз (вул. Лебединська, 13, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 03352432) 17853 грн 43 коп. заборгованості за надані послуги, 860 грн 93 коп. інфляційних втрат, 168 грн 52 коп. 3% річних, 2459 грн 28 коп. пені, 2481 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. У задоволенні позову в іншій частині - відмовити.
4.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5.Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане суддею 06.02.2023.
СуддяД. В. Вдовенко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2023 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 108789697 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Вдовенко Дар'я Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні