Справа № 585/3157/22
Номер провадження 2/585/130/23
У Х В А Л А
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2023 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді : Цвєлодуб Г.О.,
при секретарі с/з Салій О.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданого її представником адвокатом Мороз Лесею Олексіївною, до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно, -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Роменського міськрайонного суду Сумської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , поданого її представником адвокатом Мороз Лесею Олексіївною, до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно.
01 лютого 2023 року до суду надійшла спільна заява про затвердження мирової угоди між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , з метою врегулювання спору по справі про визнання права власності на спадкове нерухоме майно на основі взаємних поступок у межах прав та обов`язків сторін, предмету позову, уклали вказану мирову угоду про таке: ОСОБА_1 відмовляється від визнання за нею права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництв площею 4,7794 га (кадастровий номер 5924189600:03:001:0080) взамін на визнання за ОСОБА_2 права власності на дане майно, як особою, що фактично здійснював догляд та поховання ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (спадкодавиці); за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнається прав власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарськог виробництва площею 4,7794 га (кадастровий номер 5924189600:03:001:0080) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області); за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнається право власності на земельну ділянку площею 0,5087 га (кадастровий номер 5924189600:04:002:0088), що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області); сторони визнають, що претензій одна до одної стосовно майна, визначеного мировій угоді, вони не мають, мирову угоду просять визнати, а провадження у справі закрити, судові витрати розподіляються між сторонами у фактично понесених ними розмірах, наслідки закриття провадження у справі у зв`язку з визнанням судом мирової угод їм роз`яснені та зрозумілі. Просили суд провести розгляд справи без їх участі.
Крім того, 01 лютого 2023 року до суду надійшла заява (пояснення до позову ОСОБА_1 ) від ОСОБА_2 , в якій просить суд прийняти до уваги той факт, що ним було проведено поховання ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , дана інформація підтверджується довідкою Хоминцівської сільської ради народних депутатів № 223 від 25.08.1999 р., також зазначив, що ним здійснювався догляд за життя ОСОБА_3 , яка мала захворювання: церебральний атеросклероз та недоумство, враховуючи те, що ним були понесені витрати на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавці ОСОБА_3 , враховуючи положення ст. 1232 ЦК України, просив суд вирішити вказану справу шляхом підписання мирової угоди між позивачем ОСОБА_1 та ним.
Суд, дослідивши матеріали справи, доводи заяви про затвердежння мирової угоди, зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ч. 7 ст. 49 ЦПК України, сторони можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до ст. 207 ЦПК України мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на підставі взаємних поступок і має стосуватися лише прав та обов`язків сторін. У мировій угоді сторони можуть вийти за межі предмета спору за умови, що мирова угода не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб.
Сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну письмову заяву, на будь-якій стадії судового процесу.
До ухвалення судового рішення у зв`язку з укладенням сторонами мирової угоди суд роз`яснює сторонам наслідки такого рішення, перевіряє, чи не обмежені представники сторін вчинити відповідні дії.
Укладена сторонами мирова угода затверджується ухвалою суду, в резолютивній частині якої зазначаються умови угоди. Затверджуючи мирову угоду, суд цією ж ухвалою одночасно закриває провадження у справі.
Суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд, зокрема, якщо умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є невиконуваними.
В силу ч.2 ст. 208 ЦПК України ухвала про затвердження мирової угоди є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України "Про виконавче провадження".
Отже, вирішуючи питання щодо затвердження мирової угоди, суд має з`ясувати чи не суперечать умови мирової угоди вимогам закону.
Відповідно до позовної заяви ОСОБА_1 предметом її позову до ОСОБА_2 є визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
За умовами поданої суду 01.02.2023 року мирової угоди сторони домовились:
- ОСОБА_1 відмовляється від визнання за нею права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництв площею 4,7794 га (кадастровий номер 5924189600:03:001:0080) взамін на визнання за ОСОБА_2 права власності на дане майно, як особою, що фактично здійснював догляд та поховання ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (спадкодавиці);
- за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнається прав власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарськог виробництва площею 4,7794 га (кадастровий номер 5924189600:03:001:0080) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області);
- за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнається право власності на земельну ділянку площею 0,5087 га (кадастровий номер 5924189600:04:002:0088), що розташована на території Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області);
- сторони визнають, що претензій одна до одної стосовно майна, визначеного мировій угоді, вони не мають, мирову угоду просять визнати, а провадження у справі закрити;
- судові витрати розподіляються між сторонами у фактично понесених ними розмірах, наслідки закриття провадження у справі у зв`язку з визнанням судом мирової угод їм роз`яснені та зрозумілі.
Проте, вказані умови мирової угоди суперечать закону та є невиконуваними, оскільки сторони фактично просять визначити про перехід права власності на спірне спадкове майно, від одного з них на користь іншого, при тому, що відповідач у встановленому законом порядку свідоцтва про право на спадщину не отримав, право власності на спадкове майно не зареєстрував, оскільки в матеріалах справи міститься заява відповідача про відмову від прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 .
Умови мирової угоди суперечать положенням ст.1268 ЦК України, адже відповідно до ч.2 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або неприйняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Згідно із частиною 1 статті 1273 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Отже, особа, яка подала заяву про прийняття спадщини або про відмову від неї, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Прийняття і відмова від спадщини можуть мати місце щодо всього спадкового майна. Спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої відмовитись. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.
Суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні відомості про звернення відповідача у визначений законом строк до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 , а також відсутні відомості про звернення відповідача про відкликання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 , яка була спадкоємицею після смерті її рідної сестри ОСОБА_3 .
Таким чином, викладаючи текст мирової угоди, сторони фактично просять суд, визнати за відповідачем право власності на спадкове майно, на вільно обраних ними умовах, які не узгоджуються з вище вказаними нормами закону. Реалізувати право на поділ спадщини, в тому числі шляхом укладення між собою відповідних договорів, сторони мають можливість в позасудовому порядку, адже відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України, суд розглядає справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів осіб, та не уповноважений посвідчувати договори між сторонами, підміняючи функції нотаріуса.
Відповідно до роз`яснень, які містять в п. 23 Постанови Пленуму ВС України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
За умови досягнення між сторонами згоди щодо поділу спадкового майна, останні мають право звернутися до нотаріуса, з метою отримання свідоцтв про право на спадщину.
Таким чином, надані для затвердження судом умови мирової угоди суперечать наведеним нормам закону, а тому підстави для затвердження мирової угоди у суду відсутні.
Враховуючи вище викладені обставини та відповідно до статті 207 ЦПК України, суд вважає за необхідне відмовити у затвердженні мирової угоди і продовжити судовий розгляд справи.
Керуючись ст.ст.4, 12, 13, 49, 207, 260-261 ЦПК України,суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У затвердженні мирової угоди, укладеної між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від 01 лютого 223 року - відмовити.
Продовжити розгляд цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , поданого її представником адвокатом Мороз Лесею Олексіївною, до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно, відклавши підготовче судове засідання на 08:30 годину 02 березня 2023 року.
В судове засідання викликати сторони.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2023 |
Оприлюднено | 09.02.2023 |
Номер документу | 108818774 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Цвєлодуб Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні