ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" лютого 2023 р. Cправа № 902/1264/22
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Маслія І.В., розглянувши без виклику сторін за наявними матеріалами в порядку спрощеного позовного провадження матеріали господарської справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "БІЛ І КА" (вул. Вовчинецька, 225, м. Івано-Франківськ, 76006)
до: Фізичної особи-підприємця Лірник Миколи Йосиповича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 52147,53 грн.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "БІЛ І КА" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Лірник Миколи Йосиповича про стягнення 52147,53 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору №ЛМ-25 від 25.08.2021, в частині не поставлення оплаченого товару.
Ухвалою суду від 07.12.2022 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/1264/22 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Даною ухвалою встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій, зокрема, на подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Вказана ухвала направлена позивачу на адресу зазначену в позовній заяві, яка була вручена останьому 15.12.2022, що підтверджується витягом із сайту Укрпошта про відстеження поштових відправлень наявного в матеріалах справи.
Відповідачу ухвала про відкриття провадження у справі направлялась, засобами поштового зв`язку, на адресу зазначену у витязі ЄДРЮОФОП та ГФ: АДРЕСА_1., яка була вручена за вказаною адресою 19.01.2023, що підтверджується витягом із сайту Укрпошта про відстеження поштових відправлень наявного в матеріалах справи. Крім того, ухвала про відкриття провадження у справі направлялась відповідачу на електронну адресу зазначену у витязі ЄДРЮОФОП та ГФ.
Відповідно до ч.3,7 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою.
Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов`язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов`язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.
У визначений судом строк відзиву відповідача на позовну заяву до суду не надійшло.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав.
За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.
Розглядаючи дану справу, суд з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як свідчать матеріали справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "БІЛ І КА" (позивач, в договорі Замовник) та Фізичною особою-підприємцем Лірником Миколою Йосиповичем (відповідач, в договорі Продавець) було укладено договір № ЛМ-25 від 25.08.2021 р. (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору, Продавець зобов`язується виготовити та передати у власність Замовника дошку дубову необрізну та призму, надалі - товар, а Замовник зобов`язується прийняти цей, товар та оплатити його на умовах, визначених цим Договором.
Загальна ціна товару становить 39000 Євро без ПДВ по курсу НБУ на день оплати. Оплата Товару здійснюється Замовником шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Продавця або внесенням готівкових коштів в касу підприємства. Датою платежу вважається дата зарахування коштів на поточний рахунок Продавця. Оплата за Товар проходить двома етапами: I етап - 30% аванс, протягом 5-ти календарних днів з моменту підписання даного договору; II етап - 70% по факту отримання товару. Розрахунки здійснюються в національній валюті України по курсу НБУ на день оплати (п. 2.1. - 2.4. Договору).
Продавець передає Товар Замовнику на складі Продавця у присутності Замовника або його представника та оформляється актом приймання-передачі. Товар вважається поставленим Продавцем і прийнятим Замовником з моменту отримання товару і підписання видаткової накладної та акту прийому-передачі Товару. При передачі Товару Продавець передає Замовнику по одному примірнику наступних документів: видаткова накладна; акт прийому-передачі (п. 3.1. - 3.3. Договору).
Замовник зобов`язаний: Здійснити оплату за Товар. Особисто або через представника отримати Товар по кількості і якості та підписати видаткову накладну, яка підтверджує факт передачі Товару. Продавець зобов`язаний: Передати Товар Замовнику після здійснення ним оплати у розмірі, зазначеному в п. 2.1 даного Договору. Продавець має право: Не передавати Товар у власність Покупця без здійснення ним оплати. Замовник має право: Особисто або через представника отримати товар на складі Продавця (п. 4.1. - 4.4. Договору).
Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і діє до 31.12.2021р., а в частині взаєморозрахунків - до повного розрахунку між Сторонами (п. 9.1. Договору).
На виконання своїх зобов`язань за Договором, позивач здійснив попередню оплату товару на загальну суму 100 000,00 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням №1784 від 13.09.2021.
В свою чергу, відповідачем було здійснено поставку товару на загальну суму 47852,47 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи накладною №2 від 22.10.2021.
Як зазначено позивачем в позовній заяві, 25.01.2022 року позивач відправив відповідачу претензію вих. №36 з вимогою здійснити поставку товару або повернути кошти в розмірі 52147,53 грн., яка залишена відповідачем без задоволення.
11.08.2022 року позивач повторно відправив відповідачу претензію вих. №180 з вимогою здійснити поставку товару або повернути кошти в розмірі 52147,53 грн., яка залишена також відповідачем без задоволення.
Неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань по договору та неповернення відповідачем коштів в сумі 52147,53 грн. спонукало позивача звернутись з позовом до суду про стягнення з відповідача 52147,53 грн попередньої оплати.
Відповідачем зазначені обставини жодним чином не спростовані.
Дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Із матеріалів справи вбачається, що на виконання вказаного договору, позивач перераховував відповідачу попередню оплату за договором, що загалом складала 100 000,00 грн. та підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням, а відповідач на виконання умов договору поставив позивачу товар на загальну суму 47 852,47 грн, що стверджується наявною в матеріалах справи накладною.
З огляду на викладене, відповідачем не здійснено поставки товару відповідно до умов договору № ЛМ-25 від 25.08.2021 р. на суму 52 147,53 грн.
За приписами ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Відповідно до ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 202 ГК України).
Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Оскільки відповідач доказів, які б підтверджували належне виконання договору поставки або повернення попередньої оплати за непоставлений товар в сумі 52 147,53 грн. не надав та доводів позивача не спростував, суд дійшов висновку про те, що вимога про стягнення попередньої оплати є обґрунтованою та підлягає задоволенню у заявленій позивачем сумі.
Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
При цьому ч. 1 ст. 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. 2 вказаної статті).
Натомість відповідачем не надано суду належних доказів на спростовування заявлених позовних вимог, в тому числі щодо поставки товару чи повернення попередньої оплати тощо.
За вказаних обставин у своїй сукупності, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-80, 86, 91, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Лірник Миколи Йосиповича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "БІЛ І КА" (вул. Вовчинецька, 225, м. Івано-Франківськ, 76006, код ЄДРПОУ 22180346) 52147,53 грн. - попередньої оплати та 2481,00 грн. - відшкодування витрат на сплату судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам рекомендованим листом та на відому суду адресу електронної пошти відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.
Повне рішення складено 07 лютого 2023 р.
Суддя Ігор МАСЛІЙ
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Вовчинецька, 225, м. Івано-Франківськ, 76006)
3 - відповідачу (АДРЕСА_1.)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2023 |
Оприлюднено | 09.02.2023 |
Номер документу | 108820387 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Маслій І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні