ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.02.2023 Справа № 914/3181/22
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю розглянув справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут», м. Львів,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрийська девелоперська компанія», м. Стрий,
про стягнення 21656,94 грн.
За участі представників: не викликались, розгляд справи здійснювався в порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут», м. Львів, звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрийська девелоперська компанія», м. Стрий, 21656,94 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію.
Стислий виклад позиції позивача.
Позивач посилається на те, що відповідач, споживаючи електричну енергію та оплачуючи рахунки позивача, приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідач за період часу з жовтня до листопада 2021 р. спожив 5690 кВт/год., що підтверджується Актом про приймання-передачу фактичних обсягів спожитої електричної енергії, які підписані позивачем та ПрАТ «Львівобленерго». Вартість спожитої електричної енергії відповідачем не оплачена.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, проти позову не заперечив, обставини, викладені у позові не спростував.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін.
Мотивувальна частина рішення.
Враховуючи зміст позовної заяви, характер спірних правовідносин між сторонами, до переліку обставин, які є предметом доказування у справі, належить доказування існування обставин, які надають позивачу право на своєчасну та повну оплату відповідачем поставленої йому електричної енергії, або ж доказування існування обставин, які спростовують факти, викладені у позовній заяві.
Вичерпний перелік доказів, якими позивач підтверджує наявність обставин, що належать до предмету доказування у справі, зазначено ним в додатках до позовної заяви.
Суд визнає встановленими, з огляду на вірогідність наявних у матеріалах справи доказів, такі обставини.
Відповідач у жовтні 2021 р. спожив 5410 кВт/год електричної енергії, а у листопаді 2021 р. 280 кВт/год електричної енергії (разом: 5690 кВт/год електричної енергії) по всіх своїх об`єктах електропостачання. Вказаний факт підтверджується наявними у матеріалах справи та належно завіреними копіями Актів приймання-передачі фактичних обсягів спожитої електричної енергії ТзОВ «Стрийська девелоперська компанія» від 04.11.2021 р. та від 06.12.2021 р. Акти складено відповідно Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, який затверджено постановою НКРЕКП № 2118 від 28.12.2018 р. Вони підписані представниками Оператора системи розподілу (ПрАТ «Львівобленерго») та Електропостачальника (ТОВ «Львівенергозбут»).
Згідно з розміщеними на офіційному сайті позивача цінами на його універсальні послуги ціна універсальної послуги для споживачів, розподіл електричної енергії яким здійснюється від мереж ПрАТ «Львівобленерго» на 2 класі напруги, у жовтні 2021 р. становила 3 775,39 грн. мВт*год з ПДВ (https://lez.com.ua/arhiv_tarif_102021), а у листопаді 2021 р. 4 604,66 грн. мВт*год з ПДВ (https://lez.com.ua/arhiv_tarif_112021).
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 58, ч. 2 ст. 72, ч. 13 Розділу XVII «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку.
Споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Згідно з п.п. 5.6., 5.10. Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який затверджено постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії із наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній станом на жовтень та листопад 2021 р., інформація про діючу ціну на електричну енергію Постачальника має бути розміщена на офіційному вебсайті Постачальника не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування.
Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.
Нормами пункту 3.2.1. згаданих вище Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., електропостачальники, які постачають електричну енергію споживачам на роздрібному ринку, мають самостійно розробити форму відповідного договору на основі примірного чи типового договору, який є додатком до цих Правил. Розроблені форми договорів електропостачальники мають оприлюднювати на своїх офіційних вебсайтах.
Електропостачальник до укладення зі споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу має надати інформацію про істотні умови договору та про наявний вибір комерційних пропозицій.
Споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії споживачу має ознайомитись з умовами постачання електричної енергії, правами та обов`язками, обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору. Обрана споживачем комерційна пропозиція є додатком до укладеного відповідним електропостачальником та споживачем договору.
Згідно з комерційною пропозицією від 10 грудня 2018 р., яка діяла до 31.12.2021 р., та опублікована на офіційному вебсайті позивача (https://lez.com.ua/komers_mnepobut_archiv), остаточний рахунок за розрахунковий період надається протягом 3 робочих днів з моменту отримання інформації про обсяги споживання згідно з даними комерційного обліку, який оплачується протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку. Розрахунковий період календарний місяць (з першого по останнє число місяця (включно)).
Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через систему онлайн-розрахунків «Персональний кабінет» не пізніше 4 (четвертого) календарного дня наступного за розрахунковим періодом, який вважається таким, що наданий Споживачу Постачальником не пізніше 4 (четвертого) календарного дня наступного за розрахунковим. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді Споживач може отримати у Постачальника, звернувшись в центр обслуговування клієнтів.
У разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів через Персональний кабінет, Споживач зобов`язаний подати/отримати документи в паперовому вигляді наручно у центрі обслуговування клієнтів Постачальника не пізніше 4 (четвертого) календарного дня наступного за розрахунковим.
Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий Споживачем ні через Персональний кабінет, ні у паперовому вигляді у Постачальника на 4 (четвертий) календарний день наступний за розрахунковим він вважається таким, що вручений Постачальником Споживачу 4 (четвертого) календарного дня наступного за розрахунковим та Споживач вважається з ними ознайомлений. Строк оплати такого рахунку обчислюється з наступного робочого дня після його вручення.
Станом на день вирішення справи судом у матеріалах справи немає доказів, які б спростовували аргументи позивача щодо порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань з оплати спожитої електричної енергії, або ж свідчили про оплату відповідачем цієї електричної енергії.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів.
Згідно із статтями 509, 526, ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, ст. 193 ГК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених у тому числі й договором.
Відповідно до ст.ст. 525, 599 ЦК України та ст. 202 ГК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Частиною 1 ст. 204 ЦК України передбачена презумпція правомірності правочину. Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
За змістом положень статей 626, 627, 628, 629, 655, 691, 712 ЦК України, ст.ст. 230, 265 ГК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим до виконання сторонами.
За договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Сторонами договору поставки можуть бути суб`єкти господарювання, зазначені у п.п. 1 та 2 частини 2 ст. 55 ГК України.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Враховуючи наведені вище правові норми та встановлені судом фактичні обставини справи, позов про стягнення з відповідача на користь позивача 21656,94 грн. вартості спожитої у жовтні листопаді 2021 р. електричної енергії підлягає задоволенню.
На підставі ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача, доказів понесення позивачем будь-яких інших судових витрат станом на день вирішення справи судом у матеріалах справи немає.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236, 238, 239, 240, 241, 242, 247-252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» (79016, м. Львів, вул. Шевченка, 1, ідентифікаційний код 42092130) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрийська девелоперська компанія» (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська, 53, код ЄДРПОУ42030624) задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрийська девелоперська компанія» (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська, 53, код ЄДРПОУ42030624) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» (79016, м. Львів, вул. Шевченка, 1, ідентифікаційний код 42092130) 21656,94 грн. заборгованості та 2481 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення судового рішення.
Суддя Бортник О.Ю.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2023 |
Оприлюднено | 09.02.2023 |
Номер документу | 108847928 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Бортник О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні