печерський районний суд міста києва
Справа № 757/3884/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві кримінальне провадження за клопотанням старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків,
ВСТАНОВИВ:
старший прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання обґрунтоване тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022000000000336 від 28.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 255; ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. ст. 28, ч. 4 ст. 190 КК України.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні з 05 год 30 хв 24.02.2022 на 30 діб введено воєнний стан, строк дії якого неодноразово продовжувався, останній раз - Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 на 90 діб.
Усвідомлюючи бажання громадян України надавати благодійну допомогу Збройним Силам України, ОСОБА_6 , на початку березня 2022 року, перебуваючи у місті Києві , діючи умисно, з корисливих мотивів, вирішив заволодіти їх майном шляхом обману, через діяльність благодійних організацій.
З метою реалізації свого умислу ОСОБА_6 розробив план злочинної діяльності, який передбачав діяльність колл-центру, працівники якого вводили в оману громадян України щодо здійснення фінансово-матеріальної підтримки Збройних Сил України та з цією метою переконували громадян України перераховувати кошти на рахунок благодійної організації, підконтрольної ОСОБА_6 . Після надходження коштів на рахунок благодійної організації ОСОБА_6 планував заволодівати отриманими грошима, не здійснюючи благодійну діяльність.
Розуміючи, що вчинення подібних особливо тяжких корисливих злочинів вимагає чітких і узгоджених дій, значної кількості людей, маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого періоду часу, ОСОБА_6 , вирішив створити злочинну організацію якою він особисто мав керувати. Будучи обізнаним з благодійною діяльністю ОСОБА_6 прийняв рішення, в обов`язковому порядку залучити до діяльності злочинної організації діючу та зареєстровану у встановленому законом порядку благодійну організацію, її службових осіб та інших учасників.
На виконання свого плану зі створення злочинної організації та з метою спільного заволодіння грошовими коштами громадян України ОСОБА_6 до її складу залучив ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , та ОСОБА_13 , яка була керівником діючої Благодійної Організації «БФ Гаряча лінія життя».
ОСОБА_6 , як організатор, повинен був проводити інструктажі усіх учасників групи перед вчиненням злочинів та керувати їх діями під час реалізації злочинного плану, схваленого усіма учасниками групи. Також, ОСОБА_6 мав забезпечувати злагодженість дій усіх учасників, здійснював пошук потенційних потерпілих, розподіляв між членами злочинної організації грошові кошти, отримані внаслідок вчинення шахрайських дій, брав безпосередню участь у створенні фіктивного відеоматеріалу, який у подальшому відправляли потерпілим для звітування перед ними щодо перерахованих коштів для закупівлі амуніції Збройним Силам України.
Для переконання оточуючих у здійсненні благодійної діяльності та необхідності надати фінансову допомогу Збройним Силам України (у виді добровільних пожертв), а також для забезпечення можливості отримувати благодійні внески від необмеженого кола осіб, до діяльності злочинної організації ОСОБА_6 залучив благодійну організацію «БФ Гаряча лінія життя» (ЄДРПОУ 44075080), у якої відкрито банківський рахунок « НОМЕР_1 ».
На вказаний рахунок, потерпілі мали добровільно переводити благодійні внески у грошовій формі на різні суми, якими у подальшому заволодівали члени злочинної організації.
ОСОБА_6 у створеній ним злочинній організації розподілив ролі її учасників наступним чином.
На керівника Благодійної Організації: «БФ Гаряча лінія життя» - ОСОБА_13 , як на активного учасника злочинної організації, покладені обов`язки щодо розпорядження вище вказаним банківським рахунком Благодійної Організації «БФ Гаряча лінія життя», на який здійснювався переказ грошових коштів потерпілими та подальший переказ отриманих грошових коштів, під видом сплати за цивільно-правовими угодами, на рахунки інших суб`єктів господарювання які вказувалися ОСОБА_6 .
На ОСОБА_7 , як на активного учасника злочинної організації покладені обов`язки із пошуку та оренди приміщення для здійснення злочинної діяльності, пошук та залучення до складу організації інших учасників, інструктаж та контроль останніх, надання списків потенційних потерпілих та засобів зв`язку за допомогою яких здійснювались кримінальні правопорушення іншими учасниками злочинної організації, видача заробітної плати, підготовка заздалегідь фіктивних звітів та відео - фотоматеріалу для звітування перед потерпілими.
На ОСОБА_10 , як на активного учасника злочинної організації, покладені обов`язки із пошуку та залучення до складу організації інших учасників, інструктаж та контроль останніх, надання списків потенційних потерпілих та засобів зв`язку, за допомогою яких здійснювались кримінальні правопорушення іншими учасниками злочинної організації, видача заробітної плати, підготовка заздалегідь фіктивних звітів та відео - фотоматеріалу, для звітування перед потерпілими.
На ОСОБА_8 , як на активного учасника злочинної організації, покладені обов`язки із пошуку та залучення до складу організації інших учасників, проведення співбесід з ними.
На ОСОБА_11 , як на активного учасника злочинної організації, покладені обов`язки із навчання та проведення стажування із іншими учасниками злочинної організації, навчання останніх методам конспірації та особливостям спілкування в ході телефонних розмов із потенційними потерпілими, ведення звітності отриманих грошових коштів від вчинення шахрайських дій, надання списків потенційних потерпілих та засобів зв`язку, за допомогою яких здійснювались кримінальні правопорушення іншими учасниками злочинної організації, безпосереднє вчинення шахрайських дій.
На ОСОБА_9 , як на активного учасника злочинної організації, покладені обов`язки із навчання та проведення стажування із іншими учасниками злочинної організації, навчання останніх методам конспірації та особливостям спілкування в ході телефонних розмов із потенційними потерпілими, ведення звітності отриманих грошових коштів від вчинення шахрайських дій, надання списків потенційних потерпілих та засобів зв`язку, за допомогою яких здійснювались кримінальні правопорушення іншими учасниками злочинної організації, безпосереднє вчинення шахрайських дій.
На ОСОБА_12 , як на активного учасника злочинної організації, покладені обов`язки безпосереднього вчинення шахрайських дій, що полягали у здійснені телефонних дзвінків потенційним потерпілим.
Усіх учасників злочинної організації ОСОБА_6 поінформував про свої злочинні наміри та плани групи, необхідність виконання його доручень, як її організатора, бажаючи об`єднати свої зусилля з іншими учасниками для досягнення єдиного злочинного результату - протиправного збагачення від вчинення шахрайських дій, а саме заволодінь грошовими коштами громадян України, які останні перераховували, як благодійну допомогу Збройним Силам України.
Кожен з учасників окремо, у тому числі ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 та інші, надавши свою згоду на участь у розробленому злочинному плані ОСОБА_6 , заздалегідь, тобто до початку вчинення кримінальних правопорушень, домовились про їх спільне вчинення, таким чином увійшли до злочинної організації.
Створена ОСОБА_6 злочинна організація відрізнялася стійкістю, стабільністю функціонування, чітким розподілом функцій серед усіх її учасників, досконалою структурою, високим ступенем внутрішньої організованості, в тому числі ієрархією і дисципліною, а також постійністю форм і методів злочинної діяльності.
Усі учасники злочинної організації перебували тривалий час у тісних відносинах, централізовано і неухильно підпорядковувалися вимогам ОСОБА_6 , який неодноразово приїздив до місця вчинення протиправних дій, а саме до офісних приміщень, а також організовував збори учасників злочинної організації, з метою координації та надання подальших вказівок щодо протиправних дій, спрямованим на вчинення злочинів.
Члени злочинної організації дотримувались правил конспірації при підготовці та вчиненні злочинних дій: придбали нові засоби зв`язку для, при спілкуванні з потенційними потерпілими змінювали власні імена, використовували заздалегідь підготовлені фіктивні фото та відео матеріали з повідомленнями про збір коштів та подальшу допомогу Збройним Силам України.
Зазначена злочинна організація, починаючи з початку березня 2022 року посягала на право власності фізичних осіб.
За час існування створеної ОСОБА_6 злочинної організації, її учасниками, з відома і схвалення всіх її членів, які діяли спільно, з єдиним умислом на досягнення злочинного результату, відомого їм усім було здійснено заволодіння шляхом обману (шахрайство) грошовими коштами ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 та інших осіб на загальну суму 8 725 409 грн., тобто вчинено особливо тяжкі злочини, передбачені ч. 4 ст. 190 КК України.
Разом з тим, прокурор зазначив, що для закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, необхідно провести ще ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які здійснити раніше не представилось можливим.
В судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні не заперечували щодо задоволення клопотання в частині продовження строку дії покладених обов`язків.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтоване, заслухавши пояснення учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
12.09.2022 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 затриманий в порядку ст. 208 КПК за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255; ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. ст. 28, ч. 4 ст. 190 КК України.
13.09.2022 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255; ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190 КК України.
15.09.2022 ОСОБА_6 ухвалою Печерського районного суду м. Києва обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб, тобто до 10.11.2022 включно.
27.10.2022 постановою заступника Генерального прокурора строк досудового розслідування вказаного кримінального провадження продовжено до 3-х місяців, тобто до 12.12.2022.
04.11.2022 ОСОБА_6 ухвалою Печерського районного суду м. Києва продовжено запобіжний захід у вигляді тримання до 12.12.2022 включно.
05.12.2022 ухвалою Печерського районного суду м. Києва строк досудового розслідування вказаного кримінального провадження продовжено до 6- ти місяців, тобто до 12.03.2023.
08.12.2022 ОСОБА_6 ухвалою Печерського районного суду м. Києва продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесенення застави в розмірі 300 прожиткових мінімумів доходів громадян, шо становить 744 300 гривень строком до 06.02.2023 включно.
09.12.2022 визначена ухвалою Печерського районного суду від 08.12.2022 застава, внесена ОСОБА_6 .
На даний час у кримінальному провадженні продовжуються проводитися слідчі (розшукові) дії, направлені на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, однак для закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, необхідно провести ще ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255; ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190 КК України, підтверджується доданими до клопотання матеріалами. Окрім цього прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Таким чином, оцінивши в сукупності ступень тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_6 згідно вищевказаної норми КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваного, слідчий суддя дійшов висновку про те, що міра застосованого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання забезпечує належну процесуальну поведінку підозрюваного.
На підставі наведеного, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк дії покладених на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов`язати підозрюваного: прибувати до слідчого, прокурора чи суду за першим викликом; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора, або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими, підозрюваними у даному кримінальному провадженні.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків - задовольнити.
Продовжити, в межах строку досудового розслідування, до 12.03.2023 строк дії покладених на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов`язати підозрюваного:
прибувати до слідчого, прокурора чи суду за першим викликом;
не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора, або суду;
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими, підозрюваними у даному кримінальному провадженні.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2023 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 108885731 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Новак Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні