Рішення
від 16.01.2023 по справі 682/1397/22
СЛАВУТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 682/1397/22

Провадження № 2/682/32/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2023 року

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Маршал І.М.,

секретаря Захарчук С.П.,

за участі позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Мазуркевича О.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Славута цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Улашанівської сільської ради про визнання права власності на об`єкт нерухомого майна, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду до Улашанівської сільської ради про визнання права власності на об`єкт нерухомого майна. В обгрунтування позову вказувала, що 07.02.2008 року вона на підставі протокольного рішення № 7 від 07.02.2008 року майнової комісії по розпаюванню майна пайщиків ПСП «Миньковецьке» (с. Миньківці Шепетівського району Хмельницької області) придбала половину складу зерносховища з південної сторони, яким вона володіє і користується по сьогоднішній день. ОСОБА_1 вказує, що в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів вона не може оформити право власності на зазначену будівлю зерносховища, а тому просить суд визнати за нею право власності на частину зерносховища площею 399,5 кв.м. по АДРЕСА_1 , що розташоване на земельній ділянці кадастровий номер 6823985300:01:011:0023, яка належить Улашанівській сільській раді.

ОСОБА_1 та її представник адвокат Мазуркевич О.С. в судовому засіданні підтримали позов з викладених у ньому підстав та просили його задоволити.

Від відповідача Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області до суду надійшов лист про розгляд справи без участі повноважного представника відповідача за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідно до положеньст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, особами, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу № 1 загальних зборів спілки (об`єднання) громадян-співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Миньковецьке» (с. Миньківці Шепетівського (Славутського) району Хмельницької області) від 24.11.2007 року було затверджено переліки майна пайового фонду ПСП «Миньковецьке» та список осіб, які мають право на майновий пай.

Так, приміщення зерносховища, право власності на частину якого просить визнати позивач, було включено до складу майна пайового фонду ПСП «Миньковецьке», його залишкова вартість станом на 23.11.2007 року складала 25000 грн.

Позивачку було включено до списку осіб, які мають право на майновий пай ПСП «Миньковецьке», оскільки вона працювала у вказаному підприємстві, та була його членом, що підтверджується даними її трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 20.11.1989 року, сума майнового паю позивачки складала 2799 грн.

Відповідно дост.7 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»майно колективного підприємства належить його членам на праві часткової власності. Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. У разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі (ст. 9 Закону).

Право власності на майновий пай посвідчується Свідоцтвом про право власності на майновий пай (майновий сертифікат), яке видається відповідно доУказу Президента України від 29 січня 2001 року № 62/2001 «Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки»тапостанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177 «Про врегулювання питань із забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки».

В той же час, порядок розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженийнаказом Міністерства аграрної політики № 62 від 14 березня 2001 року «Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств», який був чинним на час даних правовідносин, включав питання: формування груп майна колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих; передачі майна підприємствам-правонаступникам під забезпечення кредиторської заборгованості; використання майнових паїв їх власниками; видачі підприємствами невитребуваних паїв на вимогу співвласників чи їх спадкоємців; використання майна, яке не підлягає паюванню; використання об`єктів соціальної інфраструктури. Пункт 8 зазначеного Порядку передбачає, що кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм в один із таких способів:

- об`єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно в натурі у спільну часткову власність та передати його до статутного (пайового) фонду новостворюваної юридичної особи;

- об`єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно в натурі у спільну часткову власність, укласти договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном та передати його в оренду;

- отримати свій майновий пай у натурі індивідуально чи разом з членами своєї сім`ї і використати його на свій розсуд;

- відчужувати пай будь-яким способом в установленому законом порядку.

Перехід права власності на пай передбачено пунктами 13, 14 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №177 від 28 лютого 2001 року, де зазначено, що майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства. У пункті 14 вказаного Порядку вказано, що Свідоцтво видається сільською, селищною або міською радою згідно із списком осіб, які мають право на майновий пай підприємства. Для отримання нового свідоцтва у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування до сільської, селищної або міської ради подаються посвідчені в установленому порядку копія відповідної цивільно-правової угоди або копія свідоцтва про право на спадщину, попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства. Після отримання зазначених документів сільська, селищна або міська рада вносить відповідні зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства, та анулює попереднє свідоцтво, про що робиться запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.

Відповідно доУказу Президента України «Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки», майновий пай може бути об`єктом купівлі-продажу.

З підстав викладеного та аналізуючи приписи ч. 5 Типового Положення про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №177 від 28 лютого 2001 року, є підстави для висновків, що майнова комісія, яку було утворено в процесі реформування ПСП «Миньковецьке» та до якої 05.02.2008 року звернулася позивач з заявою продати їй половину складу зерносховища з південної сторони за готівкові кошти не була наділена правом вчиняти правочин з реалізації позивачу вказаного майна, оскільки для вчинення такого правочину законом було передбачено інший порядок, де суб`єктами на його вчинення були безпосередні власники майнових паїв, посвідчених свідоцтвами про право власності на майновий пай (майновий сертифікат).

Отже, позивачка не дотрималась визначеним законом належним позасудовим порядком для набуття права власності на частину складу зерносховища, яке було включено до складу майна пайового фонду ПСП «Миньковецьке», а тому є підстави для висновків, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.258,259,263-265,268 ЦПК України, Законом України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», Постановою Кабінету Міністрів України №177 від 28 лютого 2001 року, суд,-

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 до Улашанівської сільської ради про визнання права власності на об`єкт нерухомого майна відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 20.01.2023 .

Суддя Маршал І. М.

СудСлавутський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення16.01.2023
Оприлюднено13.02.2023
Номер документу108887326
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —682/1397/22

Рішення від 16.01.2023

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

Рішення від 16.01.2023

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

Ухвала від 12.10.2022

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

Ухвала від 05.09.2022

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

Ухвала від 09.08.2022

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні