ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" лютого 2023 р. Cправа №902/1246/22
Господарський суд Вінницької області у складі головуючої судді Нешик О.С., при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л.,
сторони правом участі в судовому засіданні не скористались,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Комунального підприємства Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго", м.Вінниця
до Вінницької обласної організації Національної спілки архітекторів України, м.Вінниця
про стягнення 9866,26 грн заборгованості за договором купівлі-продажу теплової енергії
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення з Вінницької обласної організації Національної спілки архітекторів України 9866,26 грн заборгованості, нарахованої у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно умов укладеного між сторонами договору купівлі-продажу теплової енергії №6075 від 01.07.2010.
Ухвалою суду від 07.12.2022 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/1246/22, призначено судове засідання на 31.01.2023.
30.01.2023 на адресу суду надійшла заява позивача №1/551/L від 30.01.2023, де зазначено, що після відкриття провадження у справі відповідачем, в рахунок погашення заявленої до стягнення заборгованості, сплачено 6254 грн, в зв`язку з чим Комунальне підприємство Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" просить суд ухвалити рішення про закриття провадження у справі в частині, стосовно якої відсутній предмет спору, та стягнути з Вінницької обласної організації Національної спілки архітекторів України залишок заборгованості в розмірі 3612,26 грн. Заявою №1/551/L від 30.01.2023 позивач також клопоче про відшкодування сплаченого ним судового збору при подання позову в сумі 2481,00 грн за рахунок відповідача.
На визначену судом дату у судове засідання 31.01.2023 представники сторін не з`явились.
Про дату, час та місце розгляду справи учасники справи судом повідомлені належним чином. Так, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 07.12.2022 направлена на електронну пошту позивача, що підтверджується відтиском штемпелю вихідної кореспонденції суду; відповідачу - шляхом її надіслання за адресою місцезнаходження юридичної особи, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (вул.Магістратська, 80, м.Вінниця, 21050) рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Разом з цим, конверт з примірником зазначеного судового рішення повернувся на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку Укрпошта "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с.45-46).
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Суд враховує висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 13.01.2023 у справі №922/4209/21, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду.
Враховуючи викладене, а також те, що інші засоби зв`язку суду не відомі, є достатні підстави вважати, що судом вжито належних заходів до повідомлення учасників справи про дату, час та місце слухання справи.
Частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно пункту 1 частини 3 статті 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
На підставі частини 2 статті 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідно до вимог статті 242 ГПК України сторони були належним чином повідомлено про судове засідання у справі та на засадах відкритості і гласності судового процесу сторонам створено всі необхідні умови для захисту їх прав та охоронюваних законом інтересів, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.
За результатами судового засідання 31.01.2023 судом ухвалено рішення у справі.
З огляду на відсутність сторін, після виходу з нарадчої кімнати, судом долучено вступну та резолютивну частини рішення без його проголошення до матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
01.07.2010 між Комунальним підприємством Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" (далі по тексту також - постачальник) та Вінницькою обласною організацією Національної спілки архітекторів України (далі по тексту також - споживач) укладено договір купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді №6075 (далі по тексту також - договір), за умовами якого постачальник зобов`язується продавати та постачати споживачеві теплову енергію в гарячій воді в договірних обсягах та з параметрами теплоносія на вході мереж споживача, які відповідають температурному графіку теплової мережі, а споживач зобов`язується отримувати та оплачувати теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором (п.1).
Пунктом 2.1 договору передбачено, що теплова енергія постачається споживачеві в обсягах згідно додатку №1 до цього договору в гарячій воді на такі потреби: опалення та вентиляцію в період опалювального сезону.
Відповідно до п.6.2 договору споживач щомісячно, протягом року, вносить плату за приєднане теплове навантаження, визначене в додатку №1 до договору, та окремо сплачує за спожиту теплову енергію на підставі показів приладів обліку, або за їх відсутності, розрахунково, відповідно до теплового навантаження. У разі зміни тарифів та порядку розрахунків нові тарифи і порядок розрахунків є обов`язковим для сторін з моменту введення їх в дію.
Розрахунковим періодом є календарний місяць (п.6.3 договору).
Згідно п.6.4 розрахунки по договору виконуються в наступному порядку: споживач, не пізніше 25 числа розрахункового місяця вносить плату за приєднане теплове навантаження, визначене в додатку №1 до договору та сплачує 70 відсотків вартості від обсягу теплової енергії, який передбачений на наступний розрахунковий період. Остаточні розрахунки за спожиту теплову енергію споживач проводить до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
По закінченню розрахункового періоду, не пізніше 8 числа місяця, наступного за розрахунковим, споживач повинен отримати загальний рахунок на оплату теплової енергії, спожитої у розрахунковому місяці та плати за приєднане теплове навантаження, акт здачі-прийняття виконаних робіт в двох примірниках для підписання, після чого один примірник акту повернути постачальнику у 5-ти денний термін. Не отримання споживачем рахунку не звільняє останнього від обов`язку оплати по цьому договору (п.6.5 договору).
Відповідно до п.6.6, 6.7 договору, у разі непідписання акту здачі-прийняття виконаних робіт споживачем, без надання постачальнику викладених в письмовій формі обґрунтованих заперечень по акту або неповернення споживачем підписаного акту здачі-прийняття виконаних робіт у 5-ти денний термін, акт вважається визнаним споживачем та є доказом кількості спожитої споживачем у розрахунковому місяці теплової енергії належної якості. За наявності боргу у споживача за теплову енергію постачальник має право зарахувати кошти, що надійшли від Споживача у черговості визначеній ст.534 ЦК України.
Цей договір набув чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2011, а в частині розрахунків - до повного їх проведення (п.10.1 договору).
На підставі п.10.4 договір вважається пролонгованим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.
Згідно з додатком №1 до договору постачальник постачає теплову енергію у приміщення споживача за адресою: м.Вінниця, вул.1 Травня (на тепер - вул.Магістратська), 80.
На виконання умов договору №6075 від 01.07.2010 в період з березня до жовтня 2022 року включно позивачем як постачальником здійснено постачання теплової енергії до приміщення відповідача, що зазначене у додатку №1 до договору, на загальну суму 11605,41 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг), які за змістом п.6.5, 6.6 договору вважаються визнаними відповідачем, а саме:
за березень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 31.03.2022 на суму 6657,58 грн;
за квітень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 30.04.2022 на суму 823,16 грн;
за травень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 31.05.2022 на суму 633,64 грн;
за червень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 30.06.2022 на суму 633,64 грн;
за липень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 31.07.2022 на суму 633,64 грн;
за серпень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 31.08.2022 на суму 633,64 грн;
за вересень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 30.09.2022 на суму 633,64 грн;
за жовтень 2022 року - акт здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 31.10.2022 на суму 956,47 грн.
Вищезазначені акти здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) направлені на адресу відповідача цінними листами з описом вкладення, однак підписані акти на адресу позивача не повертались.
Як стверджує останній: до звернення з цим позовом до суду відповідачем була частково погашена заборгованість за визначений період за договором №6075 від 01.07.2010 в сумі 1739,15 грн, про що позивач надав виписку з журналу нарахувань і оплати, підписану начальником служби збуту П.В. Костюком (а.с.10).
Відсутність повної оплати за отриману теплову енергію в гарячій воді за період з березня 2022 року до жовтня 2022 року стала підставою звернення з даним позовом до суду.
Проте, після відкриття провадження у справі №902/1246/22 Вінницькою обласною організацією Національної спілки архітекторів України здійснено часткове погашення заявленої до стягнення заборгованості в розмірі 6254,00 грн, що підтверджується доданими відомостями про платежі по о/р 6075 за грудень 2022 року.
Надаючи оцінку зазначеній обставині, суд враховує, що відповідно до п.2 ч.1 ст.231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі якщо відсутній предмет спору.
Господарський суд закриває провадження у справі з підстав відсутності предмета спору, якщо наявними в матеріалах справи доказами підтверджується відсутність предмета спору, зокрема, у випадку припинення його існування (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Зважаючи на те, що предмет спору щодо стягнення основного боргу існував на момент виникнення останнього та частково припинив існування в процесі розгляду справи внаслідок сплати відповідачем грошових коштів у розмірі 6254,00 грн за договором купівлі-продажу теплової енергії №6075 від 01.07.2010, спір між сторонами в цій частині перестав існувати, що є підставою для часткового закриття провадження у справі.
Щодо решти заборгованості суд дійшов до таких висновків.
Згідно ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до положень ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Як слідує з умов договору купівлі-продажу теплової енергії №6075 від 01.07.2010 між сторонами виникли цивільні права та обов`язки, які регулюються Цивільним кодексом України, Законом України "Про теплопостачання", Правилами користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1198 від 03.10.2007.
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.25 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст.193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Так за приписами ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.
Зазначене також узгоджується із положеннями ст.24 Закону України "Про теплопостачання", відповідно до якого, додержання вимог договору та нормативно-правових актів відноситься до основних обов`язків споживача теплової енергії.
Відповідно до п.40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 за №1198, споживач теплової енергії зобов`язаний вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
При цьому, слід зазначити, що не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч.7 ст.193 Господарського кодексу України).
Як встановлено судом, докази того, що відповідач виконав зобов`язання за договором в частині здійснення розрахунків за спожиту теплову енергію в період з березня до жовтня 2022 року на суму 3612,26 грн в матеріалах справи відсутні.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлену до стягнення заборгованість.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги про стягнення основного боргу в сумі 3612,26 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За правилами ст.129 Господарського процесуального кодексу України, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору, підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись п.2 ч.1 ст.231, ст.7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Творчої спілки (інша професійна організація) "Вінницька обласна організація Національної спілки архітекторів України" (вул.Магістратська, буд.80, м.Вінниця, 21050; ідентифікаційний код юридичної особи: 00185531) на користь Комунального підприємства Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" (вул.600-річчя, буд.13, м.Вінниця, 21021; ідентифікаційний код юридичної особи: 33126849) суму боргу у розмірі 3612,26 грн та 2481,00 грн витрат на відшкодування судового збору.
3. Закрити провадження у справі №902/1246/22 в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 6254,00 грн.
4. Видати накази після набрання рішенням у справі №902/1246/22 законної сили.
5. Примірник повного судового рішення надіслати згідно переліку.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1,2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. ст. 256, 257 ГПК України).
Повне рішення складено 06 лютого 2023 р.
Суддя Нешик О.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - Комунальному підприємству Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" (office@vmte.vn.ua);
3 - Вінницькій обласній організації Національної спілки архітекторів України (вул.Магістратська, 80, м.Вінниця, 21050)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2023 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 108901708 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Нешик О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні