ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2023 року
м. Київ
справа №811/1867/18
касаційне провадження № К/9901/20981/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства «Євро Агро Дістріб`юшн»
на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2020 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Юрко І.В.; судді - Чабаненко С.В., Чумак С.Ю.)
у справі № 811/1867/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Август-Систем»
до Головного управління ДФС у Кіровоградській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
У С Т А Н О В И В:
У червні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Август-Систем» (далі - позивач, ТОВ «Август-Систем») звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Кіровоградській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12 червня 2018 року № 00000351402, № 00000361402 та № 00000371402.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суд від 26 вересня 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Приватне підприємство «Євро Агро Дістріб`юшн» (далі - ПП «Євро Агро Дістріб`юшн», скаржник) звернулося з апеляційною скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2020 року апеляційне провадження у справі закрито на підставі пункту 3 частини першої статті 305 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Закриваючи апеляційне провадження у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки ПП «Євро Агро Дістріб`юшн» в межах цієї справи судом першої інстанції не вирішувались.
Не погодившись з ухвалою суду апеляційної інстанції, скаржник звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2020 року та направити справу для продовження розгляду.
Мотивуючи касаційну скаргу, ПП «Євро Агро Дістріб`юшн» посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм процесуального права. Зазначає, що встановлення судом першої інстанції фіктивності господарських операцій між ТОВ «Август-Систем» та скаржником свідчить про вирішення питання про права та обов`язки ПП «Євро Агро Дістріб`юшн».
Ухвалою Верховного Суду від 07 вересня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ПП «Євро Агро Дістріб`юшн».
02 листопада 2020 року від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що ухвала суду апеляційної інстанції прийнята з дотриманням норм процесуального права, а доводи касаційної скарги цього не спростовують.
Верховний Суд, переглянувши оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм процесуального права, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до пункту 19 частини першої статті 4 КАС України індивідуальний акт - це акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
За приписами підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Одним із прав платника податків, закріплених в статті 17 ПК України, є право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, зокрема рішення контролюючих органів (їх посадових осіб).
Із наведеної норми презюмується, що платник податків у разі незгоди з рішенням контролюючого органу про обов`язок сплатити суму грошового зобов`язання має право оскаржити це рішення, в тому числі і в судовому порядку.
Предметом спору у даній справі є податкові повідомлення-рішення від 12 червня 2018 року № 000003711402, № 000003514002 та № 000003611402 про збільшення ТОВ «Август-Систем» сум грошових зобов`язань з податку на прибуток приватних підприємства, податку на додану вартість та про зменшення позивачу розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість.
Відповідно до частини першої статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Вказана стаття визначає коло осіб, які наділені процесуальним правом на апеляційне оскарження судового рішення, які поділяються на дві групи - учасники справи, а також особи, які участі у справі не брали, але судове рішення стосується їх прав, інтересів та (або) обов`язків. При цьому, на відміну від оскарження судового рішення учасником справи, не залучена до участі у справі особа повинна довести наявність у неї правового зв`язку зі сторонами спору або безпосередньо судовим рішенням через обґрунтування наявності трьох критеріїв: вирішення судом питання про її право, інтерес, обов`язок і такий зв`язок має бути очевидним та безумовним, а не ймовірним.
Верховний Суд наголошує, що судове рішення, оскаржуване не залученою особою, повинно безпосередньо стосуватися прав, інтересів та обов`язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто й вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення адміністративним судом першої інстанції є скаржник. Рішення є таким, що прийняте про права та обов`язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов`язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов`язки таких осіб. Будь-який інший правовий зв`язок між скаржником і сторонами спору не може братися до уваги.
Разом з тим, ні мотивувальна, ні резолютивна частини рішення суду першої інстанції не містять жодних висновків щодо прав та обов`язків ПП «Євро Агро Дістріб`юшн», а скаржник не є учасником спірних правовідносин, що виникли між позивачем та ГУ ДФС у Кіровоградській області з приводу правомірності прийняття податкових повідомлень-рішень від 12 червня 2018 року № 00000351402, № 00000361402 та № 00000371402, тому суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що ПП «Євро Агро Дістріб`юшн» не є тією особою, питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки якої були вирішені Кіровоградським окружним адміністративним судом у рішенні від 26 вересня 2018 року.
При цьому, надання судом першої інстанції оцінки реальності господарських операцій позивача з ПП «Євро Агро Дістріб`юшн» не може вважатися вирішенням питання про його права, свободи, інтереси та (або) обов`язки.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 305 КАС України, суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.
Відтак, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про закриття апеляційного провадження у справі, тому підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.
З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги ПП «Євро Агро Дістріб`юшн» без задоволення, а оскаржуваного судового рішення - без змін.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Приватного підприємства «Євро Агро Дістріб`юшн» залишити без задоволення.
Ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2020 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І. А. Гончарова
Судді І. А. Васильєва
В. П. Юрченко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2023 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 108915361 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Гончарова І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні