Ухвала
від 03.02.2023 по справі 760/18320/22
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №760/18320/22

Провадження №1-кс/760/279/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника власника майна ТОВ «Новопас» - адвоката ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника власника майна ТОВ «Новопас» - адвоката ОСОБА_3 про скасування арешту майна в кримінальному провадженні №42022110000000194 від 19 серпня 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.110-2, ч.2 ст.358, ч.3 ст.365-2 КК України,

В С Т А Н О В И В :

Представник власника майна ТОВ «Новопас» - адвокат ОСОБА_3 звернувся до Солом`янського районного суду м. Києва з клопотанням про скасування арешту майна, в якому просить суд скасувати арешт, накладений на грошові кошти, які знаходяться на рахунку ТОВ «Новопас» (ЄДРПОУ 40430106), відкритому в АТ «Райффайзен Банк» у м. Києві (МФО 380805), а саме НОМЕР_1 (980 - Українська гривня), ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 31 жовтня 2022 року.

В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим управлінням ГУ СБ України в м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022110000000194 від 19 серпня 2022 року за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.110-2, ч.2 ст.358, ч.3 ст.365-2 КК України.

Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 31 жовтня 2022 року частково задоволено клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно, накладено арешт на грошові кошти із забороною розпоряджатися вказаними грошовими коштами, що знаходяться на розрахунковому рахунку ТОВ «Новопас» (код ЄДРПОУ40430106), відкритих в АТ «Райффайзен Банк» у м. Києві (МФО 380805): НОМЕР_1 (980- Українська гривня).

Вважає, що необхідно скасувати арешт майна на грошові кошти, які знаходяться на рахунку ТОВ «Новопас», оскільки він накладений необґрунтовано, оскільки підстави, визначені ст.170 КПК України, відсутні.

Крім того, органом досудового розслідування не було долучено жодного документу, який підтверджує, що грошові кошти на рахунку мають на собі беззаперечні ознаки того, що вони були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі були об`єктом кримінально протиправних дій, або набуті кримінально протиправним шляхом, або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення, тобто є речовим доказом. Грошові кошти на рахунку мають законне походження, їх не було одержано внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а також вони не були предметом кримінального правопорушення.

Також зазначив, що накладення арешту на рахунки товариства не дозволяє товариству здійснювати підприємницьку діяльність, що призводить до однозначної неможливості сплачувати необхідні податки та обов`язкові платежі, а також виплати працівникам заробітної плати. Несвоєчасна сплата вищевказаних платежів призводить до безпідставного нарахування відносно товариства штрафних санкцій відповідними держустановами. Накладення арешту на рахунок призводить до неможливості виконання ТОВ «Новопас» свої грошових зобов`язань перед іншими контрагентами з приводу оплати їх послуг (поставлення товарів), а також призводить до безпідставного вилучення з цивільного обороту коштів, які перераховуються на рахунки за раніше надані послуги.

Представник власника майна ТОВ «Новопас» - адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні уточнивши вимоги клопотання, просив скасувати арешт майна лише в частині заборони розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на розрахунковому рахунку ТОВ «НОВОПАС», для здійснення виплат у вигляді загальнообов`язкових податків і зборів та заробітної плати.

Прокурор відділу обласної прокуратури ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, однак подав до суду письмові заперечення на клопотання, в яких вказав, що підстав для скасування арешту майна - грошових коштів на банківському рахунку ТОВ «Новопас», окрім як для здійснення виплат у вигляді загальнообов`язкових податків і зборів та заробітної плати, наразі відсутні.

Дослідивши клопотання та додані до нього копії документів, слідчий суддя дійшов висновку, що дане клопотання підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, ч.4 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Частиною першою статті 1 КПК України встановлено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Правовідносини щодо арешту майна, накладеного в межах кримінального провадження, регулюються главою 17 КПК України. За змістом статті 173 цього Кодексу питання про накладення арешту на майно вирішують слідчий суддя або суд.

Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано (частина перша статті 174 КПК України).

Таким чином, підставою для скасування арешту в порядку ст.174 КПК України є відсутність потреби в подальшому застосуванні цього заходу забезпечення або необґрунтованість його застосування. При цьому, з урахуванням вимог ст.22 КПК України доведення цих обставин покладається на особу, яка звернулася із клопотанням про скасування арешту майна.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУ СБ України в м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022110000000194 від 19 серпня 2022 року за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.110-2, ч.2 ст.358, ч.3 ст.365-2 КК України.

Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 31 жовтня 2022 року (справа №760/15209/22) частково задоволено клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42022110000000194 від 19 серпня 2022 року, накладено арешт на грошові кошти із забороною розпоряджатися вказаними грошовими коштами, що знаходяться на розрахунковому рахунку ТОВ «Новопас» (код ЄДРПОУ40430106), відкритих в АТ «Райффайзен Банк» у м. Києві (МФО 380805): НОМЕР_1 (980- Українська гривня).

Правовою підставою для накладення арешту зазначено, що вказане майно може бути використано як доказ у кримінальному провадженні та відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України, а накладення арешту є необхідним з метою забезпечення збереження речових доказів. Накладаючи арешт слідчим суддею було заборонено розпоряджатись вказаними грошові кошти.

При цьому слідчий суддя виходив з того, що на час розгляду клопотання про арешт майна потреби органу досудового розслідування виправдовували таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, а сукупність отриманих судом даних, відповідно до ст.170 КПК України, була достатньою для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як накладення арешту на майно.

Як встановлено слідчим суддею, на час розгляду клопотання про скасування арешту майна досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022110000000194 від 19 серпня 2022 року триває, а доводи клопотання не містять належного обґрунтування та доказів того, що на даній стадії розслідування вищезазначений захід забезпечення втратив свою актуальність та які б спростували висновки, викладені в ухвалі слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 31 жовтня 2022 року, що дає слідчому судді підстави дійти висновку що необхідність накладення арешту на зазначені грошові кошти на теперішній час не відпала, оскільки обставини, на які посилається в обґрунтування клопотання адвокат ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Новопас», підлягають з`ясуванню під час досудового розслідування.

Разом з тим представник власника майна вказав, що накладення арешту на рахунки товариства не дозволяє товариству здійснювати підприємницьку діяльність, що призводить до однозначної неможливості сплачувати необхідні податки та обов`язкові платежі, а також виплати працівникам заробітної плати. Несвоєчасна сплата вищевказаних платежів призводить до безпідставного нарахування відносно товариства штрафних санкцій відповідними держустановами. Накладення арешту на рахунок призводить до неможливості виконання ТОВ «Новопас» свої грошових зобов`язань перед іншими контрагентами з приводу оплати їх послуг (поставлення товарів), а також призводить до безпідставного вилучення з цивільного обороту коштів, які перераховуються на рахунки за раніше надані послуги.

Частина 4 ст.173 КПК України передбачає, що у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

У даному випадку такий арешт майна надмірно обмежує правомірну діяльність товариства, яка проявляється у неможливості сплачувати загальнообов`язкові податки і збори та заробітну плату працівниками.

Враховуючи встановлені вище обставини та положення ч.1 ст.174 КПК України слідчий суддя дійшов висновку, що необхідно скасувати арешт майна, який накладений ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 31 жовтня 2022 року (справа №760/15209/22) у кримінальному провадженні №42022110000000194 від 19 серпня 2022 року в частині заборони розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на розрахунковому рахунку ТОВ «НОВОПАС» (код ЄДРПОУ 40430106) НОМЕР_1 (980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ), відкритому в АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК" У М. КИЄВI (МФО 380805), для здійснення виплат у вигляді загальнообов`язкових податків і зборів та заробітної плати.

Керуючись ст.131, 132, 170-173, 174, 309 КПК України, слідчий суддя

У Х В А Л И В :

Клопотання задовольнити частково.

Скасувати арешт майна, який накладений ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 31 жовтня 2022 року (справа №760/15209/22) у кримінальному провадженні №42022110000000194 від 19 серпня 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.110-2, ч.2 ст.358, ч.3 ст.365-2 КК України, в частині заборони розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на розрахунковому рахунку ТОВ «НОВОПАС» (код ЄДРПОУ 40430106) НОМЕР_1 (980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ), відкритому в АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК" У М. КИЄВI (МФО 380805), для здійснення виплат у вигляді загальнообов`язкових податків і зборів та заробітної плати.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Солом`янського

районного суду міста Києва ОСОБА_1

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.02.2023
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу108922587
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —760/18320/22

Ухвала від 03.02.2023

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Аксьонова Н. М.

Ухвала від 03.02.2023

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Аксьонова Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні