Рішення
від 06.02.2023 по справі 917/872/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.02.2023 Справа № 917/872/22

Суддя Господарського суду Полтавської області Ореховська О.О., при секретарі судового засіданні Кобець Н.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи №917/872/22

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс" (вул. Героїв Чорнобильців, 9-а, м.Полтава, Полтавська область, 36000; код ЄДРПОУ 30297033)

до Фізичної особи-підприємця Ільченка Олександра Олександровича ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 68 648,64грн

Без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

08.08.2022 до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс", м. Полтава (далі - ТОВ "Полтаватранс", позивач) до Фізичної особи-підприємця Ільченка Олександра Олександровича, м. Полтава (далі - ФОП Ільченко О.О.) про стягнення заборгованості за Договором суборенди частини нерухомого майна (нежитлового приміщення) №14 від 01.02.2021 в сумі 68 648,64грн, у тому числі 47 480,66грн - основний борг, 10 292,25грн - пеня, 1 000,00грн - штраф, 8 451,31грн - інфляційні збитки, 1 424,42грн - 3% річних.

В прохальній частині позовної заяви позивач також просить стягнути на його користь судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за Договором в частині сплати орендних платежів за користування нежитловим приміщенням та компенсації вартості комунальних послуг.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.08.2022 зазначений позов передано на розгляд судді Ореховській О.О.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 15.08.2022 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) учасників справи, встановлено строки подання сторонами заяв по суті спору.

Копія ухвали суду 15.08.2022 про відкриття провадження у справі була вручена представнику позивача Масловій А. В. під розписку 27.09.2022 безпосередньо у суді.

У зв`язку з тимчасовим припиненням Господарським судом Полтавської області відправлення поштової кореспонденції у паперовому вигляді (акт від 16.08.2022 - а.с. 42) направлення відповідачеві в паперовому вигляді ухвали суду від 15.08.2022 здійснено 05.10.2022.

Копія ухвали від 15.08.2022, яка направлялася відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві (вул. М. Бірюзова, 90, кв.85, м. Полтава, Полтавська область, 36000) і яка співпадає з його місцезнаходження за даними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань , була повернута підприємством зв"язку до господарського суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Згідно ст. 232 Господарського процесуального кодексу України судовим рішенням є, зокрема, ухвали.

З урахуванням вищевикладеного, ухвала суду від 15.08.2022 вважається врученою відповідачу.

Також, ухвала господарського суду Полтавської області від 15.08.2022по даній справі розміщена в Єдиному Державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua). Відповідно до Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Загальний доступ до судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України забезпечується з дотриманням вимог статті 7 цього Закону. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

Крім цього, відповідне оголошення про відкриття провадження у справі № 917/872/22 було розміщено на сайті Господарського суду Полтавської області (а.с. 43).

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористався.

Відповідно до п. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України).

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши подані докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

01.02.2021 між ТОВ "Полтаватранс" (позивач, за умовами договору - Орендар) та ФОП Ільченко О.О. ( відповідач, за умовами дговору - Суборендар) укладено Договір суборенди нерухомого майна (нежитлового приміщення) №14 (ділі - Договір) (а. с. 7-8 ).

Умовами Договору сторони узгодили, зокрема, наступне:

- Орендар передає, а Суборендар приймає, у відповідності до умов даного Договору, у тимчасове платне користування частину нерухомого майна (нежитлове приміщення), загальною площею 284м2 , що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Великотирнівська, 7 (далі - Об`єкт суборенди) (п. 1.1 Договору);

- цільове призначення Об`єкта суборенди: складське приміщення (п. 1.2 договору),

- Орендар зобов`язаний: передати Суборендарю Об`єкт суборенди на умовах та в строки, передбачені даним Договором в суборендне користування і не ухилятися від підписання актів, які передбачені умовами даного Договору, вживати всіх залежних від нього заходів для забезпечення тепло-, водо- і електрозабезпечення Об`єкту суборенди (п. п.2.1.1, 2.1.3 Договору);

- Суборендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати Суборендну плату, компенсацію комунальних та оплату експлуатаційних витрат (п. 2.3.4 Договору);

- даний Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін та діє до 31 грудня 2021 року включно (п. 3.1 Договору);

- Орендар зобов`язаний передати Суборендарю, а Суборендар зобов`язаний прийняти в користування Об`єкт суборенди 01.02.2021 (п. 3.2 Договору);

- передача в суборенду та повернення Об`єкта суборенди оформлюється Актом прийому-передачі, в якому фіксується стан Об`єкту суборенди. Строк суборенди (нарахування орендної плати), у відповідності до умов цього Договору починається з дати підписання сторонами акта приймання - передачі і закінчується в момент підписання сторонами акта приймання - передачі (повернення) Об`єкта суборенди після закінчення (дострокового закінчення) строку суборенди (п. 4.1 Договору);

- Суборенда зобов`язаний вносити Суборендну плату за користування Об`єктом суборенди в розмірах та в строки, обумовлені даним договором. Додатково Суборендар здійснює компенсацію вартості комунальних послуг та сплачує вартість експлуатаційних послуг (п. 5.1 Договору);

- розмір Суборендної плати підлягає індексації. Індекс інфляції Державної служби статистики України публікується в офіційному джерелі інформації. Щомісячно суборендна плата коригується на індекс інфляції на підставі даних служби статистики, але не може бути меншою ніж суборендна плата. Рахунок на суму коригування Суборендної плати орендар надає суборендарю 1 раз на місяць в термін до 15 числа місяця наступного за звітним періодом (п. 5.2 Договору);

- орендна плата за користування Об`єктом суборенди зазначається сторонами у додаткових угодах до цього Договору. Окрім щомісячної Суборендної плати суборендар одноразово сплачує орендарю Гарантійний внесок у розмірі місячної орендної плати, сума якого зазначається у додатковій угоді до цього Договору. Якщо не було порушено умов договору суборенди, Гарантійний внесок зараховується Суборендарю як оплата ним орендарю за останній місяць користування Об`єктом суборенди (п. 5.3 договору);

- календарний місяць суборенди починається першого числа та закінчується останнім числом календарного місяця. У випадку, якщо дата початку нарахування Суборендної плати не припадає на перше число календарного місяця, то Суборендна плата здійснюється Суборендарем за фактичну кількість днів в поточному місяці, не пізніше, ніж через 3 банківських дні з початку нарахування Суборендної плати (дати підписання Акту прийому-передачі). Крім того, Суборендар сплачує не пізніше, ніж через 3 банківських дні з початку нарахування Суборендної плати (дати підписання Акту прийому-передачі) Суборендну плату та експлуатаційні послуги за останній місяць строку суборенди, що є гарантійним платежем, та утримується Орендарем, як забезпечення виконання зобов`язань Суборендаря по оплаті Суборендної плати та експлуатаційних витрат за останній місяць суборенди за даним договором. В разі збільшення розміру орендної плати протягом строку дії договору, сума гарантійного платежу підлягає збільшенню на суму підвищення розміру Суборендної плати у відповідний період. В такому разі Суборендар зобов`язується поповнити гарантійний платіж за останній місяць оренди протягом 3-х банківських днів від дня отримання рахунку на сплату від орендаря. Датою нарахування доходу орендаря є останній календарний день місяця (п. 5.4 Договору);

- в суму Суборендної плати не входить компенсація комунальних та вартість експлуатаційних послуг (п. 5.5 договору),

- Суборендна плата сплачується суборендарем щомісяця не пізніше 25-го числа на підставі виставленого Орендарем рахунку в період з 20 по 25 число поточного місяця. Суборендар зобов`язаний сплатити рахунок протягом 3-х банківських днів з дати його отримання. Рахунок являється підтверджуючим актом прийому - здачі виконаних робіт і є невід`ємною частиною цього договору (п. 5.6 Договору);

- у разі відсутності у Суборендаря рахунку на оплату Суборендної плати та/або рахунку на компенсацію комунальних та вартість експлуатаційних послуг, за будь-якими причинами, Суборендар зобов`язаний сплатити зазначені платежі у термін, визначений у п. 5.6 договору за реквізитами п. 16 даного договору (п. 5.7 договору),

- вартість комунальних послуг: електропостачання, водопостачання, водовідведення, опалення, вивіз побутових відходів, інтернет та інше, визначаються на підставі показників окремих лічильників, установлених за рахунок Суборендаря, а якщо лічильники не встановлені - витрати обчислюються пропорційно площі Об`єкта суборенди відносно площі будівлі, в якій розташований Об`єкт суборенди та зазначаються у додатковій угоді до цього Договору. Суборендар зобов`язаний компенсувати Орендарю комунальні послуги згідно виставленого рахунку протягом 3-х банківських днів з дати його виставлення. Розмір компенсації вартості спожитих комунальних послуг, сплачених суборендарем, підлягає корегуванню на кінець кожного місяця суборенди за результатами фактичних витрат та фактично спожитих послуг. Корегування проводиться орендарем до 15 числа місяця, наступного за звітним (п. 5.9 Договору);

- за невиконання чи неналежне виконання даного Договору сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством і цим Договором (п. 10.1 Договору);

- сторона, винна у порушенні зобов`язань за цим договором, відшкодовує іншій стороні, що потерпіла внаслідок подібного порушення, усі заподіяні збитки в повному обсязі (п. 10.2 Договору),

- за прострочення оплати платежів з Суборендної плати, експлуатаційних витрат та компенсації комунальних послуг, сум коригування Суборендної плати на індекс інфляції, орендар має право вимагати, а Суборендар зобов`язаний протягом 3-х (трьох) банківських днів від дня отримання такої вимоги від орендаря, сплатити останньому пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочення, від несплаченої суми за весь час прострочення (п. 10.5 договору);

- відповідно до п. 6 ст. 232 ГК України, сторони узгоджують, що нарахування пені за прострочення виконання зобов`язання, не припиняється через 6 місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Пеня може нараховуватись упродовж трьох років (п. 10.5.1 Договору);

- у випадку прострочення оплати платежів з Суборендної плати, витрат на утримання Об`єкту суборенди та компенсації комунальних послуг, сум коригування Суборендної плати на індекс інфляції, більше, ніж на 1 (один) календарний день, Орендар додатково має право вимагати, а Суборендар за такою вимогою Орендаря зобов`язаний додатково сплатити штраф у розмірі 200,00 (двісті) гривень, у випадку прострочення більше, ніж на 3 календарні дні, розмір штрафу становитиме 500,00 (п`ятсот) гривень, у випадку прострочення на 5 календарних днів і більше, розмір штрафу становитиме 1000,00 (одна тисяча) гривень. Суборендар зобов`язаний сплатити штраф протягом 3 (трьох) банківських днів, від дня отримання відповідної вимоги (п. 10.6 Договору);

- всі доповнення, зміни, Додатки до даного Договору мають юридичну силу, якщо вони оформлені в письмовому вигляді і належним чином підписані сторонами або їх повноважними представниками і є невід`ємною частиною даного Договору (п. 14.5 Договору);

- Додатки до Договору є невід`ємною частиною. Додаткова угода "Розрахунок оплати", Додаток №1 "Акт прийому-передачі" (розділ 15 Договору).

Додатковою угодою "Розрахунок оплати" від 01.02.02021 до Договору, сторонами були узгоджені розмір орендної плати за користування Об`єктом суборенди та розмір відшкодування вартості комунальних послуг, а саме

- Сторони домовилися викласти п. 5.3 договору в наступній редакції: "5.3. За користування Об`єктом суборенди Суборендар зобов`язаний сплачувати Орендарю орендну плату в розмірі: 40,00 грн (сорок гривень) за один метр квадратний суборенди (284 м2 *40,00 грн). Гарантійний внесок у розмірі місячної орендної плати становить: 11360,00 грн." (п. 1 Додаткової угоди);

- Сторони домовилися про те, що протягом терміну дії договору, на підставі п. 5.9 Договору, Суборендар сплачує (відшкодовує) Орендарю вартість комунальних послуг у наступному обсязі: електроенергія відповідно до показів лічильника згідно тарифу ТОВ "Полтаваенергозбут"; водопостачання та водовідведення згідно тарифу "Водоканалу" 2 м3 ; вивіз побутових відходів 42,0грн у місяць; всього за місяць: згідно отриманих рахунків (п. 2 Додаткової угоди).

Дана додаткова угода набуває чинності з дати її підписання та дії в межах терміну дії Договору суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021(п. 4 Додаткової угоди).

01.02.2021 між сторонами було підписано Акт прийому-передачі Об`єкту суборенди в орендне користування (а.с. 7), згідно до якого у відповідності до Договору суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021 Орендар передав, а Суборендар прийняв в строкове платне користування частину нерухомого майна (нежитлове приміщення) загальною площею 284,0 м2, що знаходиться за адресою м. Полтава, вул. Великотирнівська, 7.

Позивач зазначає, що термін дії Договору був узгоджений сторонами до 31.12.2021 включно, проте на підставі отриманої від відповідача заяви від 30.06.2021 (а.с. 6), Договір був розірваний з 01.07.2021 .

Матеріали справи свідчать, що на виконання умов Договору суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021 позивачем за період користування майном з 01.02.2021 по 01.07.2021 (включно) було сформовано та виставлено відповідачу рахунки для проведення оплати за оренду приміщення та компенсації вартості комунальних послуг по Договору на загальну суму 58 840,66грн, а саме: № 0000-000383 від 28.02.2021 (за лютий 2021) на суму 11 892,09 грн, № 0000-000594 від 31.03.2021 (за березень 2021) на суму 11 646,53 грн, № 0000-000821 від 30.04.2021 (за квітень) на суму 11 869,91 грн, № 0000-001044 від 31.05.2021(за травень 2021) на суму 11 780,46 грн та № 0000-001255 від 30.06.2021 (за червень 2021) на суму 11 651,67 грн (а.с. 9-13).

Зазначені рахунки відповідачем були отримані 07.07.2021, що підтверджується Відомістю на отримання рахунків за оренду плату ТОВ "Полтаватранс" (а.с. 14).

Як вбачається з позовної заяви, відповідач з 01.07.2021 звільнив орендоване приміщення, сплативши за весь період користування ним (з 01.02.2021 по 01.07.2021) лише 11 360,00грн. Заборгованість відповідача перед позивачем за Договором суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021 становить 47 480,66грн.

В своїй заяві від 30.06.2021 про розірвання Договору відповідач гарантував сплату боргу за Договором.

02.07.2021 між сторонами підписано Акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2021 по 02.07.2021 (а.с. 15), відповідно до якого сторони узгодили наявність заборгованості у відповідача перед позивачем згідно виставлених рахунків на оплату, зазначених вище, в сумі 47 480,66грн.

З метою досудового вирішення спору, позивачем було направлено на адресу відповідача претензію (за вих. № 2-01/7 від 21.07.2021) (а. с. 16,17) з вимогою в 5-денний строк з моменту отримання даної претензії сплати заборгованість Договором суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021 в загальному розмірі 47 480,66грн. Проте, зазначена претензія була залишена відповідачем без відповіді, а грошове зобов"язання - без виконання.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості за Договором суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021 на загальну суму 47 480,66грн. Крім цього, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем договірних зобов"язань в частині своєчасної сплати орендних платежів та компенсації вартості комунальних послуг позивач, на підставі умов Договору та приписів чинного законодавства України, нарахував та заявив до стягнення з відповідача 10 292,25грн пені за період з 12.07.2021 по 12.07.2022, 1 000,00 грн штрафу (відповідно до п. 10.6 Договору), 8 451,31 грн інфляційних збитків за період з 12.07.2021 по 31.05.2022, 1 424,42 грн 3% річних за період з 12.07.2021 по 12.07.2022 (розрахунки заборгованості - а.с. 18-23).

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Предметом спору у даній справі є вимога позивача про стягнення плати за орендоване майно, на підставі укладеного між сторонами Договору суборенди.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У відповідності до ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зобов`язання повинні виконуватися належним чином, в установлений строк, відповідно до закону, інших правових актів, договору, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається, крім передбачених законом випадків.

Згідно з ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Як встановлено судом, підставою виникнення правовідносин між сторонами є Договір суборенди нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.01.2021 з врахуванням додаткової угоди "Розрахунок оплати" від 01.01.2021 до нього.

Укладений між сторонами правочин за своєю правовою природою є договором піднайму (суборенди), який підпадає під правове регулювання Глави 58 статей 759-797 ЦК України та глави 30 ГК України.

За змістом ч. 3 ст. 774 ЦК України до договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Приписами ст. 759 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Згідно з ч.1 ст. 760 Цивільного кодексу України, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).

Договір найму укладається на строк, встановлений договором. Кожна із сторін договору найму, укладеного на невизначений строк, може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць, а у разі найму нерухомого майна - за три місяці. Договором або законом може бути встановлений інший строк для попередження про відмову від договору найму, укладеного на невизначений строк (ст. 763 ЦК України).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 283 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України).

Згідно з ч.ч. 1, 3, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

У відповідності до ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином, в установлений строк, відповідно до закону, інших правових актів, договору, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається, крім передбачених законом випадків.

У відповідності до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач вступив у строкове платне користування об`єктом оренди з 01.02.2021 за Актом приймання-передачі (а.с. 15).

За період користування майном з 01.02.2021 по 01.07.2021 позивачем було сформовано та виставлено відповідачу рахунки для проведення оплати орендної плати та відшкодування комунальних послуг по Договору на загальну суму 58 840,66грн, а саме: № 0000-000383 від 28.02.2021 (за лютий 2021) на суму 11 892,09 грн, № 0000-000594 від 31.03.2021 (за березень 2021) на суму 11 646,53 грн, № 0000-000821 від 30.04.2021 (за квітень) на суму 11 869,91 грн, № 0000-001044 від 31.05.2021(за травень 2021) на суму 11 780,46 грн та № 0000-001255 від 30.06.2021 (за червень 2021) на суму 11 651,67 грн (а.с. 9-13).

Всупереч взятим на себе договірним зобов"язанням відповідач оплату виставлених рахунків не здійснив. Доказів в спростування вищевикладеного відповідач суду не надав.

Відповідно до умов п. 5.6. Договору, Суборендна плата сплачується Суборендарем щомісяця не пізніше 25-го числа на підставі виставленого Орендарем рахунку в період з 20 по 25 число поточного місяця. Суборендар зобов`язаний сплатити рахунок протягом 3-х банківських днів з дати його отримання. Рахунок являється підтверджуючим актом прийому - здачі виконаних робіт і є невід`ємною частиною цього договору

Пунктом 5.5. Договору передбачено, що в суму орендної плати не входить компенсація вартості комунальних послуг.

При цьому, в п 5.7. Договору сторони узгодили, що у разі відсутності у Суборендаря рахунку на оплату Суборендної плати та/або рахунку на компенсацію комунальних та вартість експлуатаційних послуг, за будь-якими причинами, Суборендар зобов`язаний сплатити зазначені платежі у термін, визначений у п. 5.6 договору за реквізитами п. 16 даного договору.

Одночасно суд зауважує, що за своєю правовою природою рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати за поставлений товар, надані послуги чи виконані роботи, тобто, носить інформаційний характер. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів ст. 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні ст. 613 ЦК України

Суд встановив, що відповідно до п. 5.6. Договору, строк виконання зобов`язання щодо сплати орендних платежів та компенсації вартості комунальних послуг є таким, що настав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, орендуючи нежитлове приміщення у період з 01.02.2021 по 30.06.2021 (включно) не вносив орендну плату та не відшкодовував комунальні послуги в порядку та розмірах, визначеному умовами Договору. Відповідач з 01.07.2021 звільнив орендоване приміщення, сплативши за весь період користування ним лише 11 360,00грн. Заборгованість відповідача перед позивачем за Договором суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021 становить 47 480,66грн.

Матеріалами справи підтверджується, що між сторонами підписано Акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2021 по 02.07.2021 (а.с. 15), відповідно до якого сторони узгодили наявність заборгованості у відповідача перед позивачем за Договором, згідно виставлених рахунків на оплату, в сумі 47 480,66грн.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 03.07.2019 по справі №187/789/17, підписання в межах позовної давності боржником і кредитором акта звірки взаєморозрахунків, який підтверджує наявність заборгованості в сумі, щодо якої виник спір, належить до дій, які свідчать про визнання особою свого боргу.

На дату прийняття рішення доказів на підтвердження сплати орендної плати та компенсації вартості комунальних послуг за Договором суборенди частини нерухомого майна №14 (нежитлового приміщення) від 01.02.2021 в матеріалах справи відсутні.

Позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За неналежне виконання відповідачем умов Договору позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача з відповідача 10 292,25грн пені за період з 12.07.2021 по 12.07.2022, 1 000,00 грн штрафу (відповідно до п. 10.6 Договору), 8 451,31 грн інфляційних збитків за період з 12.07.2021 по 31.05.2022, 1 424,42 грн 3% річних за період з 12.07.2021 по 12.07.2022 (розрахунки заборгованості - а.с. 18-23).

Відповідно до ст.ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 548 ЦК України виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Одним із видів забезпечення виконання зобов`язань відповідно ст. 546, ст. 549 ЦК України та ст. 199 ГК України є неустойка (штраф, пеня), розмір якої визначається відповідно до умов договору, що не суперечать чинному законодавству України.

Штрафними санкціями у ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч. 1 ст. 230 ГК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 231 ГК України встановлює, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п. 6 ст. 231 ГК України).

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов"язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч.6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

В п. 10.5 Договору сторони визначили , що за прострочення оплати платежів з Суборендної плати, експлуатаційних витрат та компенсації комунальних послуг, сум коригування Суборендної плати на індекс інфляції, орендар має право вимагати, а Суборендар зобов`язаний протягом 3-х (трьох) банківських днів від дня отримання такої вимоги від орендаря, сплатити останньому пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочення, від несплаченої суми за весь час прострочення.

Також умовами Договору сторони узгодили, що у випадку прострочення оплати платежів з Суборендної плати, витрат на утримання Об`єкту суборенди та компенсації комунальних послуг, сум коригування Суборендної плати на індекс інфляції, більше, ніж на 1 (один) календарний день, Орендар додатково має право вимагати, а Суборендар за такою вимогою Орендаря зобов`язаний додатково сплатити штраф у розмірі 200,00 (двісті) гривень, у випадку прострочення більше, ніж на 3 календарні дні, розмір штрафу становитиме 500,00 (п`ятсот) гривень, у випадку прострочення на 5 календарних днів і більше, розмір штрафу становитиме 1000,00 (одна тисяча) гривень. Суборендар зобов`язаний сплатити штраф протягом 3 (трьох) банківських днів, від дня отримання відповідної вимоги (п. 10.6 Договору).

Тобто, умовами Договору сторони погодили застосування у разі прострочення оплати платежів, визначених Договором, пені та штрафу одночасно.

Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеній у постанові 02.04.2019р. у справі №917/194/18, одночасне стягнення штрафу та пені не є притягненням до подвійної відповідальності та не суперечить ст. 61 Конституції України. Наведена правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 09.02.2018 у справі №911/2813/17, від 22.03.2018 у справі №911/1351/17, від 25.05.2018 у справі №922/1720/17, відповідно до якої одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання за договором, штрафу та пені не суперечить ст.61 Конституції України, оскільки згідно із ст.549 ЦК пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до ст.230 ГК - видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності, а у межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.

Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов"язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов"язання, на вимогу кредитора зобов"язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд зауважує, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення боргу враховуючи індекс інфляції та відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.

Здійснивши перевірку наданих позивачем розрахунків в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача пені, штрафу, інфляційних втрат та 3% річних (з урахуванням розміру заборгованості, в межах періоду визначеного позивачем), судом встановлено їх правильність та відповідність вимогам умов Договору та приписам чинного законодавства України (Перевірка правильності розрахунку здійснена за допомогою "Калькулятор підрахунку заборгованості та штрафних санкцій" системи інформаційно-правового забезпечення "Ліга: закон"). Позовні вимоги в цій частині задовольняються судом.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Допустимих доказів у спростування вищевикладеного, будь-яких обґрунтованих заперечень по суті спору чи контррозрахунку заявлених до стягнення сум заборгованості відповідач суду не надав.

Враховуючи наведене суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення 47 480,66грн основного боргу, 10 292,25грн пені, 1 000,00грн штрафу, 8 451,31грн інфляційних збитків, та 1 424,42грн 3% річних обґрунтовані, підтверджені документально та нормами матеріального права, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, сплачена ним сума судового збору підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача у сумі 2 481,00 грн.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ільченка Олександра Олександровича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс" (вул. Героїв Чорнобильців, 9-а, м. Полтава, Полтавська область, 36000; р/р № НОМЕР_2 в АТ "Укрсиббанк", МФО 351005, код ЄДРПОУ 30297033) 47 480,66грн основного боргу, 10 292,25грн пені, 1 000,00грн штрафу, 8 451,31грн інфляційних збитків, 1 424,42грн 3% річних та 2 481,00 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1,2 ст. 241 Господарського процесуального кодексу України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 Господарського процесуального кодексу України). Згідно з ст. 257 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне рішення складено та підписано 10.02.2023

Суддя О.О. Ореховська

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.02.2023
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу108926924
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —917/872/22

Судовий наказ від 17.04.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ореховська О.О.

Рішення від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ореховська О.О.

Ухвала від 14.08.2022

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ореховська О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні