Рішення
від 26.01.2023 по справі 752/10100/22
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 752/10100/22

Провадження № 2/752/2442/23

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

(заочне)

26 січня 2023 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Хоменко В.С.

при секретарі Павлюх П.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Джи Ел Ес» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дію,-

в с т а н о в и в:

у серпні 2022 року позивач звернулася до суду з позовною заявою до ТОВ «Юридична компанія «Джи Ел Ес», в якій просила зобов`язати ТОВ «Юридична компанія «Джи Ел Ес» надати відповідь на адвокатський запит № вих. № 22062022-ІСА від 22.06.2022 року та надіслати на адресу адвоката Фещенка І.С. наступну інформацію, а саме: перелік компаній, що створювались та реєструвались особисто або за дорученнями ОСОБА_2 , де останній виступав власником або ж мав частку у власності юридичної особи; належним чином завірених копій статутних документів юридичних осіб, в яких ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи; чи наявні валютні рахунки, що відкриті на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником. У разі наявності прошу надати належним чином завірений перелік таких рахунків; перелік рахунків, що відкривались вашою компанією на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи.

Просила також стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 992,00 грн. та судові витрати на оплату правової (правничої) допомоги у розмірі 7000,00 грн.

В обґрунтування позову зазначила про те, що є спадкоємицею ОСОБА_2 і у зв`язку з наданням їй правової допомоги адвокатом Фещенком І.С., керуючись ст. 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» останній звернувся до ТОВ «Юридична компанія «Джи Ел Ес» в її інтересах з адвокатським запитом стосовно надання інформації щодо переліку компаній, що створювались та реєструвались особисто або за дорученнями ОСОБА_2 , де останній виступав власником або ж мав частку у власності юридичної особи; належним чином завірених копій статутних документів юридичних осіб, в яких ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи; чи наявні валютні рахунки, що відкриті на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником. Просила надати належним чином завірений перелік таких рахунків; перелік рахунків, що відкривались вашою компанією на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи.

В строк, передбачений ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», відповіді на адвокатський запит вона не отримала, через що змушена звернутись до суду із вказаним позовом.

Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 22.08.2022 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін на 02.11.2022 року (а.с.26).

Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 02.11.2022 року, розгляд справи відкладено на 26.01.2022 року, оскільки в матеріалах справи відсутні відомості щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи (а.с. 32).

Заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до суду не надходили.

Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.

Відповідачем в установлений судом строк, відзив на позов не подано.

Статтею 13 ЦПК України визначено принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до вимог ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує зокрема: чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; які правовідносини випливають зі встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу з постановленням заочного рішення, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач є однією із спадкоємців ОСОБА_2 , 1962 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9).

З матеріалів справи вбачається, що між позивачем та адвокатом Фещенком І.С. був укладений договір № 20052022 від 20.05.2022 року, відповідно до п. 1.1. якого, адвокат надає правничу (правову) допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, додатковими угодами, а Клієнт приймає та оплачує правничу (правову) допомогу у узгодженому порядку (а.с. 18).

Додатковою угодою № 1 від 29.06.2022 року до договору № 20052022 від 20.05.2022 року, пунктом 2 сторони погодили, що за надання правової допомоги в обсязі, передбаченої пунктом 1 цієї Додаткової угоди, Клієнт зобов`язується сплатити Адвокату гонорар в розмірі 7000,00 грн. в готівковій формі в момент підписання угоди. Підтвердженням такої оплати є прибутковий касовий ордер ( у Адвоката) та/або квитанція до нього (у Клієнта) (а.с. 19-21).

У зв`язку з наданням правової допомоги ОСОБА_1 , керуючись ст. 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат Фещенко І.С. в інтересах позивача звернувся до ТОВ «Юридична компанія «Джи Ел Ес» з адвокатським запитом стосовно надання інформації: щодо переліку компаній, що створювались та реєструвались особисто або за дорученнями ОСОБА_2 , де останній виступав власником або ж мав частку у власності юридичної особи; належним чином завірених копій статутних документів юридичних осіб, в яких ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи; чи наявні валютні рахунки, що відкриті на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником. У разі наявності прошу надати належним чином завірений перелік таких рахунків; перелік рахунків, що відкривались вашою компанією на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи (а.с. 10-11).

В строк, передбачений ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» відповіді на адвокатський запит позивач не отримала.

Згідно трекінгу номеру 0101910668650, лист в якому містився адвокатський запит, не вручене під час доставки та повернуто позивачу у зв`язку із закінченням встановленого терміну зберігання (а.с. 12-14).

В матеріалах справи наявні також докази надсилання адвокатського запиту через електронну пошту з накладанням цифрового підпису (а.с.15-16).

У позові позивач зазначає, що протягом усього часу, вона неодноразово зверталась в телефонному режимі до відповідача з метою отриманні відповіді на адвокатський запит, 22.06.2022 року дублювала копію запиту на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , що була повідомлена представник відповідача, та який врешті решт на електронну пошту позивача повідомив, що адвокатський запит отриманий (а.с. 17).

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.

Ордер, встановленої форми, є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених статтею 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Правовідносини, що виникли між сторонами справи регулюються Конституцією України та Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012року № 5076-VI.

У відповідності до п. п. 1, 2 п. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги клієнту.

Статтею 2 зазначеного Закону закріплено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. 3 метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Згідно зі ст. 131-2 Конституції України, для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні

Статтею 20 вказаного Закону визначені права адвоката, серед яких мається право на звернення з адвокатським запитом.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Статтею 55 Конституції України гарантовано право людини і громадянина на судовий захист. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» унормовано, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Аналізуючи положення вищезазначених процесуальних норм, під час розгляду справ у порядку цивільного судочинства обов`язок доказування покладається як на позивача, так і на відповідача.

Відповідач своїм правом не скористався, відзив на позові не надав, твердження позивача не спростував.

Проаналізувавши та оцінивши зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм, суд вважає вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ч. 1ст. 141 ЦПК України, тобто з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 992,00 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК України до витрат пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Право на правову допомогу гарантовано ст. ст. 8, 59 Конституції України.

Згідно вимог ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ч. 3ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

На підтвердження понесених витрат на правову допомогу, суду надані: копія договору про надання правової допомоги № 20052022 від 20.05.2022 року, копія додаткової угоди № 1 від 29.06.2022 року до договору № 20052022 від 20.05.2022 року; копія квитанції до прибуткового касового ордеру від 29.06.2022 року.

Згідно з ч. ч. 1, 2ст. 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків встановлених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За змістом ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Відповідно до ч. 1, 3ст. 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги укладається в письмовій формі та до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Згідно зі ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Тобто, розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.

Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, слід виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

Такий правовий висновок було зроблено Верховним Судом в постанові від 06.03.2019 року у справі № 922/1163/18.

Отже, у зв`язку з вищевикладеним, суд при вирішенні питання про розподіл (відшкодування) судових витрат враховує, що вказані витрати пов`язані з розглядом справи, їх розмір обґрунтований, приймаючи до уваги конкретні обставини справи, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 89, 133, 137, 141, 274-279, 280-284, 352, 354 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Джи Ел Ес» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дію - задовольнити.

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Джи Ел Ес» надати відповідь на адвокатський запит № вих. № 22062022-ІСА від 22.06.2022 року та надіслати на адресу адвоката Фещенка Ігоря Станіславовича (вул. Шота Руставелі, 21 оф. 22, м. Київ, 01033) наступну інформацію, а саме:

перелік компаній, що створювались та реєструвались особисто або за дорученнями ОСОБА_2 , де останній виступав власником або ж мав частку у власності юридичної особи;

належним чином завірених копій статутних документів юридичних осіб, в яких ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи;

чи наявні валютні рахунки, що відкриті на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником. У разі наявності прошу надати належним чином завірений перелік таких рахунків;

перелік рахунків, що відкривались вашою компанією на ім`я ОСОБА_2 та (або) на юридичні особи, де ОСОБА_2 є власником або співвласником юридичної особи.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Джи Ел Ес» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,00 (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 00 копійок).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Джи Ел Ес» на користь ОСОБА_1 судові витрати на оплату правової (правничої) допомоги у розмірі 7000,00 (сім тисяч гривень 00 копійок).

Відомості щодо учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична Компанія «Джи Ел Ес», ЄДРПОУ 42006209, адреса: вул. Васильківська, 37, м. Київ, 03022.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.С. Хоменко

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.01.2023
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу108928793
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —752/10100/22

Рішення від 26.01.2023

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Хоменко В. С.

Ухвала від 02.11.2022

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Хоменко В. С.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Хоменко В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні