Герб України

Рішення від 02.02.2023 по справі 708/867/22

Чигиринський районний суд черкаської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 708/867/22

Провадження № 2/708/9/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2023 року м. Чигирин

Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Попельнюха А.О.,

за участю:

секретаря судових засідань - Пасічної Л.А.,

представника позивача - адвоката Стаська О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чигирині Черкаської області у залі судових засідань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ" про зняття обтяження з об`єкту нерухомого майна, -

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 - адвокат Стасько О.Г. звернувся до суду із позовом до Чигиринської державної нотаріальної контори про зняття обтяження з об`єкту нерухомого майна. На обґрунтування заявленого позову зазначив, що позивачка ОСОБА_1 є власником житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 , що підтверджено свідоцтвом про право на спадщину за законом, посвідченого державним нотаріусом Чигиринської державної нотаріальної контори Курило Я.В. 07.09.2022, зареєстровано в реєстрі за № 456. Попередній власник вказаного майна ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо належного позивачеві нерухомого майна, на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (власник ОСОБА_2 ) накладено обтяження у виді заборони на нерухоме майно, реєстраційний номер обтяження 4992820, зареєстрований 22.05.2007 реєстратором Чигиринською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення б/н Ощадний банк, м. Чигирин.

Згідно довідки № 165 від 14.09.2022, виданої філією Черкаського обласного управління ТВБВ № 10023/01 АТ "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не має заборгованості по кредиту та відсотках. Будь-які кредитні договори, укладені між банком та ОСОБА_2 або ОСОБА_1 відсутні.

Наявність вказаного обтяження не позбавляє позивачку права власності на майно, проте створює перешкоди у реалізації прав власника, зокрема щодо права розпоряджання цим майном. Натомість скасувати наявну заборону у позасудовому порядку неможливо через відсутність необхідних документів, що стало підставою для звернення до суду. Просить суд зняти обтяження у виді накладеної заборони на нерухоме майно з об`єкта нерухомого майна - житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 14.10.2022 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 23.11.2022 за клопотанням представника позивача - адвоката Стасько О.Г. у справі замінено первісного відповідача Чигиринську державну нотаріальну контору на належного відповідача - АТ "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ".

Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 09.12.2022 строк проведення підготовчого провадження за ініціативою суду продовжено на 30 днів.

21.12.2022 на адресу суду надійшов письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнав. На обґрунтування наявних заперечень зазначив, що спірна заборона на нерухоме майно зареєстрована 22.05.2007 реєстратором Чигиринська державна нотаріальна контора, відповідно позовні вимоги до АТ "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ" є безпідставними. Банки не є суб`єктами організаційної системи державної реєстрації прав, тому належним відповідачем у справі має бути нотаріус, який наділений повноваженнями на вчинення нотаріальної дії щодо зняття заборони відчуження об`єкта нерухомого майна та який, у даних правовідносинах, повідомив позивачеві про неможливість вчинення такої нотаріальної дії. У АТ "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ" відсутня будь-яка інформація та документи щодо підстав накладення заборони на майно, а саме житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Також зазначає, що банк не може вчинити дії зі зняття обтяження (заборони) з нерухомого майна, що свідчить про помилковість та необґрунтованість визначення його відповідачем у даній справі, банк не міг позбавити, обмежити та/або порушити права позивача, що пов`язані з володінням, користуванням, розпорядженням своїм майном, шляхом не зняття заборони з нерухомого майна. Тому просили суд у позові відмовити.

Відповідь на відзив надана не була.

Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.12.2022 підготовче провадження у справі закрито, справа призначена до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Стасько О.Г. позов підтримав та просив суд його задовольнити.

Відповідач АТ "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ" у поданому відзиві на позовну заяву просив суд проводити розгляд справи у відсутність представника відповідача.

Заслухавши учасників, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 ЦК України).

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд; власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Підстави набуття права власності регламентовані статтею 328 Цивільного кодексу України, якою визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Одним із способів набуття права власності є спадкування, поняття якого закріплено статтею 1216 ЦК України та визначено як перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У свою чергу до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

З матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , якому на день смерті на праві приватної власності належав житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Спадкоємцем майна померлого є його дружина - позивач по справі ОСОБА_1 . Право власності на належне померлому нерухоме майно позивач набула на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Чигиринської державної нотаріальної контори Курило Я.В. 07.09.2022, зареєстровано в реєстрі за № 456 (а.с. 8-10).

Відповідно до Інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна за № 309217545 від 07.09.2022 судом встановлено, що відносно нерухомого майна, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано обтяження - заборона на нерухоме майно; особа, майно/права якої обтяжуються - ОСОБА_2 ; обтяжувач: повідомлення, б/н, Ощадний банк м. Чигирин. Відомості про вказане обтяження були внесені до реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, реєстраційний номер обтяження: 4992820, 22.05.2007, реєстратор: Чигиринська державна нотаріальна контора. З додаткових відомостей про обтяження вбачається, що датою його виникнення є 20.01.1998.

Аналізуючи наведене суд враховує норми законодавства, якими урегульовано відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямовано на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, зокрема Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (Закон № 1952-IV).

Зі змісту статті 2 Закону № 1952-IV вбачається, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження; обтяження - заборона або обмеження розпорядження та/або користування нерухомим майном, встановлені законом, актами уповноважених на це органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, або такі, що виникли з правочину; реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону № 1952-IV перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно до п. 6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25 грудня 2015 р. № 1127, визначено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

У свою чергу стаття 2 Закону № 1952-IV заявником визначає особу, в інтересах якої встановлено, змінено або припинено обтяження, або уповноважену ним особу - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення обтяження речових прав.

На підставі п. 7 Порядку для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком.

Відповідно до ст. 74 Закону України «Про нотаріат» одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.

На підставі пункту 5 глави 15 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 (зі змінами) нотаріус знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення:

кредитора про погашення позики;

про припинення (розірвання, визнання недійсним) договору застави (іпотеки);

про припинення договору іпотеки у зв`язку з набуттям іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов`язання, після припинення договору іпотеки у зв`язку з відчуженням іпотекодержателем предмета іпотеки;

про припинення, розірвання, визнання недійсним договору ренти, довічного утримання (догляду), спадкового договору;

органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини;

про скасування рішення суду про оголошення фізичної особи померлою або закінчення п`ятирічного строку з часу відкриття спадщини на майно особи, оголошеної померлою;

про смерть другого з подружжя, що склали спільний заповіт;

про скасування рішення суду про позбавлення батьків дитини батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав;

про смерть відчужувача за спадковим договором або про смерть другого з подружжя, що уклали спадковий договір;

про відчуження майна, переданого під виплату ренти;

за рішенням суду;

в інших випадках, передбачених законом.

З аналізу наведених норм чинного законодавства суд приходить до переконання, що відносно набутого позивачкою у власність у порядку спадкування за законом нерухомого майна з 20.01.1998 наявне обтяження у виді заборони на нерухоме майно, яке виникло на підставі повідомлення Ощадного банку м. Чигирин, що є підтвердженням реєстрації наявного на той період часу речового права у відповідача та існування такого права на час розгляду справи судом.

Твердження щодо неналежного відповідача у даній справі суд відхиляє з підстав його необґрунтованості. Такі висновки суду обумовлені наступним.

Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлено Законом України «Про нотаріат».

Частиною першою статті 1 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Частиною другою статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).

Відповідач є обов`язковим учасником цивільного процесу - його стороною. Основною ознакою сторін цивільного процесу є їхня особиста і безпосередня заінтересованість; саме сторони є суб`єктами правовідношення, з приводу якого виник спір. Крім того, відповідач є тією особою, на яку вказує позивач як на порушника свого права.

Оскільки у даних правовідносинах нотаріус вчиняє нотаріальні дії від імені держави у нього немає спільних чи однорідних прав та обов`язків стосовно позивача або відповідача.

Аналогічна правова позиція була висловлена у постанові КЦС ВС від 15.04.2020 по справі № 474/106/18 (провадження № 61-13847св19).

У постанові Великої Палати Верховного Суду 01 квітня 2020 року в справі № 520/13067/17 зроблено висновок, що «[…] позовна вимога про визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності на квартиру не може бути звернена до приватного нотаріуса, яку позивачка визначила співвідповідачем. Державний реєстратор, зокрема і приватний нотаріус, зобов`язаний виконати рішення суду щодо скасування державної реєстрації речового права або його обтяження незалежно від того, чи був цей реєстратор залучений до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, чи не був залучений. Встановивши, що позов заявлений до неналежного відповідача та відсутні визначені процесуальним законом підстави для заміни неналежного відповідача належним, суд відмовляє у позові до такого відповідача».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 680/214/16-ц.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 823/2042/16 (провадження № 11-377апп18) зазначено, що «спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим. А тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін. Належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права чи обтяження має бути особа, право чи обтяження якої зареєстровано».

За таких обставин склад учасників, визначений позивачем та його представником, відповідає характеру спірних правовідносин, оскільки предметом оскарження є наявне зареєстроване обтяження у виді заборони на нерухоме майно, яке стосується належного позивачеві нерухомого майна (як правонаступнику прав та обов`язків померлого), а саме обтяження зареєстровано за заявою відповідача (уповноваженої особи його структурного підрозділу).

Конституцією України (ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої приєдналась Україна 17.07.1997 відповідно до Закону № 475/97-ВР від 17.07.1997 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватись і розпоряджатись належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтями 319, 321 ЦК України передбачено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії. Право власності є непорушним.

Гарантуючи захист права власності законодавство надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння. Способи захисту права власності передбачені нормами ст. ст. 16, 386, 391 ЦК України.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Під час розгляду справи суд приходить до переконання, що наявне обтяження було зареєстровано з метою забезпечення боргових вимог банка до ОСОБА_2 як боржника у зобов`язанні. У свою чергу відповідно до довідки від 14.09.2022 суду підтверджено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не мають заборгованості по кредитам та відсоткам. Бідь-які кредитні договори, укладені між банком та ОСОБА_2 і ОСОБА_1 відсутні. (а.с. 16). Також суд враховує наданий відповідачем відзив, відповідно до якого у АТ "ОЩАДБАНК" відсутня будь-яка інформація та документи щодо підстав накладення заборони на майно, а саме житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Сам відповідач не оспорює та не спростовує цивільне право позивача на володіння, користування та розпоряджання своїм майном (у тому числі житловим будинком), у банка відсутні будь-які права, обов`язки, інтереси щодо вказаного в позові житлового будинку (а.с. 71-74).

За таких обставин суд приходить до висновку, що наявне обтяження за умови відсутності у самого обтяжувача будь-яких претензій майнового характеру до власника та належного йому майна порушує право власності позивачки ОСОБА_1 , оскільки вона наразі обмежена у можливості реалізації своїх прав, у зв`язку із чим таке порушене право підлягає судовому захисту шляхом усунення перешкод у його користуванні та зняття зареєстрованого обтяження майна, що відповідає вимогам ст. 16 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право (п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 316, 319, 321, 328, 1216, 1218 ЦК України, Закону України «Про нотаріат», Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Конституцією України, ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 4, 12, 18, 43, 49, 76-83, 141, 259, 263-265, 352 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ" про зняття обтяження з об`єкту нерухомого майна - задовольнити.

Зняти обтяження майна, а саме - заборону на нерухоме майно, накладене на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , що було накладено Чигиринською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення Ощадного банку м. Чигирин без номера (додаткові дані: архівний номер 2064273CHERKASY251, архівна дата 25.04.2000, дата виникнення: 20.01.1998 року, № реєстра: 107502-160, внутр. № 2101А03А25F1392F7252, комментарий: с. 53-5).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники та їх адреси:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 );

Представник позивача: адвокат Стасько Олег Григорович (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 001051, видане 17.12.2018, адреса робочого місця адвоката: АДРЕСА_2);

Відповідач: АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ"(код ЄДРПОУ: 00032129, місцезнаходження: м. Київ, вул. Госпітальна, буд. 12-Г).

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені судом 02.02.2023, повне рішення складено та підписано 13.02.2023.

Суддя А.О. Попельнюх

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.02.2023
Оприлюднено16.02.2023
Номер документу108942943
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном

Судовий реєстр по справі —708/867/22

Рішення від 02.02.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Рішення від 02.02.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 26.12.2022

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 09.12.2022

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 23.11.2022

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 14.10.2022

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні