Справа № 462/6281/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(додаткове)
14 лютого 2023 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Палюх Н.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду у м. Львові заяву представника відповідача ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» адвоката Юхименко Р.І. про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ТзОВ «Екскаватор спецсервіс», третя особа: ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,
встановив:
Представник відповідача ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» адвокат Юхименко Р.І. звернулася до суду з заявою про ухвалення додаткового рішення, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» 19863,00 грн. судових витрат на професійну правничу допомогу. Заява мотивована тим, що 29.12.2022 Залізничним районним судом м.Львова заяву ОСОБА_1 до ТзОВ «Екскаватор спецсервіс», третя особа: ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, задоволено частково. Стягнуто з відповідача відшкодування матеріальної шкоди в розмірі 58841,62 грн, відшкодування моральної шкоди 2000,00 грн. В решті вимог відмовлено. Позовні вимоги становили в грошовому еквіваленті: 150030,99 грн матеріальної шкоди та 30000,00 грн моральної шкоди. Разом 180030,99 грн. Судом задоволено 58841,62 грн матеріальної шкоди та 2000,00 грн моральної шкоди. Разом задоволено 60841,62 грн, що становить 33,79% заявлених позовних вимог. Відсоток незадоволених позовних вимог становить 66,21%. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначав орієнтовний розмір витрат 50000 грн, яка зазначаась за надання правової допомоги в суді першої та апеляційної інстанцій. 23.05.2022 між Адвокатським об`єднанням «ЮХИМЕНКО І ПАРТНЕРИ» та ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» було укладено договір про надання правової допомоги. 01.12.2022 сторони уклали додаток №1 до договору, відповідно до якого оплата клієнтом правової допомоги, що надана Адвокатським об`єднанням за послуги, що передбачені у пункті 1 Додатку №1 до Договору про надання правової допомоги, здійснюється у вигляді гонорару. За надання правової допомоги клієнт виплачує Адвокатському об`єднанню гонорар у розмірі 30000 грн., без ПДВ. 17.01.2023 Адвокатським об`єднанням «Юхименко і партнери» виставлено рахунок №1, відповідно до якого загальна сума, що підлягає сплаті за надання йому правової допомоги в цивільній справі №462/6281/22, становить 30000 грн, без ПДВ. 66,21% від суми понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу (відсоток незадоволених позовних вимог), який підлягає стягненню з позивача, становить 19863, 00 грн.
Окрім цього, просить поновити строк на подання заяви про ухвалення додаткового рішення у справі, покликаючись на те, що дана справа розглядалась без виклику сторін, про судове рішення відповідач дізнався, отримавши таке судове рішення поштою 13.01.2023. А відтак, п`ятиденний строк після ухвалення рішення суду, протягом якого відповідач має право надати суду докази понесених судових витат на правничу допомогу, пропущений з поважних причин.
Представник відповідача по справі належним чином повідомлявся судом про розгляд даного провадження у встановленому законом порядку, шляхом направлення електронної поштової кореспонденції суду. Подав заперечення на заяву про ухвалення додаткового рішення щодо відшкодування судових витрат. Покликається на те, що ні представник відповідача, на сім відповідач не дотримався порядку подання доказів, зокрема він до закінчення розгляду справи так і не зробив відповідної заяви про подання доказів сплати витрат на правову допомогу. Слід зауважити, що з часу надходження справи в провадження суду та усього періоду перебування справи на розгляді, адвокат не подав до суду доказів понесених його довірителем витрат на професійну правничу допомогу. Таким чином, сторона відповідача, не дотрималась процесуального строку заявлення про те, що докази здійснення витрат на професійну правову допомогу будуть подані протягом 5 днів після ухвалення рішення суду, а тому була не вправі подавати такі докази після ухвалення рішення суду. Окрім цього, зазначає, що відповідачем заявлено, що ним понесено судові витрати на суму 30000 грн. Вважає такий розмір явно завищеним, нереальним та неспівмірним складності справи. Відповідно до опису наданих правничих послуг передбачено, що відповідачу надано 6 видів правничих послуг, однак зазначення цих 6 видів є штучним розширенням переліку, оскільки всі 6 видів послуг є однорідними та пов`язаними із підготовкою відзиву. Вартість підготовки відзиву в розмірі 30000 грн є нереально завищеною, неспівмірною складності справи та способом збагатитись за рахунок сторони позивача. Жодних інших видів правничої допомоги відповідачу не надавалось, зокрема участі в судових засіданнях, підготовки інших процесуальних документів. На підставі наведеного, просив відмовити у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 270 ЦПК України додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до ч.8 ст.178 та ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення, вивчивши матеріали справи №462/6281/22, суд виходить з такого.
Рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 29.12.2022 позов ОСОБА_1 до ТзОВ «Екскаватор спецсервіс», третя особа: ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди задоволено частково. Стягнуто з ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» на користь ОСОБА_1 відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, в розмірі 58841,62 грн (п`ятдесят вісім тисяч вісімсот сорок одну гривню шістдесят дві копійки); 2000 грн (дві тисячі гривень) моральної шкоди та 3608 грн (три тисячі шістсот вісім гривень) судових витрат. В решті вимог відмовлено.
Копію зазначеного судового рішення відповідачем отримано 13.01.2023.
19.01.2022 предстаник відповідача подала до суду заяву про ухвалення додаткового рішення, разом із клопотанням про поновлення строку на подання такої заяви, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 накористь ТзОВ«Екскаватор спецсервіс»19863,00грн.судових витратна професійнуправничу допомогу.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу представником відповідача суду надано: договір про надання правової допомоги від 23.05.2022, додаток 1 до договору про надання правової допомоги від 23.05.2022, акт прийому-передачі наданих послуг до договору про надання правової допомоги від 23.05.2022, опис послуг, наданих ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» адвокатом Юхименко Р.І. в цивільній справі №462/6281/22.
Відповідно до ч. 1ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною 3ст. 133 ЦПК Українивизначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно з ч. 2ст. 137 ЦПК Україниза результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч. 2ст. 137 Цивільного процесуального кодексу України).
Крім того, відповідно до ч. 3ст. 141 ЦПК Українипри вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Частиною 8ст.141 ЦПК Українивизначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
У відповідності достатті 26 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першійЗакону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За приписами частини 3статті 27 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульованоГлавою 63 Цивільного кодексу України. Зокрема,стаття 903 Цивільного кодексу Українипередбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Стаття 632 Цивільного кодексу Українирегулює поняття ціни договору; за приписами вказаної статті ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом, а якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
23 травня 2022 року ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» уклало договір про надання правової допомоги з Адвокатським об`єднанням «Юхименко і партнери».
Відповідно до Додатку №1 до Договору про надання правничої допомоги, укладеному між ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» та Адвокатським об`єднанням «Юхименко і партнери», замовник сплачує адвокату винагороду у розмірі 30000 гривень за надання правової допомоги, пов`язаної із розглядом в Залізничному районному суді м. Львова цивільної справи №462/6281/22 за позовом ОСОБА_1 до ТзОВ «Екскаватор спецсервіс», третя особа: ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Положеннямистатті 59 Конституції Українизакріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставістатті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року. Так, у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Згідно детального опису робіт (наданих послуг), виконанних для надання професійної правничої допомоги, адвокатом Адвокатського об`єднання «Юхименко і партнери» було надано наступні послуги: визначення правової позиції у даній справі та аргументів на підтвердження правової позиції відповідача; визначення норм права, які відповідач має намір застосувати, та мотивів застосування цих норм права; вивчення судової практики (правових позицій) Верховного Суду, яку слід застосувати у даній справі; визначення доказів, якими будуть обгрунтовуватись заперечення проти позовних вимог ОСОБА_1 до ТзОВ «Екскаватор спецсервіс», третя особа: ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди; підготовка відзиву на позовну заяву; подання відзиву на позовну заяву до суду.
Суд вважає, що заявлені представником відповідача витрати на оплату послуг правничої допомоги в розмірі 19863,00 гривень за участь у даній цивільній справі не можуть вважатись розумними та співмірними зі складністю справи, часом, витраченим адвокатом на виконання таких робіт, ціною позову, тощо.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
З урахуванням критеріїв співмірності складності справи та обсягу і складності виконаної адвокатом роботи, критерію необхідності подання відзиву, враховуючи часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ТзОВ «Екскаватор спецсервіс», суд вважає, що зазначені представником відповідача витрати на правничу допомогу в розмірі 19863,00 гривень є завищеними, та приходить до висновку про стягнення цих витрат у розмірі 5000 гривень.
Керуючись ст.ст.141,246,259,263-265,268,270,273,352-355 ЦПК України, суд-
ухвалив:
Поновити представнику відповідача ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» - адвокату Юхименко Р.І. строк на подання заяви про ухвалення додаткового рішення у справі.
Заяву задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТзОВ «Екскаватор спецсервіс» судові витрати на оплату професійної правничої допомоги в розмірі 5000 (п`ять тисяч) гривень.
В решті вимог відмовити.
Додаткове рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ТзОВ «Екскаватор спецсервіс», ЄДРПОУ 42652883, адреса: 79054, м.Львів, вул. Баштанна, 3/5.
Третя особа: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя:
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2023 |
Оприлюднено | 15.02.2023 |
Номер документу | 108951609 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Палюх Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні