ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
13.02.2023Справа № 910/12506/22Господарський суд міста Києва у складі судді Ярмак О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) господарську справу
За позовом Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Бориспіль"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Плюріма Лаб Технолоджис"
про стягнення 40 260, грн
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Плюріма Лаб Технолоджис» про стягнення 40260,00 грн збитків, спричинених неналежним виконанням відповідачем зобов`язань по реєстрації податкової накладної, що не дає можливі позивачу включити відповідну суму до податкового кредиту.
Ухвалою від 18.11.2022 Господарський суд міста Києва відкрив провадження у справі №910/12506/22 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановив строки надання сторонами відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем надано відзив на позов, в якому він підтвердив наявність договору між ним та позивачем, та зазначив, що ним була складена та подана податкова накладна, однак відповідно до даних квитанції від 30.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних йому було зупинено реєстрацію податкової накладної, а відповідно до рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 09.02.2021 відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів, що на думку відповідача є незаконним. Відповідач готує позов до Окружного адміністративного суду міста Києва про визнання протиправним і скасування відмови в реєстрації податкових накладних та вказує, що виходячи з положень ст.102 ПКУ лише після спливу строків давності визначення податкових зобов`язань в 1095 днів у позивача виникає право на звернення до суду з позовом до відповідача.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що після отримання квитанції про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.12.2020 відповідач не виконав вимог ст.201 ПК, не надав копій первинних документів, що й призвело до відмови в реєстрації податкової накладної.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
17.04.2020 між позивачем та відповідачем було укладено договір про закупівлю №35.1-14.1/8.3-12, за умовами якого відповідач зобов`язався надати позивачу послуги з технічного обслуговування, ремонту лабораторного обладнання (п. 1.1-1.2. договору).
Відповідно до пункту 3.1 договору сума, визначена у договорі ( також ціна договору) складається з сумарної ціни послуг, що будуть надаватися протягом дії договору та становить 241560,00 грн, в тому числі ПДВ 20 % - 40 260,00 грн.
Відповідно до пункту 5.1 договору надання послуг становить 10 робочих днів з дати отримання письмової заявки від замовника.
Відповідно до пункту 5.4 договору факт надання послуг підтверджується актом наданих послуг.
За результатами виконання послуг відповідачем був складений та наданий позивачу акт наданих послуг № 285 від 11.12.2020 на загальну суму 241560,00 грн., у тому числі ПДВ 20%, 40260,00 грн.
Відповідно до п.6.3.3. договору виконавець зобов`язаний надавати податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку визначеному законодавством України.
На підставі акту наданих послуг № 285 від 11.12.2020 відповідачем була складена податкова накладна № 8 від 11.12.2020 на суму 241560,00 грн., у тому числі ПДВ 20%, 40260,00 грн.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до даних квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.12.2020 № 9351572333 платнику податку - продавцю ТОВ «Плюріма Лаб Технолоджис» реєстрацію податкової накладної зупинено. Зокрема, у квитанції зазначено:«Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 11.12.2020 № 8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Відповідно до рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.02.2021 № 2386402/39864789 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів.
Вказані обставини визнаються відповідачем у відзиві на позов.
Звертаючись з позовом до суду позивач стверджує, що внаслідок невиконання відповідачем обов`язку з реєстрації податкової накладної йому було завдано збитки на суму 40260,00 грн, оскільки позивач втратив право на включення вказаних коштів до суми податкового кредиту.
Відповідно до пункту 14.1.181 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
За змістом підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені / нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі ввезення їх на митну територію України) та послуг.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів / послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів / послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН, але не пізніше ніж, зокрема, через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.
За змістом пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 201.4 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов`язань продавця, а пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою; податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період. У разі порушення продавцем/покупцем товарів/послуг порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п.6 Порядку про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, який був чинний станом на момент ухвалення ДФС відповідних рішень про зупинення (далі - Порядок про зупинення).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації та містить в тому числі пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН відповідно до переліку, визначеного пунктом 14 Порядку про зупинення (пункти 12-14 зазначеного Порядку).
Відповідно до пункту 21 Порядку про зупинення підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: (і) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; (іі) ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; (ііі) надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) витрати, яких особа зазнала у зв`язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно з частиною 1 статті 225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Тобто, збитки - це об`єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує його інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у не одержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов`язання було виконано боржником.
Підставою для відшкодування збитків відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України та статті 224 Господарського кодексу України є порушення зобов`язання.
Доведення факту наявності таких збитків та їх розміру, а також причинно-наслідкового зв`язку між правопорушенням і збитками покладено на позивача. Причинний зв`язок як обов`язковий елемент відповідальності за заподіяні збитки полягає в тому, що шкода повинна бути об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди, отже, доведенню підлягає факт того, що протиправні дії заподіювача є причиною, а збитки є наслідком такої протиправної поведінки.
Зважаючи на зазначені норми, для застосування такого заходу відповідальності як стягнення збитків необхідна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов`язання); 2) шкідливого результату такої поведінки - збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає.
Відповідач не виконав вимог статті 201 Податкового кодексу України та Порядку про зупинення, що призвело до відмови у реєстрації податкової накладної, у зв`язку з чим позивач був позбавлений права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом на зменшення податкового зобов`язання на суму 40260,00 грн.
Станом на час звернення позивача з позовом, податкова накладна не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру податкових накладних № 1381720 на запит № 1381720 від 02.11.2022.
Позивач листами від 25.01.2022 за № 35-28/5 -6 та від 30.06.2022 за № 35-28/5-47 звертався до відповідача з вимогою про сплату збитків в сумі 40260,00 грн, у зв`язку з порушенням відповідачем обов`язку щодо реєстрації податкової накладної. Копії вказаних листів з доказами їх направлення відповідачу додані до матеріалів справи.
Стверджування відповідача що рішення податкового органу про визначення відповідача як ризикового платника податку є незаконним та таким, що підлягає скасуванню суд оцінює критично, оскільки жодних доказів оскарження відповідачем та скасування судом вказаного рішення суду не надано.
Наміри відповідача звернутись з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва про визнання протиправним та скасування відмови в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не свідчать про відсутність його вини в бездіяльності щодо виконання визначеного законом обов`язку зареєструвати податкову накладну та неможливості позивача скористатись правом на зменшення податкового зобов`язання на суму 40260,00 грн.
За змістом пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг саме на продавця товарів/послуг (відповідача) покладено обов`язок в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою, чого відповідачем зроблено не було.
Твердження відповідача, що позивач передчасно звернувся з позовом до відповідача та посилання на ст.56 та ст.102 Податкового кодексу України не приймаються судом до уваги, оскільки ґрунтуються на помилковому розумінні положень податкового законодавства.
З огляду на викладене вище, суд зазначає, що наявний прямий причинно-наслідковий зв`язок між бездіяльністю відповідача щодо виконання визначеного законом обов`язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення сум ПДВ до податкового кредиту позивача та, відповідно, зменшення податкового зобов`язання на зазначену суму, яка фактично є збитками позивача.
Відповідач не довів суду та не надав жодних доказів відсутності своєї вини в спричиненні збитків позивачу.
За таких обставин, суд прийшов до висновку,що наявні усі елементи складу господарського правопорушення, у зв`язку з чим вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 86, 129, 236 - 240, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Плюріма Лаб Технолоджис» (03194, місто Київ, пр-т Л.Курбаса, будинок 9 Е, квартира 67, код 39864789) на користь Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (08300, Київська обл., Бориспільський р-н, село Гора, вул. Бориспіль-7, код 20572069) 40 260 (сорок тисяч двісті шістдесят) грн. 00 коп. збитків, 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.241 ГПК України та може бути оскаржене в апеляційному порядку у строки, передбачені розділом IV ГПК України.
Суддя О.М.Ярмак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2023 |
Оприлюднено | 15.02.2023 |
Номер документу | 108955668 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ярмак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні