Рішення
від 02.01.2023 по справі 758/3657/22
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/3657/22

Категорія 69

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 січня 2023 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Рибалки Ю. В. ,

за участю секретаря судового засідання - Наливайко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про стягнення аліментів,

В С Т А Н О В И В :

24.05.2022 року позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача аліменти на її користь на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітків, але не менше 100 % прожиткового мінімуму відповідного віку дитини, починаючи з дня подання позову до його повноліття.

В обґрунтування вимог зазначила, що відповідач є батьком їх спільного сина, який не проживає разом з позивачем, в добровільному порядку батьківського обов`язку з матеріального забезпечення та утримання сина не здійснює, на його утриманні інших дітей та непрацездатних батьків не перебуває, тому вважає, що він має можливість сплачувати аліменти у визначеному розмірі на утримання їх спільного сина.

Ухвалою суду від 04.07.2022 року у справі відкрито спрощене позовне провадження, з викликом сторін.

Відповідач в установлений судом строк не подав заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження.

Представник відповідача - адвокат Микитишин О.М. подала відзив на позовну заяву. Зазначила, що відповідач, знаючи про свої обов`язки як батька щодо утримання дитини та відповідальність за їх невиконання, у добровільному порядку утримував та продовжує матеріально забезпечувати як найкращі умови свого сина. Відповідач ніколи не ухилявся від свого обов`язку перед дитиною, ба та навіть навпаки окрім грошових коштів які він пересилає регулярно (щомісячно) на картковий рахунок Позивачки № НОМЕР_1 , що відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», він додатково приймає участь в щотижневих закупках продуктів харчування для дитини та матері, придбанні одягу, іграшок, книжок і всього необхідного для повноцінного розвитку дитини для його віку, забезпечує лікування та профілактичні огляди в Клініці МЕDICOM, що знаходиться в м. Києві за адресою проспект Героїв Сталінграда, буд. 6Д . Усі наведені витрати несе самостійно та добровільно, адже прагне створити своїй дитині всі умови для його гармонічного зростання та життя в цілому.

Окрім цього, Відповідач обізнаний і про право Позивачки як матері утримувати її до досягнення дитиною 3-річного віку, що визначене ст. 84 Сімейного кодексу України, та свій обов`язок з утримання Позивачки до досягнення дитиною 3-трьох річного віку виконував та ніколи від нього не відмовлявся.

Водночас, звертає увагу суду, що на дату складення даного відзиву малолітній син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вже досягнув 3-річного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), однак Відповідач й надалі продовжує допомагати по можливості Позивачці.

Таким чином, не зважаючи, що Позивачка з Відповідачем ніяких стосунків не підтримує, спільно не проживають, спільного господарства не ведуть, про що вона самостійно зазначила у своїй позовній заяві, та за відсутності у Відповідача будь-яких боргових зобов`язань перед Позивачкою, Відповідач за усною домовленістю з Позивачкою сплачував і сплачує аліменти на її утримання та утримання їх спільного сина.

Зокрема, якщо взяти період коли Позивачка звернулася до суду з даною позовною заявою (дата складення позовної заяви - 18.05.2022 року, дата надходження та реєстрації позовної заяви до суду - 24.05.2022 року) на підтвердження щомісячної сплати Відповідачем аліментів надає копії Виписок з банку та Квитанцій, з яких можна з`ясувати та встановити наступне:

за місяць травень 2022 року на картковий рахунок були переведені грошові кошти в якості сплати аліментів на утримання сина та Позивачки у розмірі 12 000,00 гривень;

за місяць червень 2022 року на картковий рахунок були переведені грошові кошти в якості сплати аліментів на утримання сина та Позивачки у розмірі 4500,00 гривень;

за місяць липень 2022 року на картковий рахунок були переведені грошові кошти в якості сплати аліментів на утримання сина та Позивачки у розмірі 6500,00 гривень;

за місяць серпень 2022 року на картковий рахунок були переведені грошові кошти в якості сплати аліментів на утримання сина та Позивачки у розмірі 11 000,00 гривень;

за місяць вересень 2022 року на картковий рахунок були переведені грошові кошти в якості сплати аліментів на утримання сина та Позивачки у розмірі 16 650,00 гривень.

Водночас, Відповідач кожного тижня (щонеділі) придбаває продукти харчування та завозить їх Позивачці з сином, які на сьогоднішній день проживають в АДРЕСА_4, куди їх Відповідач привіз у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

На дату звернення Позивачки до суду з даною позовною заявою та по сьогоднішній день, Відповідач визнає свій обов`язок з утримання дитини до досягнення нею повноліття та щомісячно виконує його.

Однак, стягнення грошових коштів в якості сплати аліментів на утримання дитини за період з 24.05.2022р. по ІНФОРМАЦІЯ_3 вважає безпідставними та необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню у зв`язку з тим, що Відповідач добровільно сплачував аліменти на утримання дитини за вказаний період.

Також, Відповідач погоджується з позовною вимогою щодо стягнення аліментів на утримання Позивачки у розмірі 1/6 частини всіх доходів заробітку до досягнення дитиною трьох річного віку, з наступних підстав:

1.відповідач перераховував грошові кошти в якості аліментів на утримання Позивачки на її картковий рахунок № НОМЕР_1 , що відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», у період з 24.05.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_3, отже стягнення коштів за цей період є безпідставними та необґрунтованими;

2.Станом на ІНФОРМАЦІЯ_3 малолітній син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , досягнув трьох річного віку та у Позивачки відпала правова підстава для стягнення аліментів на її утримання.

До початку судового засідання позивачка подала письмову заяву, у якій просила розглянути справу за її відсутності, позов задовольнити та ухвалити відповідне рішення.

До початку судового засідання відповідач подав письмову заяву, у якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, заперечував проти задоволення позову.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи, за наявними у справі матеріалами.

У зв`язку з розглядом справи за відсутності всіх учасників справи в порядку спрощеного провадження, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Згідно з ч. 8 ст. 279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження, суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши матеріали справи, та наявні у ній докази, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.

Судом встановлено, що сторони у справі є батьками малолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим Оболонським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, актовий запис № 2157 від 03.09.2019 року.

На момент розгляду справи дитина проживає разом з матір`ю.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.02.1991 року та набула чинності для України 27.09.1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення у межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України, ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 17 постанови від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен урахувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до ч.1 ст.183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Приписами ч. 2 ст.182 СК України (у редакції, яка діє з 08.07.2017 року) встановлено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України. Що ж до максимального розміру аліментів, які стягуються з боржника, то відповідно до ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» він не повинен перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи.

Згідно з ч. 5 ст. 183 Сімейного кодексу України, максимальний розмір аліментів становить 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку та не може перевищувати на одну дитину на одного з батьків.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , мешкає окремо від позивачки. Відповідач офіційно працює на посаді Голови правління СТ «Оболонь-2» (код за ЄДРПОУ 23377285), що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Богатирська, 42, отримує офіційну щомісячну заробітну плату у розмірі 3400,00 грн., що підтверджується Довідкою про доходи, копія якої міститься у матеріалах справи, а також має нерегулярні і непостійні доходи, що дають можливість інколи перерахувати більшу суму аліментів на утримання дитини (та у визначений період - давали можливість здійснювати (й відповідні) перерахування коштів на утримання дитини і Позивачки до ІНФОРМАЦІЯ_3.

Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» встановлено прожитковий мінімум для дітей відповідного віку, а саме:

на дитину вікoм від 6 дo 18 рокiв, до вікової категорії якої належить дитина сторін у справі, починаючи з січня 2022 року - 2618 грн..

Відповідно до ст.141 СК України мати та батько мають рівні обов`язки щодо дитини, у тому числі і обов`язок її утримання.

Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню аліменти на утримання спільного малолітнього сина у розмірі 1/4 частини від усіх видів заробітку (доходу) відповідача, щомісячно, починаючи стягнення з 01.06.2022 року і до досягнення дитиною повноліття. Проте, суд вважає недоцільним стягнення аліментів з дня подання позовної заяви до суду, тобто з 24.05.2022, тому що матеріали справи, містять докази сплати відповідачем аліментів на дитину у період з травня по червень 2022 року. У розмірі, який є достатнім, відповідає інтересам обох сторін та інтересам дитини, не суперечить чинному законодавству.

Таким чином, суд вважає за можливе стягнути аліменти на утримання дитини з платника з 01.06.2022 року і до досягнення дитиною повноліття. При цьому, ураховувати сплату коштів на утримання позивачки за період травень-вересень 2022 року та досягнення дитиною трьох річного віку з ІНФОРМАЦІЯ_3, суд не вбачає підстав для стягнення аліментів на утримання позивачки, тому у задоволенні даної вимоги слід відмовити.

У зв`язку з чим суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню

На підставі ч. 1 ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом. А відтак, у кожної зі сторін по справі є право на звернення до суду з відповідним позовом при настанні зазначених обставин.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Керуючись ст.51 Конституції України, ст. 141, 180-184, 191 Сімейного Кодексу України, ст. 4, 10, 12, 13, 76-82, 141, 206, 258-259, 263, 264-265, 268, 272, 273,280-282, 354, 430 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про стягнення аліментів - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 ) аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 01.06.2022 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , судовий збір у сумі 992,40 грн. в дохід держави.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах платежу за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, а особою яка була відсутня при проголошенні рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 02.01.2023 року.

Суддя Ю. В. Рибалка

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.01.2023
Оприлюднено16.02.2023
Номер документу108958806
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —758/3657/22

Рішення від 02.01.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Рибалка Ю. В.

Ухвала від 03.07.2022

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Рибалка Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні