печерський районний суд міста києва
Справа № 757/4166/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на вилучене майно, у кримінальному провадженні № 12023000000000028 від 09.01.2023,-
ВСТАНОВИВ:
28.01.2023 прокурор другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , засобами поштового зв`язку звернувся до слідчого судді із клопотанням про накладення арешту на вилучене майно, у кримінальному провадженні № 12023000000000028 від 09.01.2023, яке надійшло до суду 01.02.2023.
Прокурор подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, вимоги пілтримав.
Представник власника майна подав заперечення, в яких зазначено, що клопотання є необґрунтованим, мета зазначена прокурором взагалі безпідставна. Також, зазначив, що вилучені речі та документи не відносяться до кримінального правопорушення та не є набутими незаконним шляхом. Власник майна не є підозрюваний у кримінальному провадженні, а тому накладення арешту на грошові кошти є безпідставним. Відтак, просив відмовити в задоволенні клопотання в частині грошових коштів та товару. Окрім цього, просив розглянути клопотання за його відсутності.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання у відсутність сторін.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023000000000028 від 09.01.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що в період 2021 2022 років група підприємств, формує «схемний» податковий кредит на адресу «буферних» («транзитних») підприємств, які задіяні в схемах діяльності низки різних «конвертаційних» центрів, які в подальшому використовують його при незаконному обготівкуванні коштів, а також для формування штучного податкового кредиту підприємствам реального сектору економіки, що призводить до легалізації вказаних коштів, отриманих злочинним шляхом.
Так, в ході досудового розслідування вказаного вище кримінального провадження встановлено, що особи, причетні до скоєння кримінального правопорушення, використовуючи підприємства ТОВ «ГЕРМЕС СВІТ» (код 44822960), ТОВ «ДРІМСВІТ» (код 44382554), ТОВ «СВІТ-МАРКЕТ» (код 31617455), ТОВ «ГЕРМЕС» (код 14148611), ТОВ «ДРЕНКІТЕН» (код 43398249), які здійснюють діяльність в сфері оптової торгівлі алкогольними та безалкогольними напоями та продуктами харчування, купують у дистриб`юторських компаній та підприємств-виробників алкогольні напої та продукти харчування. В подальшому, частина даних напоїв реалізовувалась оптовими партіями фізичним особам-підприємцям та іншим суб`єктам господарської діяльності за готівкові кошти, а інша частина - через підконтрольні торгівельні точки реалізовувалась кінцевим споживачам за готівку, не обліковуючи проведення даних операцій через реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) та в податковій звітності. В свою чергу документально ТОВ «ГЕРМЕС СВІТ» (код 44822960), ТОВ «ДРІМСВІТ» (код 44382554), ТОВ «СВІТ-МАРКЕТ» (код 31617455), ТОВ «ГЕРМЕС» (код 14148611), ТОВ «ДРЕНКІТЕН» (код 43398249) відображають реалізацію ТМЦ в адресу підприємств з ознаками «фіктивності» та підконтрольних ФОП.
Так, 26.01.2023 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_4 від 19.01.2023 (справа №757/2595/23-к) проведено обшук в складських приміщеннях за адресою: м. Хмельницький, вулиця Кооперативна, будинок 5/1, в ході якого виявлено та вилучено: грошові кошти в національній валюті у сумі 84500 грн.; фінансово господарські документи згідно з протоколом обгшуку; печатка ТОВ «ГЕРМЕС» (код 14148611); печатка ТОВ «ГЕРМЕС СВІТ» (код 44822960); печатка ТОВ «ДРЕНКІТЕН» (код 43398249).
Постановою слідчого від 27.01.2023 вилучені під час проведення вищевказаного обшуку грошові кошти та інші речі приєднано до матеріалів кримінального провадження як речові докази.
Прокурор зазначає, що з урахуванням викладеного, враховуючи те, що вилучені у ході проведення вказаного обшуку грошові кошти та інші предмети визнано речовими доказами у кримінальному провадженні, а також з метою забезпечення виконання можливого додаткового покарання у вигляді конфіскації майна та відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінальних правопорушень, на даний час є підстави для накладення арешту на зазначене майно.
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 10 ст. 171 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Окрім цього, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.
Згідно ч 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Абзацом 2 ч. 5 ст. 171 КПК України передбачено, що у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
З огляду на зазначені вимоги закону слідчий суддя приходить до висновку про те, що вилучене майно, відповідає критеріям речових доказів у кримінальному провадженні та є на даній стадії досудового розслідування тимчасово вилученим майном.
Так, слідчим суддею встановлено, що майно на арешті якого наполягає сторона обвинувачення, відповідає критеріям, визначеним у ст. 98 КПК України, та відповідно до ч.1 ст.170 КПК України повинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.
Крім того, матеріали судового провадження свідчать, що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою запобігання зникнення чи відчуження майна, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
З огляду на зазначені вимоги закону слідчий суддя приходить до висновку про те, що вилучене майно, відповідає критеріям речових доказів у кримінальному провадженні та є на даній стадії досудового розслідування тимчасово вилученим майном.
За викладених обставин, враховуючи правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 170-173 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку, що з метою збереження речових доказів та недопущення його відчуження, вбачається наявність правових підстав для накладення арешту на вилучене майно.
Відтак, клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 107, 117, 131, 132, 171173, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на майно, вилучене під час проведення 26.01.2023 обшуку в складських приміщеннях за адресою: м. Хмельницький, вулиця Кооперативна, будинок 5/1, за місцем здійснення господарської діяльності ТОВ «ГЕРМЕС СВІТ» (код 44822960), ТОВ «ДРІМСВІТ» (код 44382554), ТОВ «СВІТ-МАРКЕТ» (код 31617455), ТОВ «ГЕРМЕС» (код 14148611), ТОВ «ДРЕНКІТЕН» (код 43398249), а саме:
1. Грошові кошти в національній валюті у сумі 84500 грн.;
2. Фінансово господарські документи згідно з протоколом обшуку;
3. Печатка ТОВ «ГЕРМЕС» (код 14148611);
4. Печатка ТОВ «ГЕРМЕС СВІТ» (код 44822960);
5. Печатка ТОВ «ДРЕНКІТЕН» (код 43398249).
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2023 |
Оприлюднено | 10.05.2024 |
Номер документу | 108972970 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Ільєва Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні