Рішення
від 14.02.2023 по справі 576/1931/22
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 576/1931/22

Провадження № 2/576/31/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.02.23 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Сапона О.В.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи - Глухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми),виконавчий комітет Глухівської міської ради як орган опіки та піклування, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що з жовтня 2015 року по грудень 2021 року відповідач ОСОБА_3 перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем ОСОБА_2 . Однак, починаючи з 2019 року фактично шлюбні відносини між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були припинені, подружніх стосунків вони не підтримували та проживали за різними адресами. А 28 грудня 2021 року шлюб між ними було розірвано рішенням Глухівського міськрайонного суду Сумської області.

Однак, ще перебуваючи в офіційному шлюбі з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , починаючи з квітня 2021 року, стала проживати разом з ним, перебували у фактичних шлюбних відносинах. У липні 2021 року вони з ОСОБА_3 посварились, він поїхав на заробітки до м. Київа, а відповідачка повернулася проживати до батьків. Повернувшись до м. Глухова у грудні 2021 року він дізнався, що ОСОБА_3 вагітна і батьком дитини є він. Дізнавшись про це, він запропонував ОСОБА_3 повернутися до нього, на що вона погодилась. З того часу вони знову стали проживати разом однією сім`єю як чоловік і жінка без реєстрації шлюбу.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 народила дитину - сина ОСОБА_4 та зареєструвала його народження у Глухівському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), актовий запис №28. На підставі ст. 122 Сімейного кодексу України батьком дитини було записано її колишнього чоловіка ОСОБА_2 , який не є біологічним батьком дитини. Біологічним батьком дитини є він, що доведено висновком молекулярно-генетичного дослідження. За вказаних обставин позивач просить суд виключити з актового запису про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відомості про ОСОБА_2 як батька дитини, визнати його батьком малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини.

Позивач в судове засідання не з`явився, а надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить справу розглядати за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відзив на позов не подав.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, проте надала суду заяву, в якій зазначає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 визнає у повному обсязі і просить їх задовольнити. Справу просить розглянути за її відсутності.

Представник третьоїособи - начальник Глухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) Книш Н.О. в судове засідання не з`явилася, проте представила заяву, в якій зазначає, що із заявленими вимогами ознайомлена, щодо визнання батьківства та внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини, заперечень не має. Справу просить розглядати за її відсутності.

Представник третьоїособи - головний спеціаліст служби у справах дітей Глухівської міської ради Васькова Т.В. в судове засідання не з`явилася. Надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обгрунтованим і підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 з 2015 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано рішенням Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 28 грудня 2021 року (а.с.7).

З 2019 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 припинили шлюбні відносини та проживали окремо. Починаючи з квітня по липень 2021 року, а потім з грудня 2021 року і по даний час ОСОБА_3 проживає разом однією сім`єю як чоловік і жінка без реєстрації шлюбу з позивачем по справі ОСОБА_1 ( а.с.8-9)

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 народила дитину - сина ОСОБА_5 . Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 11 березня 2022 року Глухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), батьком ОСОБА_5 зазначений ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_3 . Державна реєстрація народження здійснена Глухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) 11 березня 2022 року, про що складено відповідний актовий запис № 28. ( а.с.10)

Згідно висновку Медікал Геномікс Україна від 10.10.2022 (Договір 054/15) молекурярно-генетичним дослідженням встановлено, що вірогідність дослідження біологічного батьківства ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_5 складає 99,99%. ( а.с.12-16).

Статтею 51 Конституції України, частинами другою-третьою статті 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Згідно з частиною першою статті 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

За правилами частини першої та другої статті 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя

Відповідно до частини першої статті 133 СК України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.

Наведена норма закону регламентує порядок вчинення запису про батька дитини, якщо вона народилася у подружжя.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року N 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства. Згідно зі ст. 129 СК України зазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.

У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. ( ч.2 ст. 136 СК України)

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі

будь-яких доказів про це.

Однак підставою для категоричного висновку для визнання/оспорювання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення/спростування батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.

Відповідні правові висновки викладені у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду України від 10 лютого 2021 року у справі № 587/2553/18.

А, відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що висновком молекурярно-генетичного дослідження встановлено біологічне батьківство позивача по справі ОСОБА_1 відносно малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Враховуючи доведеність кровного споріднення між позивачем ОСОБА_1 та дитиною ОСОБА_5 , а також визнання позову відповідачкою ОСОБА_3 , що не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд дійшов висновку про необхідність виключення відомостей про ОСОБА_2 як про батька дитини із актового запису про народження дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який був складений 11 березня 2022 року Глухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) ( актовий запис №28). Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 178, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , задовольнити.

Із актового запису № 28 від 11 березня 2022 року, про народження дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складеного Глухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), виключити відомості про ОСОБА_2 як про батька дитини.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, уродженця м. Глухів Сумської області, батьком дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір`ю якої є ОСОБА_3 .

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , № 28, складеного Глухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) 11 березня 2022 року, вказавши в графі «Прізвище» - «ОСОБА_6 », «По батькові» - « ОСОБА_7 », а в графі «Батько» - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Глухів Сумської області, громадянин України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Сумського апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення14.02.2023
Оприлюднено16.02.2023
Номер документу108979476
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —576/1931/22

Рішення від 14.02.2023

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 17.01.2023

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 25.11.2022

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні