Рішення
від 02.02.2023 по справі 712/8268/22
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Провадження № 2/712/538/23

Справа № 712/8268/22

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2023 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі НАГАЄВСЬКІЙ В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 ) про стягнення додаткових витрат на утримання неповнолітньої дитини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася з позовом до відповідача про стягнення додаткових витрат на утримання неповнолітньої дитини, посилаючись на те, що з 06 грудня 2003 року по 19 лютого 2013 року перебувала з відповідачем у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу мають неповнолітнього сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який після розірвання шлюбу проживає разом з нею та перебуває на її утриманні.

Позивач вказує, що син цікавиться технікою та вирішив пройти навчання в автошколі, щоб здобути ґрунтовні знання та навички водіння автомобілем і отримати посвідчення водія, щоб мати змогу після досягнення повноліття кермувати автомобілем. Для навчання, з урахуванням моніторингу цін у м. Черкаси, було обрано автомобільну школу Черкаської обласної організації «ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СПІЛКИАВТОМОБІЛІСТІВ» код ЄДРПОУ 05509004. Після занять в автошколі син успішно здав практичний та теоретичний іспити у сервісному центрі МВС та 26.07.2022 отримав посвідчення водія НОМЕР_1 .

Нею була оплачена вартість навчання в автошколі, яка з урахуванням того, що син є студентом становила 9 000 грн. Дані витрати були понесені до досягнення дитиною повноліття.

Вважає, що з відповідача на її користь слід стягнути половину витрат, які були витрачені на оплату вартості навчання в автошколі на загальну суму 4 500 грн.

Ухвалою від 28 листопада 2022 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач до судового засідання не з`явилася, в позовній заяві просила про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідач до судового засідання не з`явився, причини неявки суду не відомі, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

У зв`язку з неявкою сторін фіксація технічними засобами відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українине здійснювалася.

З письмової згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами сімейного законодавства.

В судовому засіданні встановлено, що з 06 грудня 2003 року по 19 лютого 2013 року перебувала з відповідачем у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу мають сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який після розірвання шлюбу проживає разом з нею та перебуває на її утриманні. На даний час син досяг повноліття.

Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 01 жовтня 2018 року стягнуті аліменти з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_5 на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно, у твердій грошовій сумі в розмірі 2000,00 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття. Позивач зазначає, що на даний час на розгляді Соснівського районного суду м. Черкаси перебуває справа за її позовом про стягнення аліментів з ОСОБА_4 на утримання повнолітнього сина, що продовжує навчання.

Позивач вказує, що участі у вихованні дитини та додаткових витратах відповідач добровільно не бере.

Позивач у позові зазначила, що син цікавиться технікою та вирішив пройти навчання в автошколі, щоб здобути ґрунтовні знання та навички водіння автомобілем і отримати посвідчення водія, щоб мати змогу після досягнення повноліття кермувати автомобілем. Для навчання, з урахуванням моніторингу цін у м. Черкаси, було обрано автомобільну школу Черкаської обласної організації «ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СПІЛКИАВТОМОБІЛІСТІВ» код ЄДРПОУ 05509004. Після занять в автошколі син успішно здав практичний та теоретичний іспити у сервісному центрі МВС та 26.07.2022 отримав посвідчення водія НОМЕР_1 .

Так, позивачем була оплачена вартість навчання в автошколі, яка з урахуванням того, що син є студентом становила 9 000 грн., що підтверджено копіями відповідних квитанцій. Дані витрати були понесені до досягнення дитиною повноліття ( ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

Позивач вважає, що половина вказаної суми 4500 грн. повинна бути стягнута з відповідача.

Положеннямист.150 Сімейного кодексу Українипередбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Статтею 180 СКвизначено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно зіст.185 СК України, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов`язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину у разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватись наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Крім того, вирішуючи даний спір, суд враховує, що дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та інтересами батьків, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (Рішення Європейського суду з прав людини від 07.12.2006 року по справі «Хант проти України»).

Так, до особливих обставин, які викликають необхідність додаткових витрат на дитину закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат на неї у зв`язку із розвитком певних її здібностей, страждає на тяжку хворобу тощо. Особливі обставини можуть бути зумовлені, як негативними (хвороба), так і позитивними фактами (схильність дитини до музики, що потребує купівлі музичного інструменту, або до певного виду спорту, що вимагає додаткових матеріальних витрат, або дитина потребує оздоровлення та відпочинку біля моря чи на гірському курорті). Такі особливі обставини будуть індивідуальними у кожному конкретному випадку.

Додаткові витрати не є додатковим стягненням коштів на утримання дитини. Аліменти необхідні, щоб забезпечити нормальні матеріальні умови для життя дитини.

В окремих випадках за наявності особливих обставин, крім звичайних витрат на дитину,вимагаються додаткові. Розмір додаткових витрат повинен визначатися залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину.

Наявність таких витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про стягнення додаткових витрат. Ці кошти є додатковими, на відміну від коштів, які отримуються одним з батьків на утримання дитини.

У пунктах 18, 19постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" від 15 травня 2006 року № 3зазначено, що до передбаченої ст. 185 СК України,участі в додаткових витратах на утримання дитини можуть залучатися батьки, а додаткові витрати це такі, які викликані особливими обставинами: розвитком здібностей дітей, хворобою, каліцтвом тощо.

Розмір додаткових витрат на дитину повинен обґрунтовуватись відповідними документами.

Отже, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що загальна сума понесених позивачем додаткових витрат на навчання сина в автошколі становить 9 000 грн. Відповідно половину понесених витрат становить 4 500 грн. При цьому, відповідачем не подано до суду жодних належних та достовірних доказів щодо спростування доводів позивача.

Таким чином, понесені позивачем витрати на навчання дитини в автошколі, є цілком виправданими, а тому є витратами, у яких батьки зобов`язані брати участь.

У сімейному законодавстві діє принцип рівності прав та обов`язків батьків щодо дитини незалежного від розірвання шлюбу між батьками і проживання їх окремо від дитини (ст. 141 СК України), а відтак участь батьків у додаткових витратах на дитину теж повинна бути рівною.

Отже, з огляду на встановлені обставини, суд вважає обґрунтованою вимогу про стягнення з відповідача половини понесених позивачем витрат на навчання дитини, доведених належними та допустимими доказами. Половина додаткових витрат становить 4500 грн., які і підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача, тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь держави судові витрати в сумі 1073 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 12,13,259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, ст. ст. 141, 180, 185 СК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНКОКП: НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_1 половину витрат вартості навчання сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в автомобільній школі в сумі 4 500 грн.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави судовий збір в сумі 1073 грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

ГОЛОВУЮЧИЙ:

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення02.02.2023
Оприлюднено17.02.2023
Номер документу109012007
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —712/8268/22

Рішення від 02.02.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Пироженко (С.А.) С. А.

Ухвала від 28.11.2022

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Пироженко (С.А.) С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні