ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16.02.2023Справа № 910/13881/22Суддя Господарського суду міста Києва Спичак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрільчук Транс» (58000, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Степана Руданського, буд. 44, кв. 1; ідентифікаційний код: 37690326)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Барден Компані» (01054, м. Київ, вул. Тургенєвська, буд. 15, Н/П 4; ідентифікаційний код: 42285622)
про стягнення 7000,00 грн.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
13.12.2022 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрільчук Транс» з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Барден Компані» про стягнення 7000,00 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що відповідач не у повному обсязі оплатив надані позивачем послуги за Замовленням-Договором №СТР01226 від 03.06.2022, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 7000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.12.2022 відкрито провадження у справі №910/13881/22, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання); встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався.
При цьому, про розгляд Господарським судом міста Києва справи №910/13881/22 відповідач повідомлявся належним чином за адресою, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (01054, м. Київ, вул. Тургенєвська, буд. 15, Н/П 4), що підтверджується довідкою відділення поштового зв`язку про повернення поштового відправлення відправнику у зв`язку з тим, що адресат не знаходиться за вказаною адресою.
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За таких обставин, відповідач вважається належним чином повідомлений про розгляд Господарським судом міста Києва справи №910/13881/22.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
03.06.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Барден Компані» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Стрільчук Транс» (виконавець) укладено Договір №03/06 на перевезення вантажів та/або виконання (організацію виконання) транспортно-експедиційних послуг, пов`язаних з перевезенням вантажів автомобільним транспортом, відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується за плату і за рахунок замовника здійснити перевезення вантажів та/або виконати (організувати виконання) транспортно-експедиційних послуг, пов`язаних з перевезенням вантажів автомобільним транспортом в міжнародному або внутрішньому сполученні, у свою чергу замовник зобов`язується сплатити виконавцю за дані послуг узгоджену сторонами плату, а також оплатити витрати виконавця за надані послуги (роботи) іншими особами, залученими до виконання даного договору.
Конкретні умови кожного перевезення вантажів, а саме: найменування, характеристики вантажу, кількість, вартість, спосіб перевезення, маршрут та вимоги до транспортного засобу, вантажовідправник, вантажоодержувач, адреса розвантаження, особливі умови кріплення, розмір оплати та інші умови виконання послуг обговорюються в заявці, яка є невід`ємною частиною цього договору (п. 2.2 Договору №03/06 від 03.06.2022).
Відповідно до п. 4.2 Договору №03/06 від 03.06.2022 взаємовідносини замовника та виконавця при виконанні перевезень та транспортно-експедиційних послуг в міжнародному сполученні визначаються положеннями Конвенції про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів і Протоколом до Конвенції КДПВ від 05.07.1978, Митної Конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП, в разі здійснення перевезення в межах території України - Законами України «Про транспортно-експедиторську діяльність», «Про автомобільний транспорт», Статутом автомобільного транспорту Української РСР (в частині, що не суперечить чинному законодавству України), Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та іншими чинними нормативно-правовими актами України.
Відповідно до п. 7.1 Договору №03/06 від 03.06.2022 розмір провізної плати виконавця за кожне перевезення узгоджується сторонами в окремих заявках та/або актах наданих послуг.
Згідно з п. 7.3 Договору №03/06 від 03.06.2022 за результатами наданих виконавцем послуг сторони складають та підписують акт наданих послуг, який з урахуванням положень п. 5.1.10 договору, разом з рахунком виконавця та товаросупровідними документами є підставою для оплати наданих послуг.
У п. 7.5 Договору №03/06 від 03.06.2022 сторонами погоджено, що замовник оплачує послуги виконавця на умовах відстрочки платежу - 10 банківських днів з дати отримання замовником оригіналів всіх наступних оформлених належним чином документів:
- заявки, підписаної та скріпленої печаткою з боку виконавця,
- акту наданих послуг,
- рахунку,
- оригіналу ТТН з відміткою вантажоодержувача про прийняття товару,
- інших документів (видаткової накладної з відміткою вантажоодержувача, довіреність, акті, тощо - у разі наявності).
03.06.2022 між сторонами було погоджено Замовлення-Договір №СТР01226 про надання транспортних послуг з перевезення вантажу з м. Бакєу (Румунія) до м. Чернівці (Україна); вартість перевезення - 100000,00 грн.
У п. 3.1 Замовлення-Договору №СТР01226 від 03.06.2022 встановлено, що замовник здійснює оплату послуг перевізника шляхом перерахування грошей на розрахунковий рахунок перевізника протягом 5-ти банківських днів з дня отримання належним чином оформлених товарно-транспортних документів, податкової накладної і рахунку до оплати.
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач вказує на те, що відповідач не у повному обсязі оплатив надані позивачем послуги за Замовленням-Договором №СТР01226 від 03.06.2022, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 7000,00 грн.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За змістом ст. 908 Цивільного кодексу України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ст. 909 Цивільного кодексу України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі.
Відповідно до ч. 1 ст. 306 Господарського кодексу України перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.
Згідно з ч. 3 ст. 306 Господарського кодексу України перевезення вантажів здійснюють вантажний залізничний транспорт, автомобільний вантажний транспорт, морський вантажний транспорт та вантажний внутрішній водний транспорт, авіаційний вантажний транспорт, трубопровідний транспорт, космічний транспорт, інші види транспорту.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 Господарського кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень (ч. 2 ст. 307 Господарського кодексу України).
Згідно з ч. 2 ст. 310 Господарського кодексу України одержувач зобов`язаний прийняти вантаж, який прибув на його адресу. Він має право відмовитися від прийняття пошкодженого або зіпсованого вантажу, якщо буде встановлено, що внаслідок зміни якості виключається можливість повного або часткового використання його за первісним призначенням.
Судом встановлено, що позивач належним чином виконав свої зобов`язання за Замовленням-Договором №СТР01226 від 03.06.2022, організувавши (виконавши) перевезення вантажу за вказаним маршрутом, що підтверджується міжнародною товарно-транспортною накладною CMR239042 та актом надання послуг №1335 від 14.06.2022, складеним між сторонами.
Як вбачається з Акту надання послуг №1335 від 14.06.2022, сторони визначили, що вартість наданих позивачем послуг становить 100000,00 грн (акт підписаний без зауважень представниками сторін та скріплений відбитками печаток позивача і відповідача).
З метою здійснення відповідачем оплати позивачем було виставлено рахунок на оплату №1255 від 14.06.2022 на суму 100000,00 грн. (копія долучена позивачем до позовної заяви).
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як встановлено судом, у п. 3.1 Замовлення-Договору №СТР01226 від 03.06.2022 встановлено, що замовник здійснює оплату послуг перевізника шляхом перерахування грошей на розрахунковий рахунок перевізника протягом 5-ти банківських днів з дня отримання належним чином оформлених товарно-транспортних документів, податкової накладної і рахунку до оплати.
У позовній заяві позивач пояснив, що всі документи, необхідні для оплати, були передані відповідачу.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано, викладених позивачем обставин не спростовано.
Судом вставлено, що 17062022 відповідач сплатив позивачу грошові кошти у розмірі 93000,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №1 від 17.06.2022 (у призначенні платежу міститься посилання на реквізити Договору №03/06 від 03.06.2022 та рахунку на оплату №1255 від 14.06.2022).
Станом на дату розгляду справи у суді відповідачем не надано суду доказів сплати грошових коштів на користь позивача у сумі 7000,00 грн.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Наявність та розмір заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Барден Компані» за Договором №03/06 від 03.06.2022 (за Замовленням-Договором №СТР01226 від 03.06.2022) у сумі 7000,00 грн підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не були спростовані, у зв`язку з чим позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрільчук Транс» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Барден Компані» заборгованості у розмірі 7000,00 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір покладається на відповідача у зв`язку з задоволенням позову у повному обсязі (відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Барден Компані» (01054, м. Київ, вул. Тургенєвська, буд. 15, Н/П 4; ідентифікаційний код: 42285622) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Стрільчук Транс» (58000, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Степана Руданського, буд. 44, кв. 1; ідентифікаційний код: 37690326) грошові кошти у розмірі 7000 (сім тисяч) грн 00 коп. та судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Спичак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2023 |
Оприлюднено | 17.02.2023 |
Номер документу | 109014754 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Спичак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні