Рішення
від 15.02.2023 по справі 200/124/23
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2023 року Справа№200/124/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

11 січня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ у Львівській області), надісланий на адресу суду 30 грудня 2022 року, в якому позивач просив:

1. визнати незаконними дії ГУ ПФУ в Донецькій області в частині відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

2. скасувати рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 05 грудня 2022 року № 056550004818 про відмову в призначенні пільгової пенсії як незаконне;

3. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з часу набуття права на пенсію, тобто з 22 липня 2022 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

12 січня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідачів докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 29 листопада 2022 року він звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

05 грудня 2022 року ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення № 056550004818, яким відмовило в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Вважаючи рішення та дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач доводив, що наявність у нього страхового та пільгового стажу необхідної тривалості підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці, та іншими документами, що були надані разом з заявою про призначення пенсії.

Просив задовольнити позов.

Відповідач 1 ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Зазначив, що 29 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, яку за принципом екстериторіальності розглянуло ГУ ПФУ у Львівській області.

05 грудня 2022 року ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення № 056550004818, яким відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Відповідач 1 вказував на те, що згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах, інших самохідних сільськогосподарських машинах впродовж повного сільськогосподарського сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.

Відповідач 1 покликався на п. 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637), та зазначав, що, оскільки в трудовій книжці відсутні відомості про безпосередню зайнятість позивача у виробництві сільськогосподарської продукції в період роботи трактористом-машиністом підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів), заявник мав надати уточнюючі довідки.

Відповідач 1 зазначав, що згідно з наданими документами до страхового стажу заявника зараховані всі періоди і він становить 36 років 07 місяців 03 дні.

Пільговий стаж роботи позивача не визначено, оскільки уточнююча довідка від 02 листопада 2022 року № 19, видана селянським фермерським господарством «Артем», не відповідає вимогам п. 20 Порядку № 637.

Відповідач 1 стверджував, що для призначення пенсії за віком необхідно досягнення особою віку, визначеного законом, та наявність у неї необхідного страхового стажу.

Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах необхідна наявність пільгового (спеціального) стажу роботи, визначеного ст. 114 Закону № 1058, підтвердженого у встановленому законом порядку.

Відсутність однієї з вказаних умов є підставою для відмови в призначенні пенсії.

З огляду на викладене та у зв`язку з непідтвердженням наявності у позивача необхідного пільгового стажу ГУ ПФУ у Львівській області правомірно відмовило в призначенні пенсії.

Позовні вимоги до ГУ ПФУ в Донецькій області відповідач 1 вважав безпідставними, оскільки ГУ ПФУ в Донецькій області не розглядало заяву позивача, не обчислювало його страховий і спеціальний стаж та не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 2 ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Відповідач 2 зазначив, що 29 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

На підставі п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), розгляд заяви позивача здійснював структурний підрозділ ГУ ПФУ у Львівській області, визначений за принципом екстериторіальності.

На момент звернення за призначенням пенсії заявнику виповнилося 55 років 04 місяці 07 днів, його страховий стаж становив 36 років 07 місяців 03 дні; наявність пільгового стажу у заявника була не підтверджена.

05 грудня 2022 року за наслідками розгляду заяви позивач та поданих ним документів ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення № 056550004818, яким відмовило в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю підтвердженого необхідного пільгового стажу.

Обґрунтовуючи правомірність рішення про відмову в призначенні пенсії, відповідач 2 покликався на норми ст. ст. 5, 24, п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, п. п. 1, 2, 20 Порядку № 637 та зазначав, що зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи.

При цьому, порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення від 20 січня 1992 року № 7 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах сільського господарства» (далі Роз`яснення № 7).

Відповідач 2 зауважив, що на підтвердження права на пільгову пенсію позивач надав копію трудової книжки, однак, записи трудової книжки не містять відомостей про те, що посада відноситься до тих, що надають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, також не зазначено характеру виконуваної роботи.

Крім того, самих лише записів трудової книжки про факт роботи недостатньо для зарахування до пільгового стажу вищенаведеного періоду роботи, оскільки в трудовій книжці відсутні відомості щодо безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві, або на протязі календарного року в тваринництві та виконання постановлених норми виробітку.

Для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення позивач надав довідку від 02 листопада 2022 року № 19, яка видана селянським фермерським господарством «Артем», що не відповідає вимогам п. 20 Порядку № 637, зокрема, у ній невірно зазначено посилання на статтю закону та сам закон, а також відсутній підпис начальника відділу кадрів.

Відповідач 2 наголошував, що надані позивачем разом з позовною заявою довідки від 15 грудня 2022 року №№ 20 і 21 не можуть бути прийняті до уваги, оскільки видані після прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії та не були предметом дослідження пенсійного органу.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, та враховуючи дані Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, загальний страховий стаж позивача склав 36 років 07 місяців 03 дні, пільговий стаж не підтверджений, що унеможливлює призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Також відповідач 2 доводив, що позовна вимога про зобов`язання призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 11 вересня 1996 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис.

29 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком.

Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ідентифікаційний код: 13814885) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

На підставі п. 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності розгляд заяви ОСОБА_1 здійснював структурний підрозділ ГУ ПФУ у Львівській області.

05 грудня 2022 року ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення № 056550004818 «Про відмову у призначенні пенсії».

Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, пенсійний орган виходив з такого.

Пенсійний вік згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 визначено чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Вік заявника 55 років 04 місяці 07 днів.

Страховий стаж особи 36 років 07 місяців 03 дні.

Пільговий стаж особи не підтверджено.

Результат розгляду документів, доданих до заяви:

За доданими документами до страхового стажу зараховані всі періоди.

До пільгового стажу не зараховано період роботи згідно з довідкою від 02 листопада 2022 року № 19 у селянському фермерському господарстві «Артем», оскільки довідка не відповідає вимогам п. 20 Порядку № 637, зокрема в довідці невірно зазначено посилання на статтю закону та сам закон, а також відсутній підпис начальника відділу кадрів.

Для зарахування періоду роботи як пільгового стажу необхідно дооформити довідку згідно з вищезазначеними зауваженнями та/або долучити наказ про відсутність посади начальника відділу кадрів.

За висновком пенсійного органу, згідно з поданими документами право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у заявника відсутнє, проте з 23 липня 2027 року він матиме право на пенсію за віком згідно зі ст. 26 Закону № 1058.

Заявнику роз`яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

З приводу періодів роботи, на зарахування яких до спеціального (пільгового) стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 місить такі записи.

Період з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року.

Запис 12 25 жовтня 1990 року на підставі наказу від 25 жовтня 1990 року № 142-к позивач був прийнятий на роботу до радгоспу «Червона Зірка» (м. Дружківка Донецької області) слюсарем 4 розряду на відділення № 4.

Відповідно до свідоцтва № 830 від 28 березня 1991 року, в період з 26 листопада 1990 року по 07 березня 1991 року ОСОБА_1 навчався на курсах за програмою підготовки, перепідготовки, підвищення класності трактористів-машиністів (підготовка комбайнерів); за результатами навчання позивачу присвоєна кваліфікація тракторист-машиніст 3 класу та видано посвідчення серії НОМЕР_4 .

Запис 13 28 березня 1991 року на підставі наказу від 28 березня 1991 року № 45-к позивач був переведений комбайнером-трактористом 3 класу відділення № 4 після закінчення курсів.

Запис 14 05 червня 1996 року на підставі розпорядження Костянтинівської районної державної адміністрації від 05 червня 1996 року № 299, протоколу загальних зборів уповноважених від 25 травня 1996 року № 1 радгосп «Червона Зірка» перетворений на колективне сільськогосподарське підприємство «Червона Зірка».

Запис 15 02 квітня 1993 року на підставі наказу № 57к позивачу присвоєний 1 клас тракториста.

Запис 16 30 грудня 1997 року на підставі розпорядження Костянтинівської районної державної адміністрації від 30 грудня 1997 року № 589 колективне сільськогосподарське підприємство «Червона Зірка» реорганізовано в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка».

Запис 17 14 жовтня 2000 року на підставі наказу від 14 жовтня 2000 року № 137к позивач був звільнений у зв`язку з переведенням до філії «Червона Зірка» державного підприємства «Агрофірма «Шахтар» за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України).

Відомості ЄДР свідчать про те, що основним видом господарської діяльності сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка» (ідентифікаційний код: 00848824) є код 01.12 Вирощування рису.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 , починаючи з 1999 року, в тому числі за період роботи в сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка» 12 місяців 1999 року, 01 місяць 2000 року при нормі тривалості 12.00 за кодом підстави обліку спеціального стажу ЗП3013В1.

Згідно з Довідником кодів підстав обліку спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, код підстави «ЗП3013В1» - з 05 листопада 1991 року проставляється трактористам-машиністам, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), пенсійний орган зарахував позивачеві період роботи з 25 жовтня 1990 року по 14 жовтня 2000 року 09 років 11 місяців 20 днів до страхового стажу.

Період з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, не зарахований.

Період з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року.

Запис 18 15 жовтня 2000 року на підставі наказу від 15 жовтня 2000 року № 138к позивач був прийнятий на роботу до філії «Червона Зірка» дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар» трактористом 1 класу на відділення 4 за переведенням з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка».

Запис 19 01 березня 2004 року на підставі наказу від 12 березня 2004 року № 25к звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

Відомості ЄДР свідчать про те, що основним видом господарської діяльності філії «Червона Зірка» дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар» (ідентифікаційний код: 25671586) є код 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи у філії «Червона Зірка» дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар» 11 місяців 2000 року, 12 місяців 2001 року, 12 місяців 2002 року, 12 місяців 2002 року, 12 місяців 2003 року при нормі тривалості 12.00 за кодом підстави обліку спеціального стажу ЗП3013В1.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), пенсійний орган зарахував позивачеві періоди з 15 жовтня 2000 року по 31 грудня 2003 року 03 роки 02 місяці 17 днів та з 01 січня 2004 року по 29 лютого 2004 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового стажу.

Період з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, не зарахований.

Періоди з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року та з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року.

Запис 20 01 березня 2004 року на підставі наказу від 01 березня 2000 року № 7ок позивач був прийнятий на роботу селянського фермерського господарства «Артем» Костянтинівського району Донецької області трактористом господарства.

Запис 21 16 липня 2015 року на підставі наказу від 16 липня 2015 року № 16 звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

Запис 22 01 жовтня 2015 року на підставі наказу від 01 жовтня 2015 року № 28 позивач був прийнятий на роботу до селянського фермерського господарства «Артем» трактористом.

Після 01 жовтня 2015 року будь-яких інших записів про роботу ОСОБА_1 , в тому числі про його переведення, звільнення тощо, трудова книжка не містить.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02 листопада 2022 року № 19, яка видана селянським фермерським господарством «Артем», ОСОБА_1 працював повний робочий день з п`ятиденним робочим тижнем в селянському фермерському господарстві «Артем» і за період

з 01 березня 2004 року по 31 грудня 2004 року відпрацьовано 212 календарних днів;

з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року відпрацьовано 260 календарних днів;

з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року відпрацьовано 251 календарний день;

з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року відпрацьовано 254 календарні дні;

з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року відпрацьовано 248 календарних днів;

з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року відпрацьовано 213 календарних днів;

з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року відпрацьовано 248 календарних днів;

з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року відпрацьовано 251 календарний день;

з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року відпрацьовано 253 календарні дні;

з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року відпрацьовано 253 календарні дні;

з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року відпрацьовано 252 календарні дні;

з 01 січня 2015 року по 16 липня 2015 року відпрацьовано 131 календарний день;

з 01 жовтня 2015 року по 31 грудня 2015 року відпрацьовано 66 календарних днів;

з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року відпрацьовано 251 календарних днів;

з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року відпрацьовано 248 календарних днів;

з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року відпрацьовано 250 календарних днів;

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року відпрацьовано 250 календарних днів;

з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року відпрацьовано 234 календарні дні;

з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року відпрацьовано 231 календарний день;

з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2022 року відпрацьовано 39 календарних днів,

виконував в підсобному господарстві пільговий характер робіт за професією тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, який безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, що передбачено п. «в» ст. 13 Закону № 1788.

За період з 01 березня 2004 року по 28 лютого 2022 року 12 років 02 місяці 15 днів.

Довідка видана на підставі особових карток.

Довідка видана за підписами голови селянського фермерського господарства «Артем» Смагіна С.Г. та бухгалтера ОСОБА_2 і скріплена печаткою фермерського господарства.

Відомості ЄДР свідчать про те, що основним видом господарської діяльності селянського (фермерського) господарства «Артем» (ідентифікаційний код: 31222286) є код 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи в селянському (фермерському) господарстві «Артем» 10 місяців 2004 року при нормі тривалості 12.00 за кодом підстави обліку спеціального стажу ЗП3013В1.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), пенсійний орган зарахував позивачеві періоди з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року 10 років 10 місяців 08 днів, з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року 06 років 05 місяців 00 днів до страхового стажу.

Періоди з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року та з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, не зараховані.

Разом з позовною заявою ОСОБА_1 надав суду довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15 грудня 2022 року № 21, яка видана селянським фермерським господарством «Артем».

Довідка від 15 грудня 2022 року № 21 за змістом аналогічна довідці від 02 листопада 2022 року № 19, що була предметом розгляду ГУ ПФУ у Львівській області.

Також позивачем надана довідка селянського фермерського господарства «Артем» від 15 грудня 2022 року № 20 про те, що у фермерському господарстві відсутня посада начальника відділу кадрів.

Довідки від 15 грудня 2022 року № 20 і № 21 видані після прийняття пенсійним органом рішення про відмову в призначенні пенсії та, як наслідок, не були предметом розгляду відповідача 2.

Крім того, позивач надав свідоцтво тракториста-машиніста від 21 лютого 2008 року серії НОМЕР_5 , яке було предметом розгляду пенсійного органу.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 29 листопада 2022 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 19 листопада 2022 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Так, п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості:

стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;

[…].

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 10 грудня 2021 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі сервісний центр).

Заява про призначення пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

[…].

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків […], або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

[…]

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи: […].

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

[…]

Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

[…].

Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);

-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ у Львівській області рішення від 05 грудня 2022 року № 056550004818 «Про відмову у призначенні пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ у Львівській області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, яке є предметом спору.

Суд вважає за необхідне відзначити, що ГУ ПФУ у Львівській області не зарахувало позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, жодного періоду.

При цьому в рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ у Львівській області навело лише підстави незарахування до спеціального (пільгового) стажу періодів роботи позивача в селянському фермерському господарстві «Артем».

Жодних висновків і мотивів щодо незарахування ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу періодів роботи в сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка», а також у філії «Червона Зірка» дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар» ГУ ПФУ у Львівській області не навело, що є свідченням необґрунтованості рішення про відмову в призначенні пенсії.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачу до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року, з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року, з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року та з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року суд зазначає таке.

Суд встановив, що в період

з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року ОСОБА_1 працював комбайнером-трактористом в радгоспі «Червона Зірка», який в подальшому був реорганізований в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка», (записи №№ 13-17 в трудовій книжці);

з 15 жовтня 2000 року по 01 березня 2004 року трактористом у філії «Червона Зірка» дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар» (записи №№ 18-19 в трудовій книжці);

з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року трактористом в селянському фермерському господарстві «Артем» (записи №№ 20-21 в трудовій книжці);

з 01 жовтня 2015 року трактористом в селянському фермерському господарстві «Артем» (запис № 22 в трудовій книжці).

ГУ ПФУ у Львівській області не зарахувало позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, жодного періоду.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Згідно зі ст. 62 Закону № 1178 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, в яких додатково наводяться відомості про безпосередню зайнятість тракториста-машиніста у виробництві сільськогосподарської продукції (п. 20 Порядку № 637).

Згідно з п. 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснений в листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7.

До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві.

Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.

Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.

Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист.

До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

Таким чином, умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 є:

1. виконання особою робіт на посаді тракториста-машиніста;

2. безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;

3. досягнення відповідного віку;

4. наявність кількості відповідного стажу.

За відсутності хоча б однієї з цих умов призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 неможливе.

Саме такі висновки наведені Верховним Судом в постановах від 27 лютого 2018 року у справі № 681/813/17, від 10 травня 2018 року у справі № 196/1004/14-а, від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17.

Досягнення позивачем на день звернення за призначенням пенсії 55 річного віку, як того вимагає п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, підтверджено паспортом громадянина України, та не заперечується пенсійним органом.

Факт роботи ОСОБА_1 в період з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року комбайнером-трактористом, а в періоди з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року, з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року та з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року трактористом, тобто за професією, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, підтверджений належним чином оформленими записами в трудовій книжці.

Записи в трудовій книжці, а також відомості ЄДР свідчать, що впродовж вказаних періодів позивач працював в радгоспі, а також в сільськогосподарських підприємствах, основним видом діяльності яких є виробництво продукції рослинництва.

Суд враховує висновок, наведений Верховним Судом в постанові від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17:

«[…]

На підставі відомостей, зазначених у трудовій книжці серії НОМЕР_6 , судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСО/ НОМЕР_7 у період з 1977 по 2016 роки працював на посаді тракториста та тракториста-машиніста на різних підприємствах.

Отже, записами з трудової книжки позивача підтверджується трудовий стаж ОСОБА_1 на посаді, що дає право на призначення пільгової пенсії, а тому вимога відповідача додатково надати уточнюючі довідки підприємств про пільговий характер робіт є необґрунтованою.

[…]».

Всупереч вимогам п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 ГУ ПФУ у Львівській області не забезпечило всебічний, повний і об`єктивний розгляд всіх поданих позивачем документів.

Звертаючись за призначенням пенсії, ОСОБА_1 надав посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_5 , а також свідоцтво № НОМЕР_8 , що підтверджують наявність у нього відповідної спеціальності.

ГУ ПФУ у Львівській області не надало жодної оцінки даним про спеціальний стаж ОСОБА_1 за кодом підстави обліку «ЗП3013В1», який проставляється трактористам-машиністам, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, за періоди його роботи в сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка», у філії «Червона Зірка» дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар», в селянському (фермерському) господарстві «Артем», які містяться в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5).

Належність підприємств, з якими позивач перебував в трудових відносинах, до сільськогосподарських та їх зайнятість у виробництві рослинницької продукції підтверджена загальнодоступними відомостями ЄДР, тобто пенсійний орган мав об`єктивну можливість встановити ці дані під час розгляду заяви позивача.

Отже, надані позивачем документи, які були предметом розгляду пенсійного органу, а саме, трудова книжка, свідоцтво тракториста-машиніста, довідка від 02 листопада 2022 року № 19, Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), дозволяли ГУ ПФУ у Львівській області зробити обґрунтований висновок щодо наявності підстав для зарахування ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року, з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року, з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року та з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року.

Дійсно разом з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 не надав уточнюючі довідки, передбачені п. 20 Порядку № 637, за періоди роботи з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року, з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року. Водночас пенсійний орган не був позбавлений можливості використати свої права, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 та звернутися з відповідним запитом або провести перевірку на підприємствах, з якими позивач перебував в трудових відносинах, чи в архівній установі.

В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ у Львівській області вказало, що період роботи позивача в селянському фермерському господарстві «Артем» не зарахований до спеціального (пільгового) стажу, оскільки довідка від 02 листопада 2022 року № 19 не відповідає вимогам п. 20 Порядку № 637, а саме в ній невірно зазначено посилання на статтю закону та сам закон, а також відсутній підпис начальника відділу кадрів.

Суд відхиляє ці аргументи пенсійного органу, оскільки довідка від 02 листопада 2022 року № 19 місить всі необхідні відомості, передбачені п. 20 Порядку № 637, що підтверджують виконання позивачем робіт за професією тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, який безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.

Формальні недоліки в оформленні довідки, (як то посилання на п. «в» ст. 13 Закону № 1788 замість п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, та відсутність підпису начальника відділу кадрів) не можуть позбавляти позивача права на зарахування відповідних періодів роботи до його спеціального (пільгового) стажу, та, як наслідок, права на пенсію.

Поза увагою пенсійного органу залишилось те, що не усі недоліки в оформленні пільгової довідки можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не оформлення довідки. Право на пенсійне забезпечення особи не повинно безумовно залежати від дій чи бездіяльності осіб, які зобов`язані вести облік трудового стажу працівників.

На переконання суду, позивач як особа, на яку не покладено обов`язків щодо оформлення і видачі пільгових довідок, не може нести відповідальність за неправильність, неточність або неповноту внесених до такої довідки відомостей, а тому невірне заповнення довідки не може бути підставою для незарахування пенсійним органом пільгового стажу і, як наслідок, для обмеження права позивача на пенсійне забезпечення.

Довідка від 15 грудня 2022 року № 21 не була предметом розгляду пенсійного органу, оскільки видана вже після прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії, однак її зміст тотожний змісту довідки від 02 листопада 2022 року № 19, що була предметом розгляду ГУ ПФУ у Львівській області.

Наявність підстав для зарахування позивачу до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи комбайнером-трактористом і трактористом підтверджена належними і допустимими доказами, які були предметом розгляду пенсійного органу (трудова книжка, свідоцтво тракториста-машиніста, Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5)).

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 05 грудня 2022 року № 056550004818 «Про відмову у призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи в призначенні пенсії, ГУ ПФУ у Львівській області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Оскільки рішення від 05 грудня 2022 року № 056550004818 «Про відмову у призначенні пенсії» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення належить також застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області:

1. зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи:

з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року;

з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року;

з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року;

з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року;

2. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 листопада 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ у Львівській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії.

Отже, саме на ГУ ПФУ у Львівській області суд покладає обов`язок зарахувати вказані вище періоди роботи до спеціального (пільгового) стажу позивача та повторно розглянути заяву про призначення пенсії.

В даному випадку для встановлення належного відповідача визначальним є те, структурний підрозділ якого пенсійного органу розглядав заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії, яке визнано судом протиправним і скасовано, а не те, в якому пенсійному органі перебуває електронна пенсійна справа заявника.

ГУ ПФУ в Донецькій області не здійснювало розгляд заяви ОСОБА_1 , не проводило розрахунку його страхового та спеціального (пільгового) стажу, не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні підстави для визнання протиправними його дій та для покладання на нього обов`язку повторно розглянути заяву позивача із зарахуванням відповідних періодів до пільгового стажу.

Суд зауважує, що п. 4.10 Порядку № 22-1 не регулює питання призначення пенсії.

Норми п. 4.10 Порядку № 22-1 передбачають передачу електронної пенсійної справи від «органу, що призначає пенсію», який розглядав заяву про призначення пенсії, до «органу, що призначає пенсію», за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Тобто п. 4.10 Порядку № 22-1 врегульовує відносини щодо виплати пенсії, які виникають після того, як визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, прийняв рішення про призначення пенсії.

Як наслідок, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області слід відмовити.

За встановлених фактичних обставин належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є покладання на ГУ ПФУ у Львівській області обов`язку зарахувати певні періоди до спеціального (пільгового) стажу позивача та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки суду.

Як наслідок, позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з часу набуття права на пенсію, тобто з 22 липня 2022 року, не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно, оскільки спеціальний (пільговий) стаж, наявний у позивача, пенсійний орган фактично не обчислював.

Водночас не є втручанням в дискреційні повноваження пенсійного органу покладення на ГУ ПФУ у Львівській області обов`язку зарахувати ОСОБА_1 певні періоди роботи до спеціального (пільгового) стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, незважаючи на те, що з приводу періодів роботи позивача в сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Червона Зірка» та у філії «Червона Зірка» дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар» відповідач 2 ніяких висновків не навів.

Суд виходить з того, що ГУ ПФУ у Львівській області, відмовляючи в призначенні пенсії, в рішенні, яке є предметом спору, мало навести вичерпний перелік підстав для відмови у зарахуванні до спеціального (пільгового) стажу всіх періодів роботи заявника, які не були враховані до відповідного стажу. Відповідач 2 цього не зробив, обмежившись лише обґрунтуванням причин неврахування до спеціального (пільгового) стажу періоду роботи заявника в одному фермерському господарстві.

Доводи позивача, які стосуються зарахування до його спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 періодів навчання в професійно-технічному училищі, періодів роботи на підземних роботах та строкової військової служби, суд відхиляє, оскільки у цій справі спірним питанням є наявність підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (трактористи-машиністи), а не п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (Список № 1).

Щодо посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 (далі Рішення КСУ № 1-р/2020) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ст. 13, ч. 2 ст. 14, п. п. «б» - «г» ст. 54 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі Закон № 213), який набрав чинності 01 квітня 2015 року.

Згідно з п. 3 резолютивної частини Рішення КСУ № 1-р/2020 застосуванню підлягають ст. 13, ч. 2 ст. 14, п. п. «б» - «г» ст. 54 Закону № 1788 в редакції до внесення змін Законом № 213 для осіб, які працювали до 01 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах.

Суд зауважує, що внаслідок змін, внесених Законом № 213, положення п. «в» ст. 13 Закону № 1788 зазначили змін в частині збільшення тривалості необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах трактористам-машиністам, а саме з 25 років до 30 років. При цьому необхідний пенсійний вік 55 років та необхідний спеціальний (пільговий) стаж 20 років змін не зазнали.

На день звернення за призначенням пенсії ОСОБА_1 досяг 55 років, мав страховий стаж понад 36 років, що визнається сторонами. Спір виник лише щодо наявності у позивача необхідного спеціального (пільгового) стажу роботи трактористом-машиністом 20 років, а тому Рішення КСУ № 1-р/2020 не впливає на вирішення питання щодо наявності у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду про часткове задоволення позову не спростовують.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн (квитанція від 29 грудня 2022 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Львівській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ідентифікаційний код: 13814885, місцезнаходження: 79000, Львівська обл., м. Львів, вул. Митрополита Андрія, буд. 10) про визнання дій протиправними, скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05 грудня 2022 року № 056550004818 «Про відмову у призначенні пенсії».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи:

з 28 березня 1991 року по 14 жовтня 2000 року;

з 15 жовтня 2000 року по 29 лютого 2004 року;

з 01 березня 2004 року по 16 липня 2015 року;

з 01 жовтня 2015 року по 28 лютого 2022 року.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 листопада 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок.

7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

9. Повне судове рішення складено 15 лютого 2023 року.

Суддя Т.О. Кравченко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.02.2023
Оприлюднено20.02.2023
Номер документу109019925
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них