Ухвала
від 17.02.2023 по справі 524/943/23
АВТОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Справа № 524/943/23

Провадження № 2/524/1024/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2023 року Суддя Автозаводського районного суду міста Кременчука Нестеренко С.Г. розглянув матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до газети "Кременчуцький "Телеграф", ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про захист честі, гідності, стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшла вказана позовна заява ОСОБА_1 до газети "Кременчуцький "Телеграф", ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про захист честі, гідності, стягнення моральної шкоди.

У позовній заяві ОСОБА_1 вказує наведених вище відповідачів, просить визнати недостовірною інформацію та спростувати її, стягнути з відповідачів - фізичних осіб солідарно у відшкодування моральної шкоди 60 тис. грн. та судові витрати.

Суддя вважає, що позовну заяву слід залишити без руху з наступних підстав, оскільки вона складена з порушеннями вимог, передбачених ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України.

Відповідно ст. 175 ЦПК України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Позовна заява повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Статтею 185 ЦПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Згідно ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Правила цієї статті щодо подання копій документів не поширюються на позови, що виникають з трудових правовідносин, а також про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок злочину чи каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.

У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо.

До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

До заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребовування.

Зокрема, всупереч вимога ст. 175 ЦПК України, п. п. 14, 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 лютого 2009 року за № 1 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи», п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року за № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної ( немайнової ) шкоди» (з наступними змінами і доповненнями), позивачем не конкретизовано зміст позовних вимог та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Так позивач не вказує точну правильну назву (найменування) власника засобу масової інформації та/або засобу масової інформації - юридичних осіб, їх код в ЄРДПОУ, прізвище, ім`я та по батькові відповідачів як фізичних осіб, їх місця проживання.

У прохальній частині позовної заяви, тобто фактичному змісті позовних вимог, позивач не конкретизує їх, зокрема позивач не вказує у вимогах кого саме з відповідачів необхідно зобов`язати спростувати інформацію, не зазначено спосіб захисту порушеного права, а саме не вказано спосіб та порядок спростування недостовірної інформації, тобто де і як, та які саме дії необхідно здійснити конкретному відповідачу або відповідачам щодо спростування недостовірної інформації.

Тако, не вказано у викладі обставин щодо вимог про стягнення моральної шкоди з відповідачів - фізичних осіб необхідність та обгрунтування стягнення такої шкоди саме з цих відповідачів - фізичних осіб взагалі та щодо способу стягнення у солідарному порядку.

Крім того, позивач не вказує про те, які саме її особисті немайнові права були порушені у зв`язку з поширенням на її погляд недостовірної інформації, у чому саме полягає приниження честі та гідності, ділової репутації, моральні переживання, моральна шкода, з яких міркувань позивач виходила при обчисленні такого розміру моральної шкоди в 60 тис. грн.

Суддя звертає увагу позивача на те, що позивач не вказує попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, а також їх розмір та порядок стягнення, та з кого саме із відповідачів, та обгрунтування солідарного стягнення судових витрат.

Також, відсутнє підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Суддя констатує, що відповідно ст. 175 ЦПК України обов`язок зазначення сторін (позивача, відповідача), третіх осіб покладено на позивача, зокрема позивач повинен вказати повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

При цьому, такий обов`язок позивача кореспондується з правом позивача на подання заяви про забезпечення доказів до подання позову до суду.

При надходженні до суду позову, на суддю та/або суд не покладено обов`язок доповнювати зміст позовної заяви позивача шляхом розшуку відповідної інформації про такі відомості фізичної особи.

Позивач не вказав повністю відомості про відповідачів - фізичних осіб: їх по-батькові, місця перебування та проживання, у тому числі зареєстроване (а не місце знаходження відповідача-юридичної особи), РНОКПП та електронна адреса.

При цьому суддя звертає увагу позивача на правову позицію ВС у складі КГС висловленої у Постанові від 24.02.2021 року у справі за № 910/4040/20 щодо того, що позивач при зверненні до суду з відповідним позовом повинен вказати конкретні обставини, підстави та докази на підтвердження обставин зазначених у позовній заяві.

Одночасно су4ддя звертає увагу позивача на те, що на суд не покладено обовязок щодо встановлення відповідача, зокрема щодо його найменування для юрнидичної особи чи прізвища, імені та по батькові як для фізичної особи.

Натомість чинним ЦПК України прямо передбачено процесуальний інститут як подання заяви до суду про забезпечення доказів до предявлення відповідного позову, яким позивач не скористалася.

Позовна заява була сплачена судовим збором на суму 2684 грн., хоча відповідно до п.п. 5 п. 1 ч. 2 ст 4 Закону України "Про судовий збір" повинно було бути сплачено за подання позовної заяви немайнового характеру 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1073,60 грн., а за подання позовної заяви про відшкодування моральної шкоди - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1,5 відсотка ціни позову, тобто не менше 2684 грн.(1,5% від 60 тис. грн. становить 900 грн.).

Отже позивачеві необхідно сплатити судовий збір відповідно до п.п. 5 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 1073,60 грн., оскільки у позовній заяві наявні дві позовні вимоги немайнового характеру та стягнення моральної шкоди, на наступні реквізити:

Отримувач коштів ГУК у Полт.обл/Автозавод р-н/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959255

Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача UA618999980313151206000016717

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Призначення платежу *; 101; РНОКПП; Судовий збір, за позовом (ПІБ), Автозаводський районний суд м. Кременчука.

На підставі наведеного суддя вважає за необхідне залишити заяву без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків шляхом подання позовної заяви оформленої у відповідності до ст. 175-177 ЦПК України у письмовій формі з додатками документів підписаних та посвідчених конкретно особисто позивачем та/або уповноваженою нею особою (адвокатом) із зазначенням про це у вказаних документах в 4-х примірниках, з наданням оригіналу квитанції про сплату судового збору.

Керуючись ст. 175, 177, 185, 258, 260 ЦПК України,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до газети "Кременчуцький "Телеграф", ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про захист честі, гідності, стягнення моральної шкоди - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків не більше 2-х днів з дня одержання копії ухвали, попередивши, що у супротивному випадку позовна заява буде визнана неподаною та повернута.

Ухвала виготовлена та підписана 17 лютого 2023 року та оскарженню не підлягає, набирає законної сили негайно.

Суддя:

СудАвтозаводський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення17.02.2023
Оприлюднено20.02.2023
Номер документу109040846
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них:

Судовий реєстр по справі —524/943/23

Ухвала від 02.03.2023

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

Ухвала від 17.02.2023

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Нестеренко С. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні