Рішення
від 17.02.2023 по справі 243/2910/22
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/2910/22

2/243/243/2023

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2023 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Сидоренко І.О.

за участю:

секретаря судового засідання Зубкова В.В.,

розглянувши цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Будинок комфорту» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача ТОВ «Будинок комфорту» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 15 січня 2021 року між позивачем та відповідачем в режимі онлайн шляхом заповнення ОСОБА_1 в електронній формі заяви-анкети клієнта на сайті ТОВ «Будинок комфорту», укладено договір № 1144210115025 оренди майна з правом викупу, відповідно до умов якого позивач зобов`язався передати відповідачу (орендареві) у строкове платне володіння та користування майно, а саме телевізор LCDtv46-52" Xiaomi Mi TV UHD 4S 50", з наступним переходом права власності на даний об`єкт оренди від орендодавця до орендаря на умовах, визначених Правилами надання майна в оренду, які є невід`ємною частиною Договору, а відповідач зобов`язалась прийняти зазначений об`єкт оренди у строкове користування та володіння, а згодом і у власність на визначених умовах, а також сплачувати орендодавцю орендну плату.

15 січня 2021 року відповідачу в особистий кабінет направлено підтвердження укладення Договору, пунктом 3 якого між сторона погоджено, що сплата орендної плати здійснюється орендарем до 15 числа кожного наступного місяця, що слідує за місяцем укладення Договору протягом строку оренди, який становить 12 місяців, де днем внесення останнього платежу є 15 січня 2022 року.

01 листопада 2021 року позивач скористався своїм правом та надіслав на адресу відповідача повідомлення про припинення договору з 22 листопада 2021 року та про необхідність сплатити загальну вартість об`єкту оренди.

Оскільки заборгованість за договором № 1144210115025 оренди майна з правом викупу від 15 січня 2021 року відповідачем не сплачено, а об`єкт оренди не було повернуто, тому просить суд стягнути з відповідача розмір заборгованості за договором, розмір якої станом на 14 лютого 2021 року з урахуванням штрафних санкцій визначених Договором, інфляційних втрат та 3 % річних, становить 71209,22 гривень, з яких:

- 35148,00 гривень - сума боргу;

- 17574,00 гривні - штраф 50 % від загальної суми боргу;

- 17574,00 гривні - пеня;

- 670,55 гривень - інфляційне збільшення;

- 242,67 гривні - 3 % річних.

В судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте направив на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій на заявлених вимогах наполягав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася по невідомим суду причинам, про день та час розгляду справи повідомлялась своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку, у зв`язку з чим суд, відповідно до ст. 280 ЦПК України дійшов до висновку, про можливість ухвалення заочного рішення, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для

розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, з матеріалів справи видно, що 15 січня 2021 року між сторонами, шляхом заповнення ОСОБА_1 в електронній формі заяви-анкети клієнта на сайті ТОВ «Будинок комфорту», укладено договір № 1144210115025 оренди майна з правом викупу.

Вищевказане підтверджується роздруківкою Послідовності дій ТОВ «Будинок комфорту» та клієнта ОСОБА_1 , тел. НОМЕР_1 щодо укладення договору № 1144210115025 від 15 січня 2021 року в інформаційно-телекомунікаційній системі (Log-file).

Статтею 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін , спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до п. 1 зазначеного Договору, орендодавець зобов`язується передати орендареві у строкове платне володіння та користування майно, визначене в п. 2 цього Договору, з наступним переходом права власності на такий об`єкт оренди від орендодавця до орендаря на умовах передбачених Правилами надання майна у оренду, які є невід`ємною частиною цього Договору, а орендар зобов`язується прийняти об`єкт оренди у строкове володіння та користування, а згодом і у власність на визначених умовах, а також сплачувати орендодавцеві орендну плату.

За п. 1 вказаного Договору, об`єктом укладеного між сторонами Договору є телевізор LCDtv46-52" Xiaomi Mi TV UHD 4S 50", із вартістю при викупі за 12 місяців - 35148,00 гривень, та вартістю при викупі за 90 днів - 13488,00 гривень.

Таким чином, встановлено, що заява-анкета та правила надання майна у оренду, є невід`ємними частинами укладеного 15 січня 2021 року між ТОВ «Будинок комфорту» та ОСОБА_1 . Договору оренди майна з правом викупу № 1144210115025.

Крім того, п. 2 Договору передбачено, що орендар має право достроково викупити об`єкт оренди. У разі здійснення викупу протягом третього місяця оренди (не пізніше спливу 90 днів від дати укладення Договору), викупна вартість об`єкта Договору складатиме 13488,00 гривень, в тому числі ПДВ, при цьому сплачені орендарем орендні платежі враховуються в якості часткової оплати зазначеної суми. Якщо орендар не здійснює викуп в перші 90 днів оренди, він втрачає право на наведені в цьому пункті умови викупу і подальший достроковий викуп може бути здійснений лише за загальними правилами, а саме за умови дострокового погашення орендної плати та викупу об`єкта оренди відповідно до його дійсної вартості, що складає 35148,00 гривень.

Пунктом третім Договору визначено, що Передача об`єкта оренди орендодавцем та приймання його орендарем у користування здійснюється протягом 5 днів з дати укладення Договору за товарно-транспортною накладною, в тому числі за електронною або паперовою товарно-транспортною накладною оператора поштового зв`язку «Нова пошта» або іншим документом перевізника, що підтверджує факт передачі орендодавцем та отримання об`єкту оренди орендарем у користування. Передача об`єкта оренди може здійснюватися у магазинах орендодавця, через кур`єрів орендодавця, а також з використанням логістичних операторів, в тому числі через операторів поштового зв`язку «Нова пошта». Підписанням документу про передачу у користування, орендар підтверджує, що об`єкт оренди отриманий у належному стані та будь-які претензії щодо стану об`єкту оренди відсутні. У разі виявлення недоліків під час передачі об`єкту оренди, орендар повинен відмовитись від приймання такого об`єкту оренди та одразу повідомити орендодавця про відмову від прийняття та недоліків об`єкту оренди. Оплата орендної плати у розмірі 2929,00 гривень здійснюється орендарем до 15 числа кожного наступного місяця, що слідує за місяцем укладення Договору протягом строку оренди, який становить 12 місяців, де днем внесення останнього платежу є 15 січня 2022 року.

За Листом ТОВ «Нова пошта» № 00114 від 12 січня 2022 року разом з додатками, долученим позивачем до матеріалів справи, відповідач ОСОБА_1 отримала об`єкт оренди за Договором оренди майна з правом викупу, а саме телевізор LCDtv46-52" Xiaomi Mi TV UHD 4S 50", - 16 січня 2021 року.

Зазначене також підтверджується копією товарно-транспортної накладної № 20450333019043 від 15 січня 2021 року.

Отже, на момент отримання відповідачем об`єкту оренди, сторонами Договору належним чином виконано усі дії, обумовлені умовами даного Договору.

Договором (пунктом 4) визначено, що за прострочення орендних платежів орендар зобов`язується сплатити на користь орендодавця пеню в розмірі 2 % від суми простроченого платежу за кожний день такого прострочення, починаючи з першого дня прострочення, але не більше 50 % від загальної суми прострочених орендних платежів за цим Договором.

Крім того, пунктами 8.4 та 8.5 Правил надання майна у оренду передбачена відповідальність орендаря у разі порушення зобов`язань. Зокрема, за прострочення орендних платежів орендар зобов`язується сплатити на користь орендодавця штраф у сумі 75 гривень за кожен факт прострочення оплати орендних платежів, а також пеню в розмірі 3 % від суми простроченого платежу за кожен день такого прострочення, починаючи з другого дня прострочення, але не більше 50 % від загальної суми прострочених орендних платежів за Договором оренди майна з правом викупу. У разі не здійснення плати орендарем орендної плати протягом 60 календарних днів з моменту останнього платежу або укладення Договору оренди майна з правом викупу (залежно від того, що настане раніше), орендодавець має право в односторонньому порядку розірвати Договір оренди майна з правом викупу, повідомивши орендаря за 15 календарних днів до фактичної дати такого розірвання. У такому разі орендар зобов`язується сплатити вже нараховану орендну плату, додатково сплатити штраф у розмірі 50 % від загальної суми прострочених орендних платежів за Договором оренди майна з правом викупу за вирахуванням суми вже внесених на момент припинення Договору оренди майна з правом викупу орендних платежів або повернути об`єкт оренди.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

У порушення зазначених норм закону та умов договору відповідач зобов`язання за вказаним договором належним чином не виконала, оренду плату у встановленому розмірі та у встановлені строки не вносила.

У зв`язку з зазначеними порушеннями зобов`язань за кредитним договором відповідачем, згідно з розрахунком заборгованість за Договором від 71209,22 гривень, яка складається з: суми основного боргу у розмірі 35148,00 гривень; штраф 50 % від загальної суми боргу у розмірі 17574,00 гривні; пені у розмірі 17574,00 гривні; інфляційного збільшення у розмірі 670,55 гривень; 3 % річних у розмірі 242,67 гривні.

Частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.

Таким чином з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума заборгованості за кредитним договором станом у розмірі 71209,22 гривень, з яких:

- 35148,00 гривень - сума боргу;

- 17574,00 гривні - штраф 50 % від загальної суми боргу;

- 17574,00 гривні - пеня;

- 670,55 гривень - інфляційне збільшення;

- 242,67 гривні - 3 % річних.

При цьому суд виходить з вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України, відповідно до яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідач в судове засідання не з`явився, не скористався своїми процесуальними правами сторони в процесі і не надав належних доказів, які спростовують доводи позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача про стягнення заборгованості з відповідача у розмірі 71209,22 гривень.

З цих задоволених вимог підлягає сплаті судовий збір у сумі 2481,00 гривень, який підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача і тому з відповідача слід стягнути на користь позивача ТОВ «Будинку комфорту» витрати по сплаті ним судового збору, у зазначеному розмірі.

Керуючись ст.ст. 525, 526, 549, 638 ч. 1, 1048, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268, 280 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Будинок комфорту» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою:

АДРЕСА_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будинок комфорту» код ЄДРПОУ 43170476, суму заборгованості за кредитним договором у розмірі 71209 (сімдесят одна тисяча двісті дев`ять) гривень 22 копійки та судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня 00 копійок.

Повний текст рішення виготовлений 20 лютого 2023 року.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду І.О. Сидоренко

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.02.2023
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу109062355
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —243/2910/22

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 17.02.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Рішення від 17.02.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Рішення від 17.02.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 24.10.2022

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні