ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Додаткова постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.02.2023 року м. Дніпро Справа № 904/1958/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кощеєва І.М. ( доповідач ),
суддів: Орєшкіної Е.В., Чус О.В.
секретар судового засідання: Манець О.В.
представники сторін:
від позивача: Киричок Г.О., посвідчення №1363 від 12.06.2007 р., адвокат
від відповідача: Сиромятников Е.О., посвідчення №0292 від 20.07.2015 р., адвокат
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС", про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом: Фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС"
про розірвання договору про відступлення права вимоги № 23/11/20 від 23.11.2020 р.
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець Мовчан Михайло Васильович звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС", про розірвання Договору про відступлення права вимоги № 23/11/20 від 23.11.2020 р., у зв`язу з його не виконанням з боку Відповідача.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2022р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернувся Фізична особа-підприємець Мовчан Михайло Васильович, в якій просить суд скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2022 р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.
У відзиві на апеляційну скаргу, Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" просило суд залишити рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2022 р. без змін, а апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича без задоволення. Відповідач в відзиві на апеляційну скаргу по справі № 904/1958/21 також зазначив, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат на професійну правничу допомогу, які відповідач очікує понести, становить 15 000 грн. 00 коп., та що ним, у відповідності до ч. 8 ст. 129 ГПК України, протягом п`яти днів після прийняття рішення за наслідками розгляду апеляційної скарги можуть бути подані до суду докази понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 19.01.2023р. апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2022 р. у справі № 904/1958/21залишено без змін. Судовий збір за розгляд апеляційної скарги поклададено на Апелянта Фізичну особу-підприємця Мовчана Михайла Васильовича.
24.01.2023р., від Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" до суду надійшла заява, в якій заявник просить ухвалити додаткове рішення у справі, яким стягнути з Фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" витрати на професійну правничу допомогу, у сумі 15 000,00 грн..
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 30.01.2023р. розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС", про ухвалення додаткового рішення по справі призначено в судове засідання на 16.02.2023р..
Розпорядженням керівника апарату суду від 15.02.2023р., у зв`язку з перебуванням у відпустці судді Дарміна М.О., призначено проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи № 904/1958/21, відповідно до п. 2.4.6 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Центральному апеляційному господарському суді, затверджених рішенням, оформленим протоколом зборів суддів Центрального апеляційного господарського суду №2 від 08.10.2018р. зі змінами.
Автоматичною системою документообігу для розгляду справи визначено суддю-доповідача Кощеєва І. М. у складі колегії суддів: Орєшкіної Е.В., Чус О.В..
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 16.02.2023р., колегією суддів у складі: судді-доповідача Кощеєва І. М., суддів: Орєшкіної Е.В., Чус О.В., заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС", про ухвалення додаткового рішення у справі № 904/1958/21 прийнято до свого провадження.
Від Фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича надійшло клопотання, в якому він просить суд відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «ГРК РЕЛАКС» у задоволені заяви про ухвалення додаткового рішення у справі № 904/1958/21, про стягнення з Фізичної особи-підприємця Мовчан Михайла Васильовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРК РЕЛАКС» витрати на професійну правничу допомогу, у сумі 15 000,00 грн..
В обгрунтування свого клопотання, Позивач зазначає на тому, що заявником не доведено, що під час розгляду справи в апеляційному суді відповідач не надавав позивачу попередній розрахунок про відшкодування судових витрат, а був поданий на більш пізній стадії, після ухвалення судового рішення.
У судовому засіданні 16.02.2023р. була оголошена вступна та резолютивна частини додаткової постанови Центрального апеляційного господарського суду.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС", про стягнення витрат на правничу допомогу, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 282 ГПК України, постанова суду апеляційної інстанції має містити, зокрема, розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" від 28.11.2002р. зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір (аналогічна правова позиція викладена Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у додаткових постановах від 20.05.2019р. у справі № 916/2102/17, від 25.06.2019р. у справі № 909/371/18, у постановах від 05.06.2019р. у справі № 922/928/18, від 30.07.2019р. у справі № 911/739/15 та від 01.08.2019р. у справі № 915/237/18).
Відповідно до ч. 4 ст.129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частинами 1 та 2 ст. 124 ГПК України визначено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
За приписами ч. 8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків, тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до матеріалів справи, на необхідності компенсації судових витрат в суді апеляційної інстанції позивачем за первісним позовом заявлено у відзиві на апеляційну скаргу, та подано відповідні докази.
Отже, відзив Відповідача на апеляційну скаргу містить в собі заяву сторони про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу із зазначенням певного розміру, Відповідачем дотримано строки подання відповідних доказів на підтвердження понесення ним витрат на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції, визначених ч.8 ст.129 ГПК України.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI).
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
У постанові від 06.03.2019р. у справі № 922/1163/18 Верховний Суд звернув увагу, що суди, визначаючи розмір суми, яка підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, мають виходити із встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з положеннями статті 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність.
Відповідно до висновків, викладених Великою Палатою Верховного Суду в додатковій постанові від 19.02.2021р. у справі № 755/9215/15ц, розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Судом встановлено, що 15.06.2021р., між Адвокатським об`єднанням «НОВУМ» в особі керуючого партнера Підлужного Василя Михайловича з одного боку (далі - Об`єднання), та Товариством з обмежено відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" в особі директора Гречко Наталії Юрівни, яка діє на підставі статуту (далі - Клієнт) укладено Договір, про надання правової (правничої) допомоги, відповідно до п.1.1 якого, надавати правову допомогу за цим договором має право особа, яка є партнером Об`єднання та/або адвокатом - членом об`єднання та/або особа, яка працює в об`єднанні (в тому числі на посадах адвоката, помічника адвоката, юрисконсульта) та/або адвокат, який перебуває з об`єднанням у договірних відносинах (в тому числі адвокати іншого адвокатського об`єднання залученого на договірних засадах), якщо інше не буде визначено додатковою угодою до цього договору або одноосібним рішенням партнера (керуючого партнера), який підписав даний договір або рішенням Ради партнерів об`єднання. Кожна особа, яка уповноважена надавати правову допомогу за цим договором надалі іменується - Адвокат об`єднання, а всі разом - Адвокати об`єднання.
Відповідно до п.1.2 договору, Клієнт, усвідомлюючи спеціальний статус Адвокатського об`єднання «НОВУМ» та те, що порядок його діяльності та відповідальності, крім іншого, визначається нормами спеціального законодавства, доручає, а Об`єднання бере на себе зобов`язання надавати Клієнту правову допомогу у формі, в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, на підставі особистої позиції Адвоката об`єднання, як фахівця в галузі права, в порядку, встановленому чинним законодавством. При цьому, Об`єднання та Адвокати об`єднання не є повноважними особами Клієнта, а мають діяти саме як особи, що наділені спеціальним статусом у відповідності до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність та Правил адвокатської етики, тобто, вчиняти відповідні дії, як спеціальний суб`єкт взаємовідносин - Об`єднання, фактично виступаючи у взаємовідносинах з третіми особами від свого імені та в інтересах Клієнта, які полягають у наданні правової допомоги в обсягах та порядку, визначених самим Адвокатом Об`єднання, з урахуванням його особистих знань та кваліфікації. Вказані дії спрямовані на те, щоб їх адекватність обумовила розмір оплати за надання правової допомоги. Крім того, Сторони визнають, що в рамках цього Договору крім повноважень, наданих вищевказаним законом, Об`єднання та Адвокати об`єднання не отримують саме від Клієнта додаткових та будь-яких інших повноважень, які б давали підстави визначати його уповноваженою особою Клієнта.
Відповідно до п.1.3 договору, правова допомога надається в порядку та обсязі узгодженому між сторонами, в тому числі шляхом укладення додаткових угод до цього договору. У будь-якому випадку Об`єднання має право без попереднього письмового погодження представляти клієнта в усіх судах України під час розгляду всіх категорій справ та у відносинах перед всіма контролюючими та правоохоронними органами, органами державної влади та місцевого самоврядування, органами державною виконавчою служби, приватними виконавцями, державними та приватними нотаріусами, арбітражними керуючими, перед фізичними та юридичними особами без будь-яких обмежень повноважень (в тому числі під час здійснення кримінального провадження). Адвокати Об`єднання мають право підписувати від імені Клієнта всі процесуальні документи передбачені Цивільним процесуальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження» та іншими законодавчими актами без будь-яких обмежень.
Згідно розділу 2 договору, Об`єднання та Адвокати об`єднання мають право: укладати угоди з метою виконання даного договору з іншими особами на підставі письмової згоди Клієнта, в тому числі створювати робочі групи з виконанням окремих доручень необхідних для виконання даного Договору; подавати та підписуватипозовні та інші заяви, скарги та клопотання до суду робити звернення до контролюючих, правоохоронних органів та до органів влади; брати участь у судових розглядах справ в суді першої інстанції, в також в судах апеляційної та касаційної інстанцій; подавати докази, заявляти клопотання та відводи; збирати відомості про факти, які можуть бути використані як докази по справі, зокрема, отримувати документи або їх копії від підприємств, установ, організацій; отримувати письмові висновки спеціалістів з питань, які потребують спеціальних знань; оскаржувати рішення, постанови, ухвали суду в апеляційної, касаційної інстанціях та брати участь в розгляді скарг в цих інстанціях, оскаржувати рішення в зв`язку з нововиявленими та виключними обставинами, подавати та підписувати скарги (заяви) до Європейського суду з прав людини та інших міжнародних судових установ; пред`являти виконавчі документи до виконання та брати участь у виконавчому провадженні; виписувати ордери на виконання певних процесуальних дій з метою їх реалізації на свій розсуд; здійснювати інші дії на підставі та у відповідності до положень Закону України „Про адвокатуру та адвокатську діяльність та Правил адвокатської етики.
Об`єднання за дорученням та в рамках реалізації предмету зазначеного Договору може узгодити з Клієнтом відповідну роботу на підставі додатку до цього Договору та бере на себе наступні зобов`язання: перевіряти відповідність вимогам законодавства документів Клієнта, надавати допомогу Клієнту з підготовки та правильного оформлення зазначених документів; брати участь у підготовці та укладенні договорів, що укладаються Клієнтом з іншими підприємствами та громадянами, надавати допомогу з організації контролю за виконанням цих договорів, слідкувати за застосуванням передбачених законом та договором санкцій по відношенню до контрагентів, що не виконують договірних зобов`язань; організовувати та вести претензійну роботу за матеріалами, які готує Клієнт; представляти у встановленому порядку інтереси Клієнта в суді, а також в органах влади та місцевого самоврядування при розгляді правових питань, та інформувати Клієнта про результати їх розгляду; узагальнювати та аналізувати розгляд судових, інших справ, та спільно із Клієнтом - результати розгляду претензій, практику укладення та виконання договорів, надавати Клієнту пропозиції з усунення виявлених недоліків; надавати консультації, висновки, довідки з правових питань, що виникають у Клієнта; готувати та подавати у відповідні органи або передавати фізичним та юридичним особам процесуальні документи; надавати юридичні консультації; представляти інтереси Клієнта в цивільних, господарських та адміністративних справах; надавати Клієнту адвокатський захист у кримінальних справах та у справах про адміністративні правопорушення; представляти інтереси Клієнта в організаціях, установах та підприємствах незалежно від їх форми власності; реалізовувати проведення переговорів зі стороною з протилежними процесуальними інтересами; надавати коментарі щодо реалізації прав та обов`язків Клієнта, які виникають на підставі даного Договору; добросовісно виконувати доручення, своєчасно повідомляти Клієнта про здійснення важливіших процесуальних дій, дотримуватися процесуальних строків, узгоджувати всі значні процесуальні дії з Клієнтом, дотримуватися встановлених договором умов , а також вимог законодавства.
Відповідно до умов п. 4.1. договору, за послуги, що виконуються та надаються Об`єднанням, обсяг яких, передбачений у Додатком до Договору, Клієнт перераховує Об`єднанню гонорар, погоджений сторонами в Додатку до Договору. Гонорар перераховується Клієнтом на поточний рахунок Об`єднання та/або сплачується в готівковій формі. За кожний наступний або інший етап та/або обсяг послуг Сторони узгоджують подальшу оплату послуг Об`єднання на підставі підписаного ними Додатку до Договору, який є його невід`ємною частиною.
Відповідно до п. 4.2. договору, розрахунки за надані послуги здійснюються Клієнтом впродовж строків, передбачених у Додатку до даного Договору. У разі необхідності на вимогу Клієнта Об`єднанням може бути виставлений рахунок на сплату гонорару.
Відповідно до п. 4.3. договору, до суми гонорару не включаються витрати на сплату судового збору та інших обов`язкових платежів, транспортні витрати, можливі представницькі витрати, необхідні для представлення інтересів Клієнта, а включається лише вартість наданих Об`єднання. Сторонами у Додатку до Договору може бути передбачено інше.
Відповідно до умов п. 4.4. договору, сплата додаткових витрат, пов`язаних з виконанням доручення, повинно здійснюватися Клієнтом впродовж 3 (трьох) днів після пред`явлення Об`єднанням відповідного розрахунку зазнаних витрат. Суми більш 5000 (п`ять тисяч) гривень можуть витрачатися Об`єднанням тільки після попереднього узгодження із Клієнтом, яке здійснюється усно, а на вимогу Об`єднання або клієнта здійснюється письмово або іншими засобами.
Відповідно до п. 4.5.договору, витрати щодо довгострокового виконання доручення повинно бути узгоджено окремою угодою між Клієнтом та Об`єднанням. Термінове погашення витрат Об`єднання у відповідності до окремого доручення можливо лише у разі, якщо Клієнт в односторонньому порядку здійснить дії, які свідчать про наміри розірвати даний Договір при його належному виконанні Об`єднанням. До загального розрахунку вартості наданої юридичної допомоги включаються також вихідні та святкові дні, що пов`язано зі специфікою виконання доручення.
Відповідно до п. 10.1 договору, цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та дії протягом двох років з дня підписання, якщо інший строк дії не вказаний у додатковій угоді до договору. Якщо Сторони до цього часу виконають свої зобов`язання за ним в повному обсязі. Договір може бути розірваний будь-якою із Сторін достроково з попередженням іншої Сторони не пізніше, ніж за один місяць до моменту такого розірвання.
07.09.2022р., між Адвокатським об`єднанням «НОВУМ» в особі керуючого партнера Підлужного Василя Михайловича з одного боку (далі - Об`єднання), та Товариством з обмежено відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" в особі директора Гречко Наталії Юрівни, яка діє на підставі статуту (далі - Клієнт) укладено Додаткову угоду № 07/09/22-1 до договору про надання правової допомоги від 15.06.2021 р., відповідно до умов якої, Об`єднання представляє інтереси Клієнта в Центральному апеляційному господарському суді під час розгляду справи № 904/1958/21. Представництво інтересів Клієнта в суді касаційної інстанції узгоджується Сторонами додатково.
Об`єднанню надаються всі повноваження передбачені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Господарським процесуальним кодексом України та іншими актами законодавства без жодних обмежень. В тому числі, але не виключно, Об`єднання має право подання та підписання відзиву, заперечень, клопотань, скарг та інших документів з питань визначених п. І даної Додаткової угоди.
За представництво інтересів Клієнта в Центральному апеляційному господарському суді. Клієнт сплачує Об`єднанню гонорар у розмірі 15 000,00 гри. (п`ятнадцять тисяч гривень, 00 коп.) протягом п`яти днів з дати прийняття судом апеляційної інстанції постанови по справі № 904/1958/21. Клієнт має право здійснити оплату гонорару на умовах авансування.
Як вбачається з матеріалів справи в суді апеляційної інстанції інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" представляв адвокат Підлужний В.М. (посвідчення № 0348 від 10.12.2015 р., копія ордеру серія АЕ № 1153210 від 11.10.2022р., копія Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю ДП №2997 від 10.12.2015 р.).
Матеріалами справи підтверджується складання процесуальних документів в суді апеляційної інстанції адвокатом Підлужним В.М..
Так, в суді апеляційної інстанції представником Відповідача складено відзив на апеляційну скаргу (а.с. 119-129).
До клопотання Відповідачем додано Акт виконаних (наданих) послуг згідно Договору про надання правової допомоги від 15.06.2021р. та Додаткової угоди №07/09/22-1 від 07.09.2022 р. до договору про надання правової допомоги від 15.06.2021 р. по господарській справі № 904/1958/21 в суді апеляційної інстанції (Центральний апеляційний господарський суд), складений між Адвокатським об`єднанням «НОВУМ» в особі керуючого партнера Підлужного Василя Михайловича з одного боку (далі - Об`єднання), та Товариством з обмежено відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" в особі директора Гречко Наталії Юрівни, яка діє на підставі статуту (далі - Клієнт), згідно якого узгодили наступний обсяг послуг, який був наданий Об`єднанням на прохання Клієнта: вивчення та аналіз апеляційної скарги фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2022р. по справі № 904/1958/21; формування та узгодження правової позиції Клієнта стосовно апеляційної скарги фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2022 р. по справі № 904/1958/21; підготовка та подання до Центрального апеляційного господарського суду відзиву на апеляційну скаргу фізичної особи- підприємця Мовчана Михайла Васильовича на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2022 р. по справі № 904/1958/21; підготовка та подання до Центрального апеляційного господарського суду пояснень по справі № 904/1958/21; участь Адвокатів Об`єднання у судових засіданнях по справі № 904/1958/21 в Центральному апеляційному господарському суді (всього - 2 засідання).
У даному акті сторони погодили, що загальна вартість наданих послуг відповідає фіксованій вартості за весь обсяг наданих послуг визначеній у Додатковій угоді № 07/09/22-1 від 07.09.2022 р. до договору про надання правової допомоги від 15.06.2021р., за представництво інтересів Клієнта в Центральному апеляційному господарському суді, а саме: 15 000,00 грн.. Послуги надані в повному обсязі. Клієнт не має претензій щодо якості та повноти наданих Об`єднанням послуг.
На виконання умов договору, Товариством з обмежено відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" здійснено оплату за надання правничої допомоги згідно додаткової угоди №07/09/22-1 від 07.09.2022 р. до договору про надання правової допомоги від 15.06.2021 р., про що свідчить платіжна інструкція № 80 від 24.01.2023р., на суму 15 000,00 грн..
Отже, факт оплати правничих послуг, на суму 15 000,00 грн. доведений матеріалами справи, документально обґрунтований та відповідає критерію розумної необхідності таких витрат.
За змістом п. 1 ч. 2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 ГПК України, розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу, у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (п. 1 ч. 2 ст. 126 цього Кодексу).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019р. у справі № 922/445/19.
Вирішуючи питання щодо розміру відшкодування витрат на правничу допомогу, колегія суддів вважає за доцільне додатково звернутися до нещодавньої практики ЄСПЛ з цього питання. Зокрема, у рішенні від 18.02.2022р. у справі "Чоліч проти Хорватії" ЄСПЛ зазначив (п. 77), що згідно з практикою ЄСПЛ скаржник має право на відшкодування витрат у випадку, якщо такі витрати були дійсними, необхідними а також були розумними у своєму розмірі.
Тобто ЄСПЛ підкреслює необхідність об`єднання об`єктивного критерію (дійсність витрат) та суб`єктивного критерію, розподіляючи суб`єктивний критерій на якісні показники (необхідність витрат для цілей конкретної справи) та кількісні (їх розумність). При цьому ЄСПЛ у зазначеній вище справі, присудивши 2550 євро компенсації, які й просив скаржник, не знайшов підстав для їх зменшення.
З урахуванням приписів ч. 4 ст.129 ГПК України та враховуючи, що рішення першої інстанції залишено без змін, а відтак, відбулось на користь відповідача, судові витрати мають бути покладені на позивача у цій справі.
Заперечення Позивача колегія суддів відхиляє, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Враховуючи наведені положення процесуального законодавства, беручи до уваги підтверджений матеріалами справи факт надання адвокатом професійної правничої допомоги у даній справі, з урахуванням обґрунтованості, розумності та реальності розміру витрат на професійну правничу допомогу, пропорційність задоволених позовних вимог, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС", щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі № 904/1958/21 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 126, 129, 244, 282, 287, 288 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю"ГРК РЕЛАКС", щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі № 904/1958/21 задовольнити.
Стяґнути з Фізичної особи-підприємця Мовчана Михайла Васильовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРК РЕЛАКС" 15 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу, про що видати наказ.
Видачу відповідного наказу, з урахуванням необхідних реквізитів, доручити Господарському суду Дніпропетровської області.
Додаткова постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 20 днів з дня складання повної додаткової постанови в порядку, встановленому ст. ст. 287, 288 Господарського процесуального кодексу України.
ГоловуючийсуддяІ.М. Кощеєв
Суддя Е.В. Орєшкіна
СуддяО.В. Чус
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2023 |
Оприлюднено | 21.02.2023 |
Номер документу | 109070375 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Кощеєв Ігор Михайлович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні