Рішення
від 17.02.2023 по справі 911/2566/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" лютого 2023 р. м. Київ Справа № 911/2566/22

Господарський суд Київської області у складі судді Смірнова О.Г., розглянувши в письмовому позовному провадженні без виклику представників сторін справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1)

до відповідача: Державної установи "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України" (08292, Київська обл., м. Буча (пн), вул. Вокзальна , буд. 123)

про стягнення 226949,33 грн.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Господарського суду Київської області із позовною заявою за №Овч/70 від 23.11.2022 до Державної установи "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України" про стягнення основного боргу в сумі 168724,76 грн., пені в сумі 24915,79 грн., трьох процентів річних в сумі 2939,97 грн. та інфляційних витрат в сумі 30368,81 грн. за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" у період з листопада по грудень 2021 року.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.12.2022 позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.

Ухвалою суду від 09.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду в порядку спрощеного позовного провадження; проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України, надати листування з позивачем по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції).

23.12.2022 на електронну адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, що не підписаний електронним цифровим підписом.

Частиною 8 ст. 42 ГПК України визначено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Враховуючи викладене, відзив на позовну заяву, що надійшов до суду електронною поштою судом не розглядається, оскільки не містить електронного цифрового підпису.

14.22.2022 на адресу суду від відповідача надійшов оригінал відзиву на позовну заяву.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає наступне:

- акт приймання-передачі природного газу №31658 позивач направив на електронну адресу відповідача 12.01.2022;

- за спожитий природний газ у грудні 2021 року відповідач з позивачем розрахувався;

- у січні 2022 року Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Променистий» Міністерства внутрішніх справ України передано в підпорядкування Національної поліції України, у зв`язку з чим проведена державна перереєстрація закладу, змінена назва, відкриті нові рахунки в органах Державної казначейської служби України;

- м. Буча в лютому-березні 2022 року знаходилось під окупацією військових формувань російської федерації та на його території відбувалися бойові дії, у зв`язку з чим кошторис на 2022 рік було затверджено в червні 2022 року;

- відповідно до довідки про зміни до коштористу на 2022 рік від 16.09.2022 відповідачем 30.09.2022 було сплачено частину основної заборгованості перед позивачем у розмірі 151500, 00 грн.;

- 08.12.2022 відповідачем було направлено позивачу лист про укладення мирової угоди.

У відповідності до ч. ч. 2 і 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заперечення щодо її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходили.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 17.02.2023.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.

Позов мотивовано заборгованістю Державної установи "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України" (далі - відповідач) перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (далі - позивач), що утворилась внаслідок невиконання відповідачем умов Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" в частині повної та своєчасної сплати вартості поставленого газу.

Так, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 04.07.2017 № 880, здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.

За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу.

Відповідно до п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.

За змістом ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу":

- оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників);

- споживачем є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

26.10.2021 набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 №1102 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №809 від 9 грудня 2020 року № 1236" (далі - Постанова КМУ № 1102).

Пунктом 2 Постанови КМУ №1102 визначено зобов`язання акціонерного товариства "Магістральні газопроводи України", Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", операторів газорозподільних систем забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника "останньої надії" обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 року бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником.

Позивач зазначає, що Державна установа "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України" є бюджетною установою (у визначенні Бюджетного кодексу України).

У відповідності до положень п. 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику "останньої надії" через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об`єкта споживача. Зазначена інформація надається через інформаційну платформу, за допомогою відправки повідомлення на поштову скриньку постачальника останньої надії в інформаційній платформі дані скриньки G_MAIL_PLR.

В позовній заяві позивач вказує, що у зв`язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником оператором газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) за участю операторів газорозподільних систем (далі - оператори ГРМ) об`єми природного газу, спожитого відповідачем з 1 листопада 2021 року автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об`ємів, поставлених позивачем.

24.12.2019 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову №3011 "Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ "Оператор ГТС України", на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, м. Київ, проспект Гузара Любомира, 44; код ЄДРПОУ 42795490).

Правове регулювання технічних, організаційних, економічних та правових засад функціонування газотранспортної системи України здійснюється Кодексом Газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1378/27823 (далі - Кодекс ГТС).

За визначенням, наведеним у пункті 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС, інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.

Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи (пункт 5 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).

Отже, суб`єкти ринку природного газу (в даному випадку Позивач та Відповідач, як продавець та покупець природного газу відповідно), користуються ресурсами інформаційної платформи, адміністратором якої є Оператор ГТС.

Інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.

Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень (пункт 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).

Таким чином, Позивач, як суб`єкт ринку природного газу має право доступу до Інформаційної платформи у межах прав на перегляд відображених відомостей.

Як вбачається з позовної заяви, факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника "останньої надії" з наведених вище підстав підтверджується:

- листом оператора ГТС з інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56ХS0000N8QGO00N;

- інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від оператора ГРМ (Форма № 10);

- відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом 56ХS0000N8QGO00N (надається у вигляді принтскрину з особистого кабінету Позивача на інформаційній платформі Оператора ГТС).

Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №2496 від 30.09.2015 (далі - Правила), договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника "останньої надії" та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.

Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" не потребує двостороннього підписання.

Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі -Договір) затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач почав споживати природній газ з 01.11.2021.

Відтак, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (далі - Постачальник) та Дитячим позаміським закладом оздоровлення та відпочинку «Променистий» Міністерства внутрішніх справ України (далі - Споживач) укладено Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - Договір), відповідно до п. 2.1 якого Постачальник зобов`язується постачати природний газ Споживачу в необхідних для нього об`ємах (обсягах), а Споживач зобов`язується своєчасно сплачувати Постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.

Згідно з п. 3.1 Договору постачання природного газу Споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Пунктом 3.3 Договору передбачено, що період безперервного постачання природного газу Постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу Споживачу Постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору.

Постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою Постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається Постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов`язковою для Сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення Постачальником на власному сайті (п. 4.1. Договору).

Відповідно до п. 4.2. Договору об`єм (обсяг) постачання природного газу Споживачу за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Згідно п. 4.3. Договору Постачальник зобов`язаний надати Споживачу рахунок на оплату природного газу за цим Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між Постачальником і Споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо Сторонами це окремо обумовлено).

Пунктом 4.4. Договору встановлено, що Споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий Постачальником відповідно до пункту 4.3. цього Договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.

У разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. У разі порушення побутовим Споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу (п. 4.5. Договору).

Відповідно до пп. 1 п. 5.2. Договору Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього Договору.

Згідно з пп. 1 п. 6.1. Договору постачальник має право отримувати від Споживача плату за поставлений природний газ.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (п. 8.1. Договору).

Цей договір набирає чинності з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія цього договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником. Розірвання (припинення дії) цього Договору не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість Постачальнику за цим Договором (п. 11.1. Договору).

Пунктом 11.5. Договору передбачено, що усі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані за зазначеними в цьому Договорі адресами Сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.

Так, відповідно до пункту 2 глави 7 розділу XII Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП №2493 від 30.09.2015 (далі - Кодекс ГТС) у точках виходу до газорозподільної системи з метою проведення остаточної алокації щодобових відборів/споживання, що не вимірюються щодобово, оператор газорозподільної системи до 08 числа газового місяця (М+1) надає оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово. У випадку якщо комерційний вузол обліку обладнаний обчислювачем (коректором) з можливістю встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу, така інформація додатково надається в розрізі газових днів газового місяця (М).

Таким чином, об`єм (обсяг) спожитого Споживачем природного газу передається Оператором ГРМ в інформаційну платформу Оператора ГТС та використовується Постачальником для розрахунку вартості спожитого природного газу.

Позивач в позові зазначає, що проводить нарахування вартості спожитого Споживачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) розподіленого/спожитого Споживачем природного газу, які отримує в процесі доступу до інформаційної платформи оператора ГТС.

З матеріалів справи вбачається, що ЕІС-код споживача природного газу - Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочинку "Променистий" Міністерства внутрішніх справ України є 56ХS0000N8QGO00N.

Вартість природного газу визначається шляхом множення об`ємів природного газу, на ціну природного газу, визначену відповідно до встановленого тарифу.

З 1 жовтня 2021 ціна природного газу, що постачається постачальником "останньої надії" щоденно розраховується за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою КМУ від 30 вересня 2015 №809 в редакції Постанови КМУ № 1102.

Цією ж Постановою КМУ №1102 на період постачання з 1 жовтня по 30 листопада 2021 встановлено граничний розмір ціни природного газу для Бюджетних організацій, яка не може перевищувати 16,8 гривні за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість.

З долучених до позовної заяви документів вбачається, що протягом жовтня-листопада 2021 року розрахована за формулою ціна природного газу не перевищувала 16,8 грн. за 1 куб.метр, отже у цей період застосовується гранична ціна в 16,8 грн. за 1 куб.метр.

Позивач в позові також вказує, що з 1 грудня 2021 року ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) відповідно до умов Договору опублікована/оприлюднена на сайті Позивача за посиланням https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price. Ціна природного газу також підтверджується довідкою Позивача, яку останній долучив до матеріалів справи.

Позивач наголошує, що ним було виконано власні договірні зобов`язання в повному обсязі та поставлено відповідачу природний газ в загальному об`ємі 18,24889 тис. куб. м. на загальну суму 412330,47 грн.за період з листопада по грудень 2021 року.

Матеріали справи містять копії рахунку на оплату №34694 та акту приймання-передачі природного газу №21955 за листопад 2021 року з зазначеним обсягом поставленого газу в об`ємі 14,50034 тис. куб. м. на суму 243605,71 грн., а також коригуючого акту №27667 до акту приймання-передачі природного газу №21955 від 30.11.2021 з зазначеним обсягом поставленого газу в об`ємі 14,50034 тис. куб. м.

Так, на виконання п. 4.4. Договору позивач направив на адресу відповідача рахунок на оплату №34694, на підтвердження чого надав список згрупованих відправлень Укрпошти №20.12.2021-КЦ-30 та фіскальний чек від 21.12.2021.

Разом з тим, матеріали справи також містять копії рахунку на оплату №2292 та акту приймання-передачі природного газу №31658 за грудень 2021 року з зазначеним обсягом поставленого газу в об`ємі 3,74855 тис. куб. м. на суму 168724,76 грн. На підтвердження направлення вказаного рахунку відповідачу, позивач долучив до матеріалів справи список згрупованих відправлень Укрпошти №17.01.2022 та фіскальний чек від 19.01.2022.

В матеріалах справи міститься список згрупованих відправлень Укрпошти №08.02.2022-2 з відміткою «повторно направлені всі документи» та фіскальний чек від 09.02.2022, але, оскільки до списку згрупованих відправлень позивачем не долучено опису вкладення, у суду відсутня можливість встановити які саме документи були повторно направлено відповідачу.

Однак, відповідач за поставлений природний газ з листопада по грудень 2021 року розрахувався частково в розмірі 243605, 71 грн., у зв`язку з чим у нього сформувалась перед позивачем заборгованість на загальну суму 168724,76 грн.

З матеріалів справи вбачається, що з метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу вимогу №119/4.3-7762-2022 від 21.06.2022, в якій вимагав сплатити заборгованість у розмірі 168724,76 грн.

В якості доказу направлення на адресу відповідача вказаної вимоги позивач надав до суду копії опису вкладення, списку згрупованих відправлень Укрпошти Експрес та фіскального чеку від 22.06.2022.

Відповіді на вимогу №119/4.3-7762-2022 від 21.06.2022 не надано.

Позивачем до матеріалів позову також долучено лист Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з інформацією про надходження коштів на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", з якого вбачається, що за період з 01.10.2021 по 28.08.2022 від Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Променистий» Міністерства внутрішніх справ України були надходження всього у розмірі 243605,71 грн.

З огляду на вказане вище позивач просить суд стягнути з відповідача 168724,76 грн. заборгованості за спожитий газ.

Судом надана належна правова кваліфікація правовідносинам сторін. За своєю правовою природою між сторонами укладено договір на постачання продукту, яким виступає природний газ.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Договір постачання природного газу об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків для забезпечення опалення та постачання гарячої води до квартир співвласників (крім нежитлових приміщень) укладається на весь обсяг споживання природного газу для таких потреб та не може встановлювати різні ціни в межах цього обсягу. Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" може містити окремі умови для різних категорій споживачів. При цьому в межах кожної категорії споживачів договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач зобов`язаний, зокрема: 1) укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; 5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань відповідно до статей 173, 174, 175 Господарського кодексу України, статей 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, а згідно з нормами статті 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України)

За договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст. 265 Господарського кодексу України).

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України).

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина перша статті 193 Господарського кодексу України).

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

З матеріалів справи вбачається, що послуги постачання природного газу надавались за період з 01.11.2021 по 30.11.2021 та з 01.12.2021 по 31.12.2021, тоді як позивачем в розрахунку заборгованості вказаний період з 01.11.2021 по 31.07.2022.

Відтак, суд вважає вірними періоди надання послуг позивачем відповідачу з 01.11.2021 по 30.11.2021 та з 01.12.2021 по 31.12.2021.

Судом перевірена нарахована позивачем у рахунках сума заборгованості відповідача станом на дату їх складання. Разом з тим, судом враховано інформацію надану ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", що відображає об`єми поставленого природного газу відповідачу та його часткову оплату останнім.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було сплачено на користь позивача 151500,00 грн., на підтвердження чого відповідач надав суду копію платіжного доручення №224 від 23.09.2022, в якому зазначено, що платіж було проведено банком 30.09.2022. В призначенні платежу зазначено: « 1007020;2274; природний газ, дог№9 від 22.09.22р., акт №31658 від 22.09.22р.; в т.ч. ПДВ-25250,00 грн.».

Так, в матеріалах справи дійсно наявний акт приймання-передачі природного газу №31658, але в його реквізитах відсутня дата. При цьому, договір №9 від 22.09.2022 відсутній.

Однак, в даному випадку, у відповідача виникли грошові зобов`язання перед позивачем за умовами Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501.

У виставленому позивачем рахунку на оплату природного газу №2292, зазначено про необхідність при здійснені його оплати у платіжному дорученні в призначені платежу вказувати: «Оплата за природний газ, згідно Договору постачання газу ПОН, в т.ч. ПДВ 28120,79 грн».

Отже, дослідивши у сукупності наявні у матеріалах справи докази, суд не може дійти беззаперечного висновку про те, що перерахування відповідачем на користь позивача грошових коштів у сумі 151500,00 грн. здійснено згідно рахунка на оплату природного газу №2292, виставленого на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії».

Водночас, з матеріалів відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач наголошує на наявності факту часткової оплати останнім боргу та зазначає, що у нього залишилась заборгованість перед позивачем у розмірі 17224, 76 грн., про що відповідач направив позивачу лист з пропозицією укласти мирову угоду, на підтвердження чого долучає до матеріалів справи експрес-накладну ТОВ «Нова Пошта» №59000899949121 від 08.12.2022.

Враховуючи відсутність в матеріалах справи заперечень позивача з приводу часткової оплати відповідачем на його користь 151500,00 грн. заборгованості за спожитий природний газ, суд дійшов висновку, що наявні підстави для прийняття вказаного платіжного доручення в якості доказів часткової оплати відповідачем основної заборгованості.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Закриття провадження у справі на підставі зазначеної вище норми Господарського процесуального кодексу України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до моменту звернення до суду з позовною заявою, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не закриття провадження у справі.

Відповідно до відмітки АТ «Укрпошта» на конверті, в якому надійшла позовна заява, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулось з даним позовом до суду - 06.12.2022.

Разом з тим, з наданого відповідачем платіжного доручення №224, вбачається, що останнім на користь позивача було здійснено оплату за спожитий природний газ у розмірі 151500,00 грн. - 30.09.2022.

Отже, враховуючи те, що відповідачем було частково сплачено суму основної заборгованості у розмірі 151500,00 грн. до звернення позивачем з даним позовом до суду, то позов в цій частині пред`явлено позивачем необґрунтовано, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в цій частині.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлені Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" позовні вимоги в частині стягнення з Державної установи "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України" заборгованості в розмірі 168724,76 грн. за період з листопада по грудень 2021 року підлягають задоволенню частково, а саме в сумі 17224, 76 грн.

У зв`язку з простроченням оплати за поставлений природний газ позивачем нарахована пеня у сумі 24915, 79 грн. за період з 01.02.2022 по 31.07.2022, три проценти річних у сумі 2939,97 грн. за період з 01.02.2022 по 31.08.2022 та інфляційні втрати у сумі 30368,81 грн. за період з 01.02.2022 по 31.08.2022.

Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов`язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч. 4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 4.5. Договору у разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши надані позивачем розрахунки пені, трьох процентів річних та інфляційних втрат на предмет правильності та обґрунтованості, судом встановлено, що останні здійснено арифметично вірно, та у відповідності до умов Договору, обставин справи та вимог законодавства, у зв`язку з чим вимоги позивача про стягнення 24915,79 грн. пені, 2939,97 грн. трьох процентів річних та 30368,81 грн. інфляційних втрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З приводу аргументів відповідача, стосовно того, що у січні 2022 року Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Променистий» Міністерства внутрішніх справ України передано в підпорядкування Національної поліції України, у зв`язку з чим була проведена державна перереєстрація закладу, змінена назва та відкриті нові рахунки в органах Державної казначейської служби України, суд зазначає наступне.

Так, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається, що станом на час вирішення справи в суді, назва відповідача - Державна установа "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України", а його код ЄДРПОУ - 23314600.

Відтак, зміна назви відповідача та відкриття нових рахунків в органах Державної казначейської служби України не свідчить про правонаступництво в розумінні норм статті 104 Цивільного кодексу України та не потребує здійснення судом дій в порядку статті 52 Госпдораського процесуального кодексу України. А тому належним відповідачем у даній справі є Державна установа "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України".

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. ст. 74, 76 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Позивачем доведено суду факт порушення відповідачем своїх зобов`язань за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" в частині повної та своєчасної сплати вартості поставленого газу.

Натомість, відповідач хоч і визнав суму основного боргу у відзиві на позов, однак станом на день розгляду даної справи доказів повної оплати спожитого газу не надав, заявлених до нього позовних вимог не спростував.

Доказів мирного врегулювання спору сторонами подано не було.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Витрати зі сплати судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 73, 86, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до Державної установи "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України" задовольнити частково.

2. Стягнути з Державної установи "Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку "Променистий" Національної поліції України" (08292, Київська обл., м. Буча (пн), вул. Вокзальна, буд. 123, код ЄДРПОУ 23314600) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1, код ЄДРПОУ 40121452) заборгованість у розмірі 17224,76 грн. (сімнадцять тисяч двісті двадцять чотири гривні сімдесят шість копійок), пеню у розмірі 24915,79 грн. (двадцять чотири тисячі дев`ятсот п`ятнадцять гривень сімдесят девять копійок), три проценти річних у розмірі 2939,97 грн. (дві тисячі дев`ятсот тридцять девять гривень дев`яносто сім копійок), інфляційні нарахування у розмірі 30368,81 грн. (тридцять тисяч триста шістдесят вісім гривень вісімдесят одна копійка) та судовий збір у розмірі 1131,74 грн. (одна тисяча сто тридцять одна гривня сімдесят чотири копійки), видавши наказ.

3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення складено 17.02.2023.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата ухвалення рішення17.02.2023
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу109071294
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 226949,33 грн

Судовий реєстр по справі —911/2566/22

Ухвала від 21.08.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Скрипка І.М.

Ухвала від 24.04.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Скрипка І.М.

Ухвала від 20.03.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Скрипка І.М.

Ухвала від 06.03.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Скрипка І.М.

Ухвала від 27.02.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Рішення від 17.02.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 09.12.2022

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні