Справа № 293/261/23
Провадження № 2/293/199/2023
УХВАЛА
21 лютого 2023 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 )
до 1. Черняхівської селищної ради (адреса: майдан Рад,1, смт Черняхів, Житомирський район, Житомирська область, 12301, ЄДРПО 04344156);
2. Фермерського господарства "Кулішівське"(адреса: вул. Творогова, 1 с. Селянщина, Черняхівський район, Житомирська область, 12331, ЄДРПО32784194).
про визнання права власності на частку у статутному капіталі в порядку спадкування
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Черняхівської селищної ради та Фермерського господарства «Кулішівське», за змістом якого просить:
- визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , як спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності у порядку спадкування на частку у статутному капіталі Фермерського господарства «Кулішівське», яке зареєстровано Черняхівською районною державною адміністрацією 16.01.2004 код ЄДРПО 32784194, місце знаходження: Черняхівський район, с. Селянщина, вул. Творогова,1 у розмірі 100%.
Оглянувши позовні матеріали на предмет відповідності їх нормам Цивільного процесуального кодексу України, які регулюють порядок дотримання заявником вимог щодо подачі та форми позовної заяви суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху з наступних підстав.
Вимоги до оформлення позовної заяви викладені в статті 175 ЦПК України.
Статтею 177 ЦПК України визначено перелік документів, що додаються до позовної заяви.
Так, ч. 5 вказаної статті передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до п.4 ч.3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Позивач в позовній заяві визначив відповідачами Черняхівську селищну раду та Фермерське господарство "Кулішівське", однак резолютивна частина позову не містить конкретизованих вимог до кожного з відповідачів.
Відповідно до п.5 ч.3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
У позовній заяві позивач зазначає, що він являється спадкоємцем за заповітом після смерті батька ОСОБА_1 , однак позивачем в порушення норм ст. 1778 ЦПК України не долучено до позовної заяви копії заповіту.
Суд звертає увагу, що майно фермерського господарства належить йому на праві власності (частина перша статті 20 Закону України "Про фермерське господарство"). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання (частина перша статті 22 цього Закону). Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону (частина перша статті 23 того ж Закону).
У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
Водночас до позовної заяви позивач не додав доказів на підтвердження того, що померлому ОСОБА_2 належало 100 % статуного капіталу та відповідно не долучено доказів того, яке майна входить до статутного капіталу ФГ "Кулішівське" (засновницький договір тощо).
Крім того позивач не зазначив і про наявність інших спадкоємців після смерті ОСОБА_1 .
Радом з тим позов подано без додержання вимог встановлених п. 3ч. 3ст. 175,ч. 4 ст. 177 ЦПК України, а саме позивна заява не містить ціни позову та до позовної заяви не додано доказів на підтвердження сплати судового збору у розмірі, встановленому Законом, виходячи з ціни позову.
Такого висновку суд дійшов виходячи з наступного.
Згідно ст. 19 Закону України "Про фермерське господарство" до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Частиною 1 ст. 22 Закону України "Про фермерське господарство" визначено, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
У разі успадкування майна фермерського господарства одним спадкоємцем, він стає правонаступником успадкованого майна фермерського господарства з перспективою подальшого ведення фермерського господарства.
Статтею 190 ЦК України визначено, що майном, як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Майнові права є не споживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.
Поняття майнового права визначено ст. 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні". Відповідно до нього майновими правами, які можуть оцінюватися, визнаються будь-які права, пов`язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права (права на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо) та права вимоги.
Отже, моментом виникнення майнових прав у їх носія вважається загально прийнятий момент набуття права власності на певну річ чи сукупність речей, укладення правочину.
Разом з тим, суд зазначає, що позовна заява ОСОБА_1 не містить посилань на те, яке майно входить у цілісний майновий комплекс ФГ "Кулішівське", у зв`язку з чим суд позбавлений можливості визначити ціну позову.
Згідно ст. 191 ЦК України, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема ціну позову та обґрунтований розрахунок його ціни, виходячи із вартості спірного майна.
Пред`являючи позов майнового характеру (про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом) позивач не зазначив ціну позову, яка визначається дійсною вартістю ФГ "Кулішівське" та з якого підлягає оплаті судовий збір.
За таких обставин позивачу необхідно зазначити ціну позову та, за необхідності, надати докази сплати судового збору в установленому Законом порядку та розмірі.
Серед іншого , суд звертає увагу позивача, що відповідно до ч. ч. 2, 5 ст.95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
За таких підстав, суд зазначає, що копії документів подаються до суду належно завіреними.
Проте позивач до позовної заяви долучив документи, які не засвідчені належним чином в установленому Законом порядку з дотриманням ДСТУ.
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175-177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При цьому суд звертає увагу, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини її основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Зважаючи на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Керуючись ст. ст.175,177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Черняхівської селищної ради, Фермерського господарства "Кулішівське" про визнання права власності на частку у статутному капіталі в порядку спадкування- залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде вважатись неподаною і повернута заявнику .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженнюнепідлягає.
Ухвала складена та підписана: 21.02.2023
Суддя Людмила ЛОСЬ
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2023 |
Оприлюднено | 23.02.2023 |
Номер документу | 109103397 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Лось Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні