Справа № 693/622/22
Провадження № 2/693/69/23
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08.02.2023 Жашківський районний суд Черкаської області в складі: головуючого судді Коцюбинської Ю.Д., за участю секретаря судового засідання: Чумак Р.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Жашків цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про скасування свідоцтва про право на спадщину за заповітом та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,
У С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . 14.02.2014 ОСОБА_3 складено заповіт, яким все майно заповіла позивачу. Оскільки на час смерті матері ОСОБА_1 постійно проживала разом із нею, вона вважається такою, що фактично прийняла спадщину.
У вересні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса із заявою про відкриття спадкової справи. 08.10.2019 року нотаріусом винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, з якої вбачається, що 11.04.2014 року ОСОБА_3 складено заповіт, яким заповіла відповідачу земельну ділянку. 27.04.2018 року відповідач отримала свідоцтво про право на спадщину.
Позивач зазначає, що оскільки на день смерті матері вона мала повних 62 роки, то вона має право на обов`язкову частину спадщини.
Оскільки не має іншого способу відновити права позивача, вона змушена звернутись до суду із вказаним позовом.
19.09.2022 року Жашківський районний суд Черкаської області ухвалив відкрити провадження у цивільній справі. Розгляд справи провести у порядку загального провадження. Призначити підготовче засідання на 02.11.2022 року.
02.11.2022 року Жашківський районний суд Черкаської області витребував у приватного нотаріуса копію спадкової справи, яка заведена після смерті ОСОБА_3
ІНФОРМАЦІЯ_2 , враховуючи позицію сторін, суд ухвалив закрити підготовче засідання, призначити справу до розгляду на 08.02.2023 року.
В судове засідання сторони не з`явились, про дату та час розгляду повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
11.04.2014 року ОСОБА_3 складено заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу, яким земельну ділянку розміром 4,3194 га, яка розташована в межах Вільшанської сільської ради, кадастровий номер 7120984900:02:001:0091, заповіла ОСОБА_2 (арк. с. 47).
Вказаний заповіт позивачем під сумнів не поставлено.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (арк. с. 8).
15.11.2017 року ОСОБА_2 звернулась до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини (арк. с. 36).
Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 4,3194 га (арк. с. 51). Обсяг спадкового майна не є спірним між сторонами.
При цьому в матеріалах спадкової справи наявна довідка, видана Вільшанською сільською радою № 230 від 13.11.2017 року, відповідно до якої спадкоємцем ОСОБА_3 є ОСОБА_2 , про інших спадкоємців, в тому числі малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб, а також осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, в сільській раді відомостей немає (арк. с. 38).
27.04.2018 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом (арк. с. 67).
04.10.2019 року до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини звернулась ОСОБА_1 (арк. с. 71).
До матеріалів спадкової справи долучена довідка № 141 від 03.07.2019 року, видана Вільшанською сільською радою, в якої зазначено, що спадкоємцем ОСОБА_3 є донька ОСОБА_1 , яка на день смерті проживала разом із спадкодавцем. Про інших спадкоємців, в тому числі малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб, а також осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, відомостей немає (арк. с. 72).
Таким чином, в матеріалах спадкової справи наявні дві довідки, видані Вільшанською сільською радою, які підписані одними ти ж самими особами, але протилежного змісту.
Проте, враховуючи відсутність заперечень відповідача, суд приходить до висновку, що позивачем підтверджено факт проживання разом із спадкодавцем на момент її смерті.
Частино. 1 ст. 1241 ЦК України встановлено, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті матері ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) їй виповнилось 62 роки.
Поняття «непрацездатна особа» визначено у ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону.
Частиною 1 ст. 26 вказаного Закону, зокрема, встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно.
Таким чином, встановлено, що на час смерті матері, ОСОБА_1 досягла пенсійного віку, отже була непрацездатною дитиною спадкодавця та мало право на обов`язкову частину спадщини.
В свою чергу, відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV.
Частиною 3 ст. 26 вказаного Закону визначено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач довів обґрунтованість своїх вимог, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. 82, 258, 263-265, 273 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про скасування свідоцтва про право на спадщину за заповітом та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень задовольнити.
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 7120984900:02:001:0091, площею 4,3194 га, яка розташована в адмінмежах Вільшанської сільської ради Уманського району Черкаської області, що зареєстрована за ОСОБА_2 .
Скасувати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 27.04.2018 року приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу Шелудько В.П. на ім`я ОСОБА_2 , зареєстровано в реєстрі № 1137
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 2480 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду через Жашківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ю. Д. Коцюбинська
Суд | Жашківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2023 |
Оприлюднено | 23.02.2023 |
Номер документу | 109104589 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Жашківський районний суд Черкаської області
Коцюбинська Ю. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні