ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2023м. ДніпроСправа № 904/4831/22За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Амфітор ЛТД", м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбудсервіс", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення 361 300,00грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Чернявська Е.О.
Представники:
Від позивача: не з`явився
Від відповідача: не з`явився
С У Т Ь С П О Р У:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Амфітор ЛТД" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбудсервіс" заборгованість у розмірі 361 300,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №221220 від 22 грудня 2020 року в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.12.2022 справу №904/4831/22 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2022 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, яке відбудеться 24.01.2023.
20 січня 2023 року від позивача надійшло клопотання, яким просить розглянути справу без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 22.02.2023.
Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 50103, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, вул. Степана Тільги, буд. 36Б.
Направлена судом на адресу відповідача ухвала про відкриття провадження повернута підприємством зв`язку з відміткою: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Позивач та відповідач у судове засідання не з`явилися, явку повноважних представників не забезпечили.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ч.4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
22 грудня 2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Амфітор ЛТД" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інжбудсервіс" (покупець) укладено договір поставки №221220 (а.с. 6-13).
Відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов`язується передавати у власність покупцеві, а покупець приймати та оплачувати на умовах і у порядку, визначених договором, товар в асортименті, кількості, вказаними у специфікації, яка підписана та скріплена печатками сторін та є
невід`ємною частиною договору.
Поставка товару здійснюється окремими партіями у кількості на умовах та в строки, які узгоджені між сторонами у специфікаціях (п. 1.2 договору).
Пунктом 2.1 договору передбачено, що загальна кількість товару, його асортимент, назва, ціна та вартість товару зазначається у специфікації до договору. Конкретну кількість партії товару покупець визначає у заявці, яка надається згідно специфікації. Специфікація погоджена сторонами у Додатку №1 до договору.
Ціни на товар, що постачаються постачальником, вказуються у специфікації (п.7.1 договору).
Остаточна ціна товару, яка входить у партію поставки вказується сторонами у товарно-транспортній та видатковій накладній на поставку партії товару.
Сума договору складається з суми вартості партій товарів, поставлених постачальником протягом строку дії договору (п.п.7.2, 7.3 договору).
Відповідно до п. 8.1. договору покупець здійснює розрахунки за отриману партію товару протягом 10 (десяти) календарних днів з дати поставки товару. Усі розрахунки за договором здійснюються в національній валюті України (п. 8.2. договору).
Пунктом 8.3. договору передбачено, що оплата партії поставленого товару провадиться в гривнях шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника, вказаний у реквізитах до договору, на підставі товарно-транспортної, видаткової накладної, підписаної сторонами. Днем здійснення платежу вважається день, у який сума, що підлягає оплаті була списана з банківського рахунка покупця. При здійсненні платежу покупець обов`язково повинен вказувати у платіжному дорученні номер та дату цього договору, номер та дату видаткової накладної (товарно-транспортної накладної), за якою партія товару постачалася.
Відповідно до п. 12.1. договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє протягом одного календарного року, а у частині не виконаних зобов`язань - до їх повного виконання.
Невід`ємною частиною цього Договору є: Специфікація (Додаток № 1) (п. 15.1 договору).
Договір підписаний сторонами та скріплений печаткою без зауважень та заперечень до нього.
Згідно статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
В матеріалах справи відсутні докази того, що спірний договір визнавався недійсним в судовому порядку.
Так, жодна із сторін письмово на виявила бажання припинити дію договору. Відтак, договір поставки №221220 від 22.12.2020 був чинним протягом спірного періоду.
Сторони договору погодили асортимент на загальну кількість товару, що постачається по договору, у специфікації, а саме:
- стекловата ODE - 50мм 1,2*6,25 (15m2/pkt) - рулон у кількості 100 за загальною ціною 60 000, 00 грн;
- металопрофіль (профнастіл) - товщина 0,8 мм покриття поліестер, корисна ширина:950мм в м2 у кількості 1150 на загальну суму 301 300,00 грн.
Загалом на загальну суму 361 300,00 грн, що підтверджується специфікацією та видатковими накладними №1,2 (а.с. 14-16).
Зазначена специфікація та видаткові накладні містять посилання на договір №221220 від 22.12.2020 та підписи сторін скріплені печатками підприємств.
Станом на час звернення позивача з позовом до суду заборгованість за договором поставки №221220 від 22.12.2020 у сумі 361 300,00 грн відповідачем не сплачена.
Предметом розгляду у даній справі є стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу за поставлений товар, за прострочення виконання зобов`язання з оплати вартості поставленого товару.
Предметом доказування у даній справі є обставини укладення договору поставки, строк його дії, умови поставки, загальна ціна, строк оплати, докази оплати, наявність/відсутність заборгованості; наявність/відсутність підстав для застосування відповідальності за порушення зобов`язань за договором.
За змістом статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. (стаття 626 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського Кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цім Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (частини 1, 2 статті 712 Цивільного кодексу України).
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
У відповідності до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини 1 статті 691 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.
Договір купівлі-продажу є оплатним, відтак одним із основних обов`язків покупця є оплата ціни товару. Ціна - грошове відображення вартості товару за його кількісну одиницю. Ціна товару, як правило, визначається у договорі за згодою сторін.
Частиною 1 ст. 692 ЦК України встановлено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
У відповідності до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Враховуючи умови договору поставки (п.8.1.), строк оплати товару, поставленого позивачем відповідачу, поставка якого підтверджується зазначеними вище накладними, є таким, що настав:
за видатковою накладною №1 від 20.01.2021 на суму 60000,00 грн. - 01.02.2021, (30.01.2021 - вихідний день (субота), тож строк оплати переноситься на перший робочий день (ч.5 ст. 254 ЦК України), прострочка виконання настає з 02.02.2021;
за видатковою накладною №2 від 21.01.2021 на суму 301300,00 грн. - 01.02.2021, (31.01.2021 - вихідний день (неділя), тож строк оплати переноситься на перший робочий день (ч.5 ст. 254 ЦК України), прострочка виконання настає з 02.02.2021;
Будь-яких доказів своєчасної оплати заявленої позивачем до стягнення заборгованості у сумі 361 300,00грн. відповідачем відповідно до положень статей 13, 74 ГПК України під час розгляду справи не надано, а судом таких обставин не встановлено.
За наведеного, вимоги позивача про стягнення з відповідача основного боргу визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом третім частини третьої статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, стягненню з відповідача підлягає сума 361 300,00грн.
При зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 5 419,50грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №0037510014 від 07.12.2022 на суму 2 938,50 (а.с. 17) та квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №0037510013 від 07.12.2022 на суму 2 481,00 грн (а.с.18).
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у сумі 5 419,50грн.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Амфітор ЛТД" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбудсервіс" про стягнення 361 300,00грн.- задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбудсервіс" (50103, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Степана Тільги, буд. 36Б; ідентифікаційний код 20232853) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Амфітор ЛТД" (49008, м. Дніпро, вул. Журналістів, буд. 9; ідентифікаційний код 42461068) заборгованість у сумі 361 300 (триста шістдесят одна тисяча триста)грн. 00коп., витрати по сплаті судового збору у сумі 5 419 (п`ять тисяч чотириста дев`ятнадцять)грн. 50коп., видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення підписано 22.02.2023
Суддя Н.М. Євстигнеєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2023 |
Оприлюднено | 23.02.2023 |
Номер документу | 109127907 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні