Ухвала
від 22.02.2023 по справі 922/622/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

"22" лютого 2023 р.м. ХарківСправа № 922/622/23

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Бринцева О.В.

розглянувши матеріали

позовної заявиТовариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІТІ 90" (61106, м. Харків, пр. Героїв Харкова, 274-В) до Російської Федерації простягнення 1.221.468,11 грн

ВСТАНОВИВ:

17.02.2023 ТОВ "ЮНІТІ 90" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача російської федерації, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача матеріальну шкоду в розмірі 1.221.468,11 грн.

Вищевказана позовна заява подана з порушенням вимог, які ставляться господарським процесуальним законодавством України, що виключає можливість відкриття за нею провадження у справі.

Відповідно до статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно з частиною першою статті 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У відповідності до пункту 2 частини третьої статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

Процесуальні права та обов`язки іноземних осіб визначені статтею 365 ГПК України. Згідно з її положеннями іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Це в повній мірі стосується і питань щодо наявності у іноземної юридичної особи господарської процесуальної правосуб`єктності. Так, згідно зі статтею 170 ГПК України, яка регулює порядок подачі заяв по суті, справи та інших документів, іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб`єктності за відповідним іноземним законом (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

З викладеного випливає, що умовою відкриття провадження у справі є наявність у визначених позивачем учасників судового процесу, в т.ч. іноземних, господарської процесуальної правосуб`єктності. Стосовно організацій це, зокрема, означає, наявність статусу юридичної особи. При цьому цей статус повинен бути підтверджений у встановленому законом порядку.

Проте в даному разі позивач, зазначаючи відповідачем у справі організацію під назвою «Російська Федерація», не надав доказів того, що ця організація є юридичною особою. Позовна заява та додані до неї документи не містять інформації, яка підтверджувала б наявність цього статусу. Зокрема, в позовній заяві не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи у відповідному державному реєстрі (або його аналог). Не додано документ, що є доказом її правосуб`єктності за відповідним іноземним законом (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо). Не зазначено відомості про місцезнаходження відповідача.

Суд зазначає, що держава, в т.ч. іноземна, бере участь в господарському процесі в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах. В цьому разі цей органі набуває статусу учасника судового процесу (позивача, відповідача, третьої особи) (стаття 29 ГПК України).

Натомість позивач не вказав орган, котрий на його думку уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.

В підсумку, на підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що позивачем подано позов до особи, котра не володіє господарською процесуальною правосуб`єктністю, а тому згідно з статтями 2, 4 та 45 ГПК України ця особа не може бути відповідачем у господарському судочинстві, а отже відповідна позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Згідно з приписами частини шостої статті 175 ГПК України суд, відмовляючи у відкритті провадження з підстави, роз`яснює заявникові, що даний позов може бути віднесений до юрисдикції господарських судів у разі, якщо позивачем буде належним чином визначено коло учасників справи, в т.ч. відповідача. Зокрема буде визначено особу, яка уповноважена представляти інтереси іноземної держави у спірних правовідносинах та надані передбачені іноземним законом докази наявності у цієї особи статусу юридичної особи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 20, 48, 175, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити ТОВ "ЮНІТІ 90" у відкритті провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до апеляційного суду Східного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

СуддяО.В. Бринцев

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.02.2023
Оприлюднено23.02.2023
Номер документу109129021
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/622/23

Ухвала від 22.02.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні