Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/2098/22
Провадження № 2/935/119/23
РІШЕННЯ
Іменем України
07 лютого 2023 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Василенка Р.О., зі секретарем - Криворучко Я.В., за участю відповідача - ОСОБА_1 , його представника - адвоката Саган Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання батька,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування позовних вимог вказав, що він є особою з інвалідністю І групи «Б», внаслідок захворювання йому було ампутовано обидві ноги, що стало причиною виникнення потреби в постійному догляді. Вказує, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є його сином, однак будь-якої допомоги від останнього він не отримує, син не цікавиться його станом та потребою у сторонньому догляді. Вказує, що єдиним доходом позивача є його пенсія, розмір якої не достатній для забезпечення нормального способу життя, включаючи витрати на лікування та придбання медикаментів для підтримки нормального стану здоров`я. Тому, зважаючи на скрутне матеріальне становище позивача та необхідність лікування, просить суд стягнути з свого сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти на його користь у твердій грошовій сумі в розмірі 5000,00 грн.
Позивач ОСОБА_2 та його представник - адвокат Кушніренко А.В. в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача - адвокат Кушніренко А.В., подав до суду заяву про розгляд справи без їх участі позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 , в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. Вказав, що єдиним доходом останнього є його пенсія по інвалідності, тому не має змоги сплачувати аліменти. Зазначив, що батько отримує пенсію по інвалідності та пенсію держслужбовця за віком. Вказав, що відносини з батьком мають напружений характер, незважаючи на це, допомагав батьку в тому числі коли останній перебував на лікуванні.
Представник відповідача - адвокат Саган Н.В. в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог, з підстав вказних у відзиві. Вказала, що позивачем не надано будь-яких доказів на підтвердження скрутного матеріального становища та потреби в матеріальній допомозі. Позивач не надав доказів, що вказують на недостатній розмір його доходу.
Суд, розглянувши справу, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та подані докази, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис №432.
Як вбачається з довідки до акта огляду МСЕК від 14.02.2020 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має першу групу інвалідності, безтерміново, потребує постійного стороннього догляду. Потреба в сторонньому догляді підтверджується довідкою виданою КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Коростишівської міської ради від 25.01.2023 №152.
Згідно договору дарування житлового будинку від 16.12.2011 року, посвідченого приватним нотаріусом Коростишівського районного нотаріального округу Мошковською З.І., зареєстрованого в реєстрі за №338, слідує, що ОСОБА_2 подарував ОСОБА_1 , житловий будинок з надвірними спорудами, що за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно договору дарування земельної ділянки від 16.12.2011 року, посвідченого приватним нотаріусом Коростишівського районного нотаріального округу Мошковською З.І., зареєстрованого в реєстрі за №340, слідує, що ОСОБА_2 подарував ОСОБА_1 , земельну ділянку, з кадастровим номером 1822510100:01:005:0169, площею 0,1000 га, що за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки про доходи від 24.01.2023 року №2954 7799 9897 1613, слідує, що ОСОБА_1 отримує пенсію помісячний розмір якої складає 2100,00 грн.
З довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААВ №506139 від 26.04.2021 року, вбачається, що ОСОБА_1 , має 3 групу інвалідності з дитинства, дата переогляду 26.04.2023 року.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 51 Конституції України повнолітні діти зобов`язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Відповідно до ст. 202 СК України, повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов`язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.
Відповідно до ч. 2 ст. 205 СК України суд визначає розмір аліментів на батьків з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін, можливості одержання утримання від інших дітей, дружини, чоловіка та своїх батьків.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 05 вересня 2019 року у справі № 212/1055/18-ц дійшов висновку, що тлумачення статті 202 СК України свідчить, що обов`язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків виникає на підставі складу юридичних фактів: 1) походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв`язків (зокрема, усиновлення); 2) непрацездатність матері, батька; 3) потреба матері, батька в матеріальній допомозі. Зобов`язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї із вказаних умов. Обов`язок повнолітніх дітей не пов`язується з їх працездатністю і можливістю надавати батькам матеріальну допомогу. При встановленні, чи батьки потребують матеріальної допомоги, повинні враховуватися будь-які обставини, які свідчать про необхідність в матеріальній допомозі. При цьому, отримання матір`ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги.
Тобто, при вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання батьків слід враховувати, що вказане право батьків, виникає за наявності таких умов: непрацездатності батьків та наявності у них потреби у матеріальній допомозі і не залежить від майнового стану повнолітніх дочки, сина. Тому моментом виникнення обов`язку утримувати своїх батьків є наявність усіх перерахованих умов. Непрацездатними вважається той з батьків, хто досяг загального пенсійного віку або є інвалідом I, II чи III групи.
Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку в залежності від матеріального становища батьків. До уваги приймається отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, що може приносити дохід тощо. Факт непрацездатності батьків не зумовлює виникнення у дітей обов`язку їх утримання, а має супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню матеріальну допомогу. Свідченням реальної потреби в матеріальні допомозі є отримання матір`ю чи батьком доходів, які є меншими за прожитковий мінімум.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено на 2023 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, а саме: з 1 січня 2023 року - 2093,00 грн.
Водночас позивач не надав суду будь-яких доказів, які б вказували, що розмір пенсії, яку він отримує, є недостатнім, оскільки він є інвалідом 1 групи, потребує постійного лікування та сторонньої допомоги, а його витрати значно перевищують дохід. Тобто свідчень того, що отримуваний ним дохід у вигляді пенсії не забезпечує його потреб, а матеріальне становище є скрутним, позовна заява не містить, суд не може перевірити обґрунтованість заявлених до стягнення аліментів у визначеному розмірі та недостатності доходу позивача з обсягу наданих доказів, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Питання, щодо судових витрат вирішується відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, судовий збір компенсується за рахунок держави.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268, ЦПК України, на підставі ст.ст. 202, 205 СК України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на його утримання, як непрацездатного батька, відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2,
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складено 13.02.2023 року.
Суддя Роман ВАСИЛЕНКО
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2023 |
Оприлюднено | 24.02.2023 |
Номер документу | 109139322 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Василенко Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні