РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №568/126/23
Провадження №2-о/568/12/23
21 лютого 2023 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
в складі головуючої судді Троцюк В.О.
секретаря судового засідання Гуменюк Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Радивилів в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Козинська сільська рада Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, просить встановити факт проживання зі спадкодавцем більше п`яти років на час відкриття спадщини, а саме проживання з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування своїх вимог заявник вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка була зареєстрована та проживала до дня смерті в АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 була одинокою, власних дітей не мала. В силу погіршення стану здоров`я, остання потребувала сторонньої допомоги. В зв`язку з цим, заявник з 17.10.2011 року проживав разом з померлою, здійснював її догляд, вів спільне господарство. За життя між ОСОБА_2 та заявником 17.10.2011 року було укладено спадковий договір, що був посвідчений приватним нотаріусом Радивилівського районного нотаріального округу Додь Н.В. Згідно до вказаного договору після смерті ОСОБА_2 у власність заявника переходить будинковолодіння з приватизованою земельною ділянкою площею 0,13 га, що знаходяться в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 також відкрилася спадщина, на майно, що неохоплене спадковим договором, а саме на земельну ділянку площею 0,1037 га, що належала померлій на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Звернувшись в січні 2023 року до нотаріуса щодо прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , заявник отримав відмову, оскільки відсутні підтверджуючі документи на проживання зі спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини.
30 січня 2023 року ухвалою судді Радивилівського районного суду Рівненської області у даній цивільній справі відкрито провадження та призначено судовий розгляд в порядку окремого провадження. Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.
В судове засідання заявник та його представник не з`явився, подавши заяву про розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги підтримують повністю.
Представник зацікавленої особи Козинської сільської ради в судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи за відсутності їх представника.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4 ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 01 липня 2018 року виконавчим комітетом Козинської сільської ради Рівненській області, актовий запис №58 від 01.07.2018 року (а.с.8)
17 жовтня 2011 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено спадковий договір, відповідно до якого після смерті ОСОБА_2 у власність ОСОБА_1 переходить будинковолодіння з приватизованою земельною ділянкою загальним розміром 0,1300 га, що знаходяться АДРЕСА_1 . Вказаний договір посвідчено приватним нотаріусом Радивилівського районного нотаріального округу Додь Н.В. (а.с.9-12)
ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 0,1037 га відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 16.12.2015 року, яка розташована в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 5625883900:01:006:0099), цільове призначення для ведення особистого селянського господарства. (а.с.13)
ОСОБА_1 відповідно до рішення виконавчого комітету Козинської сільської ради Радивилівського району Рівненської області №21 від 26.02.2014 року був призначений опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки АДРЕСА_1. (а.с.16)
ОСОБА_2 на час своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . До складу її сім`ї входив опікун ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою №1778 від 03.12.2018 року, виданою Козинською сільською радою Радивилівського району Рівненської області.(а.с.17)
Відповідно до довідки Козинської сільської ради №08-25/66/23 від 10.01.2023 ОСОБА_1 , призначений опікуном ОСОБА_2 , з 17.10.2011 року з часу укладення спадкового договору спільно проживав з ОСОБА_2 , вів спільне господарство та здійснював за нею догляд до моменту її смерті. (а.с.20)
Приватним нотаріусом Радивилівського районного нотаріального округу Гордійчук В.І. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в зв`язку з відсутності документального підтвердження проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. (а.с.18)
Частиною 1 ст.13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1, п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За змістом п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму ВСК України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008 року, слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
З огляду на те, що в складі спадщини наявне нерухоме майно, у силу вимог ч.1 ст.1299 ЦК України спадкоємці зобов`язані зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, для цього заявнику необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Так, як такі документи у заявника відсутні, то він звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, маючи за мету оформлення та видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст..1264 ЦК України до четвертої черги спадкоємців за законом відносяться особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.п.3,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно з частиною 2 статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено інший порядок їх встановлення.
Отже, у випадку, якщо спадкоємець фактично постійно проживав із спадкодавцем протягом п`яти років до часу відкриття спадщини, він має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Таким чином, досліджені судом докази підтверджують те, що ОСОБА_1 з часу укладення спадкового договору, а саме з 17.10.2011 року проживав з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом п`яти років до часу відкриття спадщини. Сумнівів у достовірності досліджених доказів, судом не встановлено.
За таких обставин, суд приходить до висновку що вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту проживання з ОСОБА_2 більше п`яти років до часу відкриття спадщини підлягають задоволенню.
Задовольняючи заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, суд бере до уваги те, що метою встановлення даного факту є необхідність реалізації права на оформлення спадщини, отже даний факт породжує юридичні наслідки для спадкоємців; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення цього факту та встановлення цього юридичного факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
На підставі ст.ст.1200, 1221, 1264, 1268, 1270, 1286, 1299 ЦК України та керуючись ст.ст.3, 12, 258, 259, 265, 273, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Козинська сільська рада Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживав однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга може бути подана до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Козинська сільська рада, ЄДРПОУ 04386485, місце знаходження: с.Козин вул..Берестецька, 145 Радивилівського району Рівненської області.
Суддя В.О. Троцюк
Суд | Радивилівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2023 |
Оприлюднено | 24.02.2023 |
Номер документу | 109140434 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Радивилівський районний суд Рівненської області
Троцюк В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні