Ухвала
від 21.02.2023 по справі 303/6742/22
МУКАЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 303/6742/22

Провадження № 1-кп/303/531/22

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2023 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі судді ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_4 , представника потерпілої сторони ОСОБА_5 розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62021140120000156 від 20.09.2022 року по обвинуваченню ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362 та ч.3 ст.362 КК України,

ВСТАНОВИВ:

12 грудня 2022 року в провадження судді ОСОБА_1 для розгляду по суті надійшов обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362, ч.3 ст.362 КК України.

Прокурор в підготовчому судовому засіданні просив призначити судовий розгляд у кримінальному провадженні, посилаючись на те, що обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362, ч.3 ст.362 КК України, відповідає вимогам КПК України, підстав для закриття провадження чи повернення обвинувального акту відсутні.

Представник потерпілої сторони - Закарпатської митниці ОСОБА_5 подав до суду клопотання за підписом в. о. начальника Закарпатської митниці ОСОБА_7 про повернення обвинувального акту прокурору на підставі п.3 ч. 3 ст.314 КПК України, у зв`язку з невідповідністю обвинувального акту вимогам ст. 55 КПК України. Клопотання мотивовано тим, що відповідно до Положення про Закарпатську митницю, затвердженого наказом ДМС України від 29.10.2020 року № 489, митниця утворюється як територіальний орган Держмитслужби без статусу юридичної особи. Закарпатська митниця, яка органом досудового розслідування визнана потерпілою стороною у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 - головний державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Мукачево» Закарпатської митниці Держмитслужби, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362, ч.3 ст.362 КК України, - є митним органом, як відокремлений підрозділ в частині делегованих повноважень ДМС України, а тому не може мати статусу потерпілої сторони, відповідно до вимог ст. 55 КПК України.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_4 подав суду клопотання про закриття кримінального провадження на підставі п.7 ч.1 ст.284КПК України та зазначив, що злочин передбачений ч. 1 ст. 362 КК України, відповідно до п.1 ч. 1 ст.477 КПК України, віднесено до кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення, що може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого. В даному випадку обвинувачення за ч.3 ст. 362 КК України є похідним від ч. 1 ст. 362 КК України, оскільки кваліфікуючою ознакою такого зазначено - повторність. Згідно положень ч.4 ст.26 КПК України кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення розпочинається лише на підставі заяви потерпілого. Відмова потерпілого, а у випадках, передбачених цим Кодексом, його представника від обвинувачення є безумовною підставою для закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення. На переконання захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_4 , не подавала письмової заяви про вчинення злочину, не висловила своєї однозначної позиції про притягнення ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності за ч.1 ст.362, ч.3 ст.362 КК України, а тому прохають закрити кримінальне провадження на підставі п.7 ч.1 та ч.7 ст.284 КПК України.

Прокурор, в судовому засіданні, заперечив проти задоволення клопотання представника потерпілої сторони про повернення обвинувального акту та проти задоволення клопотання сторони захисту про закриття кримінального провадження, мотивуючи тим, що органом досудового розслідування, у даному кримінальному провадженні, визнано потерпілою стороною Закарпатську митницю Держмитслужби, оскільки відповідно до п.п.20,21,28 п.5 Положення про Закарпатську митницю, затвердженого наказом ДМС України від 29.10.2020 року № 489, митниця з метою виконання повноважень бере участь у судових справах та судових процесах (у порядку само представництва) через начальника митниці, а також без окремого доручення начальника митниці, в усіх без виключення судах, з усіма відповідними правами і обов`язками наданими законодавством для учасників судового процесу. Разом з тим, прокурор повідомив, що відомості про кримінальне правопорушення були внесені уповноваженою особою до ЄРДР, за заявою потерпілої сторони - Закарпатської митниці Держмитслужби в особі в. о. керівника І. Безсмертного від 17.05.2022 року, адресованій ТУ ДБР розташованого в м. Львові, в якій останній просив вжити заходи в межах чинного законодавства щодо можливих несанкціонованих дій з інформацією, наявною в автоматизованих системах АСМО «Інспектор» та ЄАІС. Таким чином, права і обов`язки потерпілої сторони у Закарпатської митниці Держмитслужби, виникли з моменту подання такої заяви, яку сторона обвинувачення вважає заявою-повідомленням про кримінальне правопорушення.

Заслухавши позицію прокурора, обвинуваченого, захисника, представника потерпілої сторони, перевіривши обвинувальний акт та додані до нього реєстр матеріалів досудового розслідування, розписки сторони захисту, суд приходить до наступних висновків.

Процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування, відповідно до положень ч. 4 ст. 110 КПК України - є обвинувальний акт, який повинен відповідати вимогам, передбаченим ст. 291 КПК України.

Згідно із приписом п. 13 ч. 1 ст. 3 КПК України, обвинувачення - це твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунуте в порядку, встановленому цим Кодексом.

Обов`язок перевіряти обвинувальний акт на відповідність вимогам закону покладається на суд 1-ої інстанції у підготовчому судовому засіданні, а у випадку, якщо обвинувальний акт не відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України, суд, на підставі п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України, має право повернути прокурору обвинувальний акт.

Згідно обвинувального акту, ОСОБА_6 - головний державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Мукачево» Закарпатської митниці Держмитслужби, обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362 КК України, тобто у несанкціонованій зміні інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп`ютерах), автоматизованих системах чи комп`ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї та за ч.3 ст.362 КК України, тобто у несанкціонованій зміні інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп`ютерах), автоматизованих системах чи комп`ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, вчиненій повторно.

В обвинувальному акті, за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 362 та ч.3 ст.362 КК України, органом досудового розслідування потерпілою стороною зазначено - Закарпатську митницю (код ЄДРПОУ ВП:43985560, місцезнаходження: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20).

Відповідно до ч. 1 ст. 55 КПК України, потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

Разом з цим, згідно наданого суду витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною особою є Державна митна служба України код ЄДРПОУ 43115923, а Закарпатська митниця - є відокремленим підрозділом Держмитслужби, тобто не має статусу юридичної особи.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 55 КПК України, права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. У разі коли особа не подавала відповідної заяви і була визнана потерпілим слідчим, прокурором або судом, права і обов`язки потерпілого виникають у неї з моменту надання згоди на таке визнання.

Слід зазначити, що в основі набуття фізичною чи юридичною особою статусу потерпілого у кримінальному провадженні лежить одночасна сукупність таких умов: фактична (завдання кримінальним правопорушенням відповідної шкоди) та формальна (подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого). Перевірка, розгляд та вирішення такої заяви законом не передбачаються, тому статусу потерпілого особа набуває автоматично за наявності вказаних вище умов.

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці, як відокремленого підрозділу Держмитслужби заперечував, що Закарпатська митниця (в особі керівника), зверталася до правоохоронних органів із заявою про кримінальне правопорушення. При цьому стверджували, що Закарпатська митниця (в особі керівника), не подавала клопотання слідчому про залучення до провадження в якості потерпілої сторони Закарпатську митницю, та не давала слідчому своєї згоди на таке визнання.

Повертаючись до обвинувального акта, слід зазначити, що злочин передбачений ч. 1 ст. 362 КК України відповідно до п.1 ч. 1 ст.477 КПК України, віднесено до кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення, що може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого. В даному конкретному випадку обвинувачення за ч. 3 ст. 362 КК України є похідним від ч. 1 ст. 362 КК України, оскільки кваліфікуючою ознакою такого зазначено - повторність. Згідно положень ч.4 ст.26 КПК України кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення розпочинається лише на підставі заяви потерпілого. Відмова потерпілого, а у випадках, передбачених цим Кодексом, його представника від обвинувачення є безумовною підставою для закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Разом з цим, клопотання сторони захисту про закриття кримінального провадження на підставі п.7 ч.1 ст.284 КПК України, у зв`язку з відмовою представника потерпілої сторони від обвинувачення у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 - головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Мукачево» Закарпатської митниці Держмитслужби, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.362, ч.3 ст.362 КК України, не знаходить свого підтвердження, оскільки потерпіла сторона не подавала суду заяву про відмову від обвинувачення та не заявляла про таке в усній формі. Більше того, представник потерпілої сторони заперечує, що Закарпатська митниця - є потерпілою стороною у даному кримінальному провадженні.

Судом встановлено, що обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362, ч.3 ст.362 КК України не відповідає вимогам п.3) ч.2 ст. 291 КПК України, а саме: в порушення положень ч.1 ст.55 КПК України, зазначено потерпілою стороною відокремлений підрозділ ДМС України, без статусу юридичної особи.

Відокремлений підрозділ - це підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням, здійснює всі або частину її функцій, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Відокремлений підрозділ не є юридичною особою. Такий підрозділ наділяється майном юридичної особи, що його створила, і діє на підставі затвердженого нею положення.

Об`єктом злочину, передбаченого ст. 362 КК України - є власність на комп`ютерну інформацію, встановлений порядок її зберігання та використання.

У клопотанні в.о. начальника Закарпатської митниці ОСОБА_7 , зазначає, що відповідно до пункту 1.3 Положення про Закарпатську митницю, затвердженого наказом ДМС України від 29.10.2020 року № 489, Державна митна служба України - є власником ЄАІС Держмитслужби та інформації, яка створена Держмитслужбою. Держмитслужба є й розпорядником інформації, яка обробляється в ЄАІС. Згідно п.3.1 Положення, до складу ЄАІС Держмитслужби входить, автоматизована інформаційна система «Центр», АСМО та локальні підсистеми митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, що взаємодіють із АІС «Центр».

Таким чином, неправильне визначення органом досудового розслідування, власника комп`ютерної інформації, тобто потерпілої сторони, у даному кримінальному провадженні, унеможливлює для обвинуваченого якісно та в повній мірі здійснювати свій захист від пред`явленого обвинувачення, що безперечно порушує право особи на захист, як наслідок слугує беззаперечною підставою для скасування вироку суду.

Відповідно до положень ч.7 ст.55 КПК України, суд має право визнати особу потерпілою лише за її письмовою згодою. Положення цієї статті не поширюється на провадження, яке може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого (кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення.)

Злочин передбачений ч. 1 ст. 362 КК України, який інкримінується обвинуваченому ОСОБА_6 відповідно до п.1 ч. 1 ст.477 КПК України віднесено до кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення.

З врахуванням вищевикладеного та процесуальної неможливості усунути вказаний недолік обвинувального акту (заміну потерпілого у приватному обвинуваченні) під час судового провадження, суд дійшов висновку про наявність обставин, що перешкоджають судовому розгляду обвинувального акту щодо вказаної особи.

На підставі викладеного, керуючись: ст. 291, 314, 315, 370-372, 376 КПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження на підставі п.7 ч.1 ст.284КПК України у зв`язку з відмовою потерпілого від обвинувачення - залишити без задоволення.

Обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 62022140120000156 внесеному до ЄРДР 20.09.2022 року за обвинуваченням ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362, ч.3 ст.362 КК України, повернути прокурору для усунення порушень вимог КПК України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.

Головуючий ОСОБА_1

СудМукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення21.02.2023
Оприлюднено24.02.2023
Номер документу109141460
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї

Судовий реєстр по справі —303/6742/22

Ухвала від 22.08.2023

Кримінальне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Плечищева О. В.

Ухвала від 15.06.2023

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Феєр І. С.

Ухвала від 10.04.2023

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Феєр І. С.

Ухвала від 27.03.2023

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Феєр І. С.

Ухвала від 21.02.2023

Кримінальне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Плечищева О. В.

Ухвала від 21.02.2023

Кримінальне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Плечищева О. В.

Ухвала від 14.12.2022

Кримінальне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Плечищева О. В.

Ухвала від 09.12.2022

Кримінальне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Котубей І. І.

Ухвала від 09.12.2022

Кримінальне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Котубей І. І.

Ухвала від 05.10.2022

Кримінальне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Котубей І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні