Рішення
від 24.02.2023 по справі 904/3894/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.02.2023м. ДніпроСправа № 904/3894/22Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г., розглянувши матеріали

за позовом Акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк» м. Київ

до:

1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікс-Вент» м. Дніпро

2. Фізичної особи ОСОБА_1 м. Дніпро

про солідарне стягнення суми боргу зі сплати кредиту в розмірі 94999грн.97коп. та заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 21280грн.

Без участі представників сторін.

СУТЬ СПОРУ: Акціонерне товариство «Комерційний банк «Приватбанк» звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікс-Вент» та фізичної особи ОСОБА_1 з позовом про солідарне стягнення суми боргу зі сплати кредиту в розмірі 94999грн.97коп. та заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 21280грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачами зобов`язань за кредитним договором від 13.05.2021, укладеного шляхом приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ» на підставі анкети - заяви від 13.05.2021, та договором поруки №POR1620462877091.

Разом з позовом позивач надав клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.11.2022 направлений запит до Відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради із запитом щодо надання інформації відносно фізичної особи ОСОБА_1 м. Дніпро.

В листі-відповіді №6/5-6538 від 13.12.2022, що надійшов на адресу суду 19.12.2022, було повідомлено місце реєстрації фізичної особи ОСОБА_1 з 18.08.2009.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними в справі матеріалами. Клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін задоволено.

Запропоновано відповідачам у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати суду відзив на позов відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду.

Попереджено відповідачів, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2022 тричі надсилалась судом на адреси відповідачів, вказані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Також ухвала суду від 26.12.2022 надсилалась на електронну адресу ТОВ «Ікс-Вент», зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - xventilation@gmail.com.

Згідно з довідкою Господарського суду Дніпропетровської області ухвала суду від 26.12.2022 була доставлена до електронної скриньки ТОВ «Ікс-Вент» 26.12.2022.

Поштова кореспонденція із ухвалою суду від 26.12.2022, що направлялась на адресу місцезнаходження відповідача 1, повернена підприємством поштового зв`язку із застереженням про закінчення терміну зберігання.

Поштова кореспонденція із ухвалою суду від 26.12.2022, що направлялась на адресу місцезнаходження відповідача 2, повернена підприємством поштового зв`язку із застереженням про відсутність адресата за вказаною адресою.

Згідно з положеннями частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення (пункт 3); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (пункт 4); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5).

Ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2022 була надіслана завчасно на юридичну адресу відповідачів, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України №958 від 28.11.2013, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідних судових процесуальних документів.

Відповідач 1 є юридичною особою, на яку відповідно до статті 4, ч.1, п.10 ч.2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» покладений обов`язок зазначати достовірні дані щодо власного місцезнаходження. Відповідно до статті 10 зазначеного Закону такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Згідно з пунктом 94 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 (із змінами та доповненнями) для отримання поштових відправлень юридична особа повинна забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України "Про поштовий зв`язок", цих Правил.

Надіслання судом процесуальних документів на адреси відповідачів (зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та повідомлену Відділом формування та ведення реєстру територіальної громади Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради) і відсутність повідомлення відповідачами інших адрес для направлення поштової кореспонденції, є належним виконанням судом приписів процесуального закону щодо надсилання судових рішень учасникам справи. Оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю суду.

За таких обставин наявні достатні підстави вважати, що судом вжито належних заходів щодо повідомлення відповідачів про розгляд справи №904/3894/22, але відповідачі не скористались своїми процесуальними правами на подання відзиву на позов.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Станом на 24.02.2023 відзиви на позовну заяву відповідачами не надано.

Дослідивши матеріали справи, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд встановив таке.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Ікс-Вент» (далі - позичальник) через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» від 13.05.2021 (далі - заява).

Відповідно до заяви Товариство з обмеженою відповідальністю «Ікс-Вент» на підставі статті 634 Цивільного кодексу України приєдналося до розділу « 1.1. Загальні положення» та підрозділу « 3.2.8 Умови та правила надання послуги «КУБ»», Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), що розміщені на офіційному сайті АТ КБ "Приватбанк" за адресою pb.ua на дату укладення договору.

Згідно з преамбулою заяви, ця заява разом з умовами складають кредитний договір між банком та клієнтом (договір), який має наступні погоджені сторонами істотні умови:

Відповідно до частин першої, другої статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-телекомунікаційної системи, що використовується сторонами. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

За змістом статей 626, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною першою статті 638 Цивільного кодексу України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною першою статті 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Згідно з частиною першою статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до частини другої статті 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Пунктами 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 заяви встановлено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та інших винагород в обумовлені цим договором терміни.

Розмір кредиту: 380000грн. Строк кредиту: 12 місяців з дати видачі кредитних коштів.

У період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом - 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).

Проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4% в місяць від суми простроченої заборгованості.

Порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом.

Порядок дострокового погашення кредиту: якщо в звітному місяці дата дострокового погашення кредиту передує даті сплати щомісячного платежу, - клієнт сплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі; якщо дата дострокового погашення слідує за датою погашення щомісячного платежу, клієнт також оплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (додаток 1 до цієї заяви) є невід`ємною частиною договору.

В пункті 1.7 заяви сторони узгодили, що в разі: порушення строку повернення кредиту, визначеного п.1.3 цієї заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку; настання обставин, передбачених п.3.2.8.3.1.3 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні банку; настання обставин, передбачених п.3.2.8.6.2, п.3.2.8.6.6 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, клієнт зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості.

Відповідно до пунктів 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12 заяви клієнт доручає банку розмістити у мережі Інтернет відомості про його бізнес-проект, за яким банк надає кредит.

В разі участі клієнта у програмах відшкодування частини кредиту за рахунок державного та/або міського бюджетів клієнт дає банку дозвіл на розкриття банківської таємниці та будь-якої іншої інформації з обмеженим доступом, в тому числі персональних даних, розпоряднику коштів, який здійснює таке відшкодування, з метою здійснення контролю за цільовим використанням кредитних коштів.

Зміни й доповнення до цього договору можуть здійснюватися як шляхом підписання окремих додаткових угод до цього договору, так і шляхом обміну листами. Банк надає клієнту пропозиції щодо зміни істотних умов договору у спосіб, що дає змогу встановити дату відправлення повідомлення клієнту, а саме: шляхом направлення повідомлень електронною поштою, у системі «Приват24 для бізнесу», повідомлення у месенджерах. В разі, якщо клієнт не надасть банку письмове повідомлення про відхилення пропозиції банку щодо зміни істотних умов договору у строк 10 календарних днів з дня направлення повідомлення, зміни до істотних умов вважаються узгодженими сторонами та не потребують укладення додаткових угод.

Підписанням заяви клієнта підтверджує, що банком надано йому інформацію, передбачену частиною другою статті 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Підписанням заяви клієнта підтверджує, що банком надано йому інформацію, передбачену частиною другою статті 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання».

Розділом 2 заяви визначено, що клієнт підтверджує ознайомлення із розділом « 1.1 Загальні положення», а також підрозділом « 3.2.8 Умови та Правила надання кредиту «Кредит «КУБ» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті банку, у редакції, чинній на дату підписання цієї заяви, а саме наступним.

Згідно з пунктом 3.2.8.1 підрозділу 3.2.8 Умов та правил надання кредиту «Кредит КУБ» (далі - Умови) банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий «Кредит КУБ» (далі - послуга) для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни.

Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі - заява), а також в системі Приват24.

Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом заяви в системі Приват24 або у сервісі «Paperless» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.

Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.

Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України (НБУ), які регулюють кредитні відносини.

Відповідно до підпунктів 3.2.8.3.1, 3.2.8.3.2 пункту 3.2.8.3 підрозділу 3.2.8 Умов повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у заяві.

За користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з п. 3.2.8.6.2).

Підпунктами 3.2.8.3.3, 3.2.8.3.4 пункту 3.2.8.3 підрозділу 3.2.8 Умов встановлено, що у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому тарифами.

Сторони узгодили, що в разі: порушення строку повернення кредиту, визначеного п.1.3 заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку, настання обставин, передбачених п.3.2.8.3.1.4 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні банку, настання обставин, передбачених п.3.2.8.6.2, п.3.2.8.6.6 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, клієнт зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості.

Підпунктом 3.2.8.4.1 пункту 3.2.8.4 підрозділу 3.2.8 Умов визначено, що банк зобов`язується надати клієнту кредит за умови погодження можливості надання кредиту у відповідності до внутрішньобанківських методик оцінки фінансового стану та методик оцінки ризиків з подальшим перерахуванням коштів відповідно до заяви на поточний рахунок клієнта або шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.

Згідно з підпунктами 3.2.8.5.1, 3.2.8.5.2, 3.2.8.5.3 пункту 3.2.8.5 підрозділу 3.2.8 Умов клієнт зобов`язується: використовувати кредит на цілі, зазначені в п. 3.2.8.1; оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п.3.2.8.3.2; повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.

В підпункті 3.2.8.8.2 пункту 3.2.8.8 підрозділу 3.2.8 Умов вказано, що забезпеченням виконання зобов`язань клієнтом - юридичною особою за цим договором є укладення договору поруки.

Відповідно до пункту 3.2.8.9 підрозділу 3.2.8 Умов за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п. 3.2.8.1, 3.2.8.3 цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п.3.2.8.3.2.

Нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується.

Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві (п.3.2.8.3.1). Якщо повне погашення кредиту здійснюється в дату, що відрізняється від зазначеної в цьому пункті, то останньою датою погашення процентів, розрахованої від попередньої дати погашення по день фактичного повного погашення кредиту, є дата фактичного погашення кредиту.

У разі, якщо дата погашення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки за цим договором припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути здійснені в банківський день, що передує вихідному або святковому дню. Банківський день - день, у який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переказу грошових коштів із використанням каналів взаємодії з НБУ.

Погашення кредиту, сплата процентів за цим договором здійснюються у валюті кредиту. Погашення неустойки за цим договором здійснюються у гривні відповідно до умов цього договору.

Зобов`язання за цим договором виконуються в такій послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості за цим договором, перш за все спрямовуються для відшкодування витрат/збитків банку згідно з п.п. 3.2.8.5.14 цього договору, далі для погашення неустойки згідно з підрозділом 3.2.8.10 цього договору, далі - процентів згідно з п.3.2.8.3.4 цього договору, далі - прострочених процентів згідно з п.3.2.8.3.3 цього договору, далі - простроченого кредиту, далі - процентів, далі - кредиту. Остаточне погашення заборгованості за цим договором проводиться не пізніше дати, зазначеної в п.3.2.8.9.3 цього договору. У разі несплати процентів у відповідні дати сплати, визначені в цьому договорі, вони вважаються простроченими. У разі розрахунку витрат банку згідно з п.п. 3.2.8.5.14 цього договору за згодою сторін можлива зміна термінів погашення кредиту.

Розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту.

Згідно з пунктом 3.2.8.11 підрозділу 3.2.8 Умов договір є чинним з моменту підписання клієнтом заяви про приєднання. Строк дії договору встановлюється з дня його укладання і до повного виконання сторонами зобов`язань за договором.

Відповідно до результатів перевірки електронного підпису заява про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» від 13.05.2021 підписана електронним цифровим підписом (час підпису 14.05.2021, сертифікат виданий АЦСК АТ КБ "Приватбанк") директора ТОВ «Ікс-Вент» ОСОБА_1 та накладена електронна печатка товариства (час підпису 14.05.2021, сертифікат виданий АЦСК АТ КБ "Приватбанк"). Таким чином 14.05.2021 є датою укладення кредитного договору.

В Додатку №1 «Графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом» сторони узгодили, що протягом першого - шостого місяців (червень 2021року - травень2022року) ТОВ «Ікс-Вент» мало сплачувати 31666грн.67коп.. на погашення кредиту, 6080грн. для сплати процентів протягом червня - листопада 2021року та 5320грн. для сплати процентів протягом грудня 2021року - травня 2022року.

Зі змісту заяви вбачається, що ТОВ «Ікс-Вент» та АТ КБ «Приватбанк» погодили істотні умови кредитного договору. Укладений між позивачем та відповідачем-1 кредитний договір містить усі істотні умови, які необхідні для договорів даного виду.

З метою забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором, між Акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» (далі - кредитор) та ОСОБА_1 (далі - поручитель) укладений договір поруки №POR1620462877091 від 08.05.2021 (далі - договір поруки).

Відповідно до результатів перевірки електронного підпису договір поруки №POR1620462877091 від 08.05.2021 був підписаний електронним цифровим підписом ОСОБА_1 (час підпису 14.05.2021, сертифікат виданий АЦСК АТ КБ «Приватбанк»). Таким чином 14.05.2021 є датою укладення договору поруки.

Предметом договору поруки є надання поруки ОСОБА_1 перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «Ікс-Вент» (далі - боржник) зобов`язань за угодами - приєднання до:

1.1.1. розділу 3.2.2. «Кредит КУБ» Умов та правил надання банківських послуг (далі - Угода 1) по сплаті:

а) процентної ставки за користування кредитом:

- за період користування кредитом згідно з п. 3.2.2.3.2 Угоди 1 - перші 6 місяців 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця - 1,4% від початкового розміру кредиту;

- за період користування кредитом згідно з п. 3.2.2.3.3 Угоди 1 - 4% в місяць від суми простроченої заборгованості;

б) кредиту в розмірі 380000грн.

Якщо під час виконання Угоди 1 зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладенні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Угодою 1 в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібно.

Пунктом 1.2 договору поруки передбачено, що поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за Угодою 1 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користуванням кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

Згідно з підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 договору поруки у випадку невиконання боржником будь-якого зобов`язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного зобов`язання. Ненаправлення кредитором указаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє кредитора права звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов`язань за Угодою 1, незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої цим пунктом вимоги.

Відповідно до пункту 4.1 договору поруки сторони взаємно домовилися, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем усіх своїх зобов`язань за Угодою 1 цей договір припиняє свою дію.

З огляду на умови договору поруки позивач вважає наявним у нього права вимоги до відповідача-2 як поручителя щодо погашення заборгованості за кредитним договором, укладеним з ТОВ «Ікс-Вент».

Погодження позивачем та відповідачем-1 умов кредитного договору та отримання відповідачем-1 кредитних коштів свідчать, що між ними виникли кредитні правовідносини.

Стаття 1054 Цивільного кодексу України визначає, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до частин першої, третьої статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Стаття 530 Цивільного кодексу України визначає, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Наданими позивачем доказами підтверджується порушення відповідачем-1 умов кредитного договору в частині зобов`язань щодо погашення кредиту та процентів за кредитом згідно з Графіком погашення основної суми боргу та процентів за кредитом (додаток 1 до заяви).

Згідно з частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися, у тому числі порукою.

Статтею 553 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.

Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником, виконання якого може забезпечуватися частково або у повному обсязі.

Відповідно до статті 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Судом встановлено, що кредитний договір у формі заяви-приєднання, а також договір поруки підписані сторонами, які досягли згоди з усіх їх істотних умов; кредитний договір містить повну інформацію щодо умов кредитування, зокрема про строк кредитування, процентну ставку за користування кредитом, строки сплати платежів, а також про права та обов`язки сторін, порядок розрахунків, відповідальність за порушення зобов`язань.

На підставі укладеного кредитного договору 14.05.2021 позивач перерахував на рахунок ТОВ «Ікс-Вент» суму кредиту в розмірі 380000грн. На підтвердження цього факту позивачем надані виписки за рахунком.

ТОВ «Ікс-Вент» свої зобов`язання за кредитним договором виконав не в повному обсязі, тому станом на 30.09.2022 відповідач 1 має заборгованість за кредитом у сумі 94999грн.97коп. та заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, нарахованими згідно з пунктами 3.2.8.3.2, 3.2.8.9. Умов в розмірі 21280грн.

Відповідачі здійсненого позивачем станом на 30.09.2022 розрахунку заявленої до стягнення заборгованості не спростували, доказів на підтвердження належних до сплати сум суду не надали.

Оскільки порука має похідний характер від забезпеченого нею зобов`язання, а відповідачами не надано жодних належних та допустимих доказів щодо виконання зобов`язань за кредитним договором, вимоги позивача про солідарне стягнення з відповідачів суми боргу зі сплати кредиту в розмірі 94999грн.97коп. та заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 21280грн. визнаються судом правомірними та такими, що підлягають задоволенню повністю.

На підстав статті 129 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням солідарної відповідальності відповідачів витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідачів, а саме на відповідача-1 у сумі 1240грн.50коп. та на відповідача-2 у сумі 1240грн.50коп.

Керуючись нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, статтями 3, 4, 13, 20, 41, 42, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 129, 237, 238, 240, 241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позові Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ікс-Вент" та ОСОБА_1 про солідарне стягнення суми боргу зі сплати кредиту в розмірі 94999грн.97коп. та заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 21280грн. - задовольнити.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ікс-Вент" (ідентифікаційний код: 41803877; місцезнаходження: 49021, м. Дніпро, вул. Берегова, буд. 210) та ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (ідентифікаційний код 14360570; місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д) суму боргу зі сплати кредиту в розмірі 94999грн.97коп. та заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії в розмірі 21280грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ікс-Вент" (ідентифікаційний код: 41803877; місцезнаходження: 49021, м. Дніпро, вул. Берегова, буд. 210) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (ідентифікаційний код 14360570; місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1240грн.50коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (ідентифікаційний код 14360570; місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1240грн.50коп.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в строки, передбачені статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.Г. Новікова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.02.2023
Оприлюднено27.02.2023
Номер документу109174449
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —904/3894/22

Судовий наказ від 23.03.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Судовий наказ від 23.03.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Судовий наказ від 23.03.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Судовий наказ від 23.03.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Рішення від 24.02.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Ухвала від 26.12.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Ухвала від 07.11.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні