Ухвала
від 20.02.2023 по справі 742/163/23
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 1-кс/742/246/23

Єдиний унікальний № 742/163/23

У Х В А Л А

іменем України

20 лютого 2023 року м.Прилуки

Слідчий суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду м.Прилуки клопотання слідчого ВРЗСГСД СВ Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12022275440000444 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,2 ст. 190 КК України,

УСТАНОВИВ:

Слідчим ВРЗСГСД СВ Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 подано до суду клопотання, погоджене прокурором Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12022275440000444 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,2 ст. 190 КК України.

Своє клопотання мотивує тим, що 01 червня 2022 року до ЧРУП ГУНП в Чернігівській області надійшла заява за фактом шахрайських дій відносно ОСОБА_5 , останній відправив гроші за пригон автомобіля, однак автомобіль не отримав.

Відомості про даний факт були внесені до ЄРДР за №12022275440000444 від 01.06.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,2 ст. 190 КК України.

В ході проведення слідчих дій та розшукових заходів направлених на встановлення осіб причетних до скоєння даного злочину, з урахуванням проведених першочергових заходів було встановлено, що використовується шахрайська схема через за стосунок у месенджері «Telegram» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які запропонували пригін авто з Європи на територію України, було встановлено особу, а саме громадянина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 . В подальшому 31.12.2022 останньому вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.1,2 ст. 190 КК України.

Зазначені у клопотанні документи необхідні для визнання у порядку, передбаченого ст. 99 КПК України, доказами, так як містять відомості та інформацію щодо осіб уповноважених на вчинення правових дій, а також для проведення експертного дослідження, а тому стороні обвинувачення необхідно здійснити тимчасовий доступ саме до оригіналів документів.

Враховуючи викладене, для забезпечення проведення досудового розслідування, а саме отримання оригіналів документів як належних доказів (ч.3 ст. 99 КПК України) та подальшого приведення судових експертиз вказаних документів, стороні обвинувачення необхідно отримати тимчасовий доступ з можливістю вилучення оригіналів документів: довідку про доходи з 2017 по вересень 2022 р.р. гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Сокиринці Срібнянського району Чернігівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 від 21.06.2014 виданий ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 , тому слідчим і подано до суду клопотання про тимчасовий доступ до відповідних документів.

В судове засідання слідчий та прокурор не з`явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином. Згідно письмової заяви слідчий просив розгляд клопотання проводити без його участі.

Відповідно доч.2ст.163КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

У відповідності до ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали кримінального провадження, якими обґрунтоване клопотання, дійшов наступного висновку.

Згідно ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Зокрема, ч.5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Окрім того, згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

При цьому,слідчий суддявраховує,що увідповідності доп.2ч.3ст.132КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні (ч.4 ст.132 КПК України).

Згідно ч.2 ст. 93 КПК сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК.

За фактичних обставин справи при розгляді слідчим суддею клопотань про тимчасовий доступ до речей і документів потрібно проаналізувати можливість отримання органом досудового слідства вказаних в клопотанні документів без застосування заходів забезпечення кримінального провадження за умови їх добровільного надання володільцем без застосування процедури, передбаченої главою 15 КПК.

Проте, як вбачається з клопотання та долучених до нього матеріалів, слідчим не надано ані доказів самостійного звернення до ІНФОРМАЦІЯ_4 по питанню надання оригіналів документів, ані відмови в добровільній видачі оригіналів чи намагань змінити або знищити відповідні документи.

Враховуючи вище викладене, застосування слідчим суддею в даному випадку заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до речей або документів, з урахуванням наведених в клопотанні доводів, є передчасним, тому в задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слід відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.107, 131, 132, 159-166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя

постановив:

В задоволенні клопотання слідчого ВРЗСГСД СВ Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12022275440000444 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,2 ст. 190 КК України - відмовити в повному обсязі.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Наталія ФЕТІСОВА

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.02.2023
Оприлюднено09.05.2024
Номер документу109176065
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —742/163/23

Ухвала від 27.02.2023

Кримінальне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Фетісова Н. В.

Ухвала від 20.02.2023

Кримінальне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Фетісова Н. В.

Ухвала від 20.02.2023

Кримінальне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Фетісова Н. В.

Ухвала від 25.01.2023

Кримінальне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коваленко А. В.

Ухвала від 12.01.2023

Кримінальне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коваленко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні