Справа № 602/1117/22
Провадження № 2/602/78/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" лютого 2023 р. Лановецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого РАДОСЮКА А. В.
при секретарі МАЙХРУК Н.М.
розглянувши вписьмовому провадженні в залі суду в місті Ланівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТЮНІОН» про стягнення коштів,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась в суд із позовною заявою до
Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТЮНІОН» про стягнення коштів.
Позов мотивовано тим, що 16 серпня 2021 року між нею та Кредитною спілкою «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» в особікеруючої відділенням№5Павлюк Л.Р. був укладений договір №119/08-21/В5 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. За п.1.1, п.1,2 даного депозитного договору кредитна спілка приймає строковий внесок на депозитний рахунок до спілки в сумі 90000,00 грн. на строк 13 місяців та зобов`язується на умовах і в порядку передбачених договором повернути вклад та виплатити проценти. Згідно п.1.3 депозитного договору процентна ставка за вкладом встановлена у розмірі 13,5% річних з виплатою процентів щомісячно «17» числа на вимогу вкладника. Датою повернення вкладу, за умовами пп.1.2.2 п.1.2 депозитного договору є наступний день, після закінчення строку дії договору. Планова дата повернення вкладу 17 вересня 2022 року. Кошти за вказаним депозитним договором було внесено шляхом зарахування як вкладу на депозитний рахунок за договором № 99/07-20/В5 від 13.07.2020 року, строк повернення вкладу за яким настав. З березня 2022 року Кредитна спілка «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» в односторонньому порядку припинила виконання умов депозитного договору №119/08-21/В5, а також припинила обслуговування клієнтів у відділенні № 5 КС «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» у м.Тернопіль. Станом на дату звернення із позовом, попри настання строку повернення вкладу та направлення відповідної вимоги позивачем, КС «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» ухиляється від виконання взятих зобов`язань. Востаннє проценти КС «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» виплачувались 17 лютого 2022 року. В зв`язку з вищевказаним просить стягнути з Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» на її користь кошти за договором № 119/08-21/В5 від 16 вересня 2021 року про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок в сумі 97090,27 грн., з них: 90000,00 грн. сума внеску; 7090,27 грн. нараховані відсотки, а також 5000,00 грн. моральної шкоди.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, хоча про день, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином, однак на адресу суду надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримує і просить позов задовольнити.
Представник відповідача Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» в судове засідання не з`явився, хоча згідно ст.128 ЦПК України про день, час і місце розгляду справи КС «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» була двічі повідомлена належним чином, не повідомив представник відповідача і про причини своєї неявки в судове засідання. Суд на підставі ст.280 ЦПК України проводив заочний розгляд даної справи.
Згідно ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд встановив наступні факти:
16 серпня 2021 року між Кредитною спілкою «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» в особі керуючої відділенням №5 Павлюк Лілії Романівни та ОСОБА_1 був укладений договір №119/08-21/В5 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
Згідно п.1.1 Договору, Член КС вносить строковий внесок (вклад) на депозитний рахунок до Спілки, в сумі 90000,00 грн., а Спілка приймає Вклад на строк, вказаний у п.1.2. Договору та зобов`язується на умовах і в порядку, передбачених Договором повернути Члену КС Вклад та виплачувати проценти за ставкою, передбаченою п.1.3. цього договору.
Згідно п.1.2. Договору, строк Вкладу становить 13 місяців, у зв`язку з чим Договір діє до 16 вересня 2022 року.
Згідно п.1.2.1 Договору, дата внесення Вкладу 16 серпня 2021 року.
Згідно п.1.2.2. Договору, датою повернення Вкладу є наступний день після закінчення строку дії договору. Планова дата повернення Вкладу 17 вересня 2022 року.
Згідно п.1.3. Договору, процентна ставка за Вкладом встановлюється у розмірі 13,5% річних, з виплатою процентів щомісячно «17» числа на вимогу Члена КС. Сума вкладу на суму нарахованих, але невиплачених процентів не збільшується.
На виконання умов договору вкладу позивач внесла грошові кошти в сумі 90000,00 грн, що підтверджується копією бухгалтерської довідки № 1696 від 16.08.2021 року.
Згідно копії повідомлення Національного банку України, згідно з інформацією Державного реєстру фінансових установ та Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги Кредитна спілка "ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН" (ЄДРПОУ 39045012) та її відокремлений підрозділ відділення № 5 ( ЄДРПОУ 40452973), що знаходиться за адресою: 46008, м.Тернопіль, вул.. Руська, буд.16-А виключено з Державного реєстру фінансових установ, а тому діяльність даної установи не підлягає регулюванню Національного банку.
21 вересня 2022 року позивач звернулася із письмовою вимогою про повернення вкладу та нарахованих процентів безпосередньо до КС «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН».
Відповідно достатті 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Згідно з частиною першоюстатті 23 Закону України «Про кредитні спілки»внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомоїстатті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами (абзац 3 частини другоїстатті 23 Закону України «Про кредитні спілки»).
Відповідно до частини сьомої статті 10 Закону України «Про кредиті спілки» у разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці вступний внесок їй не повертається. Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.
За своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу. Тому допустимим є застосування аналогії закону щодо прогалин правового регулювання відносин за договорами про залучення внеску (вкладу), які укладаються кредитними спілками.
За змістом частини першоїстатті 1058 ЦК Україниза договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору (стаття 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
Згідно до частини першоїстатті 1060 ЦК Українидоговір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
Відповідно до частин першої, п`ятоїстатті 1061 ЦК Українибанк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу. Якщо договором не встановлений розмір процентів, банк зобов`язаний виплачувати проценти у розмірі облікової ставки Національного банку України. Проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
Порядок надання депозитних послуг кредитними спілками визначений Правилами здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, затвердженими розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 30 грудня 2011 року № 821 (далі Правила), відповідно до яких операції, які здійснюються із внесками (вкладами) на депозитні рахунки та включають залучення і виплату грошових коштів, нарахування та виплату процентів за такими внесками (вкладами), що підлягають обов`язковій фіксації в комплексній інформаційній системі кредитної спілки. Сума внеску (вкладу) на депозитний рахунок, строки дії договору залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, умови залучення та повернення внеску (вкладу) на депозитний рахунок, а також нараховані на такі внески (вклади) на депозитний рахунок проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах. Договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається в письмовій формі. Нарахування процентів визначається умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. Кредитні спілки повертають внески (вклади) на депозитні рахунки та сплачують нараховані проценти у строки, що визначені умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок між вкладником і кредитною спілкою. Кредитна спілка виплачує вкладникові проценти на суму внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок у розмірі, який встановлюється в договорі про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
Відповідно до абзацу 2 частини другої Розділу ІІ «Договірне регулювання операцій кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки» Правил, підтвердженням залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки є укладені в письмовій формі договори, первинні бухгалтерські документи, оформлені згідно з вимогами законодавства України, та належним чином зафіксована в комплексній інформаційній системі кредитної спілки інформація про операції кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитних рахунках.
Такий правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.03.2019 в справі № 121/11524/17, за подібними правовідносинами із справою, що розглядається.
Зважаючи на те, що відповідач не виконав свої зобов`язання за договором про залучення строкового вкладу від 16 серпня 2021 року, не повернув позивачу внесений нею вклад та нараховані відсотки, а тому, вказані суми слід стягнути в судовому порядку.
Відповідно до розрахунку, який надано позивачем, за період з 17 лютого 2022 року по 17 вересня 2022 року відсотки за користування вкладом становлять 7090,27 грн.
Відповідач не спростував вказаного розрахунку, порушень нарахування відсотків судом не встановлено. Тому, суд вважає, що слід задовольнити позов щодо стягнення вкладу та відсотків.
З приводу вимог про відшкодування моральної шкоди, суд зазначає, що моральна шкода за порушення цивільно-правового договору як спосіб захисту суб`єктивного цивільного права може бути компенсована і в тому разі, якщо це прямо не передбачено законом або тим чи іншим договором, і підлягає стягненню на підставі статей16та23 ЦК України і статей 4 та 22 Закону України "Про захист прав споживачів" навіть у тих випадках, коли умовами договору право на компенсацію моральної шкоди не передбачено.
Так, відповідно до ст.16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Згідно з ч.1ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
За змістом ст. 22 Закону України « Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.
При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
При визначені розміру моральної шкоди суд виходить з підтвердженого факту невиконання з боку відповідача взятих на себе зобов`язань, що призвело до позбавлення позивача як члена Кредитної спілки можливостей вільного використання власних матеріальних ресурсів, з направленням їх, у тому числі, на підтримання стану здоров`я.
Враховуючи характер правопорушення, вимоги розумності і справедливості, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача 5000,00 гривень на відшкодування моральної шкоди.
У відповідності до ст. 141 ЦПК Українипідлягають стягненню з відповідача судові витрати, пропорційно до задоволених вимог матеріального характеру та вимог про відшкодування моральної шкоди, у зв`язку з чим необхідно стягнути з Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» в користь держави 1984 гривні 80 копійок судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.12,81,128,141,259,263-265,280,288,352 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 (мешканки АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТЮНІОН» (місце знаходження: м.Івано-Франківськ, вул.Галицька,32) про стягнення коштів - задовольнити .
Стягнути з Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН», місце знаходження: м.Івано-Франківськ, вул.Галицька,32, в користь ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , кошти задоговором №119/08-21/В5від 16вересня 2021року прозалучення строковоговнеску (вкладу)члена кредитноїспілки надепозитний рахунок в сумі 97090 (дев`яностосім тисячдев`яносто)гривень 27копійок (в тому числі: 90000,00 грн. сума внеску; 7090,27 грн. нараховані відсотки) .
Стягнути з Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН», місце знаходження: м.Івано-Франківськ, вул.Галицька,32, в користь ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 5000(п`ятьтисяч)гривень 00копійок моральної шкоди.
Стягнути з Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН», місце знаходження: м.Івано-Франківськ, вул.Галицька,32, в користь держави 1984 гривні 80 копійок судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: А. В. Радосюк
Суд | Лановецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2023 |
Оприлюднено | 27.02.2023 |
Номер документу | 109184830 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Лановецький районний суд Тернопільської області
Радосюк А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні