Справа № 369/13584/21
Провадження № 2/369/2192/22
РІШЕННЯ
Іменем України
13.10.2022 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді: Волчка А.Я.,
при секретарі Миголь А.А.,
за участі представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Бабича М.М.,
представника третьої особи Найвельт О.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Києво-Святошинського районного суду Київської області, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Регіональні Електромережі", треті особи: Приватне Підприємство "ЕРКЕР", Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергобуд2015", Товариство з обмеженою відповідальністю будівельна компанія "Еркер", Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія", Об`єднання співвласників багатоквартирногобудинку «Боголюбова21», про захист прав споживача та зобов`язання укласти договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що Позивач по справі є співвласником квартири АДРЕСА_1 , є побутовим споживачем електричної енергії.
Між ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», який є правонаступником ПрАТ «Київобленерго» та позивачем по справі триває спір щодо укладення типового (публічного) договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та права споживати послуги згідно укладеного договору, належним чином отримувати дані послуги, здійснювати оплату за спожиті послуги згідно укладеного договору.
Позивач неодноразово звертався до із заявою до Приватного акціонерного товариства «Київобленерго», правонаступником якого є ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», яке є оператором системи розподілу електричної енергії в передбаченому законом порядку про укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який є публічним договором та який відповідач зобов`язаний був укласти з позивачем, однак відповідний договір у добровільному порядку між сторонами не укладено, в укладенні якого було відмовлено відповідачем.
В зв`язку із внесенням змін у законодавство в сфері енергетики, з 2019 року електропостачання житлового будинку, побутових споживачів здійснюється за визначеною спеціальним законодавством процедурою, за якою відповідальність за вирішення питань власного електропостачання належить споживачам.
Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії із побутовим споживачем відповідач відмовляється укладати з позивачем в добровільному порядку, ставить укладення даного договору в залежність від забудовника об`єкту будівництва, який фактично не є стороною правовідносин між побутовим споживачем електричної енергії та ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», наслідком чого є неодноразові спроби повного відключення багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 від мереж електропостачання.
Позивач, як добросовісний споживач, позбавлений належним чином реалізовувати свої права та виконувати свої зобов`язання, в зв`язку з відмовою відповідачем укладати в добровільному порядку з позивачем публічний (типовий) договір про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Згідно вимог чинного законодавства, укладання між сторонами договору про надання послуг з розподілу електричної енергії - є обов`язковим.
Причиною відмови в укладанні договору ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» з позивачем, згідно наданих відповідачем відомостей, є ненадання забудовником інформації щодо закінчення будівництва об`єкту, яким є вищезазначений багатоквартирний житловий будинок та погодженої проектної документації внутрішнього електропостачання даного будинку, в зв`язку з чим позивач та інші співвласники даного будинку не можуть отримувати належним чином послуги з електропостачання та за тарифом населення, перебувають в стані щоденного реального ризику бути відключеними від електропостачання, що підтверджується наданими суду доказами в додатках до позовної заяви.
Спір щодо неправомірної відмови в укладенні публічних договорів із побутовими споживачами послуг електричної енергії триває з 2019 року по тепер та супроводжується зі сторонивідповідача неодноразовимиспробами незаконноговідключення споживачіввід мережелектропостачання,шляхом проникненнядо трансформаторноїпідстанції зметою відключеннявід мережелектропостачання всьогобагатоквартирного будинку,що вдавалосязупиняти (повторнопідключати багатоквартирнийбудинок доелектропостачання)виключно заучастю правоохороннихорганів,в присутностіпредставників поліціїзахищати законніправа таінтереси побутовихспоживачів електричноїенергії,фіксувати незаконністьданих дійвідповідача,що підтверджуєтьсянаданими суду в додатках доказами.
Позивач отримує послуги з електропостачання, здійснювати оплату за які самостійно фактично позбавлений можливості з незалежних від позивача обставин.
Від інших споживачів, співвласників даного багатоквартирного будинку також фактично не приймаються платежі за послугу з електропостачання, технічно дані платежі неможливо провести без наявності відомостей, які є істотними умовами договору та надаються стороною відповідача та наявність яких є обов`язковим реквізитом, що вказуються під час проведення відповідних банківських платіжних документів про оплату за послуги з електричної енергії.
Як приклад, в програмному забезпеченні АТ «Приватбанк» не можливо належним чином здійснити самостійно оплату за спожиту електричну енергію, так як в програмному забезпеченні банку передбачена наявність відомостей, які відсутні у споживача, серед яких, номер особового рахунку в ТОВ «Київська обласна ЕК», появі якого передує наявність укладення Договору між споживачем та відповідачем про надання послуг з розподілу електричної енергії.
В якості підстав відмови відповідачем в укладанні прямих договорів із побутовими споживачами, відповідач посилається на відсутність в нього інформації щодо закінчення будівництва об`єкту-багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , необхідних документів в підтвердження введення даного багатоквартирного будинку в експлуатацію, відсутністю проектної документації внутрішнього електропостачання будинку АДРЕСА_2 , ненадання забудовником інформації щодо закінчення будівництва об`єкту, що на думку відповідача, є підставою для відмови в укладенні з побутовими споживачами відповідних договорів та припинення електропостачання побутовим споживачам.
Як приклад, дана обставина підтверджується листом ПрАТ «Київобленерго» від 20.02.2020р. за вих..№07/314/233.
Позивач вважає, що відповідачем неправомірно поставлено побутового споживача (позивача) в залежність від правовідносин між ПрАТ «Київобленерго» (відповідачем) та забудовником багатоквартирного будинку №21 ПП«Еркер», генеральним підрядником будівництва ТОВ БК «Еркер», наслідком чого є грубе порушення прав побутових споживачів електричної енергії.
Як приклад, неправомірна відмова від укладання публічного договору та за наслідком його відсутності, фактичне відключення всіх співвласників багатоквартирного будинку, які є побутовими споживачами електричної енергії та є слабкою стороною у даному спорі.
Фактично даний договір відповідач відмовляється укладати з позивачем в добровільному порядку, ставить укладення даного договору в залежність дій від забудовника об`єкту будівництва, який фактично не є стороною правовідносин між побутовим споживачем електричної енергії та ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», наслідком чого є неодноразові спроби відключення багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 від мереж електропостачання.
В зв`язку з відсутністю укладеного договору з ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» і позивачем по справі та відмовою в добровільному порядку подальшому укладати відповідний договір із позивачем та іншими споживачами, призвело до негативних наслідків та порушення прав та інтересів споживача, як приклад, 03.06.2021 року багатоквартирний будинок було фактично незаконно відключено від мереж електропостачання та 15.09.2021р. мали місце реальні ризики повторної спроби незаконного відключення багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 від мереж електропостачання.
03.06.2021 року було фактично відключено весь багатоквартирний будинок від мереж електропостачання, що підтверджується наданими суду доказами/додатки.
15.09.2021року відбулася повторна реальна спроба відключення всього багатоквартирний будинок від мереж електропостачання, що підтверджується наданими суду доказами.
Відсутність укладеного договору з енергопостачальником, є підставою для відмови відповідачем в наданні в подальшому, послуг з електропостачання позивачу та іншим співвласникам багатоквартирного будинку, що підтверджується наданими суду доказами про фактичне відключення будинку від електропостачання від незалежних від позивача обставин та, станом на сьогоднішній день, є обґрунтовані реальні ризики повторного відключення багатоквартирного будинку від електропостачання.
Відмова відповідача в укладенні з позивачем публічного договору призвела до унеможливлення реалізації прав та обов`язків споживача, визначених статтею 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», серед яких, як приклад, є гарантоване право отримувати електричну енергію належної якості згідно з умовами договору та вимогами до якості електричної енергії на постійній основі, без самовільного відключення споживача від послуг з надання електричної енергії.
Тому позивач просив суд зобов`язати Приватне акціонерне товариство «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» укласти типовий договір про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачем, ОСОБА_2 , у редакції публічного договору викладеній та наданій з позовною заявою. Судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 30.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі. Призначено підготовче судове засідання.
Відповідач подав до суду відзив, згідно якого зазначив, що згідно з п.1.2.7 глави 1.2 розділу І ПРРЕЕ Постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Відповідно п.2.1.8. ПРРЕЕ для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надати оператору системи такі документи:
1) заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходження об`єкта та реквізитів заявника та наявності паспорта точки розподілу/передачі;
2) для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), роздрукований із мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР;
для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті);
3) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об`єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку або її частину (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об`єкта), право на розміщення електроустановок на території здійснення господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії (у разі відсутності об`єкта споживача);
4) копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо), за необхідності;
5) копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, у разі якщо наявність такого дозволу є обов`язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках, копію декларації про готовність об`єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок);
6) довідку про обсяги очікуваного споживання електроенергії окремо за кожною площадкою вимірювання споживача (крім побутових споживачів).
У разі укладення за двома та більше об`єктами споживача одного договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії споживач подає документи, передбачені підпунктом 3 цього пункту, за кожним із об`єктів споживача.
Згідно п.2.1.9. ПРРЕЕ у разі нового будівництва або реконструкції об`єкта (електроустановки) договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії укладається (якщо до реконструкції такий договір не укладався, втратив чинність тощо) за умови завершення процедури приєднання до електричних мереж (підписання акта про надану послугу) та надання споживачем (у разі необхідності, за запитом оператора системи) копії декларації про готовність об`єкта до експлуатації або відповідного сертифіката.
Договірні відносини у сфері постачання електроенергії мають свої особливості, що пов`язано зі специфікою предмету договору та обумовлює спеціальний порядок його укладання. Особливістю договору електропостачання є покладення на споживача додаткових обов`язків, які пов`язані з необхідністю дотримуватись передбаченого договором режиму споживання електроенергії; забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних мереж та справність приладів і устаткування, що використовуються у процесі споживання електричної енергії.
Для того щоб власник квартири або окремого приміщення у багатоквартирному будинку мав можливість укласти договір на розподіл, багатоквартирний будинок повинен:
1. Бути введений в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
2. Приєднаний до електромереж згідно п.4.8.5 Кодексу системи розподілу.
3. Мати в наявності довідку від відповідача про виконання робіт з приєднання згідно п. 4.8.2 Кодексу системи розподілу.
4. Виконано облаштування приладу обліку згідно п.4.8.3 Кодексу системи розподілу на загальнобудинкові потреби будинку (Акт введення в промислову експлуатацію комерційного обліку), порядок облаштування приладу обліку зазначено на сайті компанії.
5. Мати договір споживача про надання-послуг з розподілу електричної енергії укладений між відповідачем та ОСББ або обслуговуючою організацією на власні комунальні потреби будинку.
Згідно правил роздрібного ринку електричної енергії право на укладання договору на розподіл має Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку або у передбаченому законодавством порядку обслуговуюча організація на загальнобудинкові потреби будинку.
На початкуукладання договоруна розподіл,власник будинкуабо обслуговуючаорганізація повиннаотримати відзабудовника технічнудокументацію постійногозберігання передбаченузгідно Правилутримання житловихбудинків таприбудинкових територій,затверджених наказомДержавного комітетуУкраїни зпитань ЖКГвід 17.05.2005р.№76,а саме:технічний паспортна квартирний(багатоповерховий)житловий будинок;проектно-кошторисна документація зі схемами влаштуваннявнутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації,центрального опалення,тепло-,газо-,електропостачання тощо; актидержавної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію; паспортикотельного господарства, котлові книги, у разінаявності вбудованихта прибудованихкотелень; паспортиліфтового господарства; акти приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача.
При наявності вищевказаних документів для можливості укладання договору власник будинку або обслуговуюча організація надає відповідачу крім вищеперерахованих документів:
1) заяву на укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії 2) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, або копію виписки з ЄДР; 3) копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо); 4) довідку про обсяги очікуваного споживання електроенергії. 5) документ, що підтверджує отримання замовником послуги з улаштування комерційного обліку електричної енергії (акт введення в промислову експлуатацію комерційного обліку у разі необхідності). 6) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси (у разі необхідності); 7) технічний паспорт з характеристиками будинку (для ідентифікації об`єктів під час визначення їх дозволеної потужності відповідно до проекту на електропостачання); 8) проект на електропостачання багатоквартирного будинку з обґрунтуванням вибору потужності на побутові та не побутові потреби будинку, зазначенням місць встановлення точок комерційного обліку з розподілом цієї потужності між комунальними потребами будинку (ліфт, освітлення, тощо), квартирами та іншими приміщеннями.
На підставі отриманих документів від ОСББ або обслуговуючої організації, відповідач створює точки комерційного обліку на загальнобудинкові потреби будинку та присвоює ЕІС- код.
Після виконання вищевказаних дій на підставі отриманих документів ОСББ або обслуговуюча організація вважається такою, що приєдналась до умов Договору споживача про надання послуг з розподіл електричної енергії для забезпечення комунальними потребами будинку.
Відповідач оформлює та направляє ОСББ або обслуговуючій організації 2-екземпляри Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Підключення комунальних потреб ОСББ або обслуговуючої організації проводиться після укладання договору з Електропостачальною організацією в порядку передбаченим розділом 3 Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Розподіл потужності між власниками квартир та нежитловими приміщеннями передбачено у проекті на електропостачання багатоквартирного будинку. Цей проект знаходиться у власника будинку або обслуговуючої організації цього будинку. Проект на електропостачання будинку передбачає потужність в цілому та на окремі його частини а також розподіл потужності між квартирами, нежитловими приміщеннями та загальнобудинковими потребами будинку а також визначено місця встановлення комерційного обліку.
Перед укладанням договору на розподіл, власник квартири або приміщення повинен згідно п.5.2 Кодексу комерційного обліку та п.4.8.3 Кодексу системи розподілу звернутись до відповідач або іншого сертифікованого Постачальника послуг комерційного обліку за замовленням послуги з облаштування приладу обліку. Цей порядок розміщено на сайті компанії (окремим розділом).
Згідно п. 5.5.3. Кодексу комерційного обліку відповідальність за збереження і цілісність квартирних ЗКО, пломб та індикаторів на ЗКО, установлених на сходових клітках, покладається на власника будинку або організацію, яка його обслуговує.
Після виконання послуги з облаштування приладу обліку, власник квартири чи нежитлового приміщення подає заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з пакетом документів перелік яких передбачений п.2.1.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії.
На підставі отриманих документів від власника квартири, відповідач створює точки комерційного обліку на потреби квартири та присвоює ЕІС- код.
Після виконання вищевказаних дій на підставі отриманих документів споживач вважається таким, що приєднався до умов Договору на розподіл, АТ відповідач оформлює та направляє власнику квартири 2-екземпляри Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Після укладання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладання договору з Електропостачальною організацією, власник квартири замовляє у відповідача послугу з введення в облік вузла обліку, яка передбачена п. 5.2.23 Кодексом комерційного обліку. Цей порядок розміщено на сайті компанії (окремим розділом).
Підключення квартири проводиться після укладання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, договору з Електропостачальною організацією в порядку передбаченим розділом 3 Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно листа відповідача від 20.02.2020 року №07/2і4/233» і тексту позовної заяви є підстави вважати, що процедура приєднання електроустановок забудовника ТОВ БК «ЕРКЕР» за адресою вул. Боголюбова, 21, с. Софіївська Борщагівка до мереж ОСР(відповідача) не завершена, а тому електрична енергія на вказаний об`єкт постачається як на будівельний майданчик відповідно Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 320083829 від 16.12.2019р., укладеного між відповідачем та ТОВ БК «ЕРКЕР».
Відповідач повідомляв позивача, що він не заперечує проти укладення договорів між власниками квартир за вказаною адресою відповідно до ПРРЕЕ та Кодексу комерційного обліку(далі-ККО) та повідомив, що важливою умовою для укладення договорів з власниками квартир з відповідним застосуванням тарифів на електроенергію є закінчене будівництво об`єктів у відповідності з визначеними нормами будівництва та узгодженими проектними рішеннями щодо облаштування внутрішнього електрообладнання, визначення дозволеної потужності до використання окремих приміщень будинку, застосування дистанційних автоматичних вимикачів захисту
Згідно з нормами чинного законодавства істотними умовами, які повинні бути є точка продажу електричної енергії даному споживачу, місце його встановлення. Дана інформація міститься в проєкті внутрішнього електропостачання будинку, який має бути погоджений відповідачем.
В матеріалах справи відсутні докази погодження балансоутримувачем будинку з відповідачем проекту внутрішнього електропостачання житлового будинку із розбивкою дозволеної до використання потужності на загально - будинкові потреби на кожну квартиру в межах загальної дозволеної потужності, а також відсутні технічні умови чи технічні характеристики електромережі позивача. В матеріалах справи відсутні докази, що електроустановка, що знаходиться в квартирі позивача, під`єднана до мереж відповідача.
Тому відповідач просив відмовити у вимогах позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 16.09.2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті в загальному позовному провадженні.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та проси їх задоволити.
Представник відповідача проти вимог позову заперечував у судовому засіданні просив у позові відмовити та надав пояснення, що дії договору про постачання електричної енергії №220060451 від 28 жовтня 2013 року укладений між відповідачем та ПП «ЕРКЕР», договору №220083829 від 07.05.2019 року про надання послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт будівництважитлового кварталу укладений міжТОВ БК «ЕРКЕР» і відповідачем закінчилися, що підтверджується листом ТОВ БК «ЕРКЕР» від 16.12.2021 про продовження терміну дії договору, який знаходиться у матеріалах справи а.с.98 т. 2.
Відповідач також стверджував, що договір про приєднання до електричних мереж багатоповерхових житлових будинків в місті Вишневе №3183 від 24.10.2003 року, який знаходиться у матеріалах справи а.с.174-175 т.2, також був дійсний тільки до 24.04.2014 року, а технічні умови КОЕ-3183 від 24.10.2003 року, які є додатком до договору приєднання і видані ПП «ЕРКЕР» для можливості приєднання будинку по АДРЕСА_2 також втратили чинність, так як не можуть діяти довше або окремо від договору приєднання. Пропозицій щодо продовження дії договору №3183 від 34.10.2003 року від ПП «ЕРКЕР» до відповідача не надходило після 2014 року.
Житловий будинок по АДРЕСА_2 був побудований у травні 2019 року, що підтверджується актом здачі-приймання робіт№1/91 від 19.05.2019 року, у даному будинку створено ОСББ «Боголюбова,21, з яким ТОВ «Енергобуд 2015» підписав акт №60715 від 06.06.2021 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, але договірні відносини між відповідачем і ОСББ «Боголюбова,21 відсутні щодо приєднання і розподілу електричної енергії.
Коригування проекту том 4.1 першої черги забудови житлового кварталу по АДРЕСА_3 пускові комплекси , електротехнічне рішення, (а.с.113-170 т.2) відбувалося після закінчення будівництва будинку і після звернення ПП «ЕРКЕР» до науково-дослідного інституту, що підтверджується листом від 07.08.2019 року , який знаходиться на ст. 176 т. 2 справи.
У зв`язку з закінченням термінів дії перерахованих договорів і технічних умов, відсутністю у відповідача інформації щодо виконання ПП «ЕРКЕР в повному обсязі технічних умов КОЕ-3183 від 24.10.2003, укладення прямих індивідуальних договорів з позивачем і іншими мешканцями житлового будинку за вказаною адресою не вбачається можливим.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти вимог позову не заперечував.
Суд, заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_2 є співвласником квартири АДРЕСА_1 , є побутовим споживачем електричної енергії.
Відповідно до пункту 13 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
Позивач звернувся із заявою до Приватного акціонерного товариства «Київобленерго», правонаступником якого є ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», яке є оператором системи розподілу електричної енергії в передбаченому законом порядку про укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який є публічним договором та який відповідач зобов`язаний був укласти з позивачем, однак відповідний договір у добровільному порядку між сторонами не укладено.
Причиною не укладення договору ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» з позивачем, є ненадання забудовником інформації щодо закінчення будівництва об`єкту, яким є вищезазначений багатоквартирний житловий будинок та погодженої проектної документації внутрішнього електропостачання даного будинку, в зв`язку з чим позивач та інші співвласники даного будинку не можуть отримувати належним чином послуги з електропостачання, що підтверджується листом ПрАТ «Київобленерго» від 20.02.2020р. за вих..№07/314/233.
Згідно Дозволу на виконання будівельних робіт №572/09 від 19.05.2009р,. виданого інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області для ПП Еркер" на виконання будівельних робіт з будівництва житлового кварталу по вул. Машинобудівників в м. Вишневому, Києво-Святошинського району. Київської області у відповідності до проектної документації, затвердженої відповідно до наказу ПП "Еркер №33 від 05.05.2009р. від Об`єктом будівництва .визначається: Будівництво житлового кварталу но вул. Машинобудівників в м, Вишневому, Києво-Святошинського району. Київської області.
Відповідно до сертифікату СЕРІЯ ІУ №16302962256 від 23.10.2019 р. яким Державна архітектурно-будівельна інспекція України засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта (черги, окремого пускового комплексу) проектній документації та .підтверджує його готовність до експлуатації: найменування об`єкта згідно з проектом: «БУДІВНИЦТВО ЖИТЛОВОГО КВАРТАЛУ» по АДРЕСА_4 , Четверта черга будівництва - 154 квартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями" зазначається характер будівництва: Нове будівництво.
Дане будівництво розпочато 19.05.2009 р. на підставі Дозволу та було приєднано до електричних мереж Об`єкту 05.09.2013р. відповідно до вимог Правил користування електричною енергією. Будинок АДРЕСА_2 є невід`ємною складовою КВАРТАЛУ приєднаного до загального будівництва 05.09.2013 року.
Згідно умов Договору про надання послуг з приєднання до електричних мереж №3183 від 01.04.2013 р., ПАТ "АЕС «Київобленерго» - Власник, надало послугу з приєднання електроустановок ПП «ЕРКЕР» - Замовника до електричних мереж Власника для забезпечення електроенергією багатоповерхових житлових будинків АДРЕСА_4 .
28.10.2013 між Приватним підприємством «Еркер» і Публічним акціонерним товариством «Київобленерго» було укладено договір № 220060451 від 28.10.2013 року на постачання електроенергії.
Згідно судового рішення Господарського суду Київської області від 29 червня 2016 року, даний договір було розірвано.
Отже 23 жовтня 2019 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією було видано сертифікат, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта (черги, окремого пускового комплексу) проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації серія ІУ № 163192962256.
Відповідач по справі є оператором системи розподілу та адміністратором комерційного обліку, здійснює функції з обліку електричної енергії та визначає обсяги спожитої електричної енергії Споживачами, надає до ТОВ «Київська обласна ЕК», яке є електропостачальником.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Згідно із положеннями пункту 22 статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачем вважається фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника, у тому числі й у фінансовій галузі.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона зобов`язана вчинити на користь другої сторони певну дію, а друга сторона має право вимагати виконання цього зобов`язання.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до пункту 84 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживачем є фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Пунктом 62 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що побутовий споживач - це індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Підпунктами 1, 2, 3 пункту 5.5.5 Правил передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 3) за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору.
Відповідно до частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах (стаття 4 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Відповідно до статті 611 ЦК України в разі порушення зобов`язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Частиною четвертою статті 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Відповідно до пункту 1.2.8 Правил постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.
Згідно із пунктами 2.1.2, 2.1.4 Правил оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою договору, що є додатком 3 до цих правил.
Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.
Якщо за об`єктом оформлено паспорт точки (паспорти точок) розподілу, оператор системи розподілу не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформляти в установленому цими Правилами порядку додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в яких узгоджуються організаційні та технічні особливості розподілу електричної енергії.
На вимогу споживача оператор системи розподілу протягом трьох робочих днів від дати звернення повинен надати споживачу підписаний оператором системи розподілу примірник укладеного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у паперовій формі.
За ініціативою однієї із сторін договір споживача про розподіл електричної енергії оформлюється в паперовій формі.
У разі необхідності визначення за взаємною згодою сторін додаткових умов договору, які конкретизують умови договору, форму якого встановлено цими Правилами, договір оформляється в паперовій формі.
На письмову вимогу власника об`єкта оператор системи розподілу зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати підписаний уповноваженою особою оператора системи розподілу паспорт точки розподілу за кожною такою точкою за об`єктом споживача та/або паперову форму договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил (стаття 1 Закону «Про житлово-комунальні послуги»).
Без наявності укладеного Договору з ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» 2021 року про надання послуг з розподілу електричної енергії є неможливим укладання Договору з ТОВ «Київська обласна енергопостачальна компанія», яке є електропостачальником, що здійснює діяльність з постачання електричної енергії споживачу, взаємовідносини між яким регулюються виключно за наявності укладеного договору, не укладання якого є причино - наслідковим зв`язком відмови в укладенні Договору «Про надання послуг з розподілу електричної енергії» між споживачем та відповідачем.
Відмова в укладанні даного Договору є наслідком неможливості укладення договору з електропостачальником (суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу), тобто з ТОВ «Київська обласна ЕК».
Розкриваючи зміст засади свободи договору, у статтях 6, 627 ЦК України визначено, що свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Укладення договору про постачання електричної енергії є обов`язком постачальника електричної енергії і запропонований договір повинен відповідати типовому договору про постачання електричної енергії. Відмова постачальника електричної енергії від укладення договору в такому разі суперечить вимогам частини третьої статті 6, статей 627, 630 ЦК України та Правилам.
У разі невиконання постачальником електричної енергії зобов`язання з укладення договору про постачання електричної енергії, який відповідає типовому договору, таке право підлягає захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 ЦК України шляхом зобов`язання.
Такий правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі № 757/45133/15-ц (провадження № 14-114цс18).
Не укладення відповідачем з позивачем публічного договору призвела до унеможливлення реалізації прав та обов`язків споживача, визначених статтею 58 Закону України «Про ринок електричної енергії».
Відмова в укладанні договору ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» зі споживачем, позбавила позивача права отримувати послуги з електропостачання відповідно до вимог Закону.
Посилання відповідач на те, що балансоутримувачем будинку не погоджено проекту внутрішнього електропостачання житлового будинку із дозволеною потужністю на загально-будинкові потреби, не може бути підставою для відмови в укладенні відповідного договору з позивачем, оскільки останній є споживачем електричної енергії якому гарантовано право купівлі електричної енергії по договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.
Стаття 76 ЦПК Українивизначає що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Стаття 81 ЦПК Українивизначає що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно та керуючись ст. ст.4,5,12,76-82,141,258-259,263-265,268, 279 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Регіональні Електоромережі", треті особи: Приватне Підприємство "ЕРКЕР", Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергобуд2015", Товариство з обмеженою відповідальністю будівельна компанія "Еркер", Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська обласна енергопостачальна компанія", про захист прав споживача та зобов`язання укласти договір про надання послуг з розподілу електричної енергії задовольнити.
Зобов`язати Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські Регіональні Електоромережі" укласти типовий договір про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачем, ОСОБА_2 , у редакції публічного договору викладеній та наданій з позовною заявою.
Стягнути із ПрАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 1362 грн. (одна тисяча триста шістдесят дві гривні) 00 коп.
Інформація про сторін
Позивач: ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 ).
Відповідач: ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (код ЄДРПОУ: 23243188, адреса місцезнаходження: 08132, Київська область, м. Вишневе, вул. Київська, 2-Б, поштова адреса: 04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1-А).
Третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна стороніпозивача: Товариство з обмеженою відповідальністю будівельна компанія "Еркер" (код ЄДРПОУ: 38893321, місцезнаходження: 09108, Київська обл., м. Біла Церква, Леваневського, буд. 70, приміщення 81).
Третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна стороніпозивача: Приватне Підприємство «ЕРКЕР» в особі Голови комісії з припинення ПП ЕРКЕР Найвельт Олександра Едуардовича (код ЄДРПОУ: 24881850, місцезнаходження 09104, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Гайок, 6уд. 224Б, прим.57)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача:Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергобуд2015» (Код ЄДРПОУ: 20294407, місцезнаходження 09104, Київська область, м. Біла Церква, вул. Гайок, буд.214, приміщення 25)
Третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна сторонівідповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» (ідентифікаційний код юридичної особи : 42094646 місцезнаходження: 08132, Київська область, м. Вишневе, вул. Київська, 8-В, поштова адреса: 03056. м. Київ. вул. Боршагівська, 97-Б).
Третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна сторонівідповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Боголюбова 21» ( Код ЄДРПОУ: 44182880, місцезнаходження Київська область, с. Софіївська Борщагівка, вул. Боголюбова, 21)
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: А. Я. Волчко
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2022 |
Оприлюднено | 27.02.2023 |
Номер документу | 109188190 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Волчко А. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні