Рішення
від 22.02.2023 по справі 592/8522/22
КОВПАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа№592/8522/22

Провадження №2/592/258/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2023 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:головуючого судді - Алфьорова А.М., за участю секретаря - Літовченко С.М., відповідача ОСОБА_1 , розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, інфляційних втрат та трьох відсотків річних,

В С Т А Н О В И В:

Позивач свої вимоги мотивує тим, що з 24.06.2014 р. по 11.03.2021 р. відповідач був власником квартири АДРЕСА_1 та був співвласником багатоквартирного будинку, в якому створене 20.05.2014 р. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий». 18.04.2014 р. загальними зборами Об`єднання (протокол загальних зборів ОСББ «Казковий» № 3 від 18.06.2014 р.) був встановлений розмір внеску, що спрямовується на утримання будинку і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1 кв.м. загальної площі квартири) починаючи з 01.06.2014 р.: 1 грн. 50 коп., 04.12.2015 р. вказаний розмір внеску становить починаючи з 01.01.2016 р.: 1 грн. 89 коп., 18.02.2018 р. вказаний розмір внеску становить починаючи з 01.03.2018 р.: 3 грн. 00 коп., а також був створений фонд благоустрою будинку з щомісячною сплатою до нього до 25 числа кожного місяця 1,00 грн./кв.м. (з розрахунку на 1 кв.м. загальної площі квартири, що належить власнику), цільове призначення фонду - благоустрій будинку та прибудинкової території. 24.02.2019 р. вказаний розмір внеску становить починаючи з 01.03.2019 р.: 3 грн. 16 коп., а також був створений фонд благоустрою будинку з щомісячною сплатою до нього до 25 числа кожного місяця 0,84 грн./кв.м. (з розрахунку на 1 кв.м. загальної площі квартири, що належить власнику), благоустрій будинку та прибудинкової території, на загальні потреби будинку. Таким чином, відповідач ОСОБА_1 за період з червня 2014 р. по 11 березня 2021 р. має заборгованість у розмірі 10200 грн. 07 коп. з яких: 8507 грн. 90 коп. - внески на утримання будинку та прибудинкових територій; 243 грн. 95 коп. - сплата електричної енергії на загальнобудинкові потреби; 535 грн. 92 коп. - внесок до фонду благоустрою; 912 грн. 30 коп. - внесок до фонду з цільовим призначенням «благоустрій будинку та прибудинкової території на загальні потреби будинку». Таким чином, відповідач порушив вимоги установчих документів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» та чинного законодавства України, не виконує рішення зборів ОСББ «Казковий» щодо сплати внесків за управління будинком. У зв`язку з невиконанням відповідачем грошового зобов`язання, останньому у відповідності до ст. 625 ЦК України нараховано 3 % річних у сумі 889 грн. 02 коп., інфляційних втрат у сумі 4156 грн. 24 коп. Просить суд: стягнути з відповідача на його користь борг у сумі 15245 грн. 33 коп. з яких: заборгованість по внесках та платіжках співвласників об`єднання у сумі 10200 грн. 07 коп.; 3 % річних у сумі 889 грн. 02 коп.; інфляційні втрати у сумі 4156 грн. 24 коп.; стягнути з відповідача на його користь витрати за надання правничої допомоги у сумі 3800 грн.; стягнути з відповідача на його користь судовий збір у сумі 2708 грн. 00 коп.

У судове засідання представник Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» - адвокат Талденко О.В. не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала, просила задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував частково, надав письмові пояснення, просив застосувати строки позовної давності та відмови у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з нього на користь позивача витрат на правничу допомогу, оскільки вказані витрати не підтверджені належними доказами.

Дослідивши докази по справі, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 належала на праві власності квартира АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна;

Вказаний Закон регулює, зокрема, відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників у об`єднанні.

З Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» зареєстроване як юридична особа за адресою: АДРЕСА_2 , керівник ОСОБА_2 , представник із правом підписувати договори тощо (вчиняти правочини за рішенням правління) - ОСОБА_3 , вид економічної діяльності: комплексне обслуговування об`єктів.

Згідно ст. 4 Закону об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді. Об`єднання не несе відповідальності за зобов`язаннями співвласників.

Відповідно до ст. 6 Закону об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.

Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.

Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Згідно ст. 10 Закону вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом).

Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії.

Відповідно до ст. 16 Закону об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.

18.06.2014 р. загальними зборами Об`єднання (протокол загальних зборів ОСББ Казковий» № 3 від 18.06.2014 р.) був встановлений розмір внеску, що спрямовується на втримання будинку і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири) починаючи з 01.06.2014 р.: 1 грн. 50 коп. Розрахунок внесків на комунальну електроенергію та енергопостачання ліфтів проводиться щомісячно на підставі фактично спожитої комунальної електроенергії, згідно рахунку, наданого ПАТ Сумиобленерго».

04.12.2015 р. загальними зборами Об`єднання (протокол загальних зборів ОСББ Казковий» № 4 від 04.12.2015 р.) був встановлений розмір внеску, що спрямовується на тримання будинку і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на кв. метр загальної площі квартири) починаючи з 01.01.2016 р.: 1 грн. 89 коп.

18.02.2018 р. загальними зборами Об`єднання (протокол загальних зборів ОСББ Казковий» № 7 складений 05.03.2018 р.) був затверджений розмір внеску, що спрямовується на утримання будинку, споруд та прибудинкової території (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, що належить власнику) становить з 01.03.2018 р. для власників квартир - 3,00 грн./ м.кв. в місяць. А також був створений фонд благоустрою будинку з щомісячною сплатою до нього до 25 числа кожного місяця 1,00 грн./м.кв. (з розрахунку на 1 кв.метр загальної площі квартири, що належить власнику), цільове призначення фонду - благоустрій будинку та прибудинкової території.

24.02.2019 р. загальними зборами Об`єднання (протокол загальних зборів ОСББ Казковий» № 8 складений 10.03.2019 р.) був затверджений розмір внеску, що спрямовується на утримання будинку, споруд та прибудинкової території (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, що належить власнику) для власників квартир - 3,16 грн./м.кв. в місяць. Розмір внеску починав діяти з 01.03.2019 року. А також був створений фонд благоустрою будинку з щомісячною сплатою до нього до 25 числа кожного місяця 0,84 грн./м.кв. (з розрахунку на 1 кв.метр загальної площі квартири, що належить власнику), цільове призначення фонду - благоустрій будинку та прибудинкової території, на загальні потреби будинку.

Вказані тарифи є загальноприйнятими для всіх співвласників будинку, в тому числі для відповідача ОСОБА_1 , останній рішення загальних зборів не оскаржував.

Відповідно до ст. 15 Закону співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання.

Відповідач ОСОБА_1 не виконує рішення зборів співвласників ОСББ «Казковий» щодо сплати внесків за управління будинком, внаслідок чого за період з період з червня 2014 р. по 11 березня 2021 р. має заборгованість у розмірі 10200 грн. 07 коп. з яких: 8507 грн. 90 коп. - внески на утримання будинку та прибудинкових територій; 243 грн. 95 коп. - сплата електричної енергії на загальнобудинкові потреби; 535 грн. 92 коп. - внесок до фонду благоустрою; 912 грн. 30 коп. - внесок до фонду з цільовим призначенням «благоустрій будинку та прибудинкової території на загальні потреби будинку».

Суд, при визначенні розміру заборгованості та спірного періоду за який вказана заборгованість була нарахована, звертає увагу на наступне.

Згідно з ст. 322 ЦК України на власника покладено тягар утримання майна: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Ця стаття зобов`язує власника нести всі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна.

Відповідно ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Частиною 1 ст. 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно зі ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України).

Відповідно до статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. За загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина перша статті 261 ЦК України).

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання і тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, які мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо втратили свою достовірність і повноту зі плином часу (пункт 51 рішення від 21 жовтня 1996 року за заявами № 22083/93, 22095/93 у справі «Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства; пункт 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою у справі «ВАТ «Нафтова компанія «Юкос» проти Росії»).

Позовна давність не є інститутом процесуального права та не може бути відновлена (поновлена) в разі її спливу, але, враховуючи право позивача згідно з приписом частини п`ятої статті 267 ЦК України отримати судовий захист у разі визнання судом поважними причин пропуску позовної давності саме на позивача покладено обов`язок доказування тієї обставини, що строк позовної давності було пропущено з поважних причин.

Питання щодо поважності причин пропуску позовної давності, тобто наявності обставин, які з об`єктивних, незалежних від позивача підстав унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини.

ОСББ «Казковий» не надано суду належних доказів того, що строк позовної давності пропущений з поважних причин.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне в межах загального строку позовної давності стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по внескам на утримання та поточний ремонт спільного майна за період з жовтня 2019 р. по березень 2021 р. у сумі 2444 грн. 76 коп., а також заборгованість по внескам до фонду благоустрою та на загальні потреби за період з жовтня 2019 р. по березень 2021 р. у сумі 649 грн. 73 коп., всього 3094 грн. 49 коп.

Щодо вимоги позивача про застосування до спірних правовідносин положення ст. 625 ЦК України та стягнення з відповідача 3 % річних та інфляційні втрати, суд зазначає наступне.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 р. «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Згодом дії воєнного стану було продовжено.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2 ст. 625 ЦК України).

Відтак, враховуючи положення ч. 2 ст. 625 ЦК України, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Вимагати сплати суми боргу з урахуванням індексу інфляції, а також 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.

Нарахування інфляційних втрат здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.

Суд не застосовує до спірних правовідносин положення ст. 625 ЦК України, виходячи з наступного.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі - Закон № 2120-IX) доповнено, серед іншого, розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України пунктом 18.

Вказаним пунктом визначено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Також, вказаним пунктом установлено, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

Крім того, Законом № 2120-IX доповнено розділ IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про споживче кредитування" пунктом 61.

Вказаним пунктом визначено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після дня його припинення або скасування у разі прострочення споживачем виконання зобов`язань за договором про споживчий кредит споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. У разі допущення такого прострочення споживач звільняється, зокрема, від обов`язку сплати кредитодавцю неустойки (штрафу, пені) та інших платежів, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов`язань за таким договором. Забороняється збільшення процентної ставки за користування кредитом з причин інших, ніж передбачені частиною четвертою статті 1056-1 Цивільного кодексу України, у разі невиконання зобов`язань за договором про споживчий кредит у період, зазначений у цьому пункті.

Також установлено, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за таким договором, підлягають списанню кредитодавцем".

Таким чином, вимоги в цій частині задоволенню не підлягають з урахуванням викладеного.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу у сумі 800 грн. та 3000 грн., суд приходить до наступного висновку.

Згідно з частинами першою, третьою статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до частини першої, пункту 2 частини другої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Згідно з частиною другою статті 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд, відповідно до частини третьої статті 141 ЦПК України, враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

При стягненні витрат на правову допомогу слід враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (стаття 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність) або іншим фахівцем у галузі права незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності, чи відповідного до договору (статті 12, 46, 56 ЦПК України). Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Зазначені критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18) зазначено, що «склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг тощо), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат».

З матеріалів справи вбачається, що між ОСББ «Казковий» та адвокатом Талденко О.В. укладено Договір про надання правової допомоги від 02.08.2021 р.

Відповідно до Акту від 28.09.2021 р. про надання правової допомоги згідно договору від 02.08.2021 р. сторони домовились про гонорар у сумі 800 грн., умови та порядок розрахунків.

Вказаний Акт передбачає складання заяви про видачу судового наказу на боржника ОСОБА_1 та підготовка матеріалів для звернення до суду саме із заявою про видачу судового наказу.

Адвокатом Талденко О.В. надано на підтвердження своїх повноважень, докази наданих послуг, їх обсяг, витрачений час, меморіальний ордер платіжне доручення № 805 від 29.09.2021 р. на суму 800 грн.

Адвокатом Талденко О.В. на підтвердження наданих послуг, їх обсяг, витрачений час під час судового розгляду справи, як підставу для стягнення витрат на правничу допомогу, надано лише платіжне доручення № 916 від 09.08.2022 р. на суму 3000 грн., де в графі призначення платежу вказано «надання правової допомоги за подання заяви про видачу судового наказу на ОСОБА_1 згідно договору від 02.08.2021 р.»

Вказані твердження суд не приймає до уваги, оскільки в матеріалах справи міститься Договір про надання правової допомоги від 02.08.2021 р., у якому чітко визначені його положення, предмет договору, права та обов`язки сторін, відповідальність сторін та строк дії договору.

Навіть долучена до матеріалів справи Додаткова угода № 1 до договору про надання правової допомоги від 02.08.2021 р., де сторони погодили продовжити строк дії договору про надання правової допомоги від 02.08.2021 р. до 31.12.2023 р., не підтверджує витрати на правничу допомогу саме у судовому розгляді, а не у наказному провадженні, за результатом розгляду якого була винесена ухвала Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.01.2022 р.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача судовий збір у сумі 227 грн. та 2481 грн., суд вказує наступне.

12.01.2022 р. ОСББ «Казковий» звернулося до Ковпаківського районного суду м. Суми із заявою про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання у розмірі 10200 грн. 07 коп. за період з червня 2014 р. по березень 2021 р., 3 % річних у сумі 952 грн. 22 коп., інфляційних втрат у сумі 2806 грн. 36 коп., судового збору у розмірі 227 грн. та витрат на правничу допомогу у сумі 800 грн.

При зверненні із заявою про видачу судового наказу ОСББ «Казковий» було сплачено судовий збір у сумі 227 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 804 від 29.09.2021 р.

Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 18.01.2022 р. відмовлено у видачі судового наказу за заявою ОСББ «Казковий» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання.

Відповідно до ч. 2 ст. 164 ЦПК України у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.

При зверненні з позовом до суду ОСББ «Казковий» було сплачено судовий збір у сумі 2481 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 912 від 03.08.2022 р.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з відповідача на користь позивача підлягає стягнути судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог (2708 х 3094,49 : 15245,33) = 549,66 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263, 264 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, інфляційних втрат та трьох відсотків річних - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер відсутній) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» заборгованість по внескам на утримання та поточний ремонт спільного майна за період з жовтня 2019 р. по березень 2021 р. у сумі 2444 грн. 76 коп., а також заборгованість по внескам до фонду благоустрою та на загальні потреби за період з жовтня 2019 р. по березень 2021 р. у сумі 649 грн. 73 коп., всього 3094 грн. 49 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер відсутній) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» витрати за надання правничої допомоги у сумі 800 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер відсутній) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казковий» судовий збір у сумі 549 грн. 66 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.М. Алфьоров

СудКовпаківський районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення22.02.2023
Оприлюднено28.02.2023
Номер документу109203547
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —592/8522/22

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Алфьоров А. М.

Рішення від 22.02.2023

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Алфьоров А. М.

Ухвала від 21.11.2022

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Алфьоров А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні