Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.02.2023 Справа №607/14933/22
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі: головуючого: Братасюка В.М.
за участю секретаря: Мокрій М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Великогаївської сільської ради, третя особа Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Великогаївської сільської ради, третя особа Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Заявлені вимоги мотивує тим, що не звернувся із заявою про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у встановлений законом шестимісячний строк, оскільки орієнтовно 21-23 лютого 2022 року звернувся в Тернопільську районну державну нотаріальну контору щоб подати заяву про прийняття спадщини, однак йому було роз`яснено що спочатку необхідно звернутися за місцем посвідчення заповіту та поставити відмітку про відсутність змін у заповіті та його чинність на час смерті заповідача. У зв`язку з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України 24.02.2022 року та введенням воєнного стану, доступ до інформації в державних реєстрах правочинів було тимчасово призупинено. В подальшому так як він працює у ВАТ «Тернопільобленерго», підприємстві що обслуговує об`єкти критичної інфраструктури, на посаді електромонтера з обслуговування електроустановок, не мав можливості вчасно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування та нотаріальної контори, у зв`язку із чим і пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не звився, подано заяву про розгляд справи у його відсутності, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Великогаївської сільської ради в судове засідання не з`явився, подано заяву про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги визнають.
Представник третьої особи Тернопільської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, надіслано клопотання про слухання за справи без участі представника, щодо позовних вимог не заперечують.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво серії НОМЕР_1 видане 21.10.2021року Виконавчим комітетом Великогаїської сільської ради Тернопільського району.
За життя ОСОБА_2 складено заповіт, яким на випадок її смерті заповіла ОСОБА_1 3/4 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться під АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 1,9577 га кадастровий номер 6125280300:01:001:0875, що розташована на території Великогаївської сільської ради.
Відповідно до роз`яснення №166а/02-14 від 12.10.2023 року, Тернопільська районна державна нотаріальна контора повідомила ОСОБА_1 , що він вважається таким, що спадщину не прийняв, для продовження строку для прийняття спадщини рекомендовано звернутися до суду.
Листом №88/01-16 від 23.01.2023 року, Тернопільська районна державна нотаріальна контора повідомила, що спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася.
Як встановлено в судовому засіданні після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 у встановлений законом шестимісячний строк не звернувся із заявою про прийняття спадщини, оскільки орієнтовно 21-23 лютого 2022 року звернувся в Тернопільську районну державну нотаріальну контору щоб подати заяву про прийняття спадщини, однак йому було роз`яснено що спочатку необхідно звернутися за місцем посвідчення заповіту та поставити відмітку про відсутність змін у заповіті та його чинність на час смерті заповідача. У зв`язку з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України 24.02.2022 року та введенням воєнного стану, доступ до інформації в державних реєстрах правочинів було тимчасово призупинено. В подальшому так як він працює у ВАТ «Тернопільобленерго», підприємстві що обслуговує об`єкти критичної інфраструктури, на посаді електромонтера з обслуговування електроустановок, не мав можливості вчасно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування та нотаріальної контори, у зв`язку із чим і пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 вважається таким, що спадщину не прийняв у встановлений законом строк, оскільки не подавав заяви про прийняття спадщини та не був зареєстрованим з померлим за однією адресою.
За положеннями пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Аналіз досліджених судом доказів дозволяє зробити висновок, що ОСОБА_1 пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини з поважних причин, тому йому слід визначити додатковий строк - два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 223, 263, 265, 352, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання АДРЕСА_2 ) додатковий строк - два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання до Тернопільської районної державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддяВ. М. Братасюк
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2023 |
Оприлюднено | 28.02.2023 |
Номер документу | 109203864 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Братасюк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні