ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
27.02.2023м. ДніпроСправа № 904/895/23
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г., розглянувши матеріали
за позовом Комунального закладу соціального захисту "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Барвінок" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдінг", м. Київ
про стягнення суми боргу в розмірі 16740грн.30коп.
ВСТАНОВИВ: Комунальний заклад соціального захисту "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Барвінок" Дніпровської міської ради звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдінг" з позовом про стягнення суми боргу в розмірі 16740грн.30коп.
В обґрунтування позивач посилається на невиконання відповідачем обов`язку повернути переплату за спожитий природній газ.
Позивач зазначає, що між ним і відповідачем було укладено договір №03-1197/21-БО-Т від 22.12.2022 про постачання природного газу, на виконання якого позивач 23.12.2022 здійснив попередню оплату за газ за грудень 2022року в розмірі 72009грн.42коп.
Позивач вказує, що відповідно до акту №12 приймання-передачі природного газу від 31.12.2022 за грудень 2022 року сума до сплати склала 55269грн.12коп., внаслідок чого утворилась переплата в розмірі 16740грн.30коп.
Позивач зазначає, що направляв на адресу відповідача засобами електронного та поштового зв`язку листи №20/01-17 від 18.01.2023 та №41/01-17 від 14.02.2023 з вимогою повернути переплату в розмірі 16740грн.30коп.
Позивач вважає, що на підставі статті 530 Цивільного кодексу України відповідач зобов`язаний повернути суму переплати за грудень 2022 року в розмірі 16740грн.30коп.
Також позивач зазначає, що станом на дату складення позову переплату за грудень 2022 року відповідачем не повернуто, що спричинило значні негативні майнові наслідки: блокування поточних банківських рахунків позивача з боку Управління Державної казначейської служби України у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра шляхом видання письмового попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства №2 від 15.02.2023.
З огляду на наведене, позивач просить суд відстрочити оплату судового збору до моменту ухвалення судом рішення у справі.
Розглянувши подане клопотання про відстрочення сплати судового збору суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З преамбули Закону України «Про судовий збір» вбачається, що цей Закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до статті 1 цього Закону судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати врегульоване статтею 8 Закону України «Про судовий збір».
Згідно зі змістом цієї статті існують три умови, за яких суд, враховуючи майновий стан сторони та за її клопотанням, може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Законом України "Про судовий збір" визначений перелік осіб, які безумовно звільнені від сплати судового збору у всіх інстанціях у силу закону, який наділяє їх певним статусом, або виходячи із чітко визначеного предмета спору. Цей перелік наведений у статті 5 зазначеного Закону та є вичерпним.
З аналізу ж статті 8 Закону України "Про судовий збір" чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію "суд, враховуючи майновий стан сторони, може…", тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в статті 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Що ж до самих умов, визначених статтею 8, то вони диференційовані за суб`єктним та предметним застосуванням.
Так, умови, визначені у пунктах 1 та 2 частини першої статті 8, можуть застосовуватися лише до фізичних осіб, які перебувають у такому фінансовому стані, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру їх річного доходу, та до фізичних осіб, що мають певний соціальний статус, підтверджений державою, - є військовослужбовцями, батьками, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокими матерями (батьками), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; особами, які діють в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Щодо третьої умови, визначеної у пункті 3 частини першої статті 8, то законодавець, застосувавши слово "або", не визначив можливість її застосування за суб`єктом застосування, в той же час визначив коло предметів спору, коли така умова може застосовуватись, - лише у разі, коли предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю, тобто особистих майнових та особистих немайнових прав фізичних осіб.
Встановлений статтею 8 Закону України «Про судовий збір» перелік умов, за яких особі може бути відстрочено сплату судового збору, також є вичерпним.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18.
Позивач не підпадає під жодну із умов частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір". Предметом спору у даній справі не є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
При цьому Господарським процесуальним кодексом України не передбачено окремої норми права щодо можливості відстрочення чи розстрочення сплати судового збору.
З огляду на вищенаведене, а також врахувавши предмет спору та суб`єктний склад сторін, судом не встановлено наявності правових підстав для задоволення заяви позивача про відстрочення сплати судового збору за подання позову про стягнення суми боргу в розмірі 16740грн.30коп.
Дослідивши позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами, суд встановив що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частин перших статей 4, 9 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) судовий збір сплачується за місцем розгляду справи у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (939400грн.)
З огляду на ціну позову, розмір судового збору в даному випадку дорівнюватиме 2684грн.
Відповідно до частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Згідно зі статтею 172 Господарського процесуального кодексу України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Відповідно до статті 27 Господарського процесуального кодексу України місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1.
Позивачем не надані належні докази відправлення на адресу місцезнаходження відповідача копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до частини 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Стаття 91 Господарського процесуального кодексу України визначає, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Позивач стверджує, що 23.12.2022 здійснив попередню оплату за газ за грудень 2022року в розмірі 72009грн.42коп.
Також позивач вказує, що направляв на адресу відповідача засобами електронного та поштового зв`язку листи №20/01-17 від 18.01.2023 та №41/01-17 від 14.02.2023 з вимогою повернути переплату в розмірі 16740грн.30коп.
Але позивач не долучив до позовної заяви докази зазначених обставин.
Згідно з частиною першою статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
На підставі викладених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху. Способом усунення виявлених недоліків є надання до суду:
- доказів оплати судового збору в розмірі 2684грн.
- доказів направлення на адресу місцезнаходження відповідача позовної заяви разом з доданими до неї документами (поштових чеків та описів вкладення у цінний лист (оригіналів або належним чином засвідчених копій);
- доказів сплати позивачем попередньої оплату за газ за грудень 2022 року в розмірі 72009грн.42коп. (разом з доказами направлення на адресу відповідача);
- доказів направлення відповідачу засобами електронного та поштового зв`язку листів №20/01-17 від 18.01.2023 та №41/01-17 від 14.02.2023.
З урахуванням положень статті 242 Господарського процесуального кодексу України, надати позивачу можливість усунути недоліки позовної заяви в строк - протягом 10 днів з моменту отримання ухвали про залишення позову без руху.
Керуючись статтями 164, 172, 174, 232 - 235, 242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви Комунального закладу соціального захисту "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Барвінок" Дніпровської міської ради про відстрочення сплати судового збору до моменту ухвалення судом рішення по суті.
Залишити без руху позовну заяву Комунального закладу соціального захисту "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Барвінок" Дніпровської міської ради.
Запропонувати Комунальному закладу соціального захисту "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Барвінок" Дніпровської міської ради усунути недоліки позовної заяви та в строк протягом 10 днів з моменту отримання ухвали про залишення позову без руху надати до суду:
- докази оплати судового збору в розмірі 2684грн.
- докази направлення на адресу місцезнаходження відповідача позовної заяви разом з доданими до неї документами (поштових чеків та описів вкладення у цінний лист (оригіналів або належним чином засвідчених копій);
- докази сплати позивачем попередньої оплату за газ за грудень 2022 року в розмірі 72009грн.42коп. (разом з доказами направлення на адресу відповідача);
- докази направлення відповідачу засобами електронного та поштового зв`язку листів №20/01-17 від 18.01.2023 та №41/01-17 від 14.02.2023.
Роз`яснити Комунальному закладу соціального захисту "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Барвінок" Дніпровської міської ради, що у випадку невиконання позивачем вимог суду про усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню окремо від рішення не підлягає.
Суддя Р.Г. Новікова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2023 |
Оприлюднено | 28.02.2023 |
Номер документу | 109208253 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні