ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2023 р.м. ХарківСправа № 922/2633/22
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОМАШ» (Україна, 61204, Харківська обл., місто Харків, ПРОСПЕКТ ЛЮДВІГА СВОБОДИ, будинок 46- В, квартира 79, ідентифікаційний код особи 25184975) до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СОЦІАЛЬНА АПТЕКА ХАРКІВСЬКОГО РАЙОНУ» (Україна, 62472, Харківська обл., Харківський р-н, місто Мерефа, ПРОВУЛОК ЯКОВЛІВСЬКИЙ, будинок 14-А, ідентифікаційний код особи 41501937) про стягнення коштів без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Харківської області звернулося ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОМАШ» з позовом до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СОЦІАЛЬНА АПТЕКА ХАРКІВСЬКОГО РАЙОНУ» та просить суд про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 20 347,93 грн, пені - 3 478,81 грн, штрафу - 6 104,38 грн та судових витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором поставки № 50 від 04.01.2021.
Ухвалою від 29.12.2022 було відкрито провадження, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи.
З матеріалів справи вбачається, що ухвала суду про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу, але не була відповідачем отримана та повернулася до суду із відміткою «Адресат відсутній за вказаною адресою» (код поштового відправлення 6102271816781).
Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. Відповідно до частини 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Згідно частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
04.01,2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОМАШ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «СОЦІАЛЬНА АПТЕКА ХАРКІВСЬКОГО РАЙОНУ» було укладено Договір № 50, за яким Позивачем Відповідачеві був поставлений товар (лікарські засоби та медичні вироби) у період з 13.01.2022 року по 16.02.2022 року за накладними, па загальну суму 20 347 грн. 93 коп.
Відповідно до п. 2.4 Договору Передача товару від ПОСТАЧАЛЬНИКА ПОКУПЦЕВІ здійснюється на підставі супровідних документів накладної, акта). Підпис на супровідних документах матеріально відповідальної особи, яка одержала товар, засвідчується печаткою ПОКУПЦЯ (за наявності) згідно довіреності на приймання та підписання накладних при прийманні товару.
Згідно терміну оплати, вказаному в накладних, які є невід`ємною частиною Договору (п.3.2 Договору), товар повинен бути оплачений протягом 30 (тридцяти) днів з моменту одержання товару. Згідно п.4.20 Договору Покупець зобов`язується здійснити оплату за товар на умовах цього Договору.
Однак, як зазначав відповідач, товар Відповідачем було оплачено лише частково, а саме 14.02.2022 року Відповідач здійснив оплату на суму 1 000,00 грн. З урахуванням зазначеної оплати загальна заборгованість складає 20 347 грн. 93 коп.
Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Частиною 1 ст. 692 Цивільного кодексу України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Згідно ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Факт поставки товару за Договором підтверджується наданими до позову товаро-транспортними накладними. Відповідно до договору № 50 від 04.01.2021 р., отримана продукція повинна була бути сплачена в період з 12.02.2022 р. по 18.03.2022 р. Однак, доказів повної та своєчасної оплати вартості поставленого товару Відповідачем не було надано, а тому така заборгованість в розмірі 20 347 грн. 93 коп. підлягає стягненню на користь позивача.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно приписів ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Відповідно до ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Згідно з ч.1 п.6.2 зазначеного договору, Відповідач повинен сплатити пеню за несвоєчасність розрахунків у розмірі 3 478 грн. 81 коп.
Також згідно ч.2.п.6.2, даного договору та ч.4 ст.231 Господарського кодексу України, за прострочення виконання грошового зобов`язання понад 30 днів від дати узгодженого терміну оплати, Відповідач повинен сплатити штраф у розмірі 30% від суми невиконаної частини зобов`язання, тобто 30% від 20 347 гри. 93 коп. - вартості несплаченого товару, а саме 6 104 грн. 38 коп.
Перевіривши розрахунок позивача по нарахуванню штрафу та пені, суд вважає їх обґрунтованими, а вимоги по їх стягненню такими, що підлягають задоволенню разом із вимогою про стягнення суми основної заборгованості з оплати вартості поставленого товару в розмірі 20 347 грн. 93 коп. За таких обставин позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
У якості понесених судових витрат Позивачем було заявлено судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.
З урахуванням приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача у зв`язку із задоволення позову.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 165, 238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЦІАЛЬНА АПТЕКА ХАРКІВСЬКОГО РАЙОНУ» (Україна, 62472, Харківська обл., Харківський р-н, місто Мерефа, ПРОВУЛОК ЯКОВЛІВСЬКИЙ, будинок 14-А, ідентифікаційний код особи 41501937) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОМАШ» (Україна, 61204, Харківська обл., місто Харків, ПРОСПЕКТ ЛЮДВІГА СВОБОДИ, будинок 46- В, квартира 79, ідентифікаційний код особи 25184975) заборгованість в розмірі 20 347,93 грн, пеню - 3 478,81 грн, штраф - 6 104,38 грн та 2 481,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
СуддяЛ.С. Лаврова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2023 |
Оприлюднено | 28.02.2023 |
Номер документу | 109209720 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні