ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
27 лютого 2023 року м. Черкаси Справа № 925/266/23
Суддя Господарського суду Черкаської області Зарічанська З.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий колос Черкащини", ідентифікаційний код 43605118, вул. Заводська, буд. 28, кв. 29, с. Пальміра, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19741,
про спонукання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
22.02.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий колос Черкащини" (далі - ТОВ "Золотий колос Черкащини") з вимогою обмежити використання земельних ділянок у вигляді заборони на утворення ріллі, та вирощування с/г культур. Дозволити ці землі використовувати виключно, як пасовища та сіножаті, відповідно до обґрунтування доцільності створення заказника місцевого значення "Чумгацький".
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він є керівником Громадської організації "Захист малих річок України", ідентифікаційний код 45093965 та звертається до суду від особи ГО "ЗМРУ". Оскільки ТОВ "Золотий колос Черкащини" є землекористувачем ділянок, які знаходяться в межах планованого об`єкту ПЗФ України, в межах цих земельних ділянок проектується левова частина Заказника "Чумгацький", а в останні декілька тижнів на цих ділянках проходять роботи з підготовки їх до утворення ріллі - викорчування багаторічних насаджень, у зв`язку з чим, більша частина заказника "Чумгацький", на дуку позивача, знаходиться на межі знищення.
Розглянувши зазначену позовну заяву, господарський суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з огляду на таке.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Відповідності до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
У ч. 2 ст. 4 ГПК України закріплено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Отже, із приписів вказаної правової норми випливає, що позивачами та відповідачами в господарському процесі можуть бути юридичні особи.
Згідно зі ст. 80 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках. (ч. 1 ст. 20 ГПК України)
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 55 Господарського кодексу України (далі - ГК України), суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Дослідивши подану позовну заяву суддя встановив, що позивачем зазначено фізичну особу ОСОБА_1 , втім за текстом позову позивач зазначає, що він звертається до суду від особи ГО "ЗМРУ".
Сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника. (ч. 1, 3 ст. 56 ГПК України)
Суддя зауважує, що право на подання позову не є тотожним праву представника на підписання позовної заяви та представництво сторони у справі.
З викладеного випливає, що стороною у цьому спорі в якості позивача може бути ГО "ЗМРУ", а такий суб`єкт як керівник може в законному порядку представляти законні інтереси товариства (підприємства тощо).
Отже, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п. 6 ст. 175 ГПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
На виконання такої норми суддя роз`яснює позивачу, що позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий колос Черкащини" про спонукання вчинити дії необхідно подавати саме до Господарського суду Черкаської області, проте за позовом юридичної особи - Громадської організації "Захист малих річок України", а не фізичної особи, яка є її керівником.
Якщо ж заявник - ОСОБА_1 вважає, що діями Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий колос Черкащини" порушено його права як фізичної особи, то розгляд таких справ віднесено до юрисдикції загальних судів за правилами цивільного судочинства.
З урахуванням надходження позовних матеріалів через систему "Електронний суд", суд фактично не повертає такі матеріали.
Керуючись ст. 175, 234-235, 254 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі № 925/266/23 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий колос Черкащини" про спонукання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її підписання.
Копії ухвали направити відповідачу поштою та позивачу за допомогою системи "Електронний суд".
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2023 |
Оприлюднено | 28.02.2023 |
Номер документу | 109209855 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні